AnasayfaBlogTürkiye'de İnternetin Gelişimi
Bilişim

Türkiye'de İnternetin Gelişimi

09 Haziran 2018
Türkiye'de İnternetin Gelişimi

Milenyumda yani 2000’li yıllarda doğduysanız Türkiye'ye internetin ilk geldiği yıllara yetişememişsiniz demektir. Telefon hatları bakır tellerden oluşmakta ve fiziksel kapasitesi  56 kbps olan hızlarla internete girilerek yapılırdı. Cep telefonlarında ise aynı hızları Gprs adıyla sektöre sunulmuştu fakat verimli kullanılmıyorlardı.

Emekleme Yılları

O yıllarda veri yoluna takılan 14400 veya 33000 bps li modemler revaçta 56kbps pci modemler hatların yetersizliği nedeniyle pek kullanılmamaktaydı. Zira daha hızlı modem alınsa bile hattımız mevcut hızların üstüne çıkamıyordu. 

İlk çıkan modemler nasıldı?

İlk modellerin hızları 112 kbps, 256 kbps, 512 kpbps ile 1024 kbps olarak çeşitlenmişti. Bu modemler vasıtasıyla internete bağlanıldığında telefon hatlarında faks bağlantısı seslerine benzer sesler duyulurdu. Ayrıca internete bağlıyken sesli aramalar yapılamazdı. Bunun için internet hattını kesmemiz gerekirdi. Bu yüzden ev telefonları saatlerce meşgul olurdu. 

Cep telefonlarının yaygınlaşıp kullanılmaya başlamasıyla ulaşılamama sorunu da yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başladı. Gsm şebekelerinde Edge teknolojisi olan teoride 1 Mbps ama pratikte 400 kbps geçmeyen hızlarda bağlantılar kullanılmaktaydı. Bu teknolojinin tüketici dünyasındaki adı 2G olarak bilinmektedir.

Veri Hızları Çağ atlıyor

Her teknoloji yenilikler karşısında eskimeye mahkım. Adsl hatlar yaygınlaşmaya başlar başlamaz bu eski modemlerin pabuçları dama atılmaya başlandı. Artık modemler Com Port, Isa - Pci yuvalar yerine usb ve ethernet yuvalara doğru kaymaya başlamışlardı. Adsl’i takip eden Adsl 2 teknolojisi ise bu hızları 2 - 4 - 8 ve 16 Mbps hızlara çıkardı. En son Adsl2+ile de 20 - 24 Mbit hızları gördük. 

Üstelik ses hattıyla veri hattı birbirinden ayrılarak aynı anda hem internete girmek ve sesli görüşebilmek mümkün olmuştu. Cep telefonlarında 3G dönemi dediğimiz maksimum 28 Mbit e varan hızlar söz konusuydu. Yeni yeni 4G devreye girmeye başlamış hızları 100 Mbit e kadar taşımıştı.

Artan Veri Trafiği

Gittikçe Adsl altyapısı yetmemeye başladı. Gelişen teknolojiyle fiber altyapısı devreye alınarak yüksek maliyetlerine rağmen 1 Gbps’lik hızlar kullanılır hale geldi. Maliyet yüksek olduğundan henüz bu teknoloji evlere yaygın şekilde girememiştir. Onun yerine VDSL dediğimiz santral dağıtım kutularına kadar fiber oradan evlere bakır tellerle dağıtımı yapılan karma çözümler uygulandı. 

Şu an kullandığımız 24 Mbit hızların üstündeki hızlar bu teknolojinin eseridir. Yaygınlığı 25 - 35 - 50 - 100 - 256 - 512 ve 1024 Mbps (1 Gbps) olmak üzere fiyat olarak düşük hızların kullanımı revaçtadır. Gsm sektöründe hızlar iyice artışa geçmiş LTE teknolojisi 4G yi 300 Mbps seviyesine taşımıştı bilinen adıyla 4,5 G oldu ve özel ortamlarda görülen hız 1 Gbps olarak yakalanmıştır. Sektörde kablo tv hattından internet hizmeti alımı da başlamıştır. İlk etapta 10-20 Mbps hızları aldığımız Docsis 2.0 altyapısı daha sonraları 100 Mbps hıza ulaşıp Docsis 3.0 altyapısıyla tüketicilerine hizmet vermeye başlamıştır.

Gelecekte Ne Olacak?

Teknoloji emekleme döneminden günümüze kadar neredeyse milyon kat daha fazla ilerlemiştir. Gelecekte ne olacağı hakkında şimdiden öngörüde bulunmak imkansız. Yakın gelecekte 100 Gbps hızları görmemiz mümkün olacaktır. Teknoloji ilerledikçe maliyetler azalmakta. GSM operatörleri 4,5G sonrasını yani 5G’yi tartışa dursun tüketiciler 5G’li cep telefon modellerini ellerine almaya başladı bile.

Tek yapmanız gereken bu teknolojiyi destekleyecek alt yapıyı hazırlamak. Sürekli maliyet artışına maruz kalan yatırımcılar sektör yatırımcılarının belini bükmekte. Biz yüksek teknolojiyi kullanmak isteyen tüketiciler olarak taleplerimize sessiz kalınamayacağını düşünmekteyiz. Çünkü teknoloji sektörü taleplerin karşılanmasına yetecek hız ve büyüklüktedir.

Yazar: Refik Sedat Akar

adslalt yapıbilişimgsminternet internet hızı modemteknoloji
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259