AnasayfaBlogAdını Hiç Duymadığınız Büyük Şirketlerden Ne Öğrenebiliriz?
Girişimcilik

Adını Hiç Duymadığınız Büyük Şirketlerden Ne Öğrenebiliriz?

19 Ağustos 2022
Adını Hiç Duymadığınız Büyük Şirketlerden Ne Öğrenebiliriz?

Bu, birçok insanın cevabını bilmek isteyeceği ilginç bir soru. Görünüşe göre bugünlerde çok başarılı olan pek çok start-up şirket var, ancak çoğu insanın adını bile duymadığı pek çok milyar dolarlık şirket de var. Peki, bu şirketlerden ne öğrenebiliriz?

Öğrenebileceğimiz şeylerden biri, tanınmış olmadan da başarılı olmanın mümkün olduğudur. Perde arkasında sessizce faaliyet gösteren birçok milyar dolarlık şirket var. Belki tanınmış isimler değiller ama yine de son derece başarılılar.

Bu şirketlerden öğrenebileceğimiz bir başka şey de başarılı olmak için harika bir fikirden daha fazlasının gerektiği. Elbette harika bir fikre sahip olmak önemli, ancak bu fikri başarılı bir işe dönüştürmek için çok çalışmak, özveri ve azim gerekiyor.

Dolayısıyla, iş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, oturup harika bir fikrin ortaya çıkmasını beklemeyin. Bunun yerine, dışarı çıkın ve hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için çalışmaya başlayın. Kolay olmayabilir ama kesinlikle mümkün. Ve kim bilir? Belki bir gün siz de milyar dolarlık bir şirketin başına geçersiniz!

Danaher - 29,45 Milyar Dolar

Danaher, muhtemelen adını hiç duymadığınız 29,45 milyar dolarlık bir şirket. Ancak gözlerden uzak olsa da Danaher, işletmelerin nasıl başarılı olabileceğine dair harika bir örnek. Danaher yalın, ortalama, maliyet düşürücü bir makine olarak ün yapmıştır. Sürekli olarak operasyonlarını düzene sokmanın ve verimliliği artırmanın yollarını arıyor.

Danaher ayrıca güçlü yönetim ekibi ve çalışan gelişimine verdiği önemle de tanınıyor. Sonuç olarak Danaher, büyüklüğü ne olursa olsun diğer işletmeler için harika bir rol modeldir. Bu nedenle, bir dahaki sefere şirketinizin geleceği konusunda kendinizi kötü hissederseniz, adını hiç duymadığınız milyar dolarlık bir işletme olan Danaher'i hatırlayın.

Fortive - 5,25 Milyar Dolar

İş dünyasında değerli dersler sunan pek çok büyük, tanınmış şirket var. Ancak adını hiç duymadığınız milyar dolarlık şirketlerden de bir şeyler öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz? Örneğin Fortive, endüstriyel araçlardan profesyonel hizmetlere kadar çok çeşitli iş portföyüne sahip 5,25 milyar dolarlık bir holdingdir. Ancak büyüklüğüne ve kapsamına rağmen Fortive büyük ölçüde gözlerden uzak kalmayı başarmıştır.

Peki, muhtemelen adını hiç duymadığınız bu milyar dolarlık şirketten ne öğrenebiliriz? Öncelikle Fortive hem büyük hem de çevik olmanın mümkün olduğunu kanıtlıyor. Birçok büyük şirket hızlı hareket etme ve değişime uyum sağlama konusunda zorlanırken, Fortive yenilikçilik ve girişimcilik kültürünü korumayı başarmıştır.

Buna ek olarak Fortive, odaklanmanın gücünün harika bir örneğidir. Fortive, herkes için her şey olmaya çalışarak kendini zayıflatmak yerine, temel işlerine odaklanmaya devam etti. Sonuç olarak, hizmet verdiği sektörlerde derin bir uzmanlık oluşturmayı başardı.

Bunlar, muhtemelen adını hiç duymadığınız milyar dolarlık bir şirket olan Fortive'den öğrenebileceğimiz derslerden sadece birkaçı. Kim bilir, belki bir gün sizin şirketiniz de başkalarına değerli dersler veren bir şirket olur!

AmerisourceBergen - 213 Milyar Dolar

AmerisourceBergen muhtemelen adını hiç duymadığınız bir şirket. Aslında, AmerisourceBergen çoğu insanın adını hiç duymadığı bir şirkettir. AmerisourceBergen yıllık 213 milyar doların üzerinde satış yapan bir ilaç dağıtım şirketidir. AmerisourceBergen aynı zamanda gelir bazında dünyanın en büyük 11. şirketidir. AmerisourceBergen, adını hiç duymadığınız milyar dolarlık bir şirketin en iyi örneğidir.

AmerisourceBergen aynı zamanda dışarıda büyük işler yapan ancak isimleri yaygın olarak bilinmeyen birçok şirket olduğunun da en iyi örneğidir. AmerisourceBergen, çalışmaları hayatlarımızı farkına bile varamayacağımız şekillerde etkileyen ve adını asla bilemeyeceğimiz pek çok şirketten biridir. Ancak AmerisourceBergen'in büyüklüğü ve etkisi küçümsenmemelidir; iş dünyasında güçlü bir oyuncudur ve hesaba katılması gereken bir güçtür.

AmerisourceBergen'i daha önce duymamış olsanız da, kesinlikle hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gereken bir şirkettir.

Centene - 118 Milyar Dolar

Centene bir ev ismi değil, Fortune 500'de yer alan bu şirket aslında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük sağlık sigortası sağlayıcılarından biri. Centene, fazla tantana yapmadan sessizce sektöründe önemli bir oyuncu haline gelen bir şirketin mükemmel bir örneğidir. 1984 yılında kurulan Centene, son otuz yılda istikrarlı bir şekilde büyüdü ve bu süreçte düzinelerce küçük şirketi satın aldı.

Centene bugün 118 milyar dolarlık bir şirket ve hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Centene'in başarısından ne öğrenebiliriz? Öncelikle Centene sabırlı olmanın işe yaradığını kanıtlıyor. Diğer şirketler kendi hırslarının ağırlığı altında çökerken, Centene daha ölçülü bir yaklaşım benimsedi ve gereksiz risklerden kaçınarak işini dikkatlice büyüttü. Centene'den alınacak bir başka ders de büyüklüğün her şey demek olmadığıdır.

Centene birçok rakibinden oldukça küçük olmasına rağmen yine de boyundan büyük işlere imza atmayı başarmış ve sağlık sigortası sektöründe önemli bir güç haline gelmiştir. Son olarak Centene, yerleşik sektörlerde bile büyüme için her zaman fırsatlar olduğunu göstermektedir. Çoğu insan sağlık sigortasını düşündüğünde, muhtemelen Centene gibi büyük bir şirketin büyük dalgalar yaratacağını hayal etmez. Ancak Centene tam olarak bunu yaptı. Ve diğer şirketlerin de aynı şeyi yapmaması için bir neden yok.

Archer Daniels Midland Company (ADM) - 85,25 Milyar Dolar

Archer Daniels Midland Company (ADM), merkezi Chicago, Illinois'de bulunan çok uluslu bir Amerikan tarımsal işleyici ve gıda bileşenleri sağlayıcısıdır. Mahsul işinde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan ADM, adını hiç duymadığınız milyar dolarlık bir şirketin en iyi örneğidir. Yine de bu kurumsal devden öğrenebileceğimiz çok şey var. 1902 yılında kurulan ADM, tarım sektöründe uzun bir başarı geçmişine sahiptir. Şirket bugün 170'ten fazla ülkede 32.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. ADM'nin başarısının kilit noktalarından biri inovasyona odaklanmasıdır. Araştırma ve geliştirmeye büyük yatırımlar yapan şirket, mahsul verimini ve kalitesini artırmanın yeni yolları üzerinde çalışan 1.000'den fazla bilim insanından oluşan bir ekibe sahiptir. Sonuç olarak ADM, müşterilerine sürekli olarak yüksek kaliteli ürün ve hizmetler sunabilmektedir. İnovasyona olan bu bağlılık hepimizin öğrenebileceği bir şeydir.

İncelediğimiz beş şirketin de kendi sektörlerinde lider olmalarının bir nedeni var. İster dijital pazarlama ister daha geleneksel yöntemlerle olsun, müşterilerine nasıl ulaşacaklarını ve onlarla nasıl etkileşim kuracaklarını biliyorlar. Bu milyar dolarlık işletmelerden ne öğrenebiliriz? Aslında oldukça fazla şey. Hangi sektörde olursanız olun, her zaman en iyilerden öğrenilecek bir şeyler vardır.

pazarlama
Yu Payne
Blogger

Yu Payne, kişisel gelişime inanan Amerikalı bir profesyonel. Erickson college'den The Art & Science of Transformational eğitimi aldı. Sürekli yeni eğitimlere katılıyor ve kendisini sürekli geliştiriyor. 2021 yılından beri IIENSTITU Blog için içerik üretiyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pazarlamacı Ne İş Yapar?
Meslekler

Pazarlamacı Ne İş Yapar?

28 Kasım 2019
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020
Dijital pazarlama, pazarlama yöntemlerinin dijitale taşındığı ve dijitale özgü hedef kitle pazarlamasına olanak sağlayan bir pazarlama türüdür. İşletme ve markaların, sosyal medya ve web siteleri aracılığıyla hedef kitleye ulaştığını biliyoruz. Fakat her işletmenin bu konuda başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Kimi işletmeler ise hâlâ dijital pazarlamaya ve sosyal medyaya bulaşmamakta kararlı ve bu kararlılık hedef kitleye kolaylıkla ulaşma olasılığını bile ortadan kaldırıyor. Neyse ki konumuz bu tür işletmeler değil, dijital pazarlama hizmetinden bir şekilde yararlanmak isteyenlere yönelik.
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

14 Ağustos 2021
Pazarlama Bölümü Lisans ve Ön Lisans
Bölümler

Pazarlama Bölümü Nedir?

28 Temmuz 2020
4P Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

4P Pazarlama Nedir? 4P Pazarlama Ne İşe Yarar?

11 Ağustos 2021
Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Dijitalleşen Dünyada Pazarlama Nedir?

02 Aralık 2019
Geleneksel Pazarlama
Satış - Pazarlama

Geleneksel Pazarlama Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

26 Aralık 2019
Pazarlama Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Satış - Pazarlama

Pazarlama Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

25 Mayıs 2021
Pazarlama İnovasyon Örnekleri
Satış - Pazarlama

Pazarlama İnovasyon Örnekleri

07 Mart 2020
Uluslararası Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Uluslararası Pazarlama Nedir?

14 Mayıs 2021
E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?
Dijital Pazarlama

E-Posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

18 Şubat 2020
E-Posta Pazarlama Nedir?
Nedir?

E-Posta Pazarlama Nedir?

13 Kasım 2020
Pazarlama Karması Nedir?
Satış - Pazarlama

Pazarlama Karması Nedir?

31 Mayıs 2020
Niş Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Niş Pazarlama Nedir?

18 Kasım 2021
B2B pazarlamanın birincil faydası, işletmelerin ürün veya hizmetleriyle diğer işletmelere ulaşmasını sağlamasıdır. Bu önemlidir, çünkü işletmelerin endüstrileri veya çalışma alanları ile ilgili ürün ve hizmetlere ihtiyaç duymaları ve bunlarla ilgilenmeleri daha olasıdır. B2B pazarlama, işletmelerin diğer işletmelerle gelecekteki iş fırsatlarına yol açabilecek ilişkiler kurmasına da olanak tanır.
Satış - Pazarlama

B2B Pazarlama Nedir?

15 Ocak 2019
Yeşil Pazarlama ile Tanışın
Ne Demek?

Yeşil Pazarlama ile Tanışın

15 Şubat 2021
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209