AnasayfaBlogTeknososyal misin Asosyal mi ?
Kişisel Gelişim

Teknososyal misin Asosyal mi ?

09 Temmuz 2019
Teknososyal misin Asosyal mi ?

Sosyallik statüsü günümüzde ikiye ayrılıyor. Birincisi dışarda sosyalliği yüzyüze yaşayan yani sosyal insan. İkincisi ise insanlarla ve sosyal hayat ile sık iletişim içerisinde olmayan asosyal insan. Peki evde olup teknoloji aracılığı ile sosyal olan insanlar için kullanılan bir terim neden yok?

Teknolojik Sosyalleşme

Günümüzün hayatı paylaşma yönündeki trendlerinden biri artık teknoloji ile sosyal hayatı harmanlayarak kolay yoldan sosyalleşmeye çalışmakta. Bu gerçekten sosyalleşmek mi, yoksa bir yandan yalnız kalırken bir yandan da sosyal hayat içerisindeymiş gibi hissetmek için bir araç mı? İnsanı insan yapan en büyük etkenlerden birisi hayatın belli bölümlerinde yalnızlığa ihtiyaç duysa bile tekil yaşayamama durumu.

Bu durum tembellik veya utangaçlık dürtüsüyle birleşince teknososyal dediğimiz bu faktörü hayatımıza sokmakta. Bireyler artık bir yandan yalnız kalırken bir yandan da sosyal oldukları hissine kapılıyor. Bu kişiler evinde otururken kendini dışarıda gösteren paylaşım ya da eski postları tekrardan paylaşma gibi sosyal bir bireymiş profili çiziyorlar.

Teknososyal Kişiler

Sosyal medya hesaplarına hapsolmuş arkadaşlıklar ve sosyalliğin sadece teknolojik aletlerin kamera ve klavyeleriyle kısıtlanması teknososyal bireyleri oluşturmakta. Bu oluşum aslında yalnız insanları hiç olmadıkları bir kalıba sokup sözde sosyallik imkanı sunuyor. Yeni teknolojiler ve kolaylaşan hayatlar bu yolla kolay arkadaşlığı da beraberinde getirmekte. Teknolojik hayatlar teknolojik sosyalliklere dönüşerek asosyal olarak nitelendirilen kesime karşı negatif bir algı oluşturmakta.

Bu aslında daha büyük bir problem doğurarak insanları teknolojik yalnızlıklara itebiliyor. Birçok kişinin kafasında oluşan algı ise teknososyal olma durumu sosyalliğe ulaşmak için bir araç olarak kullanılabilir mi? Elbette sosyalliğe açılan bir kapı olarak kullanılabilir fakat günümüz şartlarının oluşturduğu kolaylık ve tembellik neticesinde sosyal olmakta zorlanan utangaç insanların bu yolda yalnız sosyallik oluşturarak birer teknososyal birey olması daha muhtemeldir.

Asosyal Olmak

Bu kesim asosyal olduğu süreç içerisinde kendine vakit ayıran insanlarla çok iletişim kurmamasına rağmen kendini mutlu hissetiren şeyleri yalnız yapan kesimdir. Sanılanın aksine birey tarafından doğru kanalize edildiği sürece asosyal olmak o kadarda kötü değil. Çünkü bu sosyallik dışarıdan etkileşime daha kapalı olduğu için kendi içinde özgün içerik ve ürün yaratabilmekte.

Günümüzde özgün fikre ve düşünceye sahip başarılı insanlar hayatlarının belli bir döneminde asosyaldir. Birçok insanın aktif kullandığı sosyal medya platformlarının kurucusu Mark Zuckerbeg’in bu platformaları kurmasından önce asosyal birey olması bu tezdeki en büyük örneklerden biridir. Sosyalleşme adına kurduğu yapıların mimarının aslında bir asosyal olması da garip bir ironi. Peki siz şimdi teknososyal olarak başkalarının düşüncesi için mi mutluluk etkenlerinizi belirlerdiniz yoksa asosyal olarak kendi kararlarınızın verdiği mutluluk ile yaşayarak mı?

Teknolojik Yalnızlık

Teknoloji Gerçekten Hayatımızı Kolaylaştırıyor Mu? Hayatımızı kolaylaştırması gereken araçları aslında hayattan uzak kalmak için kullandığımızda bencil, olumsuz ve rekabetçi insanlara dönüşüyoruz. İnsanlar buyüzden teknolojik yalnızlık ile asosyallik yaratmaktansa gerçek anlamda reel bir sosyallik oluşturarak daha paylaşımcı ve yardımsever olmalı. 

Aslında bu seçimlerin arasında sosyalliğin insanlığın birlik, bütünlük ve beraberliğini en üst noktaya çıkaracak etken olduğunu belirtmektede fayda var. Fakat geriye kalan iki seçim arasında teknososyal bir birey olmaktansa asosyal ve bu asosyalliği özgün bir üretim aracına dönüştüren bireyleri oluşturmak daha önemli.

asosyal sosyal sosyal medya teknoloji teknolojik sosyalleşme
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Teknolojinin Yararları Nelerdir?
Teknoloji

Teknolojinin Yararları Nelerdir?

26 Aralık 2019
Teknolojinin Zararları Nelerdir?
Teknoloji

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

03 Aralık 2019
Teknolojinin hayatımızı olumlu etkisi kadar olumsuz etkileride oldukça fazladır. Bu sebeple teknolojinin hem faydalarından yararlanmalıyız hem de zararlarından korunmalıyız.
Teknoloji

Teknolojinin Hayatımıza Etkileri

08 Haziran 2018
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259