AnasayfaBlogUzaktan Eğitim Almak İçin 5 Sebep
Online Eğitim

Uzaktan Eğitim Almak İçin 5 Sebep

30 Aralık 2014
Uzaktan Eğitim Almak İçin 5 Sebep

Uzaktan eğitim kavramı diğer eğitim yöntemlerine göre henüz yeni bir yöntemdir. Uzaktan eğitimde akademik olarak bir derece elde edilemese de iş ve meslek hayatında kişileri iyi yerlere taşıdığı bir gerçektir. Günümüzde birçok kurumun uzaktan eğitim programları olsa da ülkemizde henüz oturmuş ve meslek hayatına doğrudan etki eden bir yapı oluşmamıştır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi yetersi alt yapıyla hazırlanan sistemler ve bilginin doğru şekilde aktarılamaması olarak görmekteyiz.

Ancak bunu aşmak için birçok yeni yöntemin keşfedildiği ve bu yöntemleri kullanan istanbul işletme enstitüsünde mesleki gelişiminize katkı sağlayabileceğinizi söylemek istiyoruz.

Uzaktan Eğitim Almak Kolaydır

Bilinen en büyük yanlışlardan birisi budur. Elinin tersiyle itilen, çıkmış sorulara çalışıp geçiyor diye dikkate değer görülmeyen bir anlayış söz konusu... Ancak bu örgün eğitimin uzaktan eğitimden daha faydalı olduğunu göstermiyor. Uzaktan eğitim ve örgün eğitimi her açıdan değerlendirdiğinizde hangisinin daha faydalı olduğunu çözebilmeniz için öğrenci odaklı yaklaşmanız gerekir. Eğitim bir bahçedir. O bahçeden öğrenci ne koparmak isterse onu alır. Uzaktan eğitimin verimliliğini çürütmek için söylenen sınıf ortamı ise günümüzde canlı eğitimlerle yapılabiliyor. Gelişen teknoloji bunu da sağlayabiliyor. Ama uzaktan eğitim almak kolaydır diyerek çöpe atmak verilen emeğe büyük bir saygısızlık olarak görüyoruz.

Uzaktan eğitimde başarılı olabilmek için iyi bir zaman yönetimi ve teknoloji bilgisi gibi özelliklere ihtiyaç vardır. Bu sebeple her ne kadar herkese açık olsa da aslında herkese yönelik değildir. Uzaktan eğitimi bir araç ve bir amaç olarak görebiliriz. Çünkü herkese hitap eden bir yapısı vardır.

Uzaktan eğitimde sınıf etkileşimi

Örgün eğitimin bir sınıfta yapılıyor olması ve grup çalışmalarıyla destekleniyor olması uzaktan eğitimde bunun yapılamayacak olması düşünelerek bir anlamda eğitim göz ardı ediliyor. Halbuki uzaktan eğitim sistemlerindeki forumlar ve mesaj paylaşımları gibi uygulamalarla grup çalışması tetiklenir. Öğrenciler sistem üzerinden grup ve proje çalışmaları yapabilir.

Örgün eğitimde ortalama bir haftalık ders ya da proje sürecinde 200 e kadar veri elde edilebilirken uzaktan eğitim bu rakamın çok daha üstündedir. Çünkü yazılı ve sesli veri kaynaklarına heryerden ve her zaman erişebiliyorsunuz.

Eğitim kalitesi

Bir eğitimin kalitesini ölçmek için o eğitimin hangi kriterlere göre ölçüldüğünün saptanması gerekir. Günümüzde eğitim kalitesi eğitmenlerin tecrübesi ve tanınırlığı, erasmus süreci, kampüsün şehre yakınlığı gibi kriterler göz önüne alınır. Uzaktan eğitimde dünyanın her yerinden ve dünyanın tüm hocalarından ders alabileceğinizi düşündüğünüzde eğitimin ne denli etkili ve kaliteli olabileceğini düşünebiliriz.

Sınav güvenliği

Öğrenciler evlerinde bilgisayar başındayken sınav sürecinde kopya çekiyorlar diye bir algı oluşmuş. Örgün eğitimde gözetmenler eşliğinde kopya çekilemeyeceğine dair inanıştan gelen karşı inanışın resmedilmiş halidir. Online sınavlarda kopya çekmeyi engelleyecek ve kopya tespiti yapan birçok yazılım var. Online sınavların güvenliği örgün eğitimlerdeki sınav güvenliğinden daha fazla etkilidir.

İş hayatında geçerliliği

Uzaktan eğitimle alınan diploma ve sertifikaların geçerli olmadığı kanısı mevcut. Yazının başında da söylediğimiz gibi uzaktan eğitim veren birçok kuruluş ve bunların tamamlayıcı parçaları var. Kamu kurumları haricindeki tüm kurumlar ayakta kalabilmek için kar amacı gütmek zorunda kaldıklarından gazete dağıtır gibi herkese sertifika dağıttılar. Bu sebeple günümüzde sertifikalar genel-geçer bir ifadeyle anılır oldu. İİENSTİTÜ tüm eğitimlerin sonunda sınav yaparak öğrencilerin etkinliğini ispatlamak için uzaktan eğitim dünyasına yeni bir uygulama getirdi. Sınav dediğimiz uygulama şüpheye düşülen tüm varsayımları ispatlamaya yetecektir.

Uzaktan Eğitimde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Uzaktan eğitimde başarılı olabilmek için iyi bir zaman yönetimi ve teknoloji bilgisi gibi özelliklere ihtiyaç vardır. Bu sebeple her ne kadar herkese açık olsa da aslında herkese yönelik değildir.

Uzaktan Eğitimde Sınıf Etkileşimi Nasıldır?

Uzaktan eğitim sistemlerindeki forumlar ve mesaj paylaşımları gibi uygulamalarla grup çalışması tetiklenir. Öğrenciler sistem üzerinden grup ve proje çalışmaları yapabilir.

Uzaktan Eğitimin Kalitesi Nasıl Ölçülür?

Uzaktan eğitimde dünyanın her yerinden ve dünyanın tüm hocalarından ders alabileceğinizi düşündüğünüzde eğitimin ne denli etkili ve kaliteli olabileceğini düşünebiliriz.

Uzaktan Eğitim Almak İçin 5 Sebepuzaktan eğitim almak uzaktan eğitim kalitesi uzaktan eğitim kolay uzaktan eğitim sebep uzaktan eğitim sınav
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.