AnasayfaBlogAvrupa Birliği İlişkileri Bölümü
Bölümler

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü

01 Aralık 2021
Sarı yıldızlı mavi bir bayrak parlak bir arka plan üzerinde gururla sergileniyor. Yıldızlar büyük ve belirgin olup beş tanesi daire şeklinde dizilmiştir. Bayrak, kenarları boyunca sarı bir dikiş bulunan açık mavi bir kumaştan yapılmıştır. Yıldızlar, sıcaklık ve neşe hissi veren koyu sarı renktedir. Bayrak, beyaz bir tabandan yükselen ince bir metal direk tarafından tutulmaktadır. Genel görüntü vatanseverlik ve gururdan oluşmaktadır.
Bölüm İsmiAçıklamaİlgili İş İmkanları
Avrupa Birliği İlişkileriTürkiye’nin Avrupa birliği için tam üyeliğe geçişini ve gümrük birliği sürecindeki ilişkilerin yönetimini ifade eder.Dışişleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, AB Genel Sekreterliği
Programın ÖzellikleriProgram, siyaset bilimi, Avrupa birliği kamu politikası, Avrupa tarihi, hukuku, ekonomi, ve sosyolojiden oluşur.Uluslararası kuruluşlar, kamu ve özel sektörde ekonomi, hukuk veya sosyoloji alanlarında çalışabilirler.
Mezuniyet Sonrası KariyerMezunlar, gümrük birliği süreci ve Türkiye’nin Avrupa birliği üyeliğine dair tüm sorumlulukları yerine getirebilirler.Özellikle uluslararası ilgili kuruluşlarda, devlet kurumlarında ve özel sektörde İş İmkanlarına sahiptirler.
Kimler Tercih EtmeliAdayların özellikle ekonomi, hukuk, tarih ve sosyoloji gibi alanlarla ilgilenmeleri, iyi derecede yabancı dil bilmeleri ve insan ilişkilerinde başarılı olmaları gerekir.Uluslararası ilişkiler ve diplomasi alanında, hukuk, ekonomi ve sosyal bilimler alanında çalışabilirler.
Eğitim SüresiAvrupa birliği ilişkileri bölümü eğitim süresi 4 yıldır.Mezunlar, aldıkları eğitim süresince kazandıkları bilgiler ve becerilerle geniş bir yelpazede kariyer sahibi olabilirler.
Eğitim ÇeşidiEğitimlerden biri İstanbul diğerleri de Kıbrıs’ta yer almaktadır.Farklı bölgelerde eğitim alma imkanı, mezunları farklı çalışma alanlarına yönlendirebilir.
Araştırma AlanlarıAvrupa Birliği ile uyum sürecindeki devlet kurumlarında ve özel sektörde oluşacak değişimleri araştırabilirler.Araştırma merkezleri, politika analiz laboratuvarları gibi yerlerde iş bulabilirler.
Gelecek VaadiBu bölüm mezunlarına önümüzdeki 10 yıl içinde daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.Gelecekte daha da önem kazanacak Avrupa Birliği ilişkileri konusunda uzman kişilere ihtiyacı olan birçok sektör olacaktır.
Ek BilgiAdayların düşüncelerini sözlü ve yazılı olarak iyi ifade edebilecek kişiler olmalıdırlar.İletişim becerileri, çok sayıda sektörde oldukça değerlidir.
Bölümden BeklentilerBölümün amacı, Avrupa Birliği ile entegrasyon sürecinde olan Türkiye’nin tam üyelik aşamasında gerekli çalışmaları ortaya çıkarabilecek bilgili ve nitelikli kişiler yetiştirmektir.Bu bölüm, mezunlarını Avrupa Birliği ilişkilerine yönelik karmaşık sistemlerin analizinde uygun becerilerle donatmaktadır.

Avrupa birliği ilişkileri, Türkiye’nin Avrupa birliği için tam üyeliğe geçişini ve gümrük birliği sürecindeki tüm ilişkilerin yönetimini ifade eder. Gerçekleşmesi ile birlikte tüm özel ve kamu kuruluşlarında hayata geçirilmesi gereken yapısal değişimler olacaktır. Avrupa birliğinin sahip olduğu sosyal, ekonomik ve iktisadi mevzuata hâkim tüm süreci inceleyebilecek kişilere gelecekte çok daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Bu sebeple üniversitelerde Avrupa birliği ilişkileri eğitimi verilmeye başlamıştır. Bu eğitimin oraya çıkmasını; “Türkiye’nin 14 Nisan 1987 de Avrupa Birliğine tam üyelik başvurusu, Türkiye’nin 6.3.1995 tarihli, 1/95 ve 2/95 sayılı ortaklık konseyi kararları doğrultusunda, Avrupa Topluluğu ile 1.1.1996 tarihinden itibaren Gümrük Birliğine girmesinden ve 3 Ekim 2005 AB’ne tam üyelik müzakerelerinin başlaması” kararı etkilemiştir. Böylece eğitim sayesinde ilgili konuyla alakalı eğitimli insanların varlığı çoğalacaktır.

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Nedir?

Avrupa birliği ilişkileri bölümü eğitim süresi 4 yıldır. Program eşit ağırlık türünden sınava katılan öğrencileri kabul eder. Bölüm 2020 yılında üniversitelerde hayata geçmiştir. Eğitimlerden biri İstanbul diğerleri de Kıbrıs’ta yer almaktadır. Avrupa birliği ilişkileri bölümü; Avrupa birliği ile uyum sürecinde devlet kurumlarında ve özel sektörde oluşacak değişimlerin neler olacağına dair araştırmalar yapmak amacı ile gelişmiştir. Geliştirilecek yeni alternatif stratejilerin oluşturulması ve ülkeler arasında ilişkilerin yürütülmesi sürecinde planlamalar yapmayı amaçlayan akademik bir disiplindir.

Bölümün amacı; Avrupa birliği ile entegrasyon sürecinde olan Türkiye’nin tam üyelik aşamasında ve sonrasında gerekli çalışmaları ortaya çıkaracak, bilgili, nitelikli, yabancı dil bilen kişiler yetiştirmektir. Bölüm; ülkemizin içinde bulunduğu gelişme sürecine katkıda bulunmak maksadıyla araştırmalar yapar ve eğitim programı hazırlar.

Program; siyaset bilimi, Avrupa birliği kamu politikası, Avrupa tarihi, hukuku, ekonomi ve sosyolojiyi içeren bir bütün olarak hazırlanır. Bölüm gelecek yıllarda ihtiyaç duyulacak, Avrupa birliği standartlarına uyum sürecini gerçekleştirebilecek, gerekli çalışmaları yürütecek personellerin eğitimlerini gerçekleştirmek için var gücüyle çalışmalar yapmaktadır. Bölümü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Adaylar özellikle ekonomi, hukuk, tarih ve sosyoloji gibi alanlarla yakından ilgili olmalıdır. Düşüncelerini sözlü ve yazılı olarak iyi ifade edebilecek kişiler olmalıdır. Genel kültürlerini genişletmek için araştırmaya meraklı olmaları gerekir. İyi derecede yabancı dil bilmeli veya öğrenmek için çaba sarf etmelidir. İnsan ilişkileri konusunda başarılı olması gerekir. Sorumluluk duygusu gelişmiş, temsil kabiliyeti olan adaylar kariyer yolunda diğer adaylara göre bir adım önde olacaktır.

Avrupa Birliği İlişkileri İş İmkanları Nelerdir?

Avrupa birliği ilişkileri; uluslararası ilişkilerin dinamiği, yapısı gibi unsurları dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelerle bağlantı kuran sistemler bütünüdür. Olay ve olguları bilimsel yöntemlere dayanarak inceler. Uluslararası ilişkileri bir sistem olarak ele alır ve barışçıl yönde şekillendirmeye çalışır. Dolayısı ile bölüm tüm unsurları kusursuz bir şekilde bir araya getirebilecek elemanları yetiştirmeye çalışır.

Uluslararası bir kapsam olduğu için mezunlar küresel olarak hizmet veren kuruluşlarda iş imkanına ulaşabilir. Bu meslek mezunlarına önümüzdeki 10 yıl içinde daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Bölüm mezunları dış ticaret alanında iş imkanına sahip olacaktır. KPSS şartlarını yerine getiren mezunlar, kamuda devlet memuru, uzman yardımcısı olarak yer alabilirler. Avrupa birliği ilişkileri mezunlarının iş imkanları aşağıdaki gibi olacağı görülmektedir.

 • Dışişleri bakanlığı,

 • Dış ticaret Müsteşarlığı,

 • AB genel sekreterliği gibi devlet kurumlarında yer alabilirler.

 • OECD, IMF, dünya bankası, NATO gibi küresel çapta hizmet veren kuruluşlarda iş imkanı mümkündür

 • UNICEF, UNESCO gibi dünya mirasını korumaya çalışan, insan yaşamını önemseyen kuruluşlarda da iş imkanı elde edebilirler.   

Avrupa Birliği İlişkileri Mezunları Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları eğitim yaşamı boyunca edindikleri teorik bilgileri bir an önce uygulamaya başlayarak kariyerlerinde hızlıca yol almak isterler. Mezunlar, gümrük birliği süreci ve Türkiye’nin Avrupa birliği üyeliğine dair tüm sorumlulukları yerine getirirler.

Tüm özel ve kamu kuruluşlarında meydana gelecek yapısal değişimlerin uygulamasını yaparlar. Avrupa birliği bünyesindeki sosyal, ekonomik yapıları ve iktisadi mevzuatları takip ederler. Çalıştığı kurumun sosyal, ekonomik ve hukuki yapısını analiz eder, Avrupa birliği mevzuatlarına uygun olacak şekilde çalışmalar yapar.

Avrupa Birliği İlişkileri Dersleri Nelerdir?

Öğrenci adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri eğitim süresince karşılaşacakları derslerin neler olduğudur. Avrupa birliği ilişkileri bölümü gelecek vaat eden bölümlerden biridir. Ancak henüz tam olarak beklentileri karşılayacak seviyeye ulaşmamıştır. Bu bölümden mezun olacak meslek adaylarının, önümüzdeki yıllarda, kamu sektöründe ve özel sektörde, özellikle uluslararası hizmet veren kurumlarda çalışacak nitelikli elemanlardan olması beklenmektedir.

Bölüm teorik bilgilerin yanı sıra, sosyal ilişkilerin de güçlü olmasını gerektiren bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda uluslararası platformda gelişim göstereceği için yabancı dile de çok önem vermektedir. Eşit ağırlıklı puan türüne göre öğrenci seçen bölüm; matematik ağırlıklı dersler kadar, hukuk derslerine de ağırlık vermektedir. Aşağıda 8 dönemlik eğitim süresince karşı karşıya kalınacak temel dersleri sıraladık.

 • Avrupa Hukuku,

 • Siyaset, Kültür ve Toplum,

 • Uluslararası İlişkiler,

 • Siyasi ve Diplomatik Tarih,

 • Uluslararası Hukuk,

 • Ekonomi,

 • Avrupa Birliği Hukuku,

 • AB'nin Dış İlişkileri ve Güncel Meseleleri

 • İşletme,

 • Finans,

 • Sosyoloji,

Avrupa Birliği İlişkileri Taban Puanları ve Sıralama

2020 Avrupa Birliği İlişkileri Taban Puanları ve Avrupa Birliği İlişkileri Başarı Sıralamaları 2020 aşağıdaki gibidir. Sizler için düzenlediğimiz puanlar ilk eğitim kurumunu kapsamaktadır. 2020 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ    Avrupa Birliği İlişkileri (İngilizce)(Burslu)     Taban puan: 373,49620 Başarı sırası: 56615
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ    Avrupa Birliği İlişkileri (İngilizce) (%75 İndirimli) Taban puan: 245,99022 Başarı sırası: 563031
YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği İlişkileri (İngilizce)(Burslu) Dolmadı

Avrupa Birliği İlişkileri, Türkiye’nin Avrupa birliği için tam üyeliğe geçişini ve gümrük birliği sürecindeki ilişkilerin yönetimini ifade eder, Dışişleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, AB Genel Sekreterliği, Programın Özellikleri, Program, siyaset bilimi, Avrupa birliği kamu politikası, Avrupa tarihi, hukuku, ekonomi, ve sosyolojiden oluşur, Uluslararası kuruluşlar, kamu ve özel sektörde ekonomi, hukuk veya sosyoloji alanlarında çalışabilirler, Mezuniyet Sonrası Kariyer, Mezunlar, gümrük birliği süreci ve Türkiye’nin Avrupa birliği üyeliğine dair tüm sorumlulukları yerine getirebilirler, Özellikle uluslararası ilgili kuruluşlarda, devlet kurumlarında ve özel sektörde İş İmkanlarına sahiptirler, Kimler Tercih Etmeli, Adayların özellikle ekonomi, hukuk, tarih ve sosyoloji gibi alanlarla ilgilenmeleri, iyi derecede yabancı dil bilmeleri ve insan ilişkilerinde başarılı olmaları gerekir, Uluslararası ilişkiler ve diplomasi alanında, hukuk, ekonomi ve sosyal bilimler alanında çalışabilirler, Eğitim Süresi, Avrupa birliği ilişkileri bölümü eğitim süresi 4 yıldır, Mezunlar, aldıkları eğitim süresince kazandıkları bilgiler ve becerilerle geniş bir yelpazede kariyer sahibi olabilirler, Eğitim Çeşidi, Eğitimlerden biri İstanbul diğerleri de Kıbrıs’ta yer almaktadır, Farklı bölgelerde eğitim alma imkanı, mezunları farklı çalışma alanlarına yönlendirebilir, Araştırma Alanları, Avrupa Birliği ile uyum sürecindeki devlet kurumlarında ve özel sektörde oluşacak değişimleri araştırabilirler, Araştırma merkezleri, politika analiz laboratuvarları gibi yerlerde iş bulabilirler, Gelecek Vaadi, Bu bölüm mezunlarına önümüzdeki 10 yıl içinde daha fazla ihtiyaç duyulacaktır, Gelecekte daha da önem kazanacak Avrupa Birliği ilişkileri konusunda uzman kişilere ihtiyacı olan birçok sektör olacaktır, Ek Bilgi, Adayların düşüncelerini sözlü ve yazılı olarak iyi ifade edebilecek kişiler olmalıdırlar, İletişim becerileri, çok sayıda sektörde oldukça değerlidir, Bölümden Beklentiler, Bölümün amacı, Avrupa Birliği ile entegrasyon sürecinde olan Türkiye’nin tam üyelik aşamasında gerekli çalışmaları ortaya çıkarabilecek bilgili ve nitelikli kişiler yetiştirmektir, Bu bölüm, mezunlarını Avrupa Birliği ilişkilerine yönelik karmaşık sistemlerin analizinde uygun becerilerle donatmaktadır
Avrupa birliği ilişkileri gümrük birliği Avrupa tarihi ekonomi sosyoloji
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Gözlüklü ve bordo gömlekli bir kadın masa başında oturuyor. Elleri beyaz bir klavyenin üzerinde durmaktadır ve arka planda bir bilgisayar monitörü vardır. Masanın sol tarafında iki erkek çocuğun fotoğrafının bulunduğu bir resim çerçevesi ve sağ üst köşede bir kişinin bacağının bulanık bir görüntüsü var. Kadın gülümsüyor ve yüzü yakın planda. Sıcak bir ifadesi var ve bulunduğu ortamdan memnun görünüyor.
Tarihte Bugün

Beril Dedeoğlu Kimdir?

15 Mart 2019
Bir kadın, her iki elinde birer pasaport tutarak bir şehrin önünde duruyor. Uzun saçlı, gözlüklü ve gömleğinin üzerinde siyah beyaz bir logo var. Arka planda beyaz metinli mavi ve yeşil bir arka plan ve mavi ve beyaz bir logo var. Sağda, beyaz harflerle yeşil bir tabela ve sarı bir daire ve bir harita ile bir pasaport var. Şehir ağaçlar ve suyla doludur.
Yurt Dışında Eğitim

Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?

26 Şubat 2020
Bu resimde bir kadın kırmızı bir kazak giyerken kameraya gülümsüyor. Arka planda siyah metinli mavi beyaz bir işaret var, bu da kadının A1 seviyesinde bir Fransızca dil kursuna katıldığını gösteriyor. Buna ek olarak, beyaz metinli siyah ve kırmızı bir dikdörtgen var ki bu bir logo ya da kursla ilgili bir mesaj olabilir. Genel olarak bu görüntü, yeni bir dil öğrenmek için harika bir motivasyon olan neşe ve başarı duygusunu yansıtıyor.
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Bu resimde, muhtemelen Alman eğitimini temsil eden bir bayrak üzerinde oyuncak bir uçak görülüyor. Bayrak, kursun zorluk seviyesini simgeleyen kırmızı ve siyah renktedir ve üzerindeki sayı B1-B2 seviyesini göstermektedir. Oyuncak uçağın yakın çekimi eğitim temasını daha da vurguluyor. Genel olarak, bu resim yoğun ama ödüllendirici bir deneyim fikrini aktarıyor.
5
(16)

Almanca Eğitimi (B1-B2)

10 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
12490
Bu görselde kameraya gülümseyen ve elinde pembe bir işaret tutan bir kadın görülüyor. Muhtemelen başarılı bir yaşam koçu olmanın önemli bir parçası olan yaşam koçluğu sertifikasyon kursuna katılıyor. Gülümsemesi yeni girişimi için duyduğu coşku ve heyecanı ifade ediyor. Boynunun yakın çekimi güven duygusunu ve başarma kararlılığını ortaya koyuyor. Ağzının yakın çekimi kararlılık ve odaklanma hissi verirken, saçlarının bulanık görüntüsü rahat bir atmosfere işaret ediyor. Burnunun yakın çekimi, başarılı bir yaşam koçu için kilit bir özellik olan detaylara verdiği önemi gösteriyor. Sonuç olarak, bu görüntü bir yaşam koçu olmak için gereken tutku ve özveriyi göstermektedir. Doğru eğitimle, bu kadının sertifikalı bir yaşam koçu olma yolculuğunda başarılı olacağından emin olabilirsiniz.
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
24001340
Gözlüklü bir kadın elinde bir yığın kitap tutarken gülümsüyor. Mavi bir gömlek ve fermuarlı siyah bir sırt çantası giymektedir. Arka planda beyaz bir duvar ve üzerinde el yazısı ile yazılmış bazı metinler içeren siyah bir tabela var. Kadın ayakta, başı hafifçe sağa eğik, gözleri kitaplara bakıyor. Yüzünde sıcak ve dostane bir ifade var. Saçları geriye doğru at kuyruğu şeklinde toplanmış ve yüzü gözlükleriyle hafifçe çerçevelenmiş. Dudakları, elindeki kitaplardan duyduğu mutluluğu ifade eden bir gülümsemeyle hafifçe ayrılmış. Oda iyi aydınlatılmış ve renkler canlı, kadını doğal ortamında gösteriyor.
5
(152)

İngilizce Eğitimi (C1-C2)

6 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1139464