Close
Mobil Menu Bars

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü

08 Ağustos 2020, 650 defa okundu.
Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü
Avrupa birliği ilişkileri, gümrük birliği, Avrupa tarihi, ekonomi, sosyoloji

Avrupa birliği ilişkileri, Türkiye’nin Avrupa birliği için tam üyeliğe geçişini ve gümrük birliği sürecindeki tüm ilişkilerin yönetimini ifade eder. Gerçekleşmesi ile birlikte tüm özel ve kamu kuruluşlarında hayata geçirilmesi gereken yapısal değişimler olacaktır. Avrupa birliğinin sahip olduğu sosyal, ekonomik ve iktisadi mevzuata hâkim tüm süreci inceleyebilecek kişilere gelecekte çok daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Bu sebeple üniversitelerde Avrupa birliği ilişkileri eğitimi verilmeye başlamıştır. Bu eğitimin oraya çıkmasını; “Türkiye’nin 14 Nisan 1987 de Avrupa Birliğine tam üyelik başvurusu, Türkiye’nin 6.3.1995 tarihli, 1/95 ve 2/95 sayılı ortaklık konseyi kararları doğrultusunda, Avrupa Topluluğu ile 1.1.1996 tarihinden itibaren Gümrük Birliğine girmesinden ve 3 Ekim 2005 AB’ne tam üyelik müzakerelerinin başlaması” kararı etkilemiştir. Böylece eğitim sayesinde ilgili konuyla alakalı eğitimli insanların varlığı çoğalacaktır.

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Nedir?

Avrupa birliği ilişkileri bölümü eğitim süresi 4 yıldır. Program eşit ağırlık türünden sınava katılan öğrencileri kabul eder. Bölüm 2020 yılında üniversitelerde hayata geçmiştir. Eğitimlerden biri İstanbul diğerleri de Kıbrıs’ta yer almaktadır. Avrupa birliği ilişkileri bölümü; Avrupa birliği ile uyum sürecinde devlet kurumlarında ve özel sektörde oluşacak değişimlerin neler olacağına dair araştırmalar yapmak amacı ile gelişmiştir. Geliştirilecek yeni alternatif stratejilerin oluşturulması ve ülkeler arasında ilişkilerin yürütülmesi sürecinde planlamalar yapmayı amaçlayan akademik bir disiplindir.

Bölümün amacı; Avrupa birliği ile entegrasyon sürecinde olan Türkiye’nin tam üyelik aşamasında ve sonrasında gerekli çalışmaları ortaya çıkaracak, bilgili, nitelikli, yabancı dil bilen kişiler yetiştirmektir. Bölüm; ülkemizin içinde bulunduğu gelişme sürecine katkıda bulunmak maksadıyla araştırmalar yapar ve eğitim programı hazırlar.

Program; siyaset bilimi, Avrupa birliği kamu politikası, Avrupa tarihi, hukuku, ekonomi ve sosyolojiyi içeren bir bütün olarak hazırlanır. Bölüm gelecek yıllarda ihtiyaç duyulacak, Avrupa birliği standartlarına uyum sürecini gerçekleştirebilecek, gerekli çalışmaları yürütecek personellerin eğitimlerini gerçekleştirmek için var gücüyle çalışmalar yapmaktadır. Bölümü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Adaylar özellikle ekonomi, hukuk, tarih ve sosyoloji gibi alanlarla yakından ilgili olmalıdır. Düşüncelerini sözlü ve yazılı olarak iyi ifade edebilecek kişiler olmalıdır. Genel kültürlerini genişletmek için araştırmaya meraklı olmaları gerekir. İyi derecede yabancı dil bilmeli veya öğrenmek için çaba sarf etmelidir. İnsan ilişkileri konusunda başarılı olması gerekir. Sorumluluk duygusu gelişmiş, temsil kabiliyeti olan adaylar kariyer yolunda diğer adaylara göre bir adım önde olacaktır.

Avrupa Birliği İlişkileri İş İmkanları Nelerdir?

Avrupa birliği ilişkileri; uluslararası ilişkilerin dinamiği, yapısı gibi unsurları dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelerle bağlantı kuran sistemler bütünüdür. Olay ve olguları bilimsel yöntemlere dayanarak inceler. Uluslararası ilişkileri bir sistem olarak ele alır ve barışçıl yönde şekillendirmeye çalışır. Dolayısı ile bölüm tüm unsurları kusursuz bir şekilde bir araya getirebilecek elemanları yetiştirmeye çalışır.

Uluslararası bir kapsam olduğu için mezunlar küresel olarak hizmet veren kuruluşlarda iş imkanına ulaşabilir. Bu meslek mezunlarına önümüzdeki 10 yıl içinde daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Bölüm mezunları dış ticaret alanında iş imkanına sahip olacaktır. KPSS şartlarını yerine getiren mezunlar, kamuda devlet memuru, uzman yardımcısı olarak yer alabilirler. Avrupa birliği ilişkileri mezunlarının iş imkanları aşağıdaki gibi olacağı görülmektedir.

 • Dışişleri bakanlığı,
 • Dış ticaret Müsteşarlığı,
 • AB genel sekreterliği gibi devlet kurumlarında yer alabilirler.
 • OECD, IMF, dünya bankası, NATO gibi küresel çapta hizmet veren kuruluşlarda iş imkanı mümkündür
 • UNICEF, UNESCO gibi dünya mirasını korumaya çalışan, insan yaşamını önemseyen kuruluşlarda da iş imkanı elde edebilirler.   

Avrupa Birliği İlişkileri Mezunları Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları eğitim yaşamı boyunca edindikleri teorik bilgileri bir an önce uygulamaya başlayarak kariyerlerinde hızlıca yol almak isterler. Mezunlar, gümrük birliği süreci ve Türkiye’nin Avrupa birliği üyeliğine dair tüm sorumlulukları yerine getirirler.

Tüm özel ve kamu kuruluşlarında meydana gelecek yapısal değişimlerin uygulamasını yaparlar. Avrupa birliği bünyesindeki sosyal, ekonomik yapıları ve iktisadi mevzuatları takip ederler. Çalıştığı kurumun sosyal, ekonomik ve hukuki yapısını analiz eder, Avrupa birliği mevzuatlarına uygun olacak şekilde çalışmalar yapar.

Avrupa Birliği İlişkileri Dersleri Nelerdir?

Öğrenci adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri eğitim süresince karşılaşacakları derslerin neler olduğudur. Avrupa birliği ilişkileri bölümü gelecek vaat eden bölümlerden biridir. Ancak henüz tam olarak beklentileri karşılayacak seviyeye ulaşmamıştır. Bu bölümden mezun olacak meslek adaylarının, önümüzdeki yıllarda, kamu sektöründe ve özel sektörde, özellikle uluslararası hizmet veren kurumlarda çalışacak nitelikli elemanlardan olması beklenmektedir.

Bölüm teorik bilgilerin yanı sıra, sosyal ilişkilerin de güçlü olmasını gerektiren bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda uluslararası platformda gelişim göstereceği için yabancı dile de çok önem vermektedir. Eşit ağırlıklı puan türüne göre öğrenci seçen bölüm; matematik ağırlıklı dersler kadar, hukuk derslerine de ağırlık vermektedir. Aşağıda 8 dönemlik eğitim süresince karşı karşıya kalınacak temel dersleri sıraladık.

 • Avrupa Hukuku,
 • Siyaset, Kültür ve Toplum,
 • Uluslararası İlişkiler,
 • Siyasi ve Diplomatik Tarih,
 • Uluslararası Hukuk,
 • Ekonomi,
 • Avrupa Birliği Hukuku,
 • AB'nin Dış İlişkileri ve Güncel Meseleleri
 • İşletme,
 • Finans,
 • Sosyoloji,

Avrupa Birliği İlişkileri Taban Puanları ve Sıralama

2020 Avrupa Birliği İlişkileri Taban Puanları ve Avrupa Birliği İlişkileri Başarı Sıralamaları 2020 aşağıdaki gibidir. Sizler için düzenlediğimiz puanlar ilk eğitim kurumunu kapsamaktadır. 2020 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ    Avrupa Birliği İlişkileri (İngilizce)(Burslu)     Taban puan: 373,49620 Başarı sırası: 56615
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ    Avrupa Birliği İlişkileri (İngilizce) (%75 İndirimli) Taban puan: 245,99022 Başarı sırası: 563031
YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği İlişkileri (İngilizce)(Burslu) Dolmadı

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Nedir?

Avrupa birliği ilişkileri bölümü eşit ağırlık puan türüne göre öğrenci kabul eden 4 yıllık lisans bölümüdür. Bölümün amacı Avrupa birliği ile tam üyelik sürecine geçildiğinde ve süreç sonrasında gerekli değişimleri takip edebilecek, düzenleyebilecek nitelikli elemanlar yetiştirmektir. Uluslararası platformlarda iş akışı gerçekleşeceği için adayların yabancı dil öğrenmesi önemlidir.

Avrupa Birliği İlişkileri İş İmkanları Nelerdir? 

Avrupa birliği ilişkileri mezunları KPSS için gerekli puanı almaları durumunda kamu kurumlarında çalışmak üzere başvuru yapabilir, atamalar sonucunda uzman yardımcılığı gibi görevler üstlenebilirler. Dış işleri bakanlığı, dış ticaret müsteşarlığı kamuda görev alabilecekleri kuruluşlar arasındadır. UNICEF, UNESCO gibi insan hayatını ön planda tutan kuruluşlar iş imkanları için olanaklar sunacaktır.

Avrupa Birliği İlişkileri Mezunları Ne İş Yapar?

Avrupa birliği ilişkileri mezunları, bilgili ve nitelikli birer meslek mezunu olabilmek için eğitim sürelerini en iyi şekilde değerlendirmeye çalışır. Avrupa birliği içindeki sosyal, ekonomik ve iktisadi konuları yakından takip eden bölüm mezunları, yapısal değişimlerin çalışmalarını da yapar. Uluslararası bir platformda bulunacakları için insan ilişkilerine de önem vermeleri gerekir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!