AnasayfaBlogTOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?
Yabancı Dil Eğitimi

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

23 Haziran 2020
TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Bu yayında TOEFL ve IELTS eğitmeni Magdalini Timou ile bir röportaj gerçekleştirdik. TOEFL sınavı üzerine konuştuk. Okumak, yazmak, dinlemek ve konuşmak üzerine oluşan sınav becerilerini nasıl geliştirmemiz gerektiğini öğrendik. TOEFL sınavı neden önemli ve kazanımlarından bahsettik.

TOEFL Nedir?

TOEFL ingilizceyi bildiğini gösteren bir belgedir. Türkçeye çevirisi, Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı olarak yapılabilir. Harflerin açılımı olarak Test of English as a Foreign Language diye bilinen bir sınavdır. Yurt dışında yaşama ve okuma imkanları sunan bir sınavdır.

TOEFL Neden Önemlidir?

Öncelikle yurt dışında okumak, orada yaşamak veya çalışmak isteyenler için ben ingilizce dilini biliyorum demek adına TOEFL sınavı bir kanıt diyebiliriz. Yurt dışında birçok üniversite TOEFL sınavı sonucuna göre değerlendirme yapıyor. Sadece tek bir amacı yok. Birçok insana hitap eden bir sınav aslında. Bunun dışında eklemek isterim bazı üniversiteler için farklı sınavlar mevcut olabilir. Bu yüzden özellikle istediğiniz bir okul varsa mutlaka araştırmalısınız.

TOEFL Kursu içeriğinde neler var?

İngilizce seviyeniz çok iyi değil ya da gelişim aşamasında ise biraz zor gelebilir. Kurs içeriğinde TOEFL sınavı için gerekli olan her şey bulunuyor olacak. Grammar, vocabulary, listening, speaking, writing, reading gibi konularını işleyeceğiz. İçerik olarak bu kadar fakat akademik bir sınav olduğu için kurs dışında da çok çalışmak gerekiyor. Biz de kurs içeriğinde tek tek gideceğiz. Okuma, dinleme ve yazma becerilerini geliştirmek üzerine odaklanacağız. Ayrıca iki farklı TOEFL sınavı mevcut. Birincisi internet üzerinden yapılan diğeri ise paper based diye geçen normal sınav şeklindedir. Çoğu üniversite internet üzerinden yapılan sınavı kabul etmektedir o yüzden dikkatli araştırma yapılması gerekiyor. 

Enstitüde bulanan Toefl kursuna kimler katılabilir?

Yurt dışında eğitim almak isteyen özellikle Amerika ve Kanada gibi ülkelere eğitim sebeiyle gitmek isteyen insanların mutlaka bu sınava hazırlanmalarını öneririm. TOEFL Kursu akademik bir seviyede olduğu için katılımcıların iyi bir ingilizce bilgisine sahip olmaları gerekiyor. 

TOEFL sınavı için yeni başlayanlara ne önerirsiniz?

Hiç ingilizce bilmiyorsanız ise enstitüde bulanan Sıfırdan İngilizce Eğitimini alabilirsiniz ya da seviyesine göre A1-A2, B1-B2 veya C1-C2 eğitimlerine katılıp daha sonra TOEFL kursuna başlayabilirsiniz. İngilizce bilginiz çok iyi olsa bile dört beş ay öncesinden çalışmaya başlamanız gerekiyor. TOEFL gerçekten zor bir sınav. Yıllarca ingilizce konuşanların bile zorlanabildiği bir sınav. Bu yüzden çok çalışmak gerekiyor. Gün içinde sınava hazırlık süreniz ne kadar ise ona göre hesaplayabilirsiniz. Sınava girmeden önce mutlaka iyi bir çalışma planınız olması gerekiyor.

Herkes kendi ingilizce seviyesine göre bir program mı belirlemeli?
Herkes kendi seviyesine göre plan yapmalı. TOEFL kursunda ben her şeyi anlatıyor olacağım fakat katılımcıların eğitim dışında mutlaka iyi çalışmaları lazım. Çünkü herkesin ingilizce dil seviyesi birbirinden farklıdır. Sınava çalışmaya başlamadan önce iyi bir plan yapmak gerkiyor.

TOEFL ve IELTS sınavının farkları nedir?

Bu iki sınav sonucunda da benzer amaçlara ulaşabilirsiniz. Fakat istediğiniz üniversite, yaşamak istediğiniz ülke, çalışmak istediğiniz yer bu iki sınavdan birini geçerli buluyor olabilir. Amerika’da bazen TOEFL bazen IELTS sınavı kabul ediliyor. Örneğin Avrupa’da çalışmak için IELTS sınav şartı varken İngiltere’de TOEFL istiyorlar. Türkiye’de THY’de çalışmak için yüksek seviyede IELTS puanı gerekiyor. Aralarındaki fark sizin ne istediğinizle ortaya çıkıyor aslında. Siz ne istiyorsanız ona göre bu iki sınavdan birini tercih edebilirsiniz. Ayrıca çok dikkatli incelenmesi gerekir istediğiniz yer va ya okul hangi sınav türü ile kabul ediyor. Aynı zamanda başlayacak olan IELTS Kursu için yine enstitü üzerinden ulaşbilirsiniz.

TOEFL sınav becerileri nasıl geliştirilebilir?

Listening, speaking, writing, reading diye sıralanan okuma, yazma, dinleme ve konuşmayı kapsayan aslında her şeyi içine alan kapsamlı beceri grubu mevcut. TOEFL sınavında bu beceriler karma bir şekilde soruluyor. Bu becerilerin gelişmesi için kitap okumak, ingilizce altyazılı film izlemek, ingilizce şarkılar dinlemek, ingilizce konuşmak üzerine pratikler yapmaya çalışmak bu becerileri geliştirecektir. Bunların yanı sıra kelime bilgisinin çok iyi olması gerekiyor. İngilizce gazete okumak kelime bilgisini geliştirmek için bir seçenek olabilir. Önemli olan sürekli pratik yapmak. Ancak sık sık pratik yaptığınızda gerçekten iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Katılımcı soruları için videonun devamını izleyebilirsiniz.

TOEFL Nedir?

TOEFL İngilizce bildiğini gösteren bir belgedir. Türkçeye çevirisi, Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı olarak yapılabilir. Yurt dışında ya da ülke içinde belli kurumlar için geçerli olan bu sınav bir çok amaca yönelik olabiliyor.

TOEFL Sınav Tarihi Ne Zaman?

İnternet üzerinden bireysel olarak başvuru yaptığınız bu sınav için her hafta sınav mevcuttur. Belli bir ücret yatırarak başvuru yapabildiğiniz için daha bireysel bir konumdadır. 

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Eğer İngilizce dil seviyeniz yeterli ise Enstitüde TOEFL Kursuna kayıt olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Akademik bir seviye olan TOEFL için dil seviyeniz yeterli değil ise enstitüde bulanan Sıfırdan İngilizce Eğitimi ile başlayabilirsiniz.TOEFL dil becerileri dediğimiz yazmak, konuşmak, dinlemek ve okumak gibi konularda mutlaka pratik yaparak düzenli bir çalışma programı oluşturmak gerekiyor.

toefl
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
IELTS ve TOEFL Arasındaki Fark Nedir?
Kişisel Gelişim

IELTS ve TOEFL Arasındaki Fark Nedir?

24 Eylül 2021
İngiltere’de Doktora Başvurusu Nasıldır?
Yurt Dışında Eğitim

İngiltere’de Doktora Başvurusu Nasıldır?

22 Şubat 2021
Amerika'da Yüksek Lisans ve Doktora
Yurt Dışında Eğitim

Amerika'da Yüksek Lisans ve Doktora

23 Şubat 2021
Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?
Yurt Dışında Eğitim

Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?

26 Şubat 2020
TOEFL Kursu
5
(3)

TOEFL Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
750209
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
500259
IELTS kursu
5
(4)

IELTS Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
1100209