AnasayfaBlogAlmanca Nasıl Öğrenilir? 
Video

Almanca Nasıl Öğrenilir? 

07 Nisan 2021
Almanca Nasıl Öğrenilir? 

Almanca Eğitimi eğitmeni Özlem Erdem ile Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden ve en çok konuşulan dillerden biri olan Almanca nasıl öğrenilir konusunu konuştuk. Kolay Almanca öğrenme tüyoları aldık.

Özlem Erdem Kimdir?

Yaklaşık 10 senedir özel kurumlarda eğitmenlik yapmaktayım ve dönem dönem tercümanlık yapmaktayım ve Antalya’da yaşıyorum. Uzun bir süredir İngilizce ve Almanca öğretmenliğini birlikte götürüyorum ancak ana branşım Almanca. Erasmus döneminden de İspanyolca var. Yabancı dilin içindeyseniz süreçli tekrar etmek gerekiyor.

Öğrenciler Derse Katıldığında Sıfırdan Almanca Öğrenebiliyorlar Mı?

A1-A2 eğitimiyle başladık. Sıfırdan alfabe ile başlıyoruz. Bir kısmı ilk defa görüyor olurken bir kısmı da hayatının bir döneminde öğrenmiş olarak geliyor. Üzerine koyarak, kolaydan zora ilerliyoruz.

Günümüzde Almanca Neden Bu Kadar Tercih Ediliyor?

Geçtiğimiz dönemde göçmen yasası var. İşçi alımı var. Bu nitelikli dediğimiz guruba hitap eden bir durum. Bunula birlikte meslek grupları farklı. Mühendislik ve sağlık alanında ihtiyacı var. Bunun için de yasa çıkardı. Şuanda bunun etkileri sürüyor. Bizim ülkemizden gitmeye çalışan insanlar da var. Dil kıstasları var, mühendislik alanında B1-B2 isterken doktordan C1-C2 istiyor. Dil şartı çok önemli, mutlaka Almanca bilmenizi istiyorlar. 

Almanca, Öğrenmesi Zor Bir Dil Midir? Halk Arasında Bilindiği Gibi Kaba Bir Dil Midir?

Kaba diye bir şey yok. Şehir efsanesi olmuş. Bir dili güzel konuşuyorsanız ona vakıfsanız güzeldir. R’lerin gırtlaktan çıkma durumu var, buradan kaynaklandığını düşünüyorum. 

Dersinize Katıldığımda Almanya’dan Gelen Akrabalarımın Kendi Arasında Konuştuklarını Anlayabilir Miyim? 

Kesinlikle evet dersem iddialı konuşmuş olurum. Sizin de çabanızla benim de katkımla olacak bir şey bu. Dil eğitiminde çaba ve istikrar çok önemli. Hayatınınız her alanında maruz kalmanız gerekiyor ki unutmayasınız. Süreç bu şekilde ilerlerse teorik olan kısmı bir zaman sonra pratiğe döküp konuşma kısmına da geçiyor olacağız. 

Almancada Cümle Kurarken Nasıl İlerliyoruz? Türkçedeki Gibi Özne, Nesne, Zarf Ve Yüklem Gibi Ögeler Belirli Bir Sıralamada Mı Oluyor?

Almancada her ikisi de kullanılıyor. Özneden sonra fiil kısmını kullanıyoruz. Devrik bir şekilde de kurup devam ediyoruz. Devrik yapı desek de kurallı cümleden farkı yok. 

Almancada Aynı İngilizcede Olduğu Gibi Türkçede Olmayan ‘Cinsiyet’ Kavramı (Kadın, Erkek, O) Değişen Edatlar Var. He, She, It Gibi Öğrenmesi Kolay Mı?

İngilizce de artikeller var, Almancada da var. Kelimeyi artikeliyle birlikte öğrenmek en kolay ve klasik yoludur. Bunları gruplandırıyoruz da. İnsanlar artikel konusunda zorlanıyorlar. 

A1-A2 Ve B1- B2 Almanca Derslerinizden Bahsedebilir Misiniz? Neler Öğreniyor Öğrenciler?

Almanca Eğitimi (A1-A2) ve Almanca Eğitimi (B1-B2) derslerinde kolaydan zora gidiyor. Alfabe ile sıfırdan başlıyoruz. Sonrasında cümle yapılarına bakıyoruz. Fiil çekimi konusu var. Günlük hayatta kullanabileceğimiz konulara değiniyoruz. Bunun dışında kalan öğrenmemiz gereken diğer konular da ders başlığı altında ayrı notlarımız var. İş açısından, ticaret hacim, ve iş olanağı açısından bir dilin yetmediği dönemdeyiz.

Almancayı Kısa Zamanda Nasıl Kolay Öğrenebilirim?

Şöyle bir formülü var gibi taktikleri söylemek çok doğru değil. Tamamen karşılıklı etkileşimle, çabayla ve istikrarla yürütülebilecek bir durum. Zaman ayırmanız gerekiyor. Sürekli tekrar isteyen, alıştırmanın da önemini vurguluyorum. Bol tekrar ve alıştırma çok önemli. Kaynak edinip oradan öğrendikleri konu ile ilgili alıştırma yapmalarını tavsiye ederiz. 

Bir Dönemin Popüler Dizisi Dark ‘I Alt Yazılı İzleyenler Almancaya Şöyle Bir Kulak Aşinalığı Kazandılar. Sizin De Önerebileceğiniz Dizi Ya Da Filmler Var Mı?

Dark anadili Almanca anlayabileceği bir dizi. Yeni öğrenen biri için zor olabilir. B seviyesinden sonra izlenebilir. Kendi seviyemize yakın kaynaklarla başlarsak faydasını görürüz. Youtube’da mini diziler var A1-A2 seviye. Podcast’ler var. Kendi seviyemizden keyif alıp öğrenebiliriz.

Münevver Birol: Almanya bir süre sonra kendi vatandaşlarından daha fazla yabancılar olduğu için yeter dedi ve Almanca bilmeyi şart koştu. Ders notlarınıza şöyle bir baktığımda kimler katılmalı başlığında “Almanya’ya Aile birleşim sınavını geçip evlilik nedeniyle gidecek olanlar” bilgisi var. Bizi bu konuda biraz bilgilendirebilir misiniz?

Derslerimizde bu konuyla ilgili katılımlar oluyor. Aile birleşimi dediğimiz şey, ülkemizden Almanya’ya evlilik yoluyla gideceklerin geçmesi gereken bir sınav. Goethe Enstitüsü’nün yapmış olduğu bir sınav. A1 seviye. Gidecek vatandaşlar belge alıp gidebildiler. Dersimize de bu şekilde katılım çok olmuştu. Sınav Goethe Enstitüsü’nde ancak kursu istediği yerden alabiliyor. Değişiklik olmadıysa geçerliliği sürekli olan bir sertifika.

Almanca Eğitimine Yeni Başlayanlar İçin Önerileriniz Nelerdir?

Sabırla birlikte başarı diliyorum. Gramerde çetrefilli bir kısmı var. Ona takılmadan öğreniyoruz. Öğrenmek isteyen peşini bırakmadan çalışmak gerekiyor. Eğitimde yayınlanan ekstra ders notlarından faydalanmalarını öneririm. Dersten sonra farklı kaynaklardan da faydalanmalarını öneririm. 

Günümüzde Almanca Neden Bu Kadar Tercih Ediliyor?

Geçtiğimiz dönemde göçmen yasası var. İşçi alımı var. Bu nitelikli dediğimiz guruba hitap eden bir durum. Bunula birlikte meslek grupları farklı. Mühendislik ve sağlık alanında ihtiyacı var. Bunun için de yasa çıkardı. Şuanda bunun etkileri sürüyor.

Almancayı Kısa Zamanda Nasıl Kolay Öğrenebilirim?

Şöyle bir formülü var gibi taktikleri söylemek çok doğru değil. Tamamen karşılıklı etkileşimle, çabayla ve istikrarla yürütülebilecek bir durum. Zaman ayırmanız gerekiyor.

Almanca Halk Arasında Bilindiği Gibi Kaba Bir Dil Midir?

Kaba diye bir şey yok. Şehir efsanesi olmuş. Bir dili güzel konuşuyorsanız ona vakıfsanız güzeldir. R’lerin gırtlaktan çıkma durumu var, buradan kaynaklandığını düşünüyorum.

Almanca
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Almanca Sayılar ve Okunuşu
Yabancı Dil Eğitimi

Almanca Sayılar ve Okunuşu

28 Mayıs 2021
Almanca Günler - Yazılışı ve Okunuşu
Yabancı Dil Eğitimi

Almanca Günler - Yazılışı ve Okunuşu

01 Temmuz 2021
Almanya'da Okumak Zor mu? Eğitim ve Yüksek Lisans
Yurt Dışında Eğitim

Almanya'da Okumak Zor mu? Eğitim ve Yüksek Lisans

01 Mart 2022
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299
Almanca kursu (B1-B2)
5
(16)

Almanca Eğitimi (B1-B2)

10 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
850259