Close
Mobil Menu Bars

YouTube SEO Çalışması

11 Temmuz 2019, 1784 defa okundu.
YouTube SEO Çalışması
yuotube seo, youtube, seo, video, içerik, arama motıru, sosyal medya, optimizasyon,

Search Engine Optimization’ın kısaltması olan SEO arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motorlarında web sitelerini üst sıralara çıkarmayı sağlayan sistemdir. Doğru bulunan anahtar kelimelerle rakiplerin analizleri yapılarak SEO çalışmasına başlanır. Site içi ve site dışı optimizasyon olarak ikiye ayrılır. Web sitelerini iyileştirmek için yapılan bu çalışma markasını duyurmak isteyen tüm web siteleri için gereklidir.

YouTube İçin SEO Önemli

YouTube insanların gittikçe artan video içerik talebini karşılayan bir platform. Günümüzde YouTuber olarak isimlendirilen kişiler sadece hobi olarak değil bir iş olarak YouTube’u kullanmakta. YouTube’da başarılı olmak çok kolay gibi görünebilir ancak komik ya da ilginç içerikli videolar yaratmak YouTube’da başarılı olmanızı sağlamaz.

Başarılı olmak için öncelikle YouTube kanalınızı bir web sitesi gibi düşünmeniz gerek. Web site ile arasındaki fark yazılı içerikler yerine video içeriklerin sunulduğu bir arama motorundan videolarla iletişim kurulması. YouTube videolar için hazırlanan ciddi bir arama algoritmasına sahip arama motoru olarak düşünülebilir. Zamanla YouTube kullanıcılar tarafından yapılan aramalar ve önerilen videolar sayesinde belirli kriterlere sahip olmaya başladı. 

Söz konusu olan bu kriterleri en iyi şekilde yerine getiren YouTube SEO konusuna hakim olup özenle çalışan video içerik oluşturucuları geniş kitleye erişim noktasında başarılı işler çıkarabiliyor. Sunduğunuz videolar ile kullanıcılar arsındaki etkileşimi artırmak için aynı web sitesinde olduğu gibi YouTube üzerinde de SEO çalışmasına ve stratejisine ihtiyaç var.

YouTube SEO Nedir?

YouTube SEO dünyada en çok aranılan ikinci site olan YouTube’da yayınlanan videoları daha çok kişiye ulaştırma amaçlı yapılan çalışmaya denir. Bu çalışmanın yapılma amacı hem yayınlanan videoyu daha çok kişiye ulaştırmak hem de benzer videolar kısmında üst sıralarda yer almaktır.

Birçok kişi YouTube’da kanal sahibi olarak daha çok takipçiye ulaşmak, çektiği içeriklerin popülerliğini artırmak ve bunun maddi olarak kazancına sahip olmak istemektedir. Bu sektöre çok insanın atılmak istemesinden dolayı artık YouTube’da açılan kanal kolay bir şekilde büyüyememektedir. İstenilen popülerliğe ulaşılabilmek için kesinlikle YouTube SEO çalışması yapılmalıdır. 

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

Çalışmanın nasıl yapılacağını maddeler halinde inceleyebiliriz.

  • YouTube SEO için ilk madde içeriğin kaliteli olmasıdır. İçeriğiniz ilgi çekerek kullanıcılarda merak uyandırmalıdır.
  • Video insanları rahatsız etmemeli bunun için videonun kurgu ve montajı çok iyi yapılmalıdır.
  • Video için en çok dikkat edilecek madde başlıktır. Başlık diğer kullanıcıların videonuza girmesini sağlar. Bundan dolayı ilgi çekici ve net olmalıdır.
  • Başlıkta geçen anahtar kelimeler açıklama yazısında kesinlikle olmalıdır. Bu SEO çalışması açısından oldukça önemlidir. Google aramalarında daha üst sıralarında çıkmanızı sağlar.
  • Videonuza koyduğunuz kapak fotoğrafı özenle seçilmiş olmalıdır. Başlık kadar önemli olan bu fotoğrafta genellikle yüz ifadeniz gözükürse daha çok tıklanma alırsınız fakat koyduğunuz basit bir fotoğraf izleyicinin ilgisini çekmeyeceği gibi tıklanmanızı azaltır.
  • Videonuzu koyduğunuz kategori oldukça önemlidir. İçeriğini belirten doğru bir kategoriye koymanız benzer konularda videolar izleyen kişilerin sizin videonuzu izlemesini sağlar.
  • YouTube dünyada kullanılan bir uygulama olmasından kaynaklı çektiğiniz videolara altyazı ekleyerek videonuzun daha çok kişi tarafından izlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • YouTube SEO çalışmasına bir katkı da sosyal medyalar aracılığıyla yapılabilir. YouTube hesabınızI sosyal medyada paylaşarak takipçinizin çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

Yazar: Seda Dağlar
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!