AnasayfaBlogÜrün Fotoğrafı Çekmeniz İçin Gereken 5 Teknik
Fotoğrafçılık

Ürün Fotoğrafı Çekmeniz İçin Gereken 5 Teknik

15 Haziran 2020
Uzun siyah saçlı, beyaz gömlekli bir kadın kameraya gülümsüyor. Üzerinde bir cep telefonu ekran görüntüsü bulunan bir bilgisayar ekranının önünde duruyor. Gözleri kapalı bir şekilde sırıtırken başı hafifçe sağa eğiktir. Arkasında siyah sembollü beyaz bir kare ve sağında siyah ve mavi bir metin var. Elleri arkada, mutlu ve rahat görünüyor.
TeknikAçıklamasıÖrnek
Uygun MevkiÜrünün doğru yerde kullanılması, alanın dikkatlice seçilmesi.Ayakkabı için doğal zemin, doğal ürünler için köy temalı bir ortam.
Arka PlanArka planın dikkatli bir şekilde seçilerek ürünü tamamlaması.Sade beyaz bir arka plan ürünü öne çıkarabilirken, yoğun bir arka plan dikkati dağıtabilir.
Işık KullanımıDoğru aydınlatma, fotoğrafların kalitesini büyük ölçüde etkiler. Oda büyüklüğüne bağlı olarak 1, 2 veya 3 ışık kaynağı kullanılabilir.
Çok Açılı ÇekimÜrünün fotoğraflarını her açıdan çekin, bu müşterinin ürünle ilgili maksimum bilgi almasını sağlar.Ön, yan ve arka plan çekimleri.
Detaylı ÇekimÜrünün detaylarına odaklanın, çünkü bu detaylar ürünleri diğerlerinden ayırır.Sezgisel tasarıma sahip bir cep telefonunun özel özelliklerini vurgulamak.
GölgelendirmeGölgelerle oynamak, alan derinliği ve doku oluşturarak ürünlerin daha da çekici görünmesini sağlayabilir.Işığın ürünün arkasından veya yanından gelmesi.
Profesyonel KameraMümkünse, profesyonel bir kamera kullanın. Akıllı telefonlar da kaliteli görseller çıkarabilir.DSLR kamera veya son model bir akıllı telefon.
Düşük ISODaha net ve kaliteli fotoğraflar çekmek için düşük ISO değeri kullanın.ISO 100.
Düzgün Renk DengesiDoğru renk dengesi, ürünün doğru renklerini ve tonlarını gösterir.Otomatik beyaz dengesi yerine manuel modda beyaz dengesi ayarlaması.
Post ProdüksiyonÇekim sonrası düzenlemeler, hataları giderir ve görseli geliştirir.Photoshop veya Lightroom gibi bir yazılım kullanarak fotoğrafları düzenlemek.

Bu yazımızda sizlere ürün fotoğraf çekimi nasıl olur ve bilinmesi gerekenlere değineceğim. Ürün fotoğrafı özellikle de e - ticaret alanını ilgilendirmektedir. Dijital mecralarda satış yapan firmaların ürün doğru yerde ve doğru zamanda satabilmesi için görsel hazırlığını iyi yapması gerekir.

İnsanlar için görsel kavram oldukça önemlidir. Hatta birçok kişi yazı okumayı pek sevmez. Uzun uzun yazılar insanlara eziyet gibi gelir. Bu yüzden yazıların daha fazla okunabilmesi için birçoğu görsel içeriklerle desteklenir. Facebook, Instagram ve Youtube gibi kanalların en çok tercih edilmesinin bir nedeni de görsel içeriklerdir. Bu konuda özellikle de Instagram başı çekebilir. Hatta bazı büyük firmalar Instagram için ciddi bütçeler ayırır. Çünkü insanlar buradaki görsellere muhakkak göz atar.

Görselin bu kadar önemli olduğu dijital pazarda, sizlerde bir şeyler yapmalısınız. Olaya şöylede bakabiliriz, görsel bir imaj meselesidir. Örnek verecek olursak, iki firmayı baz alalım. X firması şirket olarak iyi bir konumda. Müşterilerin istediği birçok hizmeti sağlıyor. Fakat görsel konusunda oldukça zayıf. Y firması, X firması gibi müşteriler için gerekli olan hizmeti sunuyor. Ayrıca sattığını ürünün görüntülerini detaylı şekilde kullanıcıya gösteriyor. Sizce bir müşteri hangisi seçer, dememize gerek yok. Elbette Y firmasını seçecektir.

Son olarak şunu söylemek isterim. İşletme sahibi kendini müşteri yerine koymalı. Yani ben bu ürünü alır mıyım? Sorusunu kendisine yöneltmeli. Ürünün görseline baktığımda tatmin olur muyum? Ürün fotoğrafı yeterince ön plana çıkmış mı ve ürün kendini eksiksiz şekilde anlatıyor mu? Sorularına cevap ararım.

Ürün Fotoğraf Çekiminde Yapılması Gerekenler

Ürün fotoğraf çekimi için sizlere birkaç tüyo vereceğim. Ancak bu tüyolardan sonra yine iş sizde bitiyor. Birazda insan yaratıcılık yönünü kullanmalı. Yazının son kısmında da bahsedeceğimiz online eğitime de katılmak size faydalı olabilir.

Günümüzde ürün fotoğrafçısı olmak için yüksek paralar verip fotoğraf makinasına sahip olmamıza gerek yok. Akıllı telefonlar birçok fotoğraf makinası kadar işlev görüyor. Herkesin bildiği üzere Youtuber, akıllı telefonlarla video çekimlerini yapıyor. İyi bir akıllı telefonunuz varsa bu işi halledebilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonların yaptığı çekimler profesyonel olmaktadır.

Şimdi ürün fotoğrafı çekmek için gerekenler listesine başlayalım. Bu listede sizlere 5 teknik özellikten bahsedeceğim. Bu sayede ürün fotoğrafı çekimi sizler için daha kolay olacak.

Birinci Kural: Ürünü Doğru Yerde Kullanın

Ürün fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda, ilk önemli konu onu doğru yerde kullanmaktır. Bu, ürünün fotoğraflanacağı alanın dikkatlice seçilmesi anlamına gelir. Doğru ortam, ürünün öne çıkmasını ve potansiyel müşteriler için daha çekici görünmesini sağlayabilir. Kaliteli fotoğraflar elde etmek için mekan seçimi çok önemli bir adımdır. Örneğin, bir şirket ayakkabı satıyorsa, alan veya zemin buna göre seçilmelidir. Doğal ürünler satanlar ise köy temalı bir ortamı tercih edebilir. Her iki durumda da, dikkat çekecek ve satışları artırmaya yardımcı olacak fotoğraflar oluşturmak için özenli bir planlama şarttır.

İkinci Kural: Arka Plan Ayarlamasını İyi Yapın

bir ürün fotoğrafının arka planı da en az ürünün kendisi kadar önemlidir. doğru arka plan bir fotoğrafı oluşturabilir veya bozabilir bu nedenle ürünü tamamlayacak şekilde dikkatle seçilmelidir. örneğin, sade beyaz bir arka plan ürünü öne çıkarırken, yoğun bir arka plan dikkati dağıtacaktır. siyah, beyaz ve nötr renkler genellikle ürün fotoğrafları için en iyi seçenekler olarak kabul edilir, çünkü izleyicilerin gözlerini yorma olasılıkları daha düşüktür. bununla birlikte, ürüne bağlı olarak diğer renkler daha uygun olabilir. örneğin, pembe genellikle kozmetik ürünler için kullanılırken, daha parlak renkler oyuncaklar veya diğer çocuk dostu ürünler için kullanılabilir. sonuç olarak amaç, ürünü geliştiren ve ondan uzaklaştırmayan bir arka plan seçmektir.

Üçüncü Kural: Işık Kullanımına Özen Gösterin

Ne tür bir fotoğraf makinesi kullanıyor olursanız olun, ışık her zaman ilk dikkat etmeniz gereken konu olmalıdır. Doğru aydınlatma, fotoğraflarınızın kalitesinde büyük bir fark yaratarak daha canlı ve gerçekçi görünmelerini sağlayabilir. Işıklarınızı konumlandırırken çekim yapacağınız açıyı dikkate almanız önemlidir. Odanın büyüklüğüne bağlı olarak, istediğiniz etkiyi elde etmek için 1, 2, hatta 3 ışık kaynağına ihtiyacınız olabilir. Tavana ışık asmak ve taşınabilir ışıklar kullanmak da doğru miktarda ışık elde etmenize yardımcı olacaktır. Taşınabilir ışıklarla, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için gerektiğinde onları hareket ettirebilme avantajına sahip olursunuz. Işıklarınızı doğru şekilde ayarlamak için zaman ayırarak fotoğraflarınızın en iyi şekilde çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Dördüncü Kural: Ürünün Fotoğraflarını Her Açıdan Çekin

ürün fotoğrafları çekerken, müşteriye ürün hakkında mümkün olan en fazla bilgiyi vermek için her açıdan göstermek gerekir. önden, arkadan, alttan ve üstten görünümler genellikle tercih edilir ve öne çıkan özelliklerin yakın çekimleri de eklenir. bu, müşterinin satın almadan önce ürün hakkında tam bir fikir edinmesini sağlar. ayrıca, bu tür kapsamlı fotoğraflar, potansiyel alıcılara ürünü satın almaya karar verdiklerinde ne elde edecekleri konusunda daha iyi bir fikir vererek satışları artırmaya yardımcı olur. sonuç olarak, bir ürünü her açıdan göstermeye özen göstermek, ürünün piyasada başarılı olmasını sağlamada önemli bir adımdır.

Beşinci Kural: Grafik ve Ekipman Desteklerinizi Sağlama Alın

Son olarak ekipmanınız tam olmalı. Ürün fotoğraf çekimi için gerekli ekipmanı önceden sahip olmalısınız. Eksiksiz ekipman ile çekimler daha iyi olacaktır. Ürün çekimi sonrasında ise grafiklendirme yapmayı unutmayın. Ham görüntünün daha güzel hale gelmesi için Photoshop gibi grafik programlarını kullanın. Ürünün satılması için görselin iyi işlenmesi gerekir. Ürünlerde renklendirme muhakkak yapılmalıdır. Ancak bu renklendirme ürünün asıl görüntüsünün bozulmasına yol açmamalıdır. Yanıltıcı Photoshop işlemleri müşterinin yapacağı geribildirim (feedback) esnasında olumsuz yansıyabilir. Ayrıca Enstitü üzerinden Photoshop eğitimi verildiğini hatırlatalım.

İlgili Eğitim: Photoshop Eğitimi

Enstitü ile Fotoğrafçılık Eğitimi Alın

Enstitü üzerinden 3 ayrı fotoğrafçılık eğitimi almak mümkün. Bunlardan ikisi genel fotoğrafçılık eğitimini kapsamaktadır. Diğeri ise asıl yazımızla alakalı olan ürün fotoğrafçılığı. Bu 3 eğitim sayesinde fotoğrafçılık alanında daha profesyonel olabilirsiniz. Eğitimlerin gerçek hayatta karşılığını hemen görebileceğinizi söyleyebilirim. Online eğitimler sadece anlatım tarzıyla oluşmuyor. Uygulamalı ödevler ve dersler sayesinde öğrenmek daha pratik hale geliyor.

Başlangıç seviyesinde olanlar için giriş seviyesi fotoğrafçılık eğitimi mevcut. Bu kursla beraber fotoğrafçılığın temel gereksinimleri tek tek anlatılmaktadır. Yeni bir başlangıç yapacaklar için ideal bir program olacağını düşünüyorum. İkinci seçenekte ise bir üst seviye yer alıyor. Fotoğrafçılık eğitimi (ileri seviye) işin daha çok teknik boyutlarına değinilmektedir.

Fotoğrafta kompozisyon ve renk bilgisi, ışık türleri gibi pek çok şey öğretilmektedir. Temelde fotoğrafçılığa yatkın olan kişilerin ileri seviye eğitim alabilir. Bunun yanında ürün fotoğrafçılığı eğitimi ile tamamlayabilir. Konuya uzak olanlar ise, 3 eğitimi de tercih etmelerinde fayda vardır. Alacağınız her bir eğitimin sonunda da başarı sertifikası alacağınızı hatırlatalım. Bu sertifika ister sosyal medya hesabına ekleyin isterseniz de kuşe kağıda basılı şekilde sipariş verin.

İlgili Eğitim: Fotoğrafçılık Kursları

Uygun Mevki, Ürünün doğru yerde kullanılması, alanın dikkatlice seçilmesi, Ayakkabı için doğal zemin, doğal ürünler için köy temalı bir ortam, Arka Plan, Arka planın dikkatli bir şekilde seçilerek ürünü tamamlaması, Sade beyaz bir arka plan ürünü öne çıkarabilirken, yoğun bir arka plan dikkati dağıtabilir, Işık Kullanımı, Doğru aydınlatma, fotoğrafların kalitesini büyük ölçüde etkiler,  Oda büyüklüğüne bağlı olarak 1, 2 veya 3 ışık kaynağı kullanılabilir, Çok Açılı Çekim, Ürünün fotoğraflarını her açıdan çekin, bu müşterinin ürünle ilgili maksimum bilgi almasını sağlar, Ön, yan ve arka plan çekimleri, Detaylı Çekim, Ürünün detaylarına odaklanın, çünkü bu detaylar ürünleri diğerlerinden ayırır, Sezgisel tasarıma sahip bir cep telefonunun özel özelliklerini vurgulamak, Gölgelendirme, Gölgelerle oynamak, alan derinliği ve doku oluşturarak ürünlerin daha da çekici görünmesini sağlayabilir, Işığın ürünün arkasından veya yanından gelmesi, Profesyonel Kamera, Mümkünse, profesyonel bir kamera kullanın Akıllı telefonlar da kaliteli görseller çıkarabilir, DSLR kamera veya son model bir akıllı telefon, Düşük ISO, Daha net ve kaliteli fotoğraflar çekmek için düşük ISO değeri kullanın, ISO 100, Düzgün Renk Dengesi, Doğru renk dengesi, ürünün doğru renklerini ve tonlarını gösterir, Otomatik beyaz dengesi yerine manuel modda beyaz dengesi ayarlaması, Post Prodüksiyon, Çekim sonrası düzenlemeler, hataları giderir ve görseli geliştirir, Photoshop veya Lightroom gibi bir yazılım kullanarak fotoğrafları düzenlemek
ürün fotoğraf çekimi ürün çekimi ürün fotoğrafı ürün fotoğrafı çekmek için gerekenler ürün fotoğrafı çekimi ürün fotoğrafçısı ürün fotoğrafçılığı ürün fotoğrafçılığı eğitimi
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Bu görsel, fotoğrafçılıkla ilgili bir çevrimiçi kursu tasvir etmektedir. Siyah elbiseli bir kadın, siyah metinli beyaz bir tabelanın önünde durmaktadır. Sahne, öğrenme ve profesyonel eğitim duygusunu yansıtmaktadır. Bu kurs sayesinde öğrenciler, yetkin fotoğrafçılar olmak için gereken bilgi ve becerileri kazanabileceklerdir. Kompozisyon, ışıklandırma, pozlama ve daha fazlası gibi konularla fotoğrafçılığın temellerini öğretmek için tasarlanmıştır. Katılımcılar bu kursa katılarak fotoğrafçılığın yaratıcı potansiyelini keşfedebilir ve çarpıcı görüntüler üretme tekniklerini keşfedebilirler. Doğru rehberlik ve doğru araçlarla herkes fotoğrafçılık sanatını öğrenebilir ve bunu harika fotoğraflar çekmek için kullanabilir.
5
(114)

Fotoğrafçılık Eğitimi

10 Konu5 Saat
Bu, siyah, kolsuz bir elbise giyen genç bir kadının fotoğrafı. Kollarını iki yana açmış, ayakta duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Saçları kısa küt kesilmiş ve çenesinin hemen altına kadar uzanıyor. Yüzü oval şekilli, küçük bir burnu ve dolgun dudakları var. Gözleri koyu renk ve badem şeklindedir ve kendinden emin bir bakışa sahiptir. Cildi pürüzsüz ve hafif bronzlaşmış. Yüksek yakalı ve düz, dar kesim siyah bir elbise giymektedir. Elbise hafif bir kumaştan yapılmıştır ve belinde ince gümüş bir kemerle tamamlanmaktadır. Düşük topuklu ve ayak bileğinde küçük bir tokası olan siyah ayakkabılar giyiyor. Genel görünümü modern ve şık.Evren Yılbaşı
12450