Close
Mobil Menu Bars

6 Sigmayı Yakalayın

11 Aralık 2014, 1905 defa okundu.
6 Sigmayı Yakalayın
6 Sigmayı Yakalayın

6 Sigma yöntemi nedir?

6 Sigma yöntemi, işletmede tüm sürecin ölçülmesi, analiz edilmesi, kontrolü için kullanılan istatiksel bir yöntemdir.

Sigma düzeyi istatistikte 7 seviyedir. İşletmelerde 6'ncı seviyede yakalanan milyonda 3.4 hata yüzdesiyle başarının gelmesini sağlamaktır. Sigma düzeyinde 1'nci seviyede hata yüzdesi yüzde 69'dur. bu nedenle 6'ncı seviye Sigma düzeyi ile çalışmak, bir çok uzman için başarının anahtarıdır.

6 Sigma sistemi ile işletmenin üretiminin mal ya da hizmetinin arzulanan kalitede olup olmadığı sayısal değer olarak ölçülür. 6 sigma yönteminde 3 ana konu hedeflenir; müşteri memnuniyetini artırma, çevrim sürelerini düşürme, hata azaltma. Bu yöntem tüm işletmelerde sektör ve büyüklük farkı gözetmeksizin uygulanabilir bir yöntemdir.

6 Sigma sertifikası eğitimi, uzaktan eğitim yöntemi ile online sertifika programları içerisinde yer alır. Böylece bu önemli yöntemin yüksek lisan düzeyindeki eğitimini online olarak alabilirsiniz.

Altı Sigma Düzeyi, Prosesin Sıfıra Yakın Düzeyde Hatalı Bir Proses Olduğunu Gösterir

Sıfır hatayı hedefleyen istatistiksel bir yöntem olup, başarıyı hedefleyen toplam kalite yönetiminin en önemli aracıdır diyebiliriz. Sigma düzeyi yükseldikçe süreçte hatalı mal çıkma olasılığı düşmektedir, yani sigma ile hata düzeyi arasında ters orantı çalışır. Normal seyreden bir süreçte hatalı mal çıkma olasılıkları incelendiğinde sigma düzeyi 4'tür denilebilirken, eğer sigma düzeyi 6 diyebiliyorsak hata çıkma olasılığı neredeyse sıfıra yakındır. 

Altı Sigma metedolojisinin hedeflediği unsur işletmelerde israfı engellemektir. Altı sigma metodolojisi yanlışların temel kaynağı olan değişkenlikleri azaltmayı ve prosesi bu şekilde kontrol altına almayı hedefler. Altı sigma proses çıktısı olan verileri incelerken normal dağılıma uyup uymadığını test eder; normal dağılım dışı veriler var ise hata kaynaklarını analiz ederek dağılımı yok etmeye çalışır. Sigma seviyesinin artmasıyla kalitesizlik maliyeti azalır, çevrim süresi düşer verimlilik artar.

Altı Sigma Şirketteki Tüm Çalışanları Kapsar

Altı sigma müşteri odaklılığı üzerinde yoğunlaşır. Proaktif yönetim gereği sorunların sık sık oluşum nedenlerini gözden geçirirken, balık kılçığı gibi metodolojik yaklaşımlarla nedenlerini ortaya koymaya çalışır. Şirketteki tüm çalışanların benzer yaklaşımı göstermeleri için topyekün eğitim seferberliği ilan eder.

Altı Sigma Metodolojisinde Çalışandan Beklenen Nedir?

Altı Sigma temel alt seviye eğitimi yeşil kuşak düzeyidir. Firmaların çalışanlarına bu eğitimi vermelerindeki temel yaklaşım ve personelden beklentileri; proaktif bir çalışan olarak yaptıkları işte sorunları ortaya koymaları, neden- sonuç analizini yapmaları, hataları yok edecek şekilde öneri geliştirmeleri, sapmaları önleyecek şekilde bir prosesi geliştirmeleridir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!