AnasayfaBlogYazı Yazma Yolculuğu
Kişisel Gelişim

Yazı Yazma Yolculuğu

05 Temmuz 2019
Yazı Yazma Yolculuğu

Hayaller bizi hayata bağlar ve bir ihtimal daha olduğunu düşünmemizi sağlar. Bilirsiniz insanın hayal ettiği her şeyi gerçekleştirebileceği söylenir. Elbette ulaşılabilir hayaller kurmak önemlidir. Onların gerçek olabilmesi için çalışmak gerekir. Bir hayal kurmak ve senelerce onu düşünmek güzel olabilir ama onun için çalışmadığımız sürece bu düşünce hayal olarak kalmaya devam eder durur. Harekete geçmek ve mücadele etmek gerek. Bunun için bir yol haritası çizmek ve hedef belirleme işimizi kolaylaştırır.

Hikaye Yazma Hayali

Her insanın ayrı bir hikayesi var. Dünya milyarca hikayenin yazıldığı ve yaşandığı bir yer. Hal böyle iken de yazı yazma fikri heyecan vericidir. Lise yıllarında kitap okurken etkilendiğim cümleleri tekrar okur onların nasıl bir ruh haliyle yazıldıklarını merak ederdim. Bir gün öyle hikayeler yazma hayali ve yazabilme ihtimali içimde büyük coşkuya neden olurdu. 

Hayali güzeldi ama bu yolda nelerle karşılaşacağımı durup düşünmektense yola çıkmam gerektiğini fark ettim. Düşünceler son bulmuyor ve zihnim birbirinden farklı teoriler üretiyordu. Adım atmadan hiçbir yere varamayacağını anladığımda defterin başına geçtim.

Hayal Mi Hedef Mi? 

Üniversite sınavlarına hazırlanırken kendime en çok sorduğum soru buydu. Hedefin bu mu, gerçekten istiyor musun, hayal olabilir mi, gerçek olduğunda mutlu olacağına emin misin gibi onlarca sorunun cevabını düşünüyor kimi zaman nefes alamadığımı hissediyordum. Neredeyse çevremdeki herkes yazı yazmak ve okumak istediğim bölüm arasında büyük bir uçurum olduğunu söylüyor ve kararımı sorgulamama neden oluyordu. 

Matematikçi bir yazar olmak benim açımdan bakıldığında kulağa o kadar da imkansız gelmiyordu aslında. Bir hayal kurmuş ve onun gerçek olabileceğine inanmıştım. Hedef dağımın en tepesinde bu vardı. Çalışma masamın karşısında ise hayallerimin yazılı olduğu kağıtlar. Ne zaman pes edecek olsam ve başaramayacağım fikrine inanma noktasına gelsem o kağıtlara baktım. 

Kendime yazdığım notları okudum. Bu yolun sonsuz bir mesafe olduğunu düşünüyor olsam da yürümeye devam ediyorum. Bu yazımda yazı yazma yolculuğuna çıkmak isteyenler için birkaç şeyden bahsedeceğim.

Rüyanıza Gireni Yazın

Hedefinizin size ait olup olmadığını düşünün. Bir başkası istedi diye değil o işi yaparken kendinizi mutlu hissedeceğiniz için bir tercih yapın. İçinizden gelmeden bir öykü ya da şiir yazabilir misiniz? Soruya evet cevabını verenler olabilir ancak yazarın kağıdın ya da bilgisayarının başında hissettiği coşkunun yazdığı esere de yansıdığına inanan biri olarak isteksizce kaleme alınan metinlerin yapay olacağını düşünüyorum. 

Gülşah Elikbank’ın da dediği gibi: “Herkesin ilgisini çekeni değil sizin için önemli olanı içinizi acıtanı ve gecelerce rüyanıza gireni yazın.” Kurmaca bir metin oluştururken yazılan karakterin iç dünyasına, fikirlerine ve kişilik özelliklerine hakim olmak çok önemli. Oluşturduğumuz dünyanın gerçekliğine okuru inandırmaya çalışırız. Gerçekten yaşanmamış olması mühim değil. Metnin gerçekliğine zarar vermediği sürece istediğimizi yazmakta özgürüz.

Yolculuk Başlıyor

Yazar olmak için neler yapılmalı? Hedefinizin yazı yazmak olduğuna karar verdiyseniz şimdi yola devam. Gezdiğiniz yerleri çevrenizdeki insanları, gökyüzünü ve doğayı yani her şeyi gözlemleyin. Sadece bakmayın ve görmeye çalışın. Detayları fark etmek ilham verici olabilir. Bunları not alın. Benim tavsiyem yanınızda muhakkak bir not defteri olması yönünde. Ancak teknolojinin nimetlerinden de faydalanmak mümkün.

Deftere ya da telefonunuza bu gözlemlerinizi kaydetmek ileride yazılarınızda kullanabileceğiniz fikirleri unutmamanızı sağlar. Bir cümle dahi olsa her gün yazmaya dikkat edin. Bu yazı yazma için bir düzen oluşturmanızı kolaylaştırır. Metni tamamladıktan sonra birçok kez okuyacaksınız zaten. O zaman cümlelerde bir değişiklik yapmanız gerekirse daha sonra düzeltebilirsiniz. Yazıya zaman ayırmaktan kaçınmayın. İlhamı hissettiğinizde bir fırsatını bulup yazmaya çalışın. 

İlham Perinizi Duyun

Keşke şimdi evde olsam da hikaye yazmaya devam etsem diye düşündüğüm çok olmuştur. İlham perilerinin kanat seslerini duymazdan gelmeyin. Yazı bazen bir sığınak halini alabilir. Bu yazarken hissettiklerinizle de ilgili. Kitaplar bize başka dünyaların kapısını aralar ve okurken kendimizi o dünyalarda dolaşırken buluruz. Yazı yazmak da böyle.

Her yazı yolculuğunun kişiye özel olduğu unutulmamalı. Birkaç sene önce kitap fuarında sevdiğim bir yazara yazılarımın yer aldığı siteden bahsetmiştim. Yorumlarını da merakla beklediğimi ifade ettiğimde ben ne söylersem söyleyeyim sen yazmaya devam et demişti. İyi bir yazar olabilmek için yapılabilecek şeyi söylemiş aslında. Sadece yazı yazmak.

yazı yazma yazmak hedef belirleme hikaye yazar ilham gözlem
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kitap Yazmaya Nasıl Başlayabilirim?
İçerik Yazarlığı

Kitap Yazmaya Nasıl Başlayabilirim?

27 Kasım 2020
Yaratıcılık İsteyen Meslekler
Meslekler

Yaratıcılık İsteyen Meslekler

01 Şubat 2022
Dijital Okuryazarlık Nedir?
İletişim

Dijital Okuryazarlık Nedir?

29 Mart 2020