AnasayfaBlogYandex Zen Nedir? Nasıl Kullanılır?
Nedir?

Yandex Zen Nedir? Nasıl Kullanılır?

21 Aralık 2019
Yandex Zen Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yandex dediğimiz zaman aklımıza dünyadaki en büyük arama motorlarından biri gelir. Oysaki yapay zeka teknolojileri ile diğer arama motorlarında olduğu gibi Yandex de arama yapmanın ötesinde farklı hizmetler de sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Yandex Zen’dir. Peki, Yandex Zen nedir? Yandex Zen’i iki ayrı açıdan tanımlamak gerekir: Kullanıcının arama geçmişindeki verileri yapay zeka teknolojisiyle analiz ederek kişinin ilgi alanlarına göre kişiye özel öneriler sunar. Örneğin kullanıcı online eğitimler ile ilgili siteleri sıklıkla ziyaret ediyorsa öneri şeridinde bu konuyla ilgili bilgileri otomatik olarak ekrana getirir.

Ayrıca kullanıcının değişen verilerine göre de sürekli bu önerilerde güncelleme sağlar. Yandex Zen’de bunun yanı sıra ilgilendiğiniz içerikleri takibe alabilme şansınız da vardır. Bir nevi bir sosyal medya platformu gibi düşünebilirsiniz. Beğenilerinize göre bu öneriler değişir. Herhangi bir arama yapmanıza gerek kalmadan pek çok öneriyi Yandex Zen üzerinden alabilirsiniz. Ancak bu kişiselleştirmenin olabilmesi için Yandex oturumunuz açık olmalıdır. Yani Yandex üzerinden bir e-mail hesabı oluşturmanız ve oturumunuzun açık olması gereklidir.

İkinci olarak Yandex’ten web sitelerine trafik sağlamak için iyi bir platformdur. Haber siteleri, blog siteleri, kurumsal siteler, markalar gibi aklınıza gelebilecek her alanda dijital dünyada yer alan herkes ziyaretçi trafiği için Yandex Zen’i kullanabilir. Ayrıca kişisel olarak da herhangi bir siteniz olmadan Yandex Zen üzerinde oluşturduğunuz kanalda yazı, fotoğraf, video gibi içerikler yayınlayabilirsiniz. Üstelik bu yayınlarınızdan para kazanma şansınız da var. YouTube üzerinden para kazanma mantığına benzer bir mantıkla içeriğinizin her 1000 görünümü üzerinden Yandex Zen size para öder.

Aynı şekilde haftada 7000 okuma alabiliyorsanız yine Yandex Zen bunu sizin için kazanca dönüştürür. İster kişisel bir kanal oluşturma, ister web sitenizi öne çıkarmak ya da kanalınız üzerinden para kazanmak için olsun Yandex Zen, her türden içeriğin kullanılabileceği yepyeni bir platform olarak dünyada 100’ün üzerinde kullanılan ve giderek beğeni kazanan yeni bir mecradır.

Yandex Zen Kayıt Olma Adımları

Yandex Zen’e kayıtlı olmak için öncelikle zen.yandex.com.tr/media sitesine tarayıcıdan giriyorsunuz. Ardından yazılar Rusça çıkacaktır fakat sorun değil. Sağ tıklayıp “Türkçe diline çevir” dediğinizde işiniz daha kolaylaşıyor.

Üstteki resimde göstermiş olduğum butona tıkladığınızda buton sizi giriş yap ve kaydol butonlarının yer aldığı bir sekmeye gönderiyor. Buradan Yandex Zen’de sizden istenilen bilgileri girmeniz gerekiyor. 

Kaydol düğmesine tıkladığınızda isim, soy isim, Yandex Zen’e giriş yapmak için kullanacağınız kullanıcı adı, telefon numarası ve şifre girmeniz gereken bir alan açılıyor. Buraya istenilen bilgileri girdikten sonra aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi numarayı onayla diye bir buton karşınıza çıkıyor. Fakat telefon numaranızı mutlaka ülke koduna göre girmeniz gerekiyor. Örneğin +905551111111 gibi. Ardından girdiğiniz telefon numarasına onay mesajı geldiğinde onay kodunu, “onay kodu gir” yazan yere giriyor ve numaranızı onaylıyorsunuz. Daha sonra en alttaki “kaydol” butonuna basarak kayıt işlemini tamamlıyorsunuz.

Kaydol dedikten sonra yayın sayfanıza yönlendiriliyorsunuz ve böylelikle üyeliğinizi başlatmış oluyorsunuz. Bilgisayar, akıllı telefonlar ve tabletlerinizdeki kurulumlar da aynı işlemlerden oluşur ve dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden kanalınıza ulaşabilirsiniz. İşte Yandex Zen’e kayıt olmak bu kadar kolay!

Yandex Zen’de İçerik Nasıl Paylaşılır?

Yayın sayfanızda kullanıcı adınızı, takipçilerinizi ve izleyicinizi; içeriklerinizi, makalelerinizi ve blog yazılarınızı atabileceğiniz alanı görüyorsunuz.

Sağ üstteki sarı alanın içerisindeki beyaz artı işaretine tıkladığınızda blog yazısı, video ya da gif seçeneklerinden birine tıklayarak ilk içeriğinizi oluşturabilirsiniz. Metin şeklinde içerikler üretmek istiyorsanız makale seçeneğine tıklıyorsunuz. Ardından başlığınızı ve yazı içeriğinizi ilgili alanlara yerleştirdikten sonra yayınla diyerek ilk içeriğinizi yayınlamış oluyorsunuz. Dilerseniz isminizin altında yer alan “kanalı özelleştir” butonuna tıklayarak kanalınızın hangi amaçla yayında olduğunu, sosyal ağlarınızı ve iletişim bilgilerinizi ekleyebilirsiniz. “Kanalı özelleştir” butonunun altındaki “karma” denilen kısım ise içeriğinizin özgünlüğünü, kanalınızın aldığı etkileşimler, içeriğinizin kalitesini, yayınları ne sıklıkla yayınladığınızı ve aldığınız backlinklere göre puanlamaları görebiliyorsunuz. Yandex Zen puanlamaları 0-20 aralığında değişiyor. Sağ en altta ise 7 gün içinde 7000 okumaya ulaşabilirliğinizi görebiliyorsunuz.

Ne kadar sık ve düzenli yayın yaparsanız tanınmanız o kadar kolay oluyor. Aslında bu durum YouTube kanalı ya da blog siteleri olanlar için çok da yabancı sayılmaz. Düzenli içerik üretmek size her zaman takipçi kazandırır. Tabii ki düzenli içeriklerin özgünlük ve nitelik açısından da değerlendirildiğini de unutmamak gerekir. Online platformlarda hazırlanan her içerik arama motoru optimizasyonu yani SEO açısından uygun olmalıdır. Dolayısıyla SEO konusunda bilgi sahibi olarak içerikler hazırlamak sizin için avantaj sağlar. Bunun için Enstitü bünyesinde bulunan SEO Eğitimi ile içeriklerinizi daha etkili bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Yazılarınızı direk Yandex Zen Editör kısmında manuel olarak girmeniz yani yazılarınızın başka bir yerde yayınlanmamış olması orijinal içerik olarak değerlendirilir. Zen editörü size yazınızı yayına hazırlama aşamasında da yönlendirme ve önerilerde bulunur. Ayrıca burada hazırladığınız içerikleri dilediğiniz zaman düzenleme ya da silme hakkınız vardır.

Sitelerinizi Yandex Zen’e kaydetmek için RSS sistemi sitenize kurmanız gerekir. Wordpress ile kurulan internet sitelerinde Wordpress eklentileri içerisinde bulunan RSS eklentisi ile bunu çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. RSS (Rich Site Summary) internet üzerinde hali hazırda bulunan içeriklerinizi dağıtmak yani başka bir yerde de yayınlamak için kullanılan bir web yayınıdır. Eğer hali hazırda bir web siteniz varsa ve RSS sistemiyle içerikleriniz bu kanalda yayınlanıyorsa sitenize trafik sağlarsınız. Bir nevi bu platformu sitenizi tanıtmak için kullanabilirsiniz. Ancak Yandex Zen kendi platformu dışında olan yayınlara daha düşük puan verir. Burada önemli olan neye yatırım yapacağınıza karar vermenizdir. Web sitenize organik trafik çekmek mi yoksa Yandex Zen’de oluşturacağınız kanala yatırım yapmak mı?

Yandex Zen Genel Kuralları Nelerdir?

Yandex Zen’de okuyucularınızı bilgilendirmek ve trafik çekmek amacıyla paylaşmış olduğunuz içerikleri böylesine kaliteli ve özgün, kurallara uygun bir şekilde paylaşıyor olmanız büyük bir gerekliliktir. Yandex Zen’in belirlemiş olduğu kurallar sayesinde hiçbir şekilde özgürlüğünüzün kısıtlanmadığı ortamlarda rahat bir şekilde yayın yaparak hedef kitlenize hitap edebilir ve onları bilgilendirebilirsiniz. Peki nedir bu Yandex kuralları?

  • Yandex Zen’de yayınlayacağınız blog yazıları gibi içerikler tamamen özgün olmalı ya da eğer içeriği herhangi bir web sitesinden almışsanız mutlaka kaynak olarak ismini belirtmelisiniz.

  • İçeriklerinizi yazarken gözeteceğiniz kurallardan bir tanesi de hakaret içerikli, ayrıcı ve asparagas haber içermeyecek olmasıdır.

  • Şiddete veya illegal yollara eğilim göstermemek için bu problemler iyi oldu.

  • Başlıklarda ya da yazının herhangi bir yerinde hiçbir şekilde uygunsuz veya küfür içeren kelimeler, görsellerdir.

  • Yasal olarak zorunlu tutulan şeylerin dışına çıkan paylaşımlar olmalıdır.

Bu kurallara uyulduğu sürece Yandex Zen size zorluk çıkarmıyor. Aksine eğer bu kuralların hiçbirine uymazsanız yayınınız durur ve bu durma işlemi hesabınızın silinme işlemine kadar gidiyor. Yandex Zen gibi geniş ve karlı çıkabileceğiniz bir platformu iyi ya da kötü bir şekilde değerlendirmek de sizin tercihinize kalıyor. Yandex Zen’i iyi yönleriyle kullandığınızda hem sürekli olarak kazancınız artıyor hem de dijital ortamdaki yeni bir platform olan Yandex Zen’de siz de yer alarak paylaşımlarınızı kullanıcılara aktarmayı sağlayabiliyorsunuz. Yandex Zen nedir? Sorusuna yeni bir dijital mecra şeklinde de yanıt verebiliriz. Yeni olmasının sistemin oturmasıyla ilgili bazı dezavantajları varmış gibi gözükse de, daha çabuk yükselme ve iyi bir yer edinebilme açısından avantajlarını kullanarak fırsat yaratmak da cazip bir seçenek olarak gözüküyor.

yandex yandex zen yandex zen editör yandex zen kayıt yandex zen nedir
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359