AnasayfaOnline EğitimlerDış Ticaret Eğitimleri

Dış Ticaret Eğitimleri

Ticaretin en iyi trendi dış ticaret. Uluslararası vizyona sahip işletmeler ve iş profesyonelleri bu eğitimlere katılıyor.
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
885309
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Finansal Yönetim Eğitimi
5
(362)

Finansal Yönetim Eğitimi

5 Konu4 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
800209
İhracat Geliştirme Kursu
Gözde EnginGözde Engin
550209
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209
Perakende Yönetimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
750209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209

Dış ticaret ile ilgili eğitimler arıyor ancak nereden alacağınıza karar veremediniz mi? Enstitü’de ücretsiz dış ticaret eğitimine katılıp kendinizi geliştirmeye hemen başlayın. Dış ticaret eğitimleriyle iyi bir başlangıç yapmış olacaksınız. Eğer hazırsanız dış ticaret eğitimlerinin ne olduğuyla ilgili başlayalım.

Ücretsiz Dış Ticaret Eğitimleri

Ekonomi, uluslararası ticaret, işletme, hukuk, uluslararası ilişkiler ve diğer üniversite bölümlerinde alabileceğiniz derslerin başında dış ticaret eğitimleri geliyor. Küreselleşme ile birlikte dünyadaki mal ve hizmetlerin aktarımı daha da hızlanıyor. Ülkeler arasındaki alışverişi kolaylaştırmak için hem ithalat hem de ihracat yapılır.

Dış ticaret, yurtdışındaki ürün veya hizmetleri potansiyel alıcı ve satıcılar arasında pazarlık yapan taraflarca gerçekleştirilir. Bu alanda çok fazla iş imkanı var, ilgi alanınızda olan bir bölümse kesinlikle dış ticaret eğitimini almalısınız.

Üniversitede bu bölümü seçebilirsiniz. Ancak üniversiteden mezun olduktan sonra ya da bu bölüme henüz girmeden önce bu eğitimleri almak isteyebilirsiniz. Online ve ücretsiz olan dış ticaret eğitimine katılmak çok kolay. 

Dış ticaret sektöründe kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Özellikle yabancı dilinizi geliştirmelisiniz. Ancak temel dış ticaret konuları hakkında da fikir sahibi olmalısınız. En azından sertifikanız olmalı. Enstitü’de yer alan sertifikalı ücretsiz dış ticaret eğitimleri şunlardır;

 • Dış Ticaret Eğitimi

 • İhracat Geliştirme

 • İngilizce Ticari Yazışmalar

 • E-Ticaret

 • Perakende Yönetimi

 • Pazarlama İletişimi

 • Dijital Pazarlama

 • Satış Yönetimi

 • Dünya Kültürleri ve Destinasyonları

 • Finansal Okuryazarlık Eğitimi

 • Finansal Yönetim

Bu eğitimleri aldığınızda dış ticaret ile ilgili oldukça yol kat etmiş olacaksınız.

Dış Ticaret Eğitimlerinde Neler Öğreneceksiniz?

Dış ticaret eğitimi temel anlamda dış ticaretin nasıl yapıldığı ile ilgili eğimdir. Temel konulara hakim olacaksınız. Bunun içerisinde dış ticaret terimleri, dış ticaret ile ilgili belgeler, başvurular, faturalar ve daha fazlasını öğreneceksiniz. Aldığınız eğitim tamamen uygulamaya yöneliktir. Mesela bir ürünü ihraç ettiğinizde nasıl bir fatura kesmeniz gerektiğini örneklerle anlamış olacaksınız. İşletmeler açısından dış ticaretin nasıl yapıldığı ve fizibilite analizleriyle kendinizi geliştireceksiniz. Dış ticaretin işletmeler için olduğu kadar ülkemiz için de katkısı vardır. Dış ticaretin yürütülmesinden teknik konulara kadar her alanda bilgi sahibi olacaksınız.

İhracat geliştirme eğitiminde ise yine işletmelerin dış pazarda etkin bir rol oynaması ve kazanç sağlaması için gerekli olan her türlü süreci öğreneceksiniz. Hedef pazarlar ve çeşitli başvuru kanalları hakkında kurumsal eğitim düzeyinde uzmanından öğreneceksiniz. Dünyada çeşitli dağıtım kanalları var. Bunlardan hangisini seçmeniz gerektiğinden, doğru tercihte bulunabilmeniz için ihtiyacınız olan dış ticaret eğitimlerinden bir tanesidir.

Dünyanın her yerinde İngilizce bilen insanlar var. Aynı zamanda bütün yazılımların dili de neredeyse İngilizce. Dolayısıyla dış ticaret işlemlerini yaparken İngilizce’ye hakim olmanız gerekiyor. Ancak İngilizce’yi tamamen bilmenize gerek yok. Sektörde kullanılan bazı kelimeler var.  Bu kelimelerle kendinizi ifade edebilirsiniz. En önemlisi dış ticareti başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için bu İngilizce Ticari Yazışmalar Eğitimi ile yeterli düzeyde bilgiye sahip olabilirsiniz. Uzmanlaşmanız üzerine hazırlanmış uzun dönem bir eğitim. Çok büyük paralar harcamanıza gerek kalmadan kendinizi geliştirebilirsiniz.

E-ticaret terimi günümüzde ve gelecekte sürekli devamlılığını sürdürecek. Küreselleşen dünyada milyarlarca insandan daha fazla hedef kitle oluşturmak istiyorsanız e-ticaret şart. Ulusal olduğu kadar uluslararası alanda da satış süreçleri geliştirebilirsiniz. Dış ticaretin yapılması için illa ki yerel bir işletme olması gerekmiyor. E-ticaret ile birlikte tedarikçi olabilir veya siteniz üzerinden birçok kişiye ürün veya hizmet sunabilirsiniz. Bu yüzden e-ticaret eğitimi de olmazsa olmazların arasında sayılır.

Ticaretle ilgilenen herkesin hakim olması gereken konulardan biri de perakende yönetimi. Perakende Yönetimi Eğitimi sayesinde yerel bir mağaza işletiyorsanız ve dış ticarete atılmak istiyorsanız ekibinizi nasıl yöneteceğinizden satışları arttırmaya kadar birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. 

Pazarlama iletişimi ise 7P pazarlama karmasını anlamanızı sağlayacak. En önemlisi dış ticaret eğitimleri ile birlikte aldığınızda pazarlama karmasını uluslararası düzeyde şekillendirebilirsiniz. Müşteriler edinmek ve müşterilere ulaşmanın en kolay yolu elbette pazarlama iletişiminden geçiyor. 

Ek olarak dijitalleşmenin getirdiği ulaşılabilirlikten siz de payınızı alabilirsiniz. Nasıl mı? Dijital Pazarlama Eğitimi sayesinde daha çok kitleye ulaşabilir ve küreselleşen boyutta kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Bu eğitimi de almanız faydalı olacaktır. Dış ticaret eğitimlerinin içerisinde mutlaka olması gereken bir eğitim.

Satış yönetimi ise bir satış sürecinin nasıl yönetilmesi gerektiğini içeren bir eğitimdir. Dış ticaret satışın tam karşılığıdır. Satış olmadan ticaret olmaz. Bu yüzden satış süreçleri ile ilgili daha çok bilgi sahibi olmalısınız. Dış ticaret eğitiminin yanında Enstitü’den yine satış konusunda da birçok eğitime katılabilirsiniz.

Dünya Kültürleri ve Destinasyonları Eğitimi size dış ticaret ilişkilerinde bulunduğunuz ülkelerle ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlar. Dünya kültürleri ve destinasyonlarına hakim olmanız gerekiyor. Bilmediğiniz bir ülkede dış ticaret yapamazsınız. Herkesin bildiği klasik bir örnek vardır; İnek’e tapan insanların olduğu Hindistan’da dana burger satmanız veya dana eti ihracatı yapmanız mümkün değil. Bu yüzden her ülkenin kendine has olan özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Özellikle bir reklam kampanyası düzenlerken bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Finansal yönetim ve finansal okuryazarlık eğitimleri de bir girişimde bulunurken, dış ticaret ödemelerinizi gerçekleştirirken ne kadar zararınız olacağını, paranın nasıl değerlendirileceğini, nereye yatırım yapılacağı konularında size yardımcı olur. Yabancı para ile işlemler yapıldığında bazı kur farklılıkları veya zarara uğrama dezavantajları da bulunuyor. Kaynaklarınızı doğru bir şekilde yönetirseniz avantajlı duruma gelebilirsiniz. Bazı teşvik ve vergi indirimleri konuları da oluyor. Bunları doğru bir şekilde finansallaştırabilmeniz ve süreçlerinize dahil etmeniz gerekiyor.

Dış Ticaret Eğitimleri Nasıl Yapılıyor?

Enstitü’de dış ticaret eğitimleri online olarak yapılmaktadır. Eğitimlerin içerisinde deneme sınavı, ödevler, kavramlar ve birçok uygulama imkanınız oluyor. Eğitimleri videolardan takip edebilir ve beklemeden dilediğiniz zaman başlayabilirsiniz.

Dış ticaret eğitimlerinde eğitim verenler alanında uzman kişilerdir. Uzman olan kişiler sayesinde uygulama ve teoriye yönelik faydalı bilgileri dilediğiniz her yerden öğrenebilirsiniz.

Enstitü’de dış ticaret eğitimleri aldığınızda eğitimin içeriklerinin oldukça zengin olduğunu fark edeceksiniz. Dış ticaret eğitimlerinin online olarak yapılmasının en büyük avantajı eğer bir işte çalışıyorsanız boş vakitlerinizde hem dinlenirken hem de öğrenebilirsiniz. Örgün eğitimde birçok kişi bulunurken online dış ticaret eğitimlerinde bire bir ders alıyormuş gibi hissedeceksiniz.

Dış ticaret alanında uzman kişileri genelde sektörde bulabilirsiniz ancak öyle bir iş yerinde çalışmıyorsanız bu tarz kişilerle karşılaşmanız zor olabilir. Ancak Enstitü’de yer alan eğitmenler hem akademisyen hem de sektörde uzman olan kişilerdir. Bu kişiler sayesinde dış ticaret uygulamaları hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz. Tecrübelerini paylaşıyor olmaları size daha çok şey katacaktır.

Dış Ticaret Eğitimlerinin Faydaları Nelerdir?

Dış ticaret sadece ürünü göndermekten ibaret değildir. Başarılı bir dış ticaret gerçekleştirmek için ekstra bilmeniz gereken konular var. Bildiğiniz konuları uygulamalı olarak da eğitimlerde pekiştirmiş olacaksınız. Enstitü’de aldığınız dış ticaret eğitimleri sayesinde kendinizi geliştireceksiniz. Dış ticaret eğitimleri sizin süreçleri doğru yönetmenizin yanı sıra paranızı nasıl değerlendireceğiniz, kültürleri tanımanız ve daha çok ülkeye ulaşabilmeniz için oldukça önemli konuları içerir.

Sektörde sürekli her şey değişim halinde. Bu yüzden bilgilerinizi sürekli yenilemek zorundasınız. Enstitü’de sürekli yenilenen ve canlı derslerle gerçekleştirilen dış ticaret eğitimleri sayesinde kendinize oldukça sağlam bir temel oluşturacaksınız. Aynı zamanda kendi işinizi kurma girişimlerinizin yanı sıra bir alanda çalışacaksanız da işverenler aldığınız dış ticaret eğitimini dikkatlice inceleyeceklerdir.

Dış Ticaret Eğitimlerinin Sertifikası Ne İşe Yarar?

Dış ticaret alanında çok fazla mezun var. Evet, diplomaya sahip olabilirler ancak bazıları kendilerini geliştirmek için bir şey yapmıyor. Kendilerini geliştirmemelerinin yanı sıra herhangi bir katma değer oluştaracak projeleri yok. 

Enstitü’de aldığınız dış ticaret eğitimlerinin çoğunluğu ücretsiz. Bu herkesin dış ticaret eğitimlerine katılmasına yardımcı olur. Kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğitimlerin sonunda başarılı olduğunuza dair ücretsiz sertifika kodu alırsınız. Dış ticaret eğitimlerinden aldığınız sertifikalarınızı CV’nize yazabilirsiniz.

CV’nizde yazdığınız dış ticaret eğitimleri sayesinde kendini geliştirmemiş, hiçbir etkinliğe katılmamış veya herhangi bir proje yapmamış kişilere göre ön plana çıkarsınız. Aynı zamanda dış ticaret eğitimleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzu veya dış ticaret alanında çalışmak istediğiniz hakkında işverenlerce değerlendirmeye alınırsınız. İşverenler veya insan kaynakları uzmanları dış ticaretle ilgili neler öğrendiğinize ve hangi sertifikaları aldığınıza dikkat edeceklerdir. Belgelerinizin basılı olarak alınması da ekstra bir avantaj sağlar.

Dış ticaret eğitimlerinden aldığınız sertifikalar kendinizi geliştirdiğinizi ve bu alanda çalışmak istediğinizi göstermenin en kolay ve cazip yoludur.

Dış Ticaret Sertifikası İle Yapabileceğiniz İşler?

Dış ticaret eğitimlerini aldıktan sonra yapabileceğiniz bazı işleri ele almak gerekirse öncelikle kurumlar sizden mezuniyet şartı istiyorsa bu gibi zorunlu eğitimleri tamamlamanız gerekebilir. İşletmelerin işe alım konusunda farklı politikaları varsa ilanlarında paylaşırlar bunlara da dikkat etmeniz gerekiyor. Burada dış ticaret alanında çalışabileceğiniz meslekler ve sertifikaların hangi alana yönelik olduğu göstermek için ele alınmıştır;

1 - Dış Ticaret Asistanı

Yabancı müşterilerle doğrudan temas halinde olan yardımcı kişi olabilirsiniz. Yurtdışında yaşayan kişilere mal ve hizmet satmak konusunda görevleriniz olur. Bu pozisyonda çalışabilmek için dış ticaret eğitimi, dünya kültürleri ve destinasyonları, ingilizce ticari yazışmalar gibi dış ticaret eğitimleri sertifikalarınızı beyan edebilirsiniz. Çok yaygın mesleklerden değildir. Ancak sertifikalarınız bu iş fırsatını yakalamanız konusunda yardımcı olacaktır. 

2 - Dış Ticaret Uzmanı

Dış ticaret alanında gelişmiş görev ve sorumluluklara sahiptir. Genelde lisans veya daha üstü mezuniyet şartı aranabilir. Şiketin büyüklüğüne bağlı olarak sorumluluklarınız da o kadar fazla olur. Dış ticaret uzmanlarının en önemli görevleri; piyasaya, müşteri ve diğer verilerle ilgili analiz yapmasıdır. Ayrıca yabancı müşterilerle ilgili ilişkilerin denetlenmesinden de sorumludur. Dış ticaret eğitimlerinin tamamının sertifikalarının alınması gerekir. Ek olarak müşteri ilişkileri ile ilgili eğitimler de alınabilir.

3 - Uluslararası Satış Temsilcisi

Bu alanda çalışan kişiler daha geniş bir dil portföyüne sahip olmalıdır. Dış ticaret uygulamaları ile ilgili daha çok bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu alanda çalışırken diğer departmanlarla da yakın olursunuz, tüm süreçlere hakim olmanız açısından önemlidir. Burada da yine bir yönetici kadar olmasa da genel anlamda ayrıntılı bir bilgiye sahip olmalısınız. Dış ticaret eğitimlerinin tamamına katılabilir, sertifikalarınızı mutlaka CV’nize ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra satış eğitimleri ile ilgili de daha çok eğitim alabilirsiniz.

Bu mesleklerden birkaç tanesi ancak dış ticaret alanında çalışan herkesin bilmesi gereken eğitimler genel olarak bunlardır. Ek olarak alabileceğiniz tamamlayıcı eğitimlerin de olması size ekstra bir avantaj sağlar. Enstitü’de aldığınız dış ticaret eğitimleri sayesinde istediğiniz iş alanında başvurunuzu yapabilirsiniz. Süreçler hakkında uzmanından önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Devamını göster