AnasayfaBlog3D Görselleştirme Nedir?
Video

3D Görselleştirme Nedir?

11 Haziran 2021
3D Görselleştirme Nedir?

Ürünlerinizi üretmeden önce sanal ortamda gerçeğe yakın görsel tasarımlar oluşturmayı nasıl yapabilirsiniz? Hangi sistemler ve uygulamalar var 3D Görselleştirme Eğitimi Eğitmeni Şerife Demir ile detaylarını konuştuk.

Şerife Demir kimdir? 

Görsel iletişim tasarımı bölümü mezunuyum daha sonra fotoğrafçılık alanını da okudum. Son 5 yıldır eğitmenlik yapıyorum. Görsel taraşım adında örgün eğitim ile başladık. Sonrasında online eğitimlere geçtim. Bu alanda bir firmada çalıştım. Üniversite sonrası 3 boyutlu çalışmalara ağırlık verdim. 

3D modelleme nedir?

Hayal ettiğiniz bir nesneyi objeyi sanal ortamda gerçeğe dönüştürmek ya da taklit etmek diyoruz. Biz buna simülasyon diyoruz. Simülasyon dünya üzerinde var olanı sanalda oluşturmak. Görselleştirme adı altında birçok program var. Max ile birlikte autocad kullanabiliyoruz. Max’in içerisinde parametrik ve sayısal değerlerle modelleme yapıyoruz. Buna vektörel çizi diyoruz. Çok geniş bir program. 

3D sanatçıları kimlerdir?

3D sanatçıları, var olanı hayalimizdekini sanal ortamda gerçeğe dönüştürme çabasındayız. Herhangi bir nesneyi modele dönüştürebiliyorsan 3D tasarımcısı kimliğine dönüştürebiliyoruz. 

Gerçek dünyada neleri 3D program ortamında taklit ediyorsunuz?

Volkswagen tanıtımda arabanın yolda ilerlemesini, gerçek dünyada yüzdede birleştirmiş oluyorsunuz. Arttırılmış gerçeklik adı altında animasyona dönüştürüyoruz. Oyunların tamamı sanal gerçeklik. Adobe programları bir bütün halinde kullanıyoruz. Yetkinlikleri ne kadar ilerletirsek sektörde o derece yer edinebiliyoruz. Yetkinliği tek bir alanda değil, geniş tutup geliştirmeliyiz.

Sıfırdan başlayanlar, sektörde ilerlemek isteyenler için hangi programları önerirsiniz?

Programın dilini amacını çok iyi öğrenmemiz gerekiyor. Ne yapacağım ne yapmak istediğim ve nereden başladığım çok önemli. Autocat gibi programlarla başlayıp görselleştirmeye geçebiliriz. 

Similasyon ile animasyon arasındaki fark nedir?

Similasyon herhangi bir nesneyi sahne içerisinde gerçeğe dönüştürme yetkisi. Similasyon birçok program içerisinde var. Animasyon ise, anahtar kareler saniyeden oluşuyor. Filime dönüştürebildiğimiz ve izleyebildiğimiz her şeye animasyon diyoruz.

3D görselleştirmede fotoğraf sanatının önemi nedir?

Fotoğraf nesneyi ışık özelliğiyle kağıt üzerine aktarmaktır. Fotoğraf Max için çok önemli bir etki. Nedeni şöyle; nesnelerimizi fotoğraflamak istiyoruz, modellediklerimizi. Fotoğraf anı hissetmektir, amacımız da o anı yaşatmak. 3D görsel tasarımcılar, hissiyat yatarmış. Her hangi bir teknik çizimi dönüştüren arkadaşlar da var. Bunlar müşteri odaklı, piyasaya yönelik çalışmalar. 

3D printer nasıl kullanılır? Hangi alanda gerekli?

Alanını gerçekten çok geniş ve eğlenceli. Bilgi ile doldurmak gerekiyor. Çok farklı bir alan. Max içerisinde çizmiş olduğunuz ya da başka programları çizdikten sonra, modellere STL dosya formatlarına dönüştürüyoruz. Dilimleme programlarıyla katmanlara ayırıp, kodlara dönüştürüyoruz. Koordinatlara göre yazı modele dönüştürüyor. Farklı yazıcılar ve farklı formatları var. Ürün tasarımında kullanılabilir. 

3Ds Max piyasada kullanım amacı nedir?

Mimari alanda, mobilya tasarımında, peyzaj alanında, reklamcılık, animasyon ve grafik tasarımcılar da kullanabiliyorlar. 

Enstitüde 4 eğitiminiz var: 3D Studio Max Eğitimi, Marvelous Designer Eğitimi, 3D Görselleştirme Eğitimi ve Vray Render. Bu eğitimlere kimler katılmalı, katıldıklarında neler öğrenecekler?

Eğitimlerimiz genelde teknik gibi. Max ve görselleştirme ile başlıyoruz ve modele dönüştürdükten sonra vray eğitimine geçiyoruz. Fotoğraflama ve aydınlatma teknikleri çok önemli. Photoshop gibi farklı kullanımlar var. Max’e entegre etme yöntemlerini öğreniyoruz. 3D nesneleri modelledikten sonra farklı programlara aktarmayı görüyoruz. 3D görselleştirme piyasaya yönelik bir eğitim. Eğitimlerin tamamı piyasaya yönelik ve buna göre eğitim veriyoruz. 

Bu derslere katılmak isteyenlere ve hiç 3D Programı kullanmamış olanlara önerileriniz nelerdir?

3D’ye ilginiz varsa mutlaka el çizimiyle başlayın. Perspektif çizimi yapın. Işık yönüne dikkat edin. Gözlemleme yapmak da çok önemli. Peyzaj çalışıyorsak dış mekanda kaldırım, binalar, havanın etkisini çok iyi gözlemlemeliyiz. Teknik çizimi bilelim ama bilmeden modelleme yapanlar da olabilir. Teknik çizim olmadan teknik çizim nasıl yapılıyor kısmını da görmüş oluyoruz. Estetik kısmından başlayıp teknik kısma geçiyoruz. 

Programların güncel versiyonlarından bahsediliyor mu? 

Güncel versiyonlardan da yeni eklenmiş özelliklerinden de bahsettik. 

Vray Render dersinize değinmek istiyorum. Vray nedir? Nerelerde kullanılır?

Vray algoritması 3D nesnelerimizi fotoğrafa dönüştürme tekniği, herhangi nesneye algoritma ekleyip fotoğrafa dönüştürebiliyoruz. Aydınlatma teknolojisiyle çalışır, görselleştirme ve ışık programı. Program mantıklarını öğrenmek önemli. Kullanabildiğiniz, en rahat kullanabildiğiniz program sizin için en iyi programdır. Altyapısını çözümlemek için Vray derslerime katılın derim, yüzeysel anlatmıyoruz çünkü. 

Sadece 3Ds Max bilmek sektörde ilerlemek için yeterli mi?

Bana göre yeterli değil, yaptığımız birçok şey var ama simülasyonları ağır çalışabiliyor. Tekstil tasarlayacaksam farklı programa yönelebiliriz. Tek bir neneyi modelleyeceksem Max’te her şeyi yapabiliriz. Ancak 3d tasarımcısı olmak istiyorsam faklı alanları da öğrenmek gerekiyor. Her şeyin bir amacı var, farklı programları da birbiri içinde kullanabilelim ki belge aldıktan sonra yeteneğe dönüştürmek ve bunları bütünleştirmek istiyoruz. 

3D modelleme nedir?

Hayal ettiğiniz bir nesneyi objeyi sanal ortamda gerçeğe dönüştürmek ya da taklit etmek diyoruz. Biz buna simülasyon diyoruz. Simülasyon dünya üzerinde var olanı sanalda oluşturmak.

Similasyon ile animasyon arasındaki fark nedir?

Similasyon herhangi bir nesneyi sahne içerisinde gerçeğe dönüştürme yetkisi. Animasyon ise, anahtar kareler saniyeden oluşuyor. Filime dönüştürebildiğimiz ve izleyebildiğimiz her şeye animasyon diyoruz.

3Ds Max piyasada kullanım amacı nedir?

Mimari alanda, mobilya tasarımında, peyzaj alanında, reklamcılık, animasyon ve grafik tasarımcılar da kullanabiliyorlar. 

3d görselleştirme
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
500209
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
500209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209