AnasayfaBlogYouTube SEO Çalışması
SEO

YouTube SEO Çalışması

11 Temmuz 2019
YouTube SEO Çalışması

Search Engine Optimization’ın kısaltması olan SEO arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motorlarında web sitelerini üst sıralara çıkarmayı sağlayan sistemdir. Doğru bulunan anahtar kelimelerle rakiplerin analizleri yapılarak SEO çalışmasına başlanır. Site içi ve site dışı optimizasyon olarak ikiye ayrılır. Web sitelerini iyileştirmek için yapılan bu çalışma markasını duyurmak isteyen tüm web siteleri için gereklidir.

YouTube İçin SEO Önemli

YouTube insanların gittikçe artan video içerik talebini karşılayan bir platform. Günümüzde YouTuber olarak isimlendirilen kişiler sadece hobi olarak değil bir iş olarak YouTube’u kullanmakta. YouTube’da başarılı olmak çok kolay gibi görünebilir ancak komik ya da ilginç içerikli videolar yaratmak YouTube’da başarılı olmanızı sağlamaz.

Başarılı olmak için öncelikle YouTube kanalınızı bir web sitesi gibi düşünmeniz gerek. Web site ile arasındaki fark yazılı içerikler yerine video içeriklerin sunulduğu bir arama motorundan videolarla iletişim kurulması. YouTube videolar için hazırlanan ciddi bir arama algoritmasına sahip arama motoru olarak düşünülebilir. Zamanla YouTube kullanıcılar tarafından yapılan aramalar ve önerilen videolar sayesinde belirli kriterlere sahip olmaya başladı. 

Söz konusu olan bu kriterleri en iyi şekilde yerine getiren YouTube SEO konusuna hakim olup özenle çalışan video içerik oluşturucuları geniş kitleye erişim noktasında başarılı işler çıkarabiliyor. Sunduğunuz videolar ile kullanıcılar arsındaki etkileşimi artırmak için aynı web sitesinde olduğu gibi YouTube üzerinde de SEO çalışmasına ve stratejisine ihtiyaç var.

YouTube SEO Nedir?

YouTube SEO dünyada en çok aranılan ikinci site olan YouTube’da yayınlanan videoları daha çok kişiye ulaştırma amaçlı yapılan çalışmaya denir. Bu çalışmanın yapılma amacı hem yayınlanan videoyu daha çok kişiye ulaştırmak hem de benzer videolar kısmında üst sıralarda yer almaktır.

Birçok kişi YouTube’da kanal sahibi olarak daha çok takipçiye ulaşmak, çektiği içeriklerin popülerliğini artırmak ve bunun maddi olarak kazancına sahip olmak istemektedir. Bu sektöre çok insanın atılmak istemesinden dolayı artık YouTube’da açılan kanal kolay bir şekilde büyüyememektedir. İstenilen popülerliğe ulaşılabilmek için kesinlikle YouTube SEO çalışması yapılmalıdır. 

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

Çalışmanın nasıl yapılacağını maddeler halinde inceleyebiliriz.

  • YouTube SEO için ilk madde içeriğin kaliteli olmasıdır. İçeriğiniz ilgi çekerek kullanıcılarda merak uyandırmalıdır.

  • Video insanları rahatsız etmemeli bunun için videonun kurgu ve montajı çok iyi yapılmalıdır.

  • Video için en çok dikkat edilecek madde başlıktır. Başlık diğer kullanıcıların videonuza girmesini sağlar. Bundan dolayı ilgi çekici ve net olmalıdır.

  • Başlıkta geçen anahtar kelimeler açıklama yazısında kesinlikle olmalıdır. Bu SEO çalışması açısından oldukça önemlidir. Google aramalarında daha üst sıralarında çıkmanızı sağlar.

  • Videonuza koyduğunuz kapak fotoğrafı özenle seçilmiş olmalıdır. Başlık kadar önemli olan bu fotoğrafta genellikle yüz ifadeniz gözükürse daha çok tıklanma alırsınız fakat koyduğunuz basit bir fotoğraf izleyicinin ilgisini çekmeyeceği gibi tıklanmanızı azaltır.

  • Videonuzu koyduğunuz kategori oldukça önemlidir. İçeriğini belirten doğru bir kategoriye koymanız benzer konularda videolar izleyen kişilerin sizin videonuzu izlemesini sağlar.

  • YouTube dünyada kullanılan bir uygulama olmasından kaynaklı çektiğiniz videolara altyazı ekleyerek videonuzun daha çok kişi tarafından izlenmesini sağlayabilirsiniz.

  • YouTube SEO çalışmasına bir katkı da sosyal medyalar aracılığıyla yapılabilir. YouTube hesabınızI sosyal medyada paylaşarak takipçinizin çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization’ın kısaltması olan SEO arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motorlarında web sitelerini üst sıralara çıkarmayı sağlayan sistemdir. 

YouTube SEO Nedir?

YouTube SEO dünyada en çok aranılan ikinci site olan YouTube’da yayınlanan videoları daha çok kişiye ulaştırma amaçlı yapılan çalışmaya denir. Bu çalışmanın yapılma amacı hem yayınlanan videoyu daha çok kişiye ulaştırmak hem de benzer videolar kısmında üst sıralarda yer almaktır.

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

YouTube SEO için ilk madde içeriğin kaliteli olmasıdır. İçeriğiniz ilgi çekerek kullanıcılarda merak uyandırmalıdır. Videonun kurgu ve montajı çok iyi yapılmalıdır. Video için en çok dikkat edilecek madde başlıktır. Başlıkta geçen anahtar kelimeler açıklama yazısında kesinlikle olmalıdır. 

Yazar: Seda Dağlar

yuotube seo youtube seo video içerik arama motıru sosyal medya optimizasyon
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat