AnasayfaBlogÜrün Fotoğrafı Çekmeniz İçin Gereken 5 Teknik
Fotoğrafçılık

Ürün Fotoğrafı Çekmeniz İçin Gereken 5 Teknik

15 Haziran 2020
Ürün Fotoğrafı Çekmeniz İçin Gereken 5 Teknik

Bu yazımızda sizlere ürün fotoğraf çekimi nasıl olur ve bilinmesi gerekenlere değineceğim. Ürün fotoğrafı özellikle de e - ticaret alanını ilgilendirmektedir. Dijital mecralarda satış yapan firmaların ürün doğru yerde ve doğru zamanda satabilmesi için görsel hazırlığını iyi yapması gerekir.

İnsanlar için görsel kavram oldukça önemlidir. Hatta birçok kişi yazı okumayı pek sevmez. Uzun uzun yazılar insanlara eziyet gibi gelir. Bu yüzden yazıların daha fazla okunabilmesi için birçoğu görsel içeriklerle desteklenir. Facebook, Instagram ve Youtube gibi kanalların en çok tercih edilmesinin bir nedeni de görsel içeriklerdir. Bu konuda özellikle de Instagram başı çekebilir. Hatta bazı büyük firmalar Instagram için ciddi bütçeler ayırır. Çünkü insanlar buradaki görsellere muhakkak göz atar.

Görselin bu kadar önemli olduğu dijital pazarda, sizlerde bir şeyler yapmalısınız. Olaya şöylede bakabiliriz, görsel bir imaj meselesidir. Örnek verecek olursak, iki firmayı baz alalım. X firması şirket olarak iyi bir konumda. Müşterilerin istediği birçok hizmeti sağlıyor. Fakat görsel konusunda oldukça zayıf. Y firması, X firması gibi müşteriler için gerekli olan hizmeti sunuyor. Ayrıca sattığını ürünün görüntülerini detaylı şekilde kullanıcıya gösteriyor. Sizce bir müşteri hangisi seçer, dememize gerek yok. Elbette Y firmasını seçecektir.

Son olarak şunu söylemek isterim. İşletme sahibi kendini müşteri yerine koymalı. Yani ben bu ürünü alır mıyım? Sorusunu kendisine yöneltmeli. Ürünün görseline baktığımda tatmin olur muyum? Ürün fotoğrafı yeterince ön plana çıkmış mı ve ürün kendini eksiksiz şekilde anlatıyor mu? Sorularına cevap ararım.

Ürün Fotoğraf Çekiminde Yapılması Gerekenler

Ürün fotoğraf çekimi için sizlere birkaç tüyo vereceğim. Ancak bu tüyolardan sonra yine iş sizde bitiyor. Birazda insan yaratıcılık yönünü kullanmalı. Yazının son kısmında da bahsedeceğimiz online eğitime de katılmak size faydalı olabilir.

Günümüzde ürün fotoğrafçısı olmak için yüksek paralar verip fotoğraf makinasına sahip olmamıza gerek yok. Akıllı telefonlar birçok fotoğraf makinası kadar işlev görüyor. Herkesin bildiği üzere Youtuber, akıllı telefonlarla video çekimlerini yapıyor. İyi bir akıllı telefonunuz varsa bu işi halledebilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonların yaptığı çekimler profesyonel olmaktadır.

Şimdi ürün fotoğrafı çekmek için gerekenler listesine başlayalım. Bu listede sizlere 5 teknik özellikten bahsedeceğim. Bu sayede ürün fotoğrafı çekimi sizler için daha kolay olacak.

Birinci Kural: Ürünü Doğru Yerde Kullanın

Ürün fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda, ilk önemli konu onu doğru yerde kullanmaktır. Bu, ürünün fotoğraflanacağı alanın dikkatlice seçilmesi anlamına gelir. Doğru ortam, ürünün öne çıkmasını ve potansiyel müşteriler için daha çekici görünmesini sağlayabilir. Kaliteli fotoğraflar elde etmek için mekan seçimi çok önemli bir adımdır. Örneğin, bir şirket ayakkabı satıyorsa, alan veya zemin buna göre seçilmelidir. Doğal ürünler satanlar ise köy temalı bir ortamı tercih edebilir. Her iki durumda da, dikkat çekecek ve satışları artırmaya yardımcı olacak fotoğraflar oluşturmak için özenli bir planlama şarttır.

İkinci Kural: Arka Plan Ayarlamasını İyi Yapın

Bir ürün fotoğrafının arka planı da en az ürünün kendisi kadar önemlidir. Doğru arka plan bir fotoğrafı oluşturabilir veya bozabilir bu nedenle ürünü tamamlayacak şekilde dikkatle seçilmelidir. Örneğin, sade beyaz bir arka plan ürünü öne çıkarırken, yoğun bir arka plan dikkati dağıtacaktır. Siyah, beyaz ve nötr renkler genellikle ürün fotoğrafları için en iyi seçenekler olarak kabul edilir, çünkü izleyicilerin gözlerini yorma olasılıkları daha düşüktür. Bununla birlikte, ürüne bağlı olarak diğer renkler daha uygun olabilir. Örneğin, pembe genellikle kozmetik ürünler için kullanılırken, daha parlak renkler oyuncaklar veya diğer çocuk dostu ürünler için kullanılabilir. Sonuç olarak amaç, ürünü geliştiren ve ondan uzaklaştırmayan bir arka plan seçmektir.

Üçüncü Kural: Işık Kullanımına Özen Gösterin

Ne tür bir fotoğraf makinesi kullanıyor olursanız olun, ışık her zaman ilk dikkat etmeniz gereken konu olmalıdır. Doğru aydınlatma, fotoğraflarınızın kalitesinde büyük bir fark yaratarak daha canlı ve gerçekçi görünmelerini sağlayabilir. Işıklarınızı konumlandırırken çekim yapacağınız açıyı dikkate almanız önemlidir. Odanın büyüklüğüne bağlı olarak, istediğiniz etkiyi elde etmek için 1, 2, hatta 3 ışık kaynağına ihtiyacınız olabilir. Tavana ışık asmak ve taşınabilir ışıklar kullanmak da doğru miktarda ışık elde etmenize yardımcı olacaktır. Taşınabilir ışıklarla, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için gerektiğinde onları hareket ettirebilme avantajına sahip olursunuz. Işıklarınızı doğru şekilde ayarlamak için zaman ayırarak fotoğraflarınızın en iyi şekilde çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Dördüncü Kural: Ürünün Fotoğraflarını Her Açıdan Çekin

Ürün fotoğrafları çekerken, müşteriye ürün hakkında mümkün olan en fazla bilgiyi vermek için her açıdan göstermek gerekir. Önden, arkadan, alttan ve üstten görünümler genellikle tercih edilir ve öne çıkan özelliklerin yakın çekimleri de eklenir. Bu, müşterinin satın almadan önce ürün hakkında tam bir fikir edinmesini sağlar. Ayrıca, bu tür kapsamlı fotoğraflar, potansiyel alıcılara ürünü satın almaya karar verdiklerinde ne elde edecekleri konusunda daha iyi bir fikir vererek satışları artırmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, bir ürünü her açıdan göstermeye özen göstermek, ürünün piyasada başarılı olmasını sağlamada önemli bir adımdır.

Beşinci Kural: Grafik ve Ekipman Desteklerinizi Sağlama Alın

Son olarak ekipmanınız tam olmalı. Ürün fotoğraf çekimi için gerekli ekipmanı önceden sahip olmalısınız. Eksiksiz ekipman ile çekimler daha iyi olacaktır. Ürün çekimi sonrasında ise grafiklendirme yapmayı unutmayın. Ham görüntünün daha güzel hale gelmesi için Photoshop gibi grafik programlarını kullanın. Ürünün satılması için görselin iyi işlenmesi gerekir. Ürünlerde renklendirme muhakkak yapılmalıdır. Ancak bu renklendirme ürünün asıl görüntüsünün bozulmasına yol açmamalıdır. Yanıltıcı Photoshop işlemleri müşterinin yapacağı geribildirim (feedback) esnasında olumsuz yansıyabilir. Ayrıca Enstitü üzerinden Photoshop eğitimi verildiğini hatırlatalım.

İlgili Eğitim: Photoshop Eğitimi

Enstitü ile Fotoğrafçılık Eğitimi Alın

Enstitü üzerinden 3 ayrı fotoğrafçılık eğitimi almak mümkün. Bunlardan ikisi genel fotoğrafçılık eğitimini kapsamaktadır. Diğeri ise asıl yazımızla alakalı olan ürün fotoğrafçılığı. Bu 3 eğitim sayesinde fotoğrafçılık alanında daha profesyonel olabilirsiniz. Eğitimlerin gerçek hayatta karşılığını hemen görebileceğinizi söyleyebilirim. Online eğitimler sadece anlatım tarzıyla oluşmuyor. Uygulamalı ödevler ve dersler sayesinde öğrenmek daha pratik hale geliyor.

Başlangıç seviyesinde olanlar için giriş seviyesi fotoğrafçılık eğitimi mevcut. Bu kursla beraber fotoğrafçılığın temel gereksinimleri tek tek anlatılmaktadır. Yeni bir başlangıç yapacaklar için ideal bir program olacağını düşünüyorum. İkinci seçenekte ise bir üst seviye yer alıyor. Fotoğrafçılık eğitimi (ileri seviye) işin daha çok teknik boyutlarına değinilmektedir.

Fotoğrafta kompozisyon ve renk bilgisi, ışık türleri gibi pek çok şey öğretilmektedir. Temelde fotoğrafçılığa yatkın olan kişilerin ileri seviye eğitim alabilir. Bunun yanında ürün fotoğrafçılığı eğitimi ile tamamlayabilir. Konuya uzak olanlar ise, 3 eğitimi de tercih etmelerinde fayda vardır. Alacağınız her bir eğitimin sonunda da başarı sertifikası alacağınızı hatırlatalım. Bu sertifika ister sosyal medya hesabına ekleyin isterseniz de kuşe kağıda basılı şekilde sipariş verin.

İlgili Eğitim: Fotoğrafçılık Kursları

ürün fotoğraf çekimi ürün çekimi ürün fotoğrafı ürün fotoğrafı çekmek için gerekenler ürün fotoğrafı çekimi ürün fotoğrafçısı ürün fotoğrafçılığı ürün fotoğrafçılığı eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.