Close
Mobil Menu Bars

Yurt Dışı Sertifika Programı ve Yeni Bir Kariyer

03 Mayıs 2019, 2078 defa okundu.
Yurt Dışı Sertifika Programı ve Yeni Bir Kariyer
yurt dışı, yurt dışı eğitim programları, sertifikalı eğitim programları

Çoğumuz yurt dışı eğitimi almanın hayalini kurmuşuzdur, hatta bazılarımız cesaret edip bunu başarmış bazılarımız da imkânsızlıkları gözümüzde fazla büyütüp hayallerimizi rafa kaldırmışızdır. Alışkanlıkları terk etmek insan beyini en fazla zorlayan konuların başında gelir ama bazen hayatımızı değiştirmek ve potansiyelimizi sonuna kadar kullanmak için büyük adımlar atmamız gerekir. Bu yazıyı okuyorsanız o büyük adımı atmak için gücünüzü toplamışsınız demektir. Belki de rafa kaldırdığınız hayalleri yeniden çalışma masanıza indirip gerçeğe dönüştürmenin zamanı gelmiştir. Bu yazıda yurt dışında yaşama ve çalışma hayali olanlar için yurt dışı sertifika programlarından bahsedeceğiz.

Yurt Dışı Sertifika Programı Nedir?

4 yıllık üniversite mezunları için okudukları bölümle alakalı yetkinlik kazanmalarına ya da bambaşka bir alanda kendilerini geliştirip yeni bir meslek sahibi olmalarına imkân sağlayan programlardır.  Eğitimler pratik ağırlıklıdır ve program sonrasında staj imkânı tanınır. Staj imkânı, sertifika programlarının sağladığı en önemli avantajlardandır ve seçtiğiniz alanda uzmanlaşıp işlerin pratik anlamda nasıl yürüdüğünü kavramanızı sağlar. Aynı zamanda CV'nizi geliştirmek için de kullanışlıdır.

Bunların yanında farklı kültürler tanımak isteyen, yabancı dil eğitimleri ile mesleki İngilizce bilgisini üst seviyelere taşımayı amaçlayan, seçkin kurumlarda kaliteli eğitim almak ve tüm dünyada geçerliliği olan sertifikalara sahip olmak isteyen herkes için çok büyük bir fırsattır.

Kimler Yararlanabilir?

Seçilen bölümlere ve okullara göre farklılık gösterse de genel olarak 4 yıllık üniversite mezunu ve Upper Intermediate yani üst-orta seviye bir İngilizce bilgisine sahip olma şartları aranıyor diyebiliriz. Dil seviyenizi belgelendirmek için yine okulların kendi şartnamelerinde belirttiği sınav türlerinden (TOEFL, IELTS vs.) belirli bir oranda başarılı olmanız gerekiyor. Bu şartlar gözünüzü korkutmasın, okullar genelde çözüm odaklı ve esnek bir yaklaşım sergiliyor, ayrıca birçok seçeneğiniz olduğunu da unutmayın. İki tarafın da şartlarının uyduğu opsiyonlar yaratmaya çaba gösterin.

Hangi Ülkelerde Yurt Dışı Sertifika Programları Bulunuyor?                      

Şu anda yurt dışı sertifika programlarına katılma imkânı tanıyan ülkeler; Amerika Birleşik Devletleri, Kanada,  Avustralya, İrlanda, İngiltere ve İtalya ‘dır.

Programların Maliyeti Nedir?

Yurt dışı sertifika programlarının maliyeti doğal olarak en merak edilen konuların başında geliyor. Maliyet konusunda her kalemi sizin seçimleriniz belirliyor.  Aynı ülke ve şehirde bile onlarca seçeneğiniz olabiliyor ve bu seçenekler arasında ciddi fiyat farkları görülebiliyor. Maliyeti oluşturan etmenlerin en önemlilerinin başında program süresi bulunuyor. Haliyle süre arttıkça maliyet de artıyor. Yine amacınıza en uygun süreyi hesaplayıp ona göre başvuru yapmanız gerekiyor. Ayrıca yılın belli dönemlerinde yurt dışı eğitim danışmanlığı firmalarının sitelerinde büyük indirimler olabiliyor, programa katılmaya karar verirseniz mutlaka bu siteleri takip etmelisiniz.

Süreç Nasıl İşliyor?

Yurt dışı sertifika programlarının en önemli avantajlarından biri her şeyi sizin programlamanıza olanak tanımasıdır. 1-12 ay arasında değişen çeşitli programlardan istediğinizi seçip kendinize göre bir plan oluşturabilirsiniz. 

Burada sizi çok detaylı bir araştırma süreci bekliyor. Belirlediğiniz amaca yönelik en uygun ülke, şehir, okul, bölüm ve eğitim süresini planlayıp aklınızda hiçbir soru işareti bırakmamaya çalışın. Tüm bu ayrıntılı araştırma süreci için bir yurt dışı eğitim danışmanlık firmasıyla çalışmanızda fayda var. Tek başınıza planlamak süreci çok daha karışık bir hale getirebilir.

Daha sonra belirlediğiniz okula yurt dışı eğitim danışmanınız aracılığıyla ya da kişisel olarak bir başvuru yapmanız gerekiyor.  Okulların farklı başvuru şartları olduğunu tekrar belirtmeliyiz. Bu başvurular sırasında daha önce almış olduğunuz kişisel gelişim eğitimleri ve iş hayatı eğitimlerinin büyük bir etkisi olacaktır. Her kurumun farklı kriterleri olduğu için başvuru ücretleri ve kabul süreçleri farklılık gösterebilir.

Yazar: Cem Kodal

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!