AnasayfaBlogOperatör Nedir? Nasıl Olunur?
Pozisyonlar

Operatör Nedir? Nasıl Olunur?

24 Şubat 2021
Operatör Nedir? Nasıl Olunur?

Meslek seçimi kararı verirken, herkes kendi yeteneklerine uygun ilgi alanlarına göre meslek seçmeyi tercih ediyor. Meslek seçimi aslında titizlikle üzerinde durulması gereken birçok önemli detaydan oluşuyor. Seçeceğiniz okul, alacağınız eğitim, kariyer olanakları, iş imkanları, alacağınız maaş gibi incelemeniz gereken pek çok konu var.

Operatörlük mesleğini seçenekleri arasına alan kişilerin de tüm bu detayları gözden geçirdikten sonra seçim yapması yaşam konforları için oldukça önemlidir. Son dönemde bu alana ilgi duyan adayların sayısı oldukça arttığı gözlemleniyor. Operatör; yol, köprü, bina yapımı sırasında kullanılan ağır iş makinelerini kontrol eden kişilere verilen addır. Büyük bir dikkat gerektiren meslek, önemli sorumluluklara sahip olmayı gerektirir.

Operatör olmak için bazı önemli şartlar vardır. G sınıfı ehliyete sahip olmak ve kullanılacak iş makinesi hakkında eğitim almak teknik olan kısmıdır. Ayrıca fiziksel olarak dayanıklı olması, koordinasyonlarının güçlü olması gibi önemli kişisel özelliklere de bakılır.

Operatör Ne Demek?

Operatör; inşaat alanlarında bina, yol ve köprü yapım aşamalarında kullanılan ağır iş makinelerinin kontrolünü sağlayan kişiye denir. Bu inşaat çalışmalarında, yol ve köprü yapımı sırasında çalışan ağır iş makineleri doğru bir şekilde kullanılması gerekir. Operatör çalıştığı şirkette aldığı sorumluluğa göre farklı iş tanımlarına da sahip olabilir. Özellikle operatör yaptığı işe bağlı olacak şekilde çalışmalarını düzenleyebilir.

Operatör çalıştığı alanda maksimum titizlik sağlayarak, denetim ve kontrol yapmalıdır. Bu kapsamda kullanılmakta olan iş makinelerinde gelişen arızalar da raporlanarak ilgili birime operatör tarafından sunulur. Bunun için mesleki olarak donanımlı olmak şarttır. Bir operatörde bulunması gereken temel özellikler aşağıdaki gibidir.

 • Ağır iş makinelerinin hassas bir şekilde yönlendirilme becerisi ve kontrol etmeyi sağlayacak el-göz koordinasyonuna sahip olmalıdır.

 • Yorucu ve tehlikeli olan çalışma ortamına dayanma kapasitesine sahip olmalı fiziksel yeterlilik göstermelidir.

 • Sorumluluğunda olan işleri zamanında tamamlamalıdır.

 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmelidir.

 • Takım çalışması için uyumlu olmalıdır.

Operatör Nasıl Olunur?

Operatör olabilmek için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi şarttır. Öncelikle belli bir yeterliliğe ve teknik donanıma sahip olma şartı bulunur. Bunların yanı sıra operatörlerin iş makinelerini teknik bilginin gerektirdiği şekilde doğru kullanmaları gerekir. Ayrıca kullanılacakları iş makinesi ile alakalı eğitim almadan çalışmalarına başlayamazlar.

Operatör olmak için önemli şartlardan bir tanesi de çalışma alanında iş makinesi kullanabilme yetkisi veren ehliyettir. Buna göre operatör olabilmek için G sınıfı ehliyete sahip olunması şartı bulunur. Bu sebeple de operatör olmak isteyen adayların ehliyet kurslarına katılarak, G sınıfı ehliyet eğitimi alabilmek için kursu başarı ile tamamlamaları gerekir.

Bu kursları başarı ile tamamlayan kurs öğrencileri operatörlük belgesi almaya hak kazanır. Bunun ardından çalışmaya başlayabilmek için kullanılmak istenen iş makinesi için eğitim alınması gerekmektedir. 

Operatör Maaşları

Operatörlük mesleğini seçen kişiler, bu alanda olan gelişmeleri de yakından takip eder. Meslek kamu ve özel sektörde geniş bir iş imkanı sunar. Bunun en büyük sebepleri de sürekli gelişmekte olan teknoloji ve beraberinde kentlerde yapılan inşaat çalışmalarıdır. Operatör olma aşamasında her meslekte olduğu gibi bu meslekte de en çok merak edilen kazançlarının nasıl olacağıdır.

Operatör olarak göreve başlayacak kişilerin maaş oranları çalıştıkları kurumlara göre farklılık gösteriyor. Operatörler genellikle en düşük 2 bin 400 lira maaş alabiliyor. Ortalama maaş seviyeleri ise 3 bin 500 olarak görülüyor. Operatörlerin aldığı en yüksek maaş ise 4 bin 600 lira olarak biliniyor.

Operatörlerin hemen hemen her meslek mensubunda görüldüğü gibi yeterliliklerine ve donanımlarına göre aldıkları maaş miktarı da değişiklik gösteriyor. Bunun yanı sıra aldıkları maaşlar çalıştıkları kurumlara göre de değişiklik gösterebiliyor. Özel sektörde ve kamu alanında da aynı şekilde farklı maaş aralıkları ile karşılaşmak mümkündür.

Operatör İş İmkanları Nelerdir?

Operatörler için oldukça geniş iş imkanından bahsetmek mümkündür. Yazımızın başında da son dönem tercih edilen meslekler arasında operatörlüğün olduğundan da söz ettik. Özellikle günümüzde hızla gelişmekte olan inşaat sektöründe operatörlere oldukça fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Köprü, yol ve bina yapımı gibi sürekli yapılmakta olan durumlarda da operatörlere mutlaka ihtiyaç duyulur. Özel firmalar çalışılacak iş makinesine göre operatör arayışında olur. Bunun için de bazı önemli kriterlere dikkat ederler. Operatörlerin ekip çalışmasına uyumlu olması ve esnek çalışma saatlerine uyum göstermesi çoğu alanda iş bulmalarına olanak tanıyor.

Özel sektörde ve kamu alanında operatörler için iş sıkıntısı hemen hemen hiç yaşanmıyor denebilir. Kamu alanında çalışmak için Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek yeterli puan almaları gerekir. Yerleştirmeler açık pozisyona göre belirlenir. Ayrıca kendi imkanları doğrultusunda kendi işini yapan operatörlere de rastlamak mümkündür.

Operatör Ne İş Yapar?

Operatörler geniş bir iş imkanına sahip olduğu gibi görev ve sorumlulukları da geniştir. Çalışma ortamları oldukça dikkat gerektiren operatörler, önemli sorumluluklar da üstlenir. Aldıkları sorumlulukları iş güvenliği kurallarına uygun olacak şekilde ve şirket politikalarına uygun olarak yerine getirirler. İş sahaları uzun çalışma saatleri gerektirebilir. Buna uygun olacak şekilde mesaileri belirlenir. Takım çalışması gerektiren çalışmalar meslek grubunun sıklıkla karşı karşıya kaldığı durumlardandır. Operatörün genel olarak görev tanımı, kullandığı iş makinesinin çeşidine göre değişiklik gösterir. Operatörün en temel sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Vinç, hafriyat kamyonu, buldozer, ekskavatör gibi iş makineleri ve diğer ilgili ekipmanları çalıştırma becerisine sahip olmak.

 • Kaza ve mal hasarını önlemek üzere ekipmanı doğru bir şekilde yöne ve açıya uygun kullanmak.

 • Ekipmanların düzgün çalışmasını sağlamak üzere periyodik olarak güvenlik ya da servis kontrolleri yapmaları gerekir.

 • Arızalı ekipmanla alakalı ilgili birime rapor etmeleri gerekir.

 • İş makinelerini kurumların işletme güvenliği politikalarına ve prosedürlerine uygun olacak şekilde kullanmak.

 • Kurum ekipmanı ve malzemelerinin korunmasını sağlamak, temiz tutulmasını ve güvenli bir şekilde saklanması için gerekli düzenlemeleri yapmak.

operatör iş makinesi meslek güvenlik ehliyet operatör nedir operatör nasıl olunur operatör ne demek
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
280170
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
257150
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat