AnasayfaBlogAdwords Reklamlarıyla İşletmenizi Büyütün
SEO

Adwords Reklamlarıyla İşletmenizi Büyütün

07 Ocak 2020
Adwords Reklamlarıyla İşletmenizi Büyütün

Google Adwords'ü duymuş olabilir ancak işinizi pazarlamanın etkili bir yolu olup olmadığından emin olamayabilirsiniz. Google Adwords kullanmadığınız için önünüze gelen pazarlama fırsatlarını kaçırmış olabileceğinizi düşünüyorsanız kesinlikle geç kalmış değilsiniz. Bu yazımızda, Google Adwords’ün ne olduğunu ve işinizi büyütmek için nasıl kullanabileceğiniz konusunu ele alacağız.

Google AdWords yeni adıyla Google Ads, Google’ın arama sonuçlarından yararlanan, işletme veya reklam verenlerin anahtar kelime dediği belirli kelimeleri hedeflemesine olanak tanıyan ve bu kelimeler arama motoruna girildiğinde onların reklamlarının sonuç olarak görünmesine neden olan bir tıklama başına ödeme hizmetidir. Bu anahtar kelimelere rakip işletmeler tarafından açık artırma gibi teklif verilir ve bir reklam veren yalnızca reklamına tıklandığında ücret öder.

Google Ads, Google arama motoru için hedeflediğiniz sonucu aldıktan yani reklamınıza tıklandıktan sonra ödeme yapmanıza olanak tanır. Sunduğunuz hizmet veya satıştaki ürününüzle ilgilenen kişilere ulaştığınızdan ve ihtiyaçlarının işletmeniz tarafından çözülebileceğinin potansiyel müşterileriniz tarafından keşfedilmesinden sonra ödeme yapmanıza imkan verir. Anlayacağınız Google AdWords (Ads), işletmenizi büyütmenin en iyi yollarından biridir.

Adwords İle Reklamınızı Özelleştirin

İşinizi büyütmek için Google AdWords'ü başarılı bir yöntem yapan nedenlerin başında belirli kitleleri hedefleme yeteneği ve pazarlama gelmektedir. Günün saati de dahil olmak üzere belirli diller, tarayıcılar, cihazlar, yalnızca mobil cihazlar, yalnızca masaüstü bilgisayar, konum vb. başlıkları hatta daha fazlasını hedefleyebilirsiniz.

Reklam kampanyanızda birden çok anahtar kelime ayarlayarak işletmeniz için doğru müşteri türünü hedefleyebilirsiniz. Kullanıcılar Google arama kutusuna hedeflediğiniz bir anahtar kelime girerek aramayı başlattıklarında, yalnızca doğru kişilere ulaşmakla kalmaz aynı zamanda hizmet ve ürünlerinize de her ihtiyaç duyduklarında onlara ulaşırsınız.

AdWords'ün en büyük avantajlarından biri belirli yerleri coğrafi olarak hedefleme yeteneğidir. Belirli alan ve konumları hedefleyerek, reklamınızın hedeflediğiniz coğrafi konumlarda gösterildiğinden ve işinizin arzuladığınız bölgelerde büyüdüğünden emin olursunuz. Hassas konum hedeflemesi sayesinde, reklamınızın işinizi büyütemeyeceğiniz bir bölgede gösterilmesini engelleyerek bir nevi tasarruf etmiş olursunuz. Dolayısıyla işletmenize müşteri kazandırmayacak coğrafi bölgelerin hiçbirinde reklam yapmadığınız için maliyetleriniz de düşmüş olur.

Google Ads, her anahtar kelimenin başarısını izlemenize ve başarılı anahtar kelimeyi bulana kadar gerekli değişiklikleri yapmanıza olanak tanır. Eğer bir anahtar kelime çalışmıyorsa, o kelimeyi not alın ve yeni bir anahtar kelime seçin. Hedeflediğiniz bir bölge potansiyel müşteri oluşturmuyorsa, dikkatinizi farklı bir bölgeye kaydırın.

Adwords İle Markanızı Tanıtın

Google Adwords’de belirli anahtar kelimeleri hedefleyerek, potansiyel müşterilerinizin Google’da arama yapması durumunda işletmenizin sonuçlarda görünmesini sağlarsınız. Müşterileriniz gibi düşünmek için zaman ayırıp, onların arayacağını düşündüğünüz kelimeleri seçerek hedefleyeceğiniz anahtar kelimeleri genişletebilirsiniz. Bu sayede, potansiyel bir müşteri sektörünüzle ilgili şeyleri aradığında markanızı öne çıkarmanıza dolayısıyla markanızın müşterinin aklında yer etmesine olanak tanırsınız.

Örneğin; bir kuaför salonu işletiyorsanız Google Adwords’de şampuan, saç bakımı veya saç stilleri gibi anahtar kelimeleri hedefleyebilir, bu anahtar kelimelerin aranması durumunda sonuçlarda markanızın gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bir müşteri ürününüze ihtiyaç duymasa veya reklamınızı tıklamasa bile markanızın gücünü artırmaya devam edersiniz.

Mutlu bir müşteri arkadaşlarına işletmeniz hakkında bahsettiğinde, o kişilerin yapacağı ilk şey Google’da işletmenizi aramak olacaktır. Google Adwords kullanmadığınız için işletmeniz sonuçlarda görünmüyorsa veya rakiplerinize yönlendiriliyorsa, işinizi büyütme fırsatını kaçırıyorsunuz demektir. Google AdWords, işletmenizin adını duydukları saniyede arama motoruna sarılan ya da işletmenizi duyup markanızı hatırlayamayan kişilere ulaşabilmeniz için kullanabileceğiniz bir reklam platformudur.

Hedeflediğiniz anahtar kelimelerin Google’da aranması durumunda reklamlarınızın gösterilmesini sağlar. Kuaför örneğinden devam edersek, potansiyel bir müşteriniz harika saç kesimi yaptığınızı duydu ancak markanızı hatırlayamadı. Yalnızca işletmenizin şehir merkezinde olduğunu hatırlıyor. Google’da şehir merkezinde berber sorgusuyla arama yaptığında işletmenizin Google Adwords’e verdiği reklam gösterilecek ve potansiyel müşteriniz sizi kolayca bulacaktır.

Adwords İle Rakiplerinizin Önüne Geçin

Google'da bir şey aramaya çalıştığınızı ve istediğiniz sonuçları elde edemediğinizi düşünün. Şimdi Google'da kendi işinizi aramaya çalıştığınızı ve yalnızca rakiplerinizi bulduğunuzu düşünün. Bulunduğumuz dijital çağda Google AdWords'ü kullanmak, diğer işletmelerle eşit bir biçimde rekabet etmenizi sağlar ve bu rekabette size yardımcı olur.

Google AdWords'ü kullanmamak veya doğru kullanmamak, her iki durumda da işletmeniz için fırsat olacak yeni müşterileri kaçırmanıza sebep oluyor ve trafiği rakipleriniz alıyor. Potansiyel müşterileriniz, sürekli çevrimiçi ve bir ürün almak için hazır bekliyorken rakiplerinizin önüne geçmelisiniz.

Google AdWords, hangi anahtar kelimelerin çalışıp çalışmadığını, aşağı veya yukarı yönde sıralamanızı nelerin değiştirdiğini, tıklama oranlarını vb. tüm hassas metrikleri size raporlar. Bu raporlar sayesinde Adwords, reklam kampanyanızı kontrol etme ve güncelleme olanağı sunarak sektörünüzdeki diğer işletmelerle rekabetinizde size destek olur.

Adwords Reklam Kampanyanızı Oluşturun

Google Adwords ile reklam verme sayesinde ile işletmenizi nasıl büyütebileceğinize yönelik bilgiler paylaştık. Artık reklam kampanyanızı oluşturabilirsiniz. Google AdWords’de reklam kampanyası oluşturmak için büyük bir bütçeye ihtiyacınız yoktur. AdWords, günlük bir harcama limiti ayarlayarak reklam kampanyanızı yönetmenize ve günlük olarak belirlediğiniz limiti artırmanıza veya azaltmanıza olanak tanır. Harcamalarınızı her an takip edebilir, ihtiyaç duyduğunuzda günlük bütçenizi yeniden ayarlayabilirsiniz.

Google Adwords'e yatırım yaparken, web sitenize ve içeriğine de yatırım yapmanız faydalı olacaktır. Web sitenizin iyi tasarlanmış ve optimize edilmiş olduğundan emin olun. Bloglar, işletmenize ilişkin bilgiler ve uygun şekilde optimize edilmiş sayfalar gibi orijinal içerik sağlamak, kampanyanızın web sitenize organik trafik çekmesine olanak tanıyacak ve müşterileriniz geldiğinde onlara harika bir deneyim yaşatacaktır.

Başarılı bir Google Adwords (Ads) kampanyası yürütmek istiyorsanız, başarılı bir kampanyanın ne olacağına ilişkin net bir tanımınız olduğundan emin olmalısınız. Google Adwords'ün etkinliği ve başarısı, gerçekleştirmeye çalıştığınız şeye bağlı olarak göreceli olabilir. Eğer Google AdWords size karmaşık bir sistem gibi geldiyse Enstitü eğitimleri arasında yer alan Google Ads (Adwords) kursu ilginizi çekebilir. İhtiyaçlarınız neler? Kitleniz çevrimiçi olarak ne yapıyor? Web sitenizden dönüşümleri artırmaya mı çalışıyorsunuz?

Yoksa insanları mağazanıza mı çekmeye çalışıyorsunuz? Bu soruların hiçbirini yanıtlayamıyorsanız, alacağınız online eğitim ile tüm bu sorulara yanıt bulabilir, hem hızlı hem de efektif bir şekilde Google Adwords’ü kullanmaya başlayabilirsiniz. Ya da bir Adwords uzmanı ile anlaşarak markanızın bilinirliğini ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

adwords reklamlarıyla işinizi büyütün google adwords eğitimi google adwords kursu google ads kursu
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359