AnasayfaBlogYDS'de En Çok Çıkan Sorular
Başarı

YDS'de En Çok Çıkan Sorular

05 Ekim 2021
YDS'de En Çok Çıkan Sorular

ÖSYM’nin yaptığı araştırmaya göre YDS'ye girenlerin dil bilgisi, kelime bilgisi ve okuma becerileri diğer öğrencilere göre daha fazla.

YDS sınavına girmenin birçok faydası vardır. Başlıca avantajlarından biri de kişilerin İngilizce dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda yüksek lisans ve akademik personel seçimlerinde de kullanılan bir dil ölçüm sınavıdır.

YDS sınavının daha kolay bir versiyonu olan YÖKDİL sınavı da vardır. Genelde insanlar YÖKDİL sınavından daha yüksek almaktadırlar. YDS ile arasında soruların zorluğu ile ilgili farklar bulunur ancak genel olarak temel mantıkları aynıdır. 

YDS’ye giren kişilerin YÖKDİL’de olduğu gibi gramer, kelime, okuma ve anlama gibi yetenekleri ölçülmektedir. YDS’ye hazırlanırken öncelikle hangi sorulardan kaç tane sorulduğunu bilmenizde fayda var. Toplamda yanıtlayacağınız soru sayısı 80’dir.

YDS sınavında çıkan sorular daha çok akademik düzeyde olmakla birlikte akademik makale gibi daha teknik konularla karşılaşırsınız. Eğer İngilizce akademik makaleleri okursanız sorulardaki teknik okuma becerinizi geliştirebilirsiniz. Ancak YDS’de çıkan sorular sadece paragraflarla sınırlı değildir.

YDS Soru Dağılımı Nasıldır?

YDS kitapçığını ilk açtığınızda;

  • 16 soru kelime, edat, bağlaç, isim cümleleri, sıfatlar, temel gramer bilgileri karşınıza çıkar. Genelde prepositions ve connectors ağırlıklı sorular çıkacaktır ancak bu soru dağılımı değişebiliyor. Temel grammer, isim, fiil, zarflar ve sıfatlardan genelde 1’er soru sorulur. 

  • 10 tane cloze test sorusunda ise zaman yapıları açısından ele almanız gerekir.

  • 10 tane cümle tamamlama soruları vardır genelde bunlar paragrafın sonu, girişi, gelişmesi kısmından çıkabilir. Bu soruları incelerken yine zaman uyumu ve anlam bütünlüğü açısından bilgileriniz ölçülür. Past ve present yapılara dikkat etmelisiniz.

  • 6 tane çeviri soruları bulunur; 3’ü Türkçe’den İngilizce’ye, 3’ü İngilizce’den Türkçe’ye çeviridir. Gayet eğlenceli sorulardır. Burada da dikkat etmeniz gereken eş anlamlılar, zaman uyumlarıdır.

  • 5’er paragraf ve bunlarla bağlantılı 4’er soru çıkar. Paragrafta belli anlamlar çerçevesinde işaretlemeler yaparak paragrafın tamamını okumanıza gerek kalmadan çözebilirsiniz. Ana fikri bulmanıza yönelik sorular karşınıza çıkar. Çeviri ve anlamca en yakın olanları seçersiniz.

  • Son 5 soru da da genelde anlam bütününü bozan cümleleri bulmanıza yönelik sorular çıkacaktır. Yine burada zaman kalıpları, kelime çağrışımlarıyla çözebilirsiniz.

Bu soruların çözüm teknikleri ile ilgili hem YDS hem de YÖKDİL’e hazırlanabileceğiniz YDS Kursuna Enstitü’de katılabilirsiniz. Enstitü’de yer alan YDS kursu MEB onaylı bir kurstur ve ÖSYM tarafından yapılan sınavda barajın oldukça üstünde bir puan almanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda piyasaya göre daha uygun bir kurs ücreti vardır, 1 yıl da aboneliğiniz bulunur. Enstitü uygun fiyata eğitim ve kurs vermek konusunda her zaman elini taşın altına koyuyor, YDS kursu da tam olarak bu amaçla açılmıştır. Eğitmen bu sınav konusunda tecrübeli olmakla birlikte sorularınızı titizlikle yanıtlıyor. Yani online eğitimi özel ders tadında alabilirsiniz. Sınavı kazanma garantili.

YDS’de En Çok Çıkan Sorular

YDS’de en çok çıkan sorular genelde paragraf ve cümleyi anlamaya yönelik olan sorulardır. Bu soruları çözerken çeşitli stratejiler bulunur. YDS’nin soru dağılımlarında çok fazla değişiklik olmamaktadır.

Mutlaka preposition, grammer, zaman bütünlüğü ve temel anlama hakim olmakla ilgili becerilerinizi geliştirmelisiniz. Bu çok fazla pratik yapmakla ve sınavın tekniğini öğrenmekle olur. Yalnızca işin tekniğini öğreneyim derseniz yine başarısız olursunuz, anlamadan soruları çözmeniz imkansızdır. Anlama konusunda hızlanma tekniklerinizi geliştirmelisiniz.

Anlamak için yalnızca kelimelerin anlamını bilmek de yeterli değildir. Çünkü orada bir anlam bütünlüğünü yakalamanız gerekiyor. Yani bu sınav öyle tekniklerle ve anlamadan çözülecek bir şey değildir. Özellikle YDS YÖKDİL’e göre çok daha zor ancak başarılmayacak bir şey değildir.

YDS Kursu YDS Eğitimi YDS YÖKDİL ÖSYM
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
TOEFL Nedir? TOEFL Sınavına Kimler Katılır?
Yabancı Dil Eğitimi

TOEFL Nedir? TOEFL Sınavına Kimler Katılır?

10 Haziran 2020
TOEFL Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır?
Yabancı Dil Eğitimi

TOEFL Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır?

20 Şubat 2020
TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?
Yabancı Dil Eğitimi

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

23 Haziran 2020
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
500259
TOEFL Kursu
5
(3)

TOEFL Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
750209
İş İngilizcesi Kursu
5
(4)

İş İngilizcesi Kursu

10 Konu10 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
550259