AnasayfaBlogArşiv Memuru Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Arşiv Memuru Nedir? Ne İş Yapar?

07 Mart 2021
Arşiv Memuru

Arşiv malzemeleri; devlet dairelerinde, kurumlarda ve şirketlerde günlük muameleler sırasında çıkan yazışmalar ve dosyalardan meydana gelir. Ancak bütün bu kağıtlar arşiv malzemesi olarak değerlendirilemez. Toplanan malzemeler arşivlerde uzmanlar ve memurlar tarafından seçilip belirli kurallara göre tasnif edilerek saklanması gerekir. Bu sınıflandırmanın sonradan ihtiyaç duyulduğunda kolaylık sağlayacak şekilde düzenlemesine dikkat edilmesi gerekir.

Arşivlerde yer alan tüm malzemeler kesinliği olan dökumanlar olması sebebiyle geçmiş faaliyetlerin yaşamaya devam eden ve gerçek delilleri olarak bilinir. Tüm bu malzemelere dair işlemlerde görevli olan kişilere arşiv memuru denir. Arşiv memuru; belgelerinin tespit edilmesi, arşiv niteliği taşımakta olan ya da gelecekte arşiv vasfı taşıyacak olan belgelerin korunması ve kayıt altına alınmasından sorumlu kişilerdir.

Arşiv Memurları devlet arşivlerinde, merkez ve taşra teşkilat müdürlüklerinde ve bakanlıklarda istihdam edilebilmektedir. Bunun yanında özel sektördeki firmalarda da görev alabilirler. Yazımızda arşiv memuru kimdir, görev ve sorumlukları nelerdir, ne kadar maaş kazanırlar, nasıl arşiv memuru olurlar gibi sorulara detaylı olarak cevap bulabilirsiniz.

Arşiv Memuru Nedir?

Arşiv memurları kamu ve özel kuruluşlarda arşivlerde çalışan memurlara verilen addır. Arşiv Memuru, arşivde toplanması gereken belgelerin tespit edilmesi, arşiv niteliği taşıyan veya gelecekte arşiv niteliği kazanacak belgelerin korunmasından sorumludur. Bunun yanında bu belgelerin kayıt altına alınmasından da sorumlu çalışanlardır.

Arşiv Memurları için kamu alanında ve özel sektörde oldukça geniş iş imkanından bahsetmek mümkündür. Her geçen gün arşiv memurlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır. İlerleyen yıllarda daha çok tercih edilecek bölümler arasına girmesi beklenir. Arşiv Memuru olmak isteyen adayların öncelikle Üniversitelerin Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik ve benzeri bölümlerden mezun olmaları gerekir.

Ayrıca kamu alanında kariyerine devam edecek bölüm mezunlarının Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) girmeleri ve kadro ilanlarında açıklanan puan ortalamasına ulaşmaları gerekmektedir. Bölümü tercih edecek adayların çoğu kapalı alanda ve masa başında çalışmalarını sürdürebileceğini göz ardı etmemelidir. Çalışma şekilleri titizlik ve düzen gerektirir. Detaylara hakim olan ve titiz çalışan adayların seçmesi daha uygun görülür.

Arşiv Memuru Ne İş Yapar?

Arşiv memurunun kamusal alanda iş bulma imkanı ancak kadro açılması halinde mümkündür. Özel sektörde ise arşiv memurları, son yıllarda en çok ihtiyaç duyulan meslek sınıfına girmeye başlamıştır. Henüz fazla bir iş ilanı ile karşılaşılmasa da ilerleyen yıllarda popülerliği artacak bir meslek grubu olacak gibi görünüyor.

Arşiv Memurunun görev ve sorumluk tanımları bağlı bulunduğu kamu kurumunun veya işletmenin yönetmeliğince belirlenmektedir. Çalışmakta olduğu kuruma bağlı olacak şekilde görev tanımı farklılıklar gösterebilir. Ayrıca meslekte ne süredir çalıştıkları, donanımları ve tecrübeleri göz önünde bulundurularak sorumlulukları belirlenir. Arşiv Memurunun genel olarak mesleki sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kamu kurumları dışında yer alan ve arşiv içine eklenmesi gereken arşiv malzemelerini gerekli durumlarda satın alırlar.

 • Teslim alınmış olan arşiv malzemesini kayıt altına alırlar ve takip ederler.

 • Rumi ve Hicri tarihe sahip olan belgeleri Miladi tarihe çevirerek kayıt altına almaktan sorumludurlar.

 • Arşiv malzemelerinin kaybolması veya zarar görmesi gibi risklere karşı önlemler alırlar.

 • Haşere, nem, yüksek sıcaklık gibi arşiv malzemesine zarar verme ihtimali olan etkenlere karşı ortam koşullarını ayarlar.

 • Zarara uğramış olan arşiv malzemelerinin restorasyonu için gerekli çalışmaları sağlar.

 • Kurum çalışanlarının arşivden faydalanma taleplerini karşılar. Gerektiğinde amirini bilgilendirir.

 • Saklama süresi dolmuş olan arşivlik kamu kurumu malzemelerini imha etmeleri gerekir.

 • Her yılsonunda arşiv faaliyetlerini gösteren rapor yazmalı ve kaymakamlık, valilik gibi işle ilgili birimlere sunmaları gerekir.

 • Kurum tarafından düzenlenmiş olan konferans, seminer gibi etkinliklere katılım göstermelidir.

 • Kamu kurumunun prosedürüne uygun olarak bilgi gizliliğine sadık kalmalıdır.

Arşiv Memuru Maaşları

Arşiv memurluğu yapmak isteyen adayların en çok merak ettiği konulardan biri de kazanacakları maaşlardır. Arşiv Memurları genel olarak kamu kurumlarında yer ala arşiv bölümlerinde çalışmakla beraber özel sektörde de çalışmalarını sürdürür. Kurumların evrak ve önemli belgelerinin arşivlenmesi gibi önemli bir görev aldıklarından, oldukça tercih edilen meslekler arasında yer alır.

Bu alanda çalışmak isteyen adaylar kararlarını iş imkanlarına ve aldıkları maaşlara göre daha net verebilecektir. Arşiv memurları ne kadar maaş kazanıyor diye merak ediyorsanız, alınan bilgiler ışığında maaşların kurumlara göre çeşitlilik gösterdiği gözlemlenir. Kişinin çalışma süresi, tecrübesi aldığı maaşın da miktarında değişiklik olmasının önemli bir sebebidir.

Kamu alanında çalışan arşiv memurları; en düşük 3.700 TL en yüksek 4.300 TL maaş almaktadır. Özel sektörde ise en düşük 3.200 TL en yüksek 3.800 TL kazandıkları görülmektedir. Dolayısı ile mezunların çoğu kamu alanında iş bulmayı daha çok tercih eder. Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılarak bu alanda açılan kontenjanlara yerleştirilmesini bekler.

Arşiv Memuru Nasıl Olunur?

Arşiv Memuru olarak kariyerini devam ettirmek isteyen kişilerin araştırdığı ilk önemli konulardan biri de nasıl arşiv memuru olacaklarıdır. Bu alanda faaliyet göstermek isteyenlerin bazı önemli şartları yerine getirmeleri gerekir. Bunlar; üniversitelerde yer alan Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik ve ilgili bölümlerden mezun olmaları gerektiğidir.

Bu bölümlerde aldıkları eğitimler 2 ile 4 yıl arasında değişmektedir. Mezunlar ön lisans diploması veya lisans diplomasına sahip olarak arşiv memuru olarak çalışma imkanına sahiptir. Ayrıca Kamu Personel Seçme Sınavı’na katılmaları ve kurumların kadro ilanında yazılan puan ortalamasına ulaşmaları gerekir. Bu sorumlukları tamamlayan arşiv memuru adaylarının bazı önemli özelliklere sahip olması da başarılı bir yol almalarına imkan tanır. Arşiv memurlarının önemli özellikleri aşağıdaki gibidir.

 • Temel bilgisayar kullanım becerisine sahip olmaları beklenir.

 • Detay odaklı çalışmalar yapmalı ve titiz bir şekilde süreci yönetmeleri gerekir.

 • Kapalı alanda uzun süre çalışacakları için fiziki yeterliliğe sahip olmaları gerekir.

 • Çok iyi sözlü ve yazılı iletişim kabiliyeti göstermeleri beklenir.

 • Erkek adayların askeri yükümlülüklerini tamamlamaları gerekir.

arşiv memuru nedir arşiv memuru ne iş yapar arşiv memuru maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Muhasebe alanında bir adım öne geçmek istiyorsanız, Ön Muhasebe Eğitimi kursumuz tam size göre. Bu kurs, temel muhasebe ilkeleri ve kavramlarına kapsamlı bir genel bakış sağlar ve bu alanda yeni olanlar veya bilgilerini tazelemek isteyenler için idealdir.
5
(66)

Ön Muhasebe Eğitimi

11 Konu5 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
550269
Excel Raporlama Eğitimi
5
(3)

Excel Raporlama Eğitimi

30 Konu5 Saat