AnasayfaBlogSıfırdan Korece Öğrenmenin Yolları
Video

Sıfırdan Korece Öğrenmenin Yolları

02 Mayıs 2021
Sıfırdan Korece Öğrenmenin Yolları

Korece Eğitimi eğitmeni Asuhan Turhal ile sıfırdan Korece öğrenmenin yollarını konuştuk. Korece eğitimini, Kore alfabesini, ders içerikleri ve öğrenme yöntemleri hakkında bilgi aldık. 

Asuhan Turhal kimdir?

Erciyes Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 3 yıldır Korece öğretmenliği yapıyorum. Korece hayatımın bütünü. Lise yıllarında başlamıştı. Mezun olunca da Kore dili okudum. Korece ile devam ediyorum. 

Korece eğitiminize katılan öğrencilerin ilk amacı genellikle ne oluyor?

Genelde K-pop severler tarafından tutulan bir dil olduğu için sadece fanların katılacağını düşünüyordum. Ama o kadar çok iş hayatında kullanmak isteyenler de çok fazla. Hosteslerden ticaret şirketlerinde çalışana kadar. Kore’de okumak isteyenler de çok fazla. Genel anlamda Kore’de yaşamak, okumak ve orada çalışmak. İsteyenler katılıyor derse. 

Korece nasıl bir dildir?

Korece Ural Altay dil ailesinden. Türkçe ile aynı dil ailesinden. Sondan eklemeli bir dildir. Korece İngilizceden çok Türkçeye yakın olan bir dil. İnternetten öğrenemeye çalışanlar yanılgıya düşürüyor, hazırlayanlar İngilizceden hazırladıkları için. Türkler daha kolay Korece öğreniyor. Yanlış yollardan öğrenmeye çalıştığımızda biz bocalatıyor. Hangıl alfabesinden bahsetmek gerekirse. Japonca ve Çince Korece’ye göre daha zor öğrenilen bir dildir.

Korece’yi diğer Uzakdoğu dillerinden ayıran özelliği nedir?

Uzak doğu dili öğrenmek istediğinizde Çince 80 bin karakteri olan bir dil. Japonca 3 farklı alfabesi var. Korece tek alfabesi olduğu için öğrenilmesi çok daha kalay olan bir dil. Anlatısal ve dilbilgisi olarak derin bir dil. Samimi ve gayri resmi bir kalıp var. 

Kültür bakımından Güney Kore ve Türkiye çok benzer özelliklere sahip. Sizin de dikkatinizi çeken ortak özelliklerimiz nelerdir?

Benzerliklerden çok farklılıkları gördüm. Gözleriniz çekik değilse yürürken herkes size bakıyor. Kore temiz bir ülke. İnsanları Türk’e kıyasla samimi değiller. Temas etmeyi sevmezler. Bir de yollarının genişliği dikkatimi çekmişti. Sigara kurallarına dikkat ediyorlar. Ayak sağlıklarına çok dikkat ediyorlar, genelde herkes terlik giyiyor. Güvenli bir ülke. 

Korece’yi sonradan öğrenenlerin zorlandığı harfler oluyor mu?

Hem zorlanılan hem de yanlış telaffuz edilen harfler var. O harfi, yutak ve genizden çıkan bir ses. Ünsüz harf ve ardından yo geliyorsa zorlanıyorlar. Tekrarla aşılabilir. Yanlış telaffuz edilen harfler var. G, D, B ve C harfleri. Türkçedeki gibi kullanılmadığı için yanlış telaffuz edilen harflerden. Yumuşak ünsüzleri sert telaffuz etmek. Genizden çıkan harfler de var. N ve M gibi. Bir de okuma kuralları var ve Korece’de insanların canını sıkan noktalardan bir tanesi. 

Sıfırdan Korece öğrenme aşamasında nelere dikkat etmeliyiz?

En önemli nokta ne için öğrendikleri. Daha telaffuz odaklı, daha akademik çalışmak gerekebilir. Doğru kaynak ve doğru eğitmenle öğrenmeye başlamak önemli. Dil öğrenmek ve o dili anlayabilmek önemli. Anlatımsal farkla oluyor. Bu işin eğitimini almadan öğretmeye çalışanlar çok fazla. O yüzden de araştırmaları iyi yapmak gerekiyor. Dili telaffuz etmeyi öğrenmek çok önemli. Harfler her zaman farklı okunuyor. Bunları birden yüklememek gerekiyor. Okuma kuralları var, gramerde de en çok kullanılanlarla başlamak gerekiyor. 

Hangıl en kolay nasıl öğrenilebilir?

Hangılda dikkat edilmesi gereken seslerin çıkış yeri ve harflerin nerede nasıl kullanıldığı. Her şeyin başı olduğu için güvenilir kaynaklardan öğrenmek gerekiyor. Sesleri düzgün çıkarabilmeye dikkat etmek gerekiyor. Son olarak da yazarak çalışmak gerekiyor. Yazarak çalışmak çok faydalı oluyor. Ünlü harflerdeki benzerliklere de dikkat etmek gerekiyor. 

Korece kendi kendine öğrenilebilecek bir dil mi? Kore dizileriyle Korece öğrenebilir mi?

Mümkün ama doğru yolu şudur. Hafif bir bilgi birikimiz olsa sonra dizilerden öğrenmeye çalışsak daha anlamlı olur. Direkt sıfırdan dizi ile başlamayı tavsiye etmiyorum. Neden? Temiz bir Korece öğrenmek istiyorsanız. 

Korece dersinize kimler katılmalı, neden katılmalı, neler öğrenecekler?

Enstitüde 2 dersimiz var. Korece eğitiminde 5 saatlik canlı ders oluyor. Abonelik sürecinde canlı dersleri tekrar izliyorlar. Kısa dönem eğitim. Kısa dönem eğitimde seyahat amaçlı gitmek isteyenler varsa öneririm. Genel amaçlı bir bakış oluyor. Sıfırdan Korece eğitimine geldiğimizde ise Korece konusunda ve akademik olarak ilerlemek isteyenler almalı. 6 haftalık bir eğitim. Korece’nin yanı sora Kore kültürü de öğreniyoruz. Ödevler, çeviriler gibi etkinliklerimiz oluyor. 

Korece dersinize ile diğer eğitiminize katılanlar bu sertifikayı aldıktan sonra hangi alanlarda kullanabilirler?

Sertifikalar Türkiye’de Kore şirketlerinde çalışmaklar istiyorlarsa kullanabilirler. Kore’nin gördüğü ve geçerli saydığı topik sınavınızdaki seviyeniz. Gittiğinizde dil sınavına sokarlar. Enstitü sertifikasını Türkiye’deki firmalarda kullanabileceklerini düşünüyorum. 

Korece dersinize katıldıktan sonra öğrendiğim kelimeleri, harfleri unutmamak için alıştırma yapacağım bir uygulama filan var mı?

Bu konuyu araştırdım. Uygulamalarda yararlı oluyor ama İngilizceden yararlanıp çevirdikleri için sıkıntı oluyor. Korece Öğren Dinleme ve Konuşma Poro hangugeo uygulaması var. Seslendirme de yapıyor. Türkçeye de çeviriyor. 

Korece öğrenmek isteyenler için neler önerirsiniz?

Korece öğrenmek istiyorsanız dersimize katılın. Adım adım ilerlemeye çalışın. Hiç bilmiyorsanız güvenilir kaynaklardan teyit ederek bilgi edinin. Dinleme yapmak önemli. K-pop dinleyebilirsiniz. Pes etmeyin. 

korece
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Korece Eğitimi
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Asuhan TurhalAsuhan Turhal
750229
Japonca Online Eğitim
5
(35)

Japonca Eğitimi

16 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
750209