AnasayfaBlogVazgeçmek Kaybetmektir
Kişisel Gelişim

Vazgeçmek Kaybetmektir

14 Ekim 2018
Vazgeçmek Kaybetmektir

Anadolu'da bir akşam üzeri küçük bir kasabada çıkan yangını söndürmeye çalışan bir grup insanlar bir de hayvan vardı. Orman hızlı bir şekilde yanarken küçük bir serçe, gagasına az da olsa gölden su alıp yanan ormanın üzerine bırakıp tekrar gölden su alıp yine yanan ormanın üzerine bırakıyordu. Ormanın bu denli yanışına çare bulamayan diğer hayvanlar ise serçeyi izleyerek gülmeye başlamışlar ve serçeye bağırarak: ''Sen ormanı birkaç damla su ile söndürebileceğini mi sanıyorsun?'' dediler. Serçenin cevabı ise ''Benim elimden gelen bu!'' oldu.

Hedefe Ulaşmak

Kişisel gelişim ve eğitimi hayat amacımız ve değerlerimiz olarak değerlendirmek gerek. Sistem ve teknoloji sizi sürekli ileriye sürüklerken sizler de kariyer odaklı düşünüp hayatınıza değer katarak yeniliklere açık olursanız amacınıza bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Rakamsal olarak ifade edemeyiz ama günlük kararlarınız için düşük ve kısa vadeli planlar yaparak hedefinize ulaşabilmeniz mümkün. Uzun vadeli yapılan planlar ise risktir çünkü ulaşamamak sizi başarısızlığa iter ve kişisel olarak kendi benliğinizden uzaklaşırsınız.

Belki de kendinize şu soruları sormalısınız. Ben kimim? Ne yapmalıyım? Hedeflerim neler? Nasıl yapabilirim? Neden denemiyorum? Aslında bu sorulara cevap vermek basit. Önemli olan kişisel gelişiminiz için vermiş olduğunuz bu cevapları yerine getirebiliyor musunuz? Bu soruları hayatınızın bir köşesinde tutun ve cevapladığınız soruların devamını getiremediyseniz bu durum size asla pes etmemeyi öğretecektir. 

Denemekten ve Yanlış Yapmaktan Korkmayın 

Dünya nüfusunda yaklaşık 8 milyar insanın hepsinin de doğru yaptığını mı zannediyorsunuz? Hayat amacınızı ve değerlerinizi bilmiyorsanız başarısızlık kaçınılmazdır. Bu durumda kendine ve topluma yararı olmayan birer insan durumuna düşersiniz. Başarmak için tekrar tekrar denemekten korkmayın. Size bir tavsiyede bulunmak isterim; Henry Ford'un arabayı icat edip seri üretime nasıl geçtiğini araştırın ben pes etmemeyi ondan öğrendim.

Vazgeçmemeyi öğrenmek için bir kitaba, bir anıya, bir yazıya ve yaşanmış bir olaya bağlı kalınmamalı. Daima yeniliklere açık ve değişime uyumlu olmak gerekir. Çünkü bir gün o okuduklarınıza da duyduklarınıza da ulaşamayabilirsiniz. Dünyada belki de tek cevabı olmayan bir sorudur bu. Başarı nedir? Bu soruya anında cevap verememişsinizdir muhtemelen zaten amaç bu soruya cevap verebilmek değil cevabı olmayanı başarabilmektir. 

Toplumsal Gelişme

Mesela kişisel ve toplumsal gelişimimizle ilgili çok önemli olabilecek şöyle bir soru sorabiliriz. Neden yaz tatili diye bir şey var sizce? Öğrencilerin dinlenmesi için mi yoksa öğretmenlerin mi? Ülkemizde daha çok nitelikli, kalifiyeli ve iletişimde iyi insanları görmek nasıl olurdu? Neden yaz tatilinde okulları kapatmak yerine açık tutarak, yazın montaj yapanlara teknik eğitim, taksicilere etkili iletişim eğitimi, engelli vatandaşlarımız için de engeline göre eğitimler vermiyoruz? Hem toplumun refah düzeyini yükseltmek hem de ulaşmak istediğimiz başarı basamaklarına bir adım daha yaklaşmak için mükemmel bir fikir olabilirdi. 

Kişisel gelişimde iletişim için kurs var mı?

Kişisel gelişim konusunda önemli yer olan iletişim konusu ile ilgili Enstitü tarafından ücretsiz online eğitimler kapsamında Etkili İletişim Eğitimi ve Beden Dili Eğitimi alarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hayatınızın Değerini Sorgulayın

Yazımın sonlarına yaklaşırken ömrüm boyunca unutamayacağım bir anı ve soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Sorunun cevabını verdiğiniz gün ise başarıyı yakalamış olacaksınız... Sabah'ın erken saatlerinde ekmek almak için sırada bekleyen insanları gördüm. Burası ''Halk Ekmek'' kuyruğuydu. Sıranın en sonundaki kişinin yanına gittim. Burada ki ekmeğin bakkalda satılandan ne kadar daha ucuz olduğunu sordum. 

Sadece 10 kuruş daha ucuz olduğunu öğrenince, O an insanların yaşam mücadelesini gördüm. Hayatta 10 kuruş ucuz ekmek alabilmek için sabahın 5'inde kuyruğa girilen bir ülkede hayat amacınız nedir? Eğer bu soruma cevap veremiyorsanız ''hayatınızın değerini sorgulayın.'' Cevap verebiliyorsanız zaten başarıyı yakalamışsınızdır. Hayat ışığınızın söndürülmesine müsaade etmeyin...!

Yazar: Emre Tanış

beden dili hayat amacımız iletişimkişisel gelişimonline eğitimler toplumsal gelişme
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kariyer Değişimi İçin Geç Değil
Kariyer Değişimi

Kariyer Değişimi İçin Geç Değil

09 Ekim 2019
Kişisel Gelişimin Önemi
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimin Önemi

15 Mayıs 2018
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
500209