AnasayfaBlogUçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü (MYO)
Bölümler

Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü (MYO)

09 Ocak 2021
Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü (MYO)

Uçuş Harekât Yöneticiliği; ulusal ve uluslararası sivil havacılık ile ilgili tüm işleyişi düzenler. Sivil havacılık taleplerini değerlendirirken emniyet tedbirlerini sağlamak en önemli görevidir. Uçuş Harekât yöneticileri; uçuş harekâtını planlayan, uygulayan, uçuşun takibini ve kontrollerini yapan bölüm uzmanlarıdır.

Uçuşun herhangi bir aşamasında pilotun oluşabilecek talepleri doğrultusunda uçuş güvenliği için gerekli birimleri bilgilendirme sürecinde tüm akışı takip eder. Acil durum bilgilerini gerekli birimlere iletilmesinden de sorumludur. Her geçen yıl sektörde ortaya çıkan gelişmeler, havacılık alanında yeni oluşturulan hatlar ve uçuş sayısındaki artışlar bölüme duyulan ihtiyacı da arttırmıştır.

Önümüzdeki senelerde daha da fazla bir talep gelişeceği ön görüler arasındadır. Uçuş Harekât Yöneticiliği programı 2 yıllık eğitim vermektedir. Bölümde eğitim alan öğrenciler Meslek Yüksekokulu kapsamında yer alır.

Uçuş Harekat Yöneticiliği Bölümü Nedir?

Ülkemizde yalnız birkaç üniversitede Uçuş Harekât Yöneticiliği eğitimi verilmektedir. Eğitim 2 yıllık bir süreci kapsamakla birlikte, bir yıl zorunlu hazırlık eğitimi alınması istenir. Bölüm yerleştirmeleri TYT puanına göre yapılır. Bölümde sayısal dersler ağırlıktadır. Meteoroloji, uçuş planlama ve kontrolü ve hava hukuku gibi zorunlu dersler yer almaktadır.

Uçuş Harekât Yöneticiliği bölümü geleceği parlak olarak görünen bir sektörün içindedir. Uçuş Harekât Yöneticiliği programını tamamlayanlar, ilk olarak hava yolu şirketlerinin Dispatch / OCC ofislerinde dispeçer görevi ile çalışmalarına başlarlar. Bunun yanında hava yolu işletmeleri, temsil ve gözetim şirketlerinde veya terminal işletmelerinde çalışma alanı bulurlar.

Bölüm mezunları kamu kurumlarına atanamıyor. Ancak, 3001 kodu ile tercih yapılabilen memurluk kadrolarına KPSS puan şartı ile yerleşebilirler. Bunun için KPSS ön lisans oturumunda 90 ve üzeri puan almaları şartı bulunur.

Uçuş Harekât Yöneticiliği bölümünü başarıyla tamamlayan öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı ile lisans bölümüne geçiş yapma hakkı elde edebilirler. Dikey Geçiş Sınavı sadece lisans eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin katıldığı bir sınavdır. Zorunlu değildir.

DGS’ndan yeterli puan alan Uçuş Harekât Yöneticiliği bölümü mezunları; Hava Trafik Kontrol, Pilotaj ve Havacılık Yönetimi lisans programlarına devam edebilir. Bölümü tercih edecek öğrencilerin sayısal derslerde başarılı olması önemlidir. Bu alana meraklı olan adayların tercih listesinde yer alacak bölümlerdendir.

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Uçuş Harekât Yöneticiliği bölümü mezunları ulusal ve uluslararası sivil havacılık hizmet faaliyetinde bulunan şirketlerde iş imkanına sahiptir. Devlete ait havalimanlarında da iş bulma imkânı bulunur.

Bölüm mezunları için rekabet yoğunluğundan bahsetmek mümkündür. Çünkü her geçen gün mezun sayısı artmaya başlayınca istihdam yapacak kurumlarında seçenekleri çoğalıyor. Ayrıca yalnız global sermaye sahibi firmaların bu sektörde hareket kabiliyetinin yoğun olması sebebiyle iş imkanları da kısıtlı kalıyor.

Aynı zamanda sivil hava ulaştırma hizmetleri de gelişim göstermeye devam ediyor. Hemen hemen her ilde havalimanı artık mevcut. Dolayısıyla nitelikli ve donanımlı teknik personeline ihtiyaç artıyor. Yolcu nakli yapan firmaların yanı sıra kargo üzerine faaliyet veren firmalar da havayolunu tercih etmeye başladı. Bu durum bölüm mezunlarına kargo işletmeciliği faaliyeti veren hem de yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan havacılık firmaları önemli iş alanları içinde yer alıyor.

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Uçuş Harekât Yöneticiliği mezunları faklı kurum ve kuruluşlarda çalışmalarına devam etmektedir. Dolayısı ile bulundukları kurumlarda da görevleri farklılık göstermektedir. Uçuş dispeçeri olarak adlandırılan mezunlar, hava araçlarının her türlü uluslararası veya ulusal sivil havacılık standartlarına uygun olacak şekilde uygulamaları yapar. Takip eder, yürütülmesi, kontrol edilmesi gibi sorumlulukları üstlenir. Kendisine verilen yetkilere göre gökyüzündeki uçuşun planlanması, takibi ve kontrolü gibi sorumlulukları üstlenir. En temel anlamda Uçuş Harekât Yöneticiliği mezunlarının görevleri aşağıdaki gibidir.

 • Uçuş harekâtı için planlama yapmak.

 • Uçuş takibi yapmak ve kontrollerini yapmak.

 • Sorumlu pilotun isteğine göre gerekli hallerde uçuş ekibine bilgiler vermek.

 • Uçuş süresince akışı takip etmek.

 • Acil durumlarda uygulanması gereken prosedürü gerekli birimlere iletmek.

 • Uçuş için gerekli olan yakıt ikmalini hazırlamak.

 • Uçuş anında gerekli olan temizlik kontrollerini yerine getirmek.

 • Hava araç personeli ve kabin ekibinin uçuşa hazır olup olmadıklarını incelemek.

 • Uçuş esnasında bir olumsuzluk yaşanması halinde pilottan alacağı bilgiler doğrultusunda gerekli birimleri alarma geçirmek.

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Uçuş Harekât Yöneticiliği bölümünü tercih edecek adaylar ilk olarak kariyer yaşamlarını etkileyecek hangi derslerle karşı karşıya kalacaklarını araştırır. Eğitim süresince sorumlu olacakları dersler, mesleklerinde başarılı birer uzman olmaları için gerekli tüm bilgileri içermektedir.

Uçuş Harekât Yöneticiliği bölümünde pek çok dersten 2 yıl boyunca sorumlu olacak olan öğrenciler bölümü başarı ile tamamlayabilmek için bölüm şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Bunlardan biri de zorunlu staj süresidir. Uçuş Harekât Yöneticiliği bölümünü tercih edecek adayların 4 dönem içinde karşılaşacakları temel dersler şu şekildedir.

 • Havacılık esasları

 • Havacılık ve uçuş harekat uzmanlığı

 • Emniyet

 • Meteoroloji

 • Dispeç ve ekip kaynak yönetimi

 • Uçuş planlama

 • Sivil havacılık hukuku

 • Hava trafik yönetimi

 • Seyrüsefer

 • Ağırlık ve denge

 • Haberleşme

 • Uçuş izleme

 • Tehlikeli maddeler

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

2020 YKS’ye katılan üniversite adayları aşağıdaki tablodan 2020 taban puanları ve Uçuş Harekât Yöneticiliği başarı sıralamaları hakkında bilgi alabilir. Aşağıda paylaştığımız bilgiler sadece 4 eğitim kurumunun sıralamalarını içerir. Yazımızda paylaştığımız bilgiler bu sene yerleşen adayların puanları ve başarı sıralamalarını içeriyor olup verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanan puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİUçuş Harekât Yöneticiliği (İstanbul)(Burslu)309,06715355099
İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİUçuş Harekât Yöneticiliği (Burslu)305,95814372645
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİUçuş Harekât Yöneticiliği (Burslu)301,64012398345
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİUçuş Harekât Yöneticiliği (Burslu)293,24619453991
uçuş harekat yöneticiliği sivil havacılık uçuş harekat yöneticiliği bölümü uçuş harekat yöneticiliği bölümü nedir
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.