AnasayfaBlogAh Şu Özgüven Sen Yok Musun?
Özgüven

Ah Şu Özgüven Sen Yok Musun?

14 Haziran 2019
Ah Şu Özgüven Sen Yok Musun?

Bir şeyi yapamayacağımıza inancımız nasıl gelişti? Nereden geliyor bu korkular, endişeler ve ön yargılar? Korku pekiştirilebilir mi? Herhangi bir nedenle duyduğumuz güven eksikliği korkuya mı yol açıyor? 

Özgüvenli Çocuk Yetiştirmek

Özgüven kazanmış çocuk yetiştirebilmek için bir formül var mı? Günümüzde iyi eğitimli kendine güvenen başarılı çocuklar yetiştirmek her ebeveynin isteği. Peki çocuğu sürekli kurstan kursa koşturarak , sınavlara sokarak  ve bebekliğinden beri her istediğini yapmaya çalışarak bunu başarabilecek miyiz? Çocuk nasıl özgüvenli olabilecek? Kafamızda binlerce soru. 

Sürekli baskıyla büyüyen çocuklar çeşitli kişisel gelişim veya iletişim eğitimleri katılarak özgüven sorununu aşabilirler. Etkili iletişim kurabilmek için açılan bu ücretsiz online eğitimler ile hem çevre ile iyi iletişim kurmak hem de daha sosyal bir hale gelmek mümkün.  

Özgüven Gelişimi Üzerine Bir Örnek

İkiz kızlarım doğuştan gelen kas hastalıklarından dolayı  yürüyemiyor. Onları bir yere oturttuğum zaman diyordum ki sakın hareket etmeyin bak düşersiniz. Canınız acır. Dikkatlice durun beni bekleyin ve kımıldamayın. Düşmemek için beni öyle hareketsizce beklediklerinde gurur yapıyordum. Bak ne güzel dinliyor beni kızlarım. Oysa ki ne yaptığımı fark etmem çok şükür ki kısa bir zamanımı aldı. Bir gün çocuklarımdan başka insanlara karşı biz onu yapamayız düşeriz, cümlelerini duyduğumda bir öz eleştiri yapmam gerektiğinin farkına vardım. 

Özgüven sahibi çocuk yetiştirme hayallerim suya mı düşüyordu. Neden böyle söylüyorlar dedim kendi kendime? Rastlantı bu ya ertesi gün ofise geldiğimde Engelliler Merkezi’nden bir telefon geldi. Beni bir panele davet ettiler. Davranış terapisti gelip annelerle konuşacakmış. Bu sırada kafamda bir gün önce olanları da yorumlamaya çalışıyordum. Ben bunları düşünürken odama bir iş arkadaşım geldi. Dedi ki kızlarınızın yürüme engelli olduğunu yeni öğrendim. Çok üzüldüm.

Biliyor musunuz ben de doğuştan kalça çıkığı problemiyle doğmuşum. Annem ve babam çok zor dönemler geçirmişler. Babamın intiharı düşündüğü zamanlar bile olmuş ve sözlerine devam etti hep korumalı bir çevrede büyüdüm. Ailem, düşme tehlikesi karşısında daha büyük sorunlar yaşarım düşüncesiyle kalabalık çevrelerden uzak tuttular beni ve biliyor musunuz benim hiç arkadaşım yok dedi. Çok şaşırdım. Evlendim ama çocuk sahibi olmaktan korktum.

Birbirimize baka kaldık öylece, benim kafamda sorgulamalar, onun kafasında sorgulamalar. Sonra gitti. Arkasından düşündüm bizler korumacı ebeveynler olarak nerede hata yapıyoruz diye. Özgüvenli çocuk nasıl mümkün olabilir? Cevabını aynı gün katıldığım panelde buldum. 

Uygulamalı Davranış Terapisi 

Davranış terapisi uzmanının konuşmacı olduğu panelde davranışın nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi veriliyordu. Türkiye’de yeni başlanılan ABA terapisini ilk onlardan duydum. (Applied Behavioral Analysis) Uygulamalı Davranış Terapisi olarak adlandırılan ABA 1930’ larda Skiner tarafından geliştirilen bir teknik. 

Tekniğin temelinde davranışla çevre arasındaki ilişkiyi araştırma ve olumsuz davranışı olumluya yönlendirme yatıyor. Uzun yıllardır Amerika’da uygulanan yöntemle pek çok farklı davranış bozukluklarına çare bulunabiliyor. ABA davranış terapisi her ne kadar otizm ile gündeme gelse de aslında başta çocuklar olmak üzere tüm yaş gruplarındaki bireylerin günlük yaşamda karşılaşacakları problemleri aşmada etkin bir yöntem olarak sunuluyor. 

Korkuyu Çocuklara Biz Mi Yerleştiriyoruz?

Davranış terapisi uzmanına dedim ki, siz konuşurken bugün gelişen tüm olayların puzzlelarını birleştirdiğimde sorun net olarak gözüktü. Ben çocuklarımı korumaya çalışırken onlarda korkuyu pekiştiriyorum dedim. Çok güçlü olmadıklarından dolayı zaman zaman düşüyorlar ve düşmenin ne olduğunu biliyorlar. 

Ben onları düşebilecekleri bir yere koyduğumda ve sakın kımıldamayın düşersiniz dediğimde beyinde bu algı yerleşiyor. Çocuklarım düşer. Böylelikle bir şeyi yapamayacakları ile ilgili ön yargıyı sürekli pekiştirdiğimi anladım. Nerde şimdi özgüvenli çocuk? Davranış terapisi uzmanı da bana şunları söyledi. Bir anne olarak çocuğunuza tehlike yaratacak şeyleri gördüğünüzde ona fark ettirmeden bu durumu ortadan kaldırmalı veya en az zarar verecek hale getirmelisiniz.

Mesela koltuktan düşebileceğini düşünüyorsanız çocuğu oraya koymayın. Daha emin bir yerde bırakıp yanından ayrılın ama daha önce yaptığınız gibi söylemler kullanmayın. Bu durumla çocuklarda özgüven azalıyor. Oysa ki bu da istemediğimiz bir şey. Çünkü sonraları onları yürütmeye çalıştığımızda hayır ben yapamam düşünceleri gelişecektir. Bu tarz düşünceler de böyle yeşerir.  Bu olaylarla beraber farkındalığım arttığından itibaren bir daha bu tarz söylemler hiç kullanmadım. Düştükleri zaman dedim ki onlara üzülmeyin çok normal herkes düşebilir. Bak birazdan acın geçecek ve unutacaksın. 

Hiç düşündünüz mü en son ne zaman bir şeyleri yapabileceğimize inancımızı kaybettik? Güzel olacağına inandığımızda her şey mümkün. Biraz sabır, bolca deneme. Ön yargılarımızı kaldıralım. İçindeki özgüveni uyandır. Özgüvenli çocuk ancak bu şekilde yetişebilecek. Etkili iletişimin sırrı özgüven. Hangi yaşta olursanız olun etkili iletişim için özgüven geliştirilebilir ve toplum kaygısı aşılabilir. Konu ile ilgili Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitimi almak çocukların özgüvenli olması açısından önemli bir detay.

Yazar: Aytül Köktuna

özgüven iletişim etkili iletişim beden dili davranış terapisi davranış online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.