AnasayfaBlogBaşarı İçin İlham Verecek 5 Film Önerisi 
Kişisel Gelişim

Başarı İçin İlham Verecek 5 Film Önerisi 

07 Haziran 2020
Başarı İçin İlham Verecek 5 Film Önerisi 

İnsanlar kimi zaman filmleri kendilerine örnek olarak alır. Filmde anlatılan başarı hikayesinden ders çıkartır. Ve insan hayatına uyarlar. Başarı filmleri bizim harekete geçmemizi sağlar. Bu söylemle yola çıktığımızda sinema sektöründe başarı sağlamış ve insana ilham kaynağı olmuş pek çok film vardır. Ancak bazıları vardır ki her kesime hitap eder. Sadece her kesime hitap etmekle kalmaz kişilere ders niteliğinde öğüt verir. 

Başarı öyküsü olarak gösterebileceğimiz ve dünyada kabul görmüş 5 film var. Bu 5 film başarı hikayesiyle zirve yaptığını söyleyebiliriz. Oyuncu kadrosuyla beraber sürükleyici olan filmler bizlerin hayatında değişiklik yapmaya yetiyor. En iyi başarı filmleri sizler için iyi geleceğini düşünüyorum. Ayrıca bu yazıda en çok başarı hikayesine sahip 21 filmi listeleyeceğiz. Bu listeyi motive edici filmler olarak da görebiliriz. 

Başarı İçin Kaçırılmayacak 5 Film 

Başarı konulu filmler aynı zamanda birçok festivallerde ödüllere de layık görülür. Bir hikaye anlatması ve ders verici filmler içinde yer alması festivallerin dikkatini çeker. Verdiğimiz film önerilerinin içinde Oscar ödülü almış yapımlarda mevcut. Lafı fazla uzatmadan bu 5 müthiş filme göz atalım. 

The Pursuit of Happyness – Umudunu Kaybetme 

Umudunu kaybetme filmi vizyona 2006 yılında giriş yapmıştır. Başrolünde herkesin ‘’Ben Efsaneyim’’ filminden tanıdığı bir isim var. Will Smith’e The Pursuit of Happyness filminde Chris Gardner karakteri verildi. Oyunculuğun üst düzey çıktığı film gerçek bir başarı hikayesi anlatıyor. Will Smith’in gösterdiği performans sayesinde Altın Küre ve Akademi Ödülleri’nde ‘’En İyi Erkek Oyuncu’’ dalında aday gösterildi. Yapımın yönetmen koltuğunda ise Gabriele Muccino yer alıyor. Film, IMDB’den 8.0 puan almayı başarmıştır. 

Filmin konusunu ele alalım. Film, Amerika’da bir ailenin yaşam öyküsü anlatıyor. Baba Chris Gardner, ailesine bakabilmek için Amerika’da yaşam savaşı veriyor. Gardner’in para kazanma mücadelesinde başına bin bir türlü olaylar meydana geliyor. Baba yine de elinden geleni yapsa da karısı hiçbir zaman mutlu olmuyor. En sonunda kadın, baba ve oğlunu tek ediyor. Artık Gardner ve oğlu yalnız kalıyor. Gardner’ın hayatı ayrılıktan sonra daha da zorlaşıyor. Baba, oğluna daha iyi bir hayat sunabilmek için elinden geleni yapıyor. Umudunu kaybetme, ders verici filmler listesinde izlenmesi gereken bir yerde. 

The Intern – Stajyer 

En iyi başarı filmleri listesinin sonuna geldik. Stajyer adlı film her yaşta çalışmanın nasıl olabileceğini bizlere gösteriyor. Güçlü bir kadroya sahip olan film, sürükleyici hikayeye sahip. 2015 yılında vizyon giren film Amerikan yapımı. Komedi – drama arayanlara Stajyer filmi bire bir film. Başarı konulu filmler arasında muhakkak Stajyer de yer almalı. The Intern filminin IMDB puanı 7.1 

70 yaşındaki Ben Whittaker emekli ve karısını kaybetmiştir. Bir gün markette çalışırken yaşlılara stajyerlik imkanı verileceğini öğrenir. Hemen işe başvuran Whittaker’ın hikayesi burada başlar. Ben Whittaker’ı ünlü oyuncu Robert de Niro canlandırıyor.  

The Social Network – Sosyal Ağ 

2010 yapımı film Mark Zuckerberg’in hayatını ele alıyor. Aslında film Zuckerberg’ten çok Facebook’un ortaya çıkma sürecini beyaz perdeye taşıyor. Günümüzün en popüler bir sosyal medya ağı olan Facebook’un geçtiği süreçler filmde tek tek anlatılıyor. Yönetmen koltuğunda David Fincher yer alırken, senaryo ise Aaron Sorkin’e ait. Film 3 dalda Oscar ödülü almıştır.

Filmde Mark Zuckerberg karakterini Jesse Eisenberg canlandırıyor. The Social Network, IMDB puanı ise 7.7 

2003 yılında Harvard Üniversitesi’nde öğrenci olan Mark Zuckerberg yeni bir fikir ortaya atar. Aynı zamanda bilgisayar programcısı olan Zuckerberg, Facebook üzerinde çalışmaya başlar. Ancak projenin sadece kendine ait olmadığı farklı bir durumla karşılaşır. Proje de kardeşlerinin de parmakları olduğu iddia edilen ve aralarında geçen davayı anlatan film, başarı hikayesiyle dolu.  

The Wolf of Wall Street – Para Avcısı 

Listenin 3. sırasında ise The Wolf of Wall Street adlı film yer alıyor. Güçlü oyuncu kadrosuyla gişede harika işler çıkaran film oldukça başarılı. The Wolf of Wall Street sadece en iyi başarı filmleri arasında gösterilmez. Film izlenmesi gereken filmler listesinde de yer alıyor. Film, dünya çapında 400 milyon dolara yakın hasılat ile başarısını süslüyor. Ayrıca Oscar adayı olarak gösterilen film, Altın Küre Ödülleri’nde başarı yakaladı. Oyuncu kadrosunda ise Leonardo DiCaprio, Jean Dujardin, Jonah Hill, Matthew McConaughey ve Margot Robbie gibi isimler yer almaktadır. Filmin IMDB puanı 8.2 

Para Avcısı filmi Amerika menşeili olup 2013 yılında vizyonda kendini göstermiştir. Film Jordan Belfort’un gerçek yaşam hikayesinden esinlenerek yapılmıştır. Belfort’u filmde Leonardo DiCaprio canlandırmıştır. Jordan Belfort, henüz 22 yaşında bir gençtir. Her genç gibi zengin olmak ister. Belfort zengin olma hırsıyla ilk önce Wall Street daha sonrasında Oakmont firmasında CEO olarak görev yapar. Ancak lüks hayata düşkünlüğü ile kazandığı parayı kısa sürede harcar. Ders verici filmler olarak da öne çıkan yapım, izleyenleri ekran başına kitliyor. 

Steve Jobs 

Apple kurucusu Steve Jobs’un hayatını vizyona taşıyor. Film ayrıca Walter Isaacson’un kaleme aldığı ‘’Steve Jobs’’ kitabından esinlenmiştir. Apple’ın nasıl geliştiği ve bu zamana kadar geldiği süreci filmde gün yüzüne çıkıyor. Ayrıca Apple şirketi içinde yaşanılan sıkıntılar ve Steve Jobs’un şirketten atılması da filmde yer almıştır. Steve Jobs’u, Michael Feassbender canlandırıyor. Steve Jobs filmi 2015 yılında vizyona girmiştir. Film IMDB’den 7.2 puan almış. 

En Çok Başarı Hikayesine Sahip 21 Film 

 1. 3 İdiots – 3 Aptal / 2009 

 2. Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala / 2002 

 3. Bhaag Milkha Bhaag – Koş Milkha Koş / 2013 

 4. The Walk – Tehlikeli Yürüyüş / 2015 

 5. The Great Debaters – Muhteşem Münazaracılar / 2007 

 6. Moneyball – Kazanma Sanatı / 2011 

 7. The Big Short - Büyük Açık / 2015 

 8. Into The Wild – Özgürlük Yolu / 2007 

 9. Dallas Buyers Club – Sınırsızlar Kulübü / 2013 

 10. Hidden Figures – / 2016 

 11. Like Stars On Earth – Her Çocuk Özeldir / 2007 

 12. The World’s Fastest Indian – Efsane Adam / 2005 

 13. Soul Surfer – Dalgalara Karşı / 2001 

 14. Thank You For Smoking – Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler / 2005 

 15. Whiplash / 2014 

 16. The Internship – Genç Çıraklar / 2013 

 17. Amazing Grace – Özgürlüğün Şarkısı / 2006 

 18. Rush – Zafere Hücum /2013 

 19. Dangal – Güreş / 2016 

 20. Freedom Writers – Özgürlük Yazarları / 2007 

 21. Invictus – Yenilmez / 2009 

en iyi başarı filmleri başarı filmleri motive edici filmler ders verici filmler başarı konulu filmler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İzlemeniz Gereken 5 En İyi Kısa Film
Kişisel Gelişim

İzlemeniz Gereken 5 En İyi Kısa Film

03 Haziran 2020
Kişisel Gelişim Filmleri Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Filmleri Nelerdir?

10 Aralık 2019