AnasayfaBlogYeni Mezunlar Kariyer Planlamada Nelere Dikkat Etmeli?
Video

Yeni Mezunlar Kariyer Planlamada Nelere Dikkat Etmeli?

24 Mayıs 2021
Yeni Mezunlar Kariyer Planlamada Nelere Dikkat Etmeli?

Yeni mezunlar meslek seçimini yaparken hangi noktaları ön plana çıkarmalı? Kariyer planlamalarında nelere dikkat etmeli? Greyder İnsan Kaynakları Yöneticisi Sevilay Turna ile konuştuk. İş hayatında iş verenlerin çalışanlardan beklentileri konusunda bilgiler aldık.

Sevilay Turna kimdir? Bize kendinizden bahseder misiniz?

1990 İstanbul Doğumluyum. Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi mezunuyum. Son yıl İngiltere’ye Erasmus programıyla gittim. Döndükten sonra stajla birlikte çalışmaya başladım. Kurumumda İnsan kaynakları yöneticisiyim. İK bölümünün başındayım diyebilirim. Bordro, işe alım, eğitim ve kariyer gibi süreçlerden sorumluyum. 

Yeni mezunlar için meslek seçimi konusunda neler önerirsiniz?

Bazı bölümleri okuduktan sonra direkt mesleği yapıyorsunuz. Bazı bölümler öyle değil, spesifik alanlar. İnsan kaynakları, işletme gibi. Bölümlerin direkt karşılığı olmuyor. Özel sektörde de kamuda da çalışabiliyorsunuz. Burada önemli olan birey olarak kendimi tanıyor muyum, yetkiliklerimin farkında mıyım ve ne yapmak istiyorum? Kişilerin kendilerini tanıyıp ona göre meslek seçmesi gerekiyor. Nerede iş yapacağım? Özel mi kamu sektörü mi?

Kamu ise ona göre hazırlanmak lazım. Özel ise hangi alanda olmalı? Hangi işi yapacağım? Bu işler uygun mu araştırması yapacaklar. LinkedIn üzerinden incelesinler, iş tanımı ve detayları var. Oradan faydalanabilirler. Kariyer platformlarından araştırma yaparak kişiliklerine uygun mesleği bulacaklarını düşünüyorum. 

Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir sorusu kariyer belirlemede ne gibi etkiler gösterir?

Kişinin kendini ne kadar tanıdığın ortaya koyuyor. Bu işi neden yaptım ya da neden yapamadım kısmını görebilmek için gerekli. Kişilik envanterlerinden birini yapabilirler. Ailenize, arkadaşlarınıza, yakınınıza sorabilirsiniz. Yetkiliklerim nedir? Planlı programlı mısınız? Liderlik özellikleriniz nasıl? Problem çözebiliyorsunuz? İletişiminiz nasıl?

Kariyer planlamasında hangi sınırlar gençlerin kafasını karıştırıyor olabilir?

Cinsiyetçi yaklaşım artık kalkmaya başladı. Çocuk bakmak kadın işi değil, erkek de yapabilir. Eşit şekilde üstleniliyor artık her şey. Kadın erkekte daha fazla para kazanabilir. Ayakkabı sektöründe erkek mağaza müdürleri ön planda olur ama kadın mağaza müdürleri de bir o kadar iyiler. 

Greyder firmasının İK sürecinde tecrübesiz adaylar geldiklerinde kendilerini ifade ederken hangi konularda doğru veya yanlış tutum gösteriyorlar?

Her ilana başvuru yapıyoruz. Tecrübeli aranan pozisyonlara da başvuruyor. Başvuracağınız ilanlar yeni mezun, yetiştirilmek üzere veya 1 yıl deneyimli ilanlar olabilir. Stajla başlayıp sonrasında devam ettirmeyi tercih ediyoruz. İnsan kaynaklarında böyle 2 arkadaşımız var. Adayların kendilerini ifade ederken onarı ayıran bazı şeyler oluyor. İletişiminin iyi olması, istekli ve meraklı olması. Bu özelliklerini gösterdiğinde bir adım öne çıkıyor. Yeni mezun ya da staj arayışı var ama görüşmeye gelmiyor gibi durumlar da söz konusu. Okulda yaptığı aktiviteler bile bir adım öne çıkarabiliyor. Şirketi araştırıp gelmesi de bir adım ön plana çıkarıyor. 

Staj konusu tüm öğrenciler için zorlu bir süreç. Staj yeri bulma döneminden çalışılan yerde alanının dışında çalıştırılması, sadece tüm süre boyunca fotokopi makinası ile arkadaş olması gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda gençler neler yapmalı?

Maalesef bazı yerlerde stajyerleri sömürme gibi bir durum var. Buna izin vermemek gerekiyor. Şunu nasıl yapıyorsun? Gittim o işi yapan kişinin yanına oturdum. Kişilerle iletişimi iyi kurup yanına yanaşmak lazım. Meraklı olmak lazım biraz. Kimse size şu işleri vereyim deme ama siz o işi yapabileceğinizi gösterdiğiniz taktirde size katkı sağlayacak. İstekli istekli olmanız ve hata yapmadan bir şeyi yerine getirmeniz önemli. 

Henüz kariyerinin başında olan bir kişi nasıl bir özgeçmiş hazırlamalıdır?

Özgeçmişinde dolu dolu şeyler yazmasına gerek yok. Kendini net bir şekilde ifade etmeli. Eğitim hayatında neler yaptığından bahsetmeli. İlk planda öne çıkan eğitim hayatını nasıl doldurduğunuz. Bazı seminerlere, eğitimlere katıldım mesajını karşı tarafa verdiğinizde dikkat çekmiş oluyorsunuz. 

Mülakatlarda iş tecrübesi yok veya yetersiz olduğunda kendini farklı nasıl öne çıkarabilir?

Orada İk’cının yönlendirmesiyle de olacaktır. Soruları doğru anlayıp ona göre göre cevap vermek aslında. Başarılı olduğunuzu düşündüğünüz bir projeniz diyorum. O mutluluğu o başarmış olma hissini yakaladığı projeden bahsetsin bana. Alakasız farklı cevaplar gelebiliyor. Mülakata hazırlıklı olmak en başından. Başarı ile soru gelir öğrenciliğinle ilgili keyif aldığın ders sorulabilir. Kişinin yetkinlikleri neler kısmını anlamaya çalışıyorlar. Kendinizi tanıyın ve kendinizle alakalı sorulara hazırlıklı olun.

Enstitümüzde çok fazla ücretsiz eğitim mevcut. Öğrenciler sınava girerek başarılı olduklarında sertifika alabiliyorlar. Özellikle kariyer hedeflerine yönelik eğitimlere katılmaya özen gösteriyorlar. Siz bir İK uzmanı olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bu eğitimler kendilerini geliştirmeleri konusunda iyi bir fırsat mıdır?

Kesinlikle, ben de ekibim de katılıyor bu eğitimlere. Fazla bir bilginin kimseye zararı yok. Öğrendiğiniz her şey sizin için bir artı. Eğitimlere katılmak kişinin kendine yatırımı oluyor. Başka işler de dikkatinizi çekmiş olabilir. Onları da araştırayım diyebilirsiniz. Pandemi döneminde eğitimleri alın. Tavsiye ederim. Öğrenmenin hiçbir zararı yok. Kişilerin öğrenmeye gelişmeye açıklıkları da artı katıyor. 

Yeni mezunlar için meslek seçimi konusunda neler önerirsiniz?

Burada önemli olan birey olarak kendimi tanıyor muyum, yetkiliklerimin farkında mıyım ve ne yapmak istiyorum? Kişilerin kendilerini tanıyıp ona göre meslek seçmesi gerekiyor.

Henüz kariyerinin başında olan bir kişi nasıl bir özgeçmiş hazırlamalıdır?

Özgeçmişinde dolu dolu şeyler yazmasına gerek yok. Kendini net bir şekilde ifade etmeli. Eğitim hayatında neler yaptığından bahsetmeli. İlk planda öne çıkan eğitim hayatını nasıl doldurduğunuz.

Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir sorusu kariyer belirlemede ne gibi etkiler gösterir?

Kişinin kendini ne kadar tanıdığın ortaya koyuyor. Bu işi neden yaptım ya da neden yapamadım kısmını görebilmek için gerekli. Kişilik envanterlerinden birini yapabilirler.

yeni mezun mülakat
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.