AnasayfaBlogYeni Yıl İçin Alabileceğiniz En İyi 10 Karar Hoşgeldin 2017 
İş Hayatı

Yeni Yıl İçin Alabileceğiniz En İyi 10 Karar Hoşgeldin 2017 

01 Aralık 2016
Karanlık bir gece gökyüzüne karşı canlı bir havai fişek gösterisi. Her biri benzersiz bir desen ve şekle sahip birkaç renkli patlama görülüyor. Parlak kıvılcımlar ve ışıltılı kıvılcımlar havada uçuşuyor ve patlamaların turuncu parıltısı atmosferin karanlığıyla karışıyor. Ön planda, bölgeyi aydınlatan ve muhteşem gösteriye katkıda bulunan parlak bir ışık görülebilir. Nefes kesici bir andır, gökyüzü çarpıcı bir renk ve şekil dizisiyle doludur ve büyüleyici bir sahne yaratır.
Yeni Yıl KararıNeden ÖnemliNasıl Başarılı Olabilir
Kendinizi İyi DavranınKendinize karşı nezaket, genel sağlık ve mutluluk üzerinde olumlu etkiye sahiptir.Kendinizi, başarılarınız ve çabalarınız için ödüllendirin ve iyi bakın.
İşte En İyi Yaptığı Şeyi YapınEn iyi olduğunuz şeyleri yaparken kendinizi daha motive ve tatmin edici hissetme potansiyeline sahipsiniz.Her gün en iyi olduğunuz bir şey üzerinde çalışın ve geliştirin.
Kendinize Zaman AyırınKişisel zaman, stres yönetimi ve genel yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkileri vardır.Her gün kendinize ait bir şeyler yapın.
Hak Ettiğinde Kendinizi ÖvünÖz ilgi ve takdir, özgüvenin geliştirilmesine yardımcı olabilir ve genel memnuniyeti artırabilir.İyi bir iş yaptığınızda kendinizi övün ve başarınızı takdir edin.
Yeni Bir Şey ÖğreninSürekli öğrenme, beyin sağlığını destekler ve yaşamı daha ilginç ve heyecan verici hale getirir.Her gün yeni bir şey öğrenmeyi hedefleyin.
İş Bağlantıları Kurunİş ağı, kariyer fırsatlarını artırabilir ve profesyonel gelişimi destekler.Profesyonel toplantılara katılın, iş arkadaşlarınızla bağlantı kurun ve yeni iş ilişkileri geliştirin.
Cesareti Ortaya ÇıkarınCesaret, kişisel ve profesyonel büyümeyi destekler ve yeni fırsatları keşfetmede önemlidir.Konfor alanınızın dışına çıkın ve düşüncelerinizi ifade edin.
Kuralları YıkınYeni ve yaratıcı çözümler bulmak için genellikle mevcut kuralların ve düşünce biçimlerinin dışına çıkılması gereklidir.Kendinizi sınırlayan düşünce kalıplarını ve kuralları sorgulayın ve yeni yaklaşımlar deneyin.
İşinize Tutkuyla BağlanınTutkulu çalışanlar genellikle daha motive, daha üretken ve daha tatmin olmuş hisseder.Belirli bir işe veya projeye tutkuyla yaklaşmayı seçin.
Daha Fazla Aktif OlunAktif bir yaşam tarzı, genel sağlığı ve refahı destekler ve stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.Daha fazla egzersiz yapmayı seçin, daha hareketli hobi ve etkinlikler bulun.

Yılın son gününde yazılacak makaleyi bana pasladılar ve bende süslemelerden, kutlamalardan ya da İstanbulda ki kar yağışından mı bahsetsem derken aklıma daha iyi birşey geldi. Bu akşam en geç 23:59'a kadar hepimizin yapması gereken yeni yıl kararlarından bahsedeceğim. Yeni yılda yapacağınız şeylerin size başarı getirmesi için yapılacaklar listesini sizin için derledim. Yeni yıl kararları her sene yapılacaklar listesinin başında yer alır. Yeni yıl yeni bir başlangıç demek, yani, düşünceleriniz yeni amaçlar, yeni kararlar, yeni hayaller ve yeni hedeflerle dolup taşar. Gerçeğe dönüştürebilmek için yeni yıl kararlarınızı yazın ve yeni yılın bütün olasılıklarının avantajından yararlanmak için yenilenin, dirilin ve canlılık kazanın. Yeni yıl kararlarınız bu yılı en iyi yılınız yapmanıza yardımcı olsun. Bu sene kendinize iyi davranın. Kendinize kararlarınıza sadık kalmak için söz verin.

Her gün sevmeyi yaptığınız bir şeyi en iyi şekilde yapın.

Önce Kuralları Yıkın.

Dünyanın En Önemli Yöneticileri Neleri Farklı Yapıyor adlı kitapta, Marcus Buckingham ve Curt Coffman 80.000 yönetici ile yaptıkları mülakatlarda bu önemli faktörü keşfettiler. Mülakatı yaparken katılımcılara yöneltecekleri soruları mutlu, motive edici ve üretken iş yerlerini net bir şekilde en çok tanımlayan yirmi soruya indirgediler. İlk üç soru:

  1. Bu işte benden ne beklendiğini biliyor muyum?

  2. İşimi düzgün bir şekilde yapabilmek için gereken materyallere ve ekipmana sahip miyim?

  3. İşteyken her gün en iyi yaptığım şeyi yapabilme fırsatına sahip miyim?

Araştırma sonucunda bu sorulara olumlu bir şekilde cevap veren insanlar daha mutlu ve daha üretken olmaya eğilimliler. İşinize tutkuyla bağlanın.

Her gün en iyi yaptığınız şeyi yapın.

Bakın bu çok önemli. Her gün sadece kendiniz için bir şey yapın. Bir yönetici veya işletme profesyoneli olarak, iş gününüzün her dakikasında diğerleri için bir şeyler yapma çarkına takılıp kalabilirsiniz. Eğer mesai saatleri dışındaki saatlerinizi işgal eden aile üyelerine sahipseniz, bu problem burada çözülmüş sayılır. Egzersiz yapmak, rahatlamak, kafanızı dinlemek, yemek kitabındaki bir yemeği pişirmek, dondurma yemek, günlük yazmak, bahçe işleriyle uğraşmak veya balkondaki çiçeklerle uğraşmak, köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak veya hoşunuza giden herhangi bir aktiviteyi yapmak için her gün kendinize vakit ayırma kararı alın. Sadece bütün gün boyunca yaptığınız şeyden farklı bir aktivite yaptığınızdan emin olun. Yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz.

Kendinizi inanın ve hakettiğinizde sırtınızı sıvazlayın.

Yukarıda verilen çalışmada, bu soru en üretken iş yerlerini tanımlıyordu. Son yedi gün içinde yaptıkları işler için övgü veya ödül alan insanlar daha mutlu ve daha üretkenler. İçinde bulunduğumuz çağda, patronunuzla sık etkileşimde bulunma ihtimaliniz düşük. Bu sebepten ötürü, çabalarınızı kendiniz takdir etmeniz önemli. Bunu yapmanın bir yolu pozitif notlardan, teşekkür mektuplarından ve başarılı girişimlerden oluşan bir dosya saklamak. Ben benimkine "On Numara İşler" diyorum. Tamamladığınız her projeden sonra başarınızı değerlendirmek için bir mola verin.

Her gün yeni bir şey öğrenmek için çaba gösterin.

Hep aynı şeylerde çıkmaza girmek kolay bir şeydir. Bir makale okuyun; bir iş arkadaşınızla yeni bir yaklaşımı tartışın; diğer kurumların internette ne yaptığını araştırın. Öğrenmek için sahip olduğunuz fırsatlar içinde bulunduğumuz bilgi çağında her gün çoğalarak artıyor.

Profesyonel bağlantılar ve iş ağı kurun.

Uzun süredir iletişim kurmadığınız iş arkadaşlarınızı arayın. Her ay en azından bir profesyonel toplantıya katıldığınızdan emin olun. Aktif katılımla birlikte geliştirdiğiniz arkadaşlıklardan ve ilişkilerden yararlanın. Sadece katılmak yeterli değil. Profesyonel iş birliğinin meyvelerini toplamak için katılım yapmak zorundasınız. Ağ kurma kralı olan Harvey McKay’in Dig the Well Before You’re Thirsty: The Only Networking Book You’ll Ever Need (Susamadan Önce Kuyuyu Kaz: İhtiyaç Duyacağınız Tek Ağ Kurma Kİtabı) kitabını okuyun. Derinlere indikçe bu kitapta harika fikirler bulacaksınız.

Rahat olduğunuz yerden çıkarak cesaretinizi ortaya çıkarın.

Ne zaman konfor alanında olduğunuzu siz daha iyi bilirsiniz. Kendiniz neden konuşmamanız gerektiği veya size problem yaratacak bir konuda neden fikrinizi söylememeniz gerektiği gibi bahaneler uydururken duyarsınız. Sadece bir kere, kendinizi bu konumda bulduğunuzda, gerçekten ne düşündüğünüzü belirtin. Şok dalgaları geçtikten sonra, iş arkadaşlarınız size hayran olacak. Kendi zihninizle yarattığınız bariyerleri bir kere kırmaya başladıktan sonra zihninizi dışarıya vurmanın gittikçe daha da kolaylaştığını fark edeceksiniz. Neden mi? Çünkü o deneyimden her seferinde sağ kurtulmuş olacaksınız. Aslında, kariyeriniz bile siz konfor alanınızı terk ettikçe şaha kalkabilir. Profesyonel cesaretlerini ortaya koyan insanların çoğu en kötü şeyin olmasını beklediler ama duruşları için ödüllendirildiklerini gördüler. Eğer kendinizi ödüllendirilmek yerine itilmiş ve kakılmış bulursanız, muhtemelen başka bir iş aramanın zamanı gelmiştir. Kendinizi özgür bir şekilde ifade edebileceğiniz bir yerde çalışmak istemez misiniz?

Konuşmaktan çok dinleyin.

Bir yönetici olarak, vaktinizin çoğunu problem çözme aktivitelerine ve çabalarına harcıyorsunuz. Bu yıl iş arkadaşlarınızın ne dediğini dinlemeyi deneyin; belki de yeni fikirler veya politikalar istiyorlar, tavsiye veya problem çözme değil. Belki de problemi sizin çözmenize gerek bile kalmaz. Sizin dinlemeniz onların problem çözme becerilerini geliştirebilir. Stephen Covey’in deneyimiyle, öncelikle anlamaya, daha sonra anlaşılmaya çalışın.

Planlayın ve sistemli olmaya çalışın.

Bu hayattaki amaçlarınızı, günlük yapmanız gereken aktivitelerinizi ve yapmanız gerekenler listenizi takip edebilmek için bir sistem geliştirin. İster Microsoft Office Outlook’ta ister Google Takvim’de olsun, bir planlayıcı kullanmak sizin zihninizden gereksiz günlük detayları temizlemenize yardımcı olur. Bilgisayarınızın gereksiz dosyaları silmesi gibi düşünün. Bu tür bilgileri zihninizden atmak size daha kritik düşünceler için yer verir. İster kağıt üstünde ister elektronik metotlarla, günlük aktivitelerinizi takip etmeniz amaçlarınız için hayati derecede önem taşır. Sizin için en önemli olan önceliklerinizi gerçekleştirmek istersiniz, öyle değil mi?

Öğrenmeye ve büyümeye devam etmek için açgözlü bir şekilde okuyun.

Ben aylık olarak birkaç iş kitabı okuyorum. D&R da iş hayatı bölümünde satış ve kişisel gelişim üzerine birçok kitap bulabilirsiniz. Buna ek olarak birkaç tane dergi, çevrimiçi kitaplar ve günlük gazete okumayı hedefliyorum. Her zaman amacıma ulaşamıyorum ama o amaç benim için her zaman orada. Hergün gazete okumaya çalışsamda okuyamayacak kadar yoğun olduğum günler olabiliyor. Ama o günkü gazeteyi okumadığımda vicdanen rahatsız oluyorum. Ev ödevini yapmamış çocuk gibi... Eğer size iş kitapları sıkıcı geliyorsa okumayı bırakmayın. Her zaman okumaya çalışın. Diğer konuların sizin bakış açınızı nasıl geliştireceğini görmek için arada bir iş kitaplarından başka kitaplar da okuyun.

Bu yıl yeni bir hobi veya aktivite edinin.

Benim en sevdiğim kararlardan biri de budur. Ben bu sene doğa ve gezi fotoğrafçılığı yapmayı hedefledim. Belki de sizin de bu sene koleksiyonunuza başladığınız senedir. Bir arkadaşım klasik radyolarla olan ilgisini bu sene de devam ettirecekmiş. Bir arkadaşım bir yemek tarifi sitesi yazmaya başladı. Eğer bir şey her zaman sizin dikkatinizi çektiyse ve imrendirdiyse, bu sene onu gerçekleştirmek için kararınızı alın. Dünyanıza yeni bir boyut kazandıracaksınız.

Kendinizi biraz daha az ciddiye alın.

İş hayatında başarılı olmaya uğraşırken, aslında ciddi tartışmalara, tavsiyelere ve problem çözme süreçlerinde kendimizi saplanmış halde bulabiliriz. Gülmek için vakit ayırın. Kurabiyeleri koklamak ve ekmek yapmak için kendinize zaman ayırın. Hepimizin iş hayatında çılgın iş arkadaşları ve deli dolu astlarımız vardır. Çılgın astlarımızın neler yaptığını anlatan hikayeler duyduğunuzda gülümseyin; her zaman anne veya baba gibi davranmanıza gerek yok. Küçük kaçamaklarla ve farklılıklarla hep birlikte eğlenin. Yazımın başlığı 10 karardan bahsediyor ama sanırım 11 oldu. Eklediğim fazladan madde ise benden size yeni yıl hediyesi olsun :) Bu yeni yıl kararlarını uygularken size mutlu, sağlıklı, zengin ve harika bir yeni yıl diliyorum.

Yeni yıl için siz hangi kararları aldınız? Yorum bölümünde paylaşırsanız sizi mutlaka cevaplayacağım.

Kendinizi İyi Davranın, Kendinize karşı nezaket, genel sağlık ve mutluluk üzerinde olumlu etkiye sahiptir, Kendinizi, başarılarınız ve çabalarınız için ödüllendirin ve iyi bakın, İşte En İyi Yaptığı Şeyi Yapın, En iyi olduğunuz şeyleri yaparken kendinizi daha motive ve tatmin edici hissetme potansiyeline sahipsiniz, Her gün en iyi olduğunuz bir şey üzerinde çalışın ve geliştirin, Kendinize Zaman Ayırın, Kişisel zaman, stres yönetimi ve genel yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkileri vardır, Her gün kendinize ait bir şeyler yapın, Hak Ettiğinde Kendinizi Övün, Öz ilgi ve takdir, özgüvenin geliştirilmesine yardımcı olabilir ve genel memnuniyeti artırabilir, İyi bir iş yaptığınızda kendinizi övün ve başarınızı takdir edin, Yeni Bir Şey Öğrenin, Sürekli öğrenme, beyin sağlığını destekler ve yaşamı daha ilginç ve heyecan verici hale getirir, Her gün yeni bir şey öğrenmeyi hedefleyin, İş Bağlantıları Kurun, İş ağı, kariyer fırsatlarını artırabilir ve profesyonel gelişimi destekler, Profesyonel toplantılara katılın, iş arkadaşlarınızla bağlantı kurun ve yeni iş ilişkileri geliştirin, Cesareti Ortaya Çıkarın, Cesaret, kişisel ve profesyonel büyümeyi destekler ve yeni fırsatları keşfetmede önemlidir, Konfor alanınızın dışına çıkın ve düşüncelerinizi ifade edin, Kuralları Yıkın, Yeni ve yaratıcı çözümler bulmak için genellikle mevcut kuralların ve düşünce biçimlerinin dışına çıkılması gereklidir, Kendinizi sınırlayan düşünce kalıplarını ve kuralları sorgulayın ve yeni yaklaşımlar deneyin, İşinize Tutkuyla Bağlanın, Tutkulu çalışanlar genellikle daha motive, daha üretken ve daha tatmin olmuş hisseder, Belirli bir işe veya projeye tutkuyla yaklaşmayı seçin, Daha Fazla Aktif Olun, Aktif bir yaşam tarzı, genel sağlığı ve refahı destekler ve stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir, Daha fazla egzersiz yapmayı seçin, daha hareketli hobi ve etkinlikler bulun
Yeni Yıl İçin Alabileceğiniz En İyi 10 Karar Hoşgeldin 2017 yeni yıl hedefleriyeni yıl kararları yeni yıl kararları neleryeni yıl sözler
Ellerini dua veya tefekkür için bir araya getirmiş, gözleri kapalı ve başı hafifçe eğik bir adam. Yüzünde huzurlu ve dingin bir ifade, nazik ve kibar bir tavır var. Teni açık kahverengi, saçları siyah, üzerinde beyaz bir gömlek ve koyu renk bir pantolon var. Huzurlu bir atmosferle çevrili düz beyaz bir arka planın önünde duruyor. Derin düşüncelere dalmış, anlamlı bir konu üzerinde kafa yoruyor gibi görünüyor. Duruşu alçakgönüllülük ve saygı hissi uyandırıyor.
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.