Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim Nedir?

07 Haziran 2018, 8178 defa okundu.
Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim Nedir?

Online; Türkçe karşılığı, kelime anlamı olarak on ve line kelimeleri çevrildiğinde 'açık hat' demek diye düşünülebilir. Ancak Online, internet bağlantısını kullanxana bilme işlevi olan cihazların, aktif internet hattına kablo ya da WiFi ile kablosuz olarak ya da GSM hattı üzerinden  bağlı olması olarak algılanır.

İnternet alışveriş, iletişim, ticaret gibi bir çok işlevi barındırır. İnternet hemen her alanda bir şekilde insanların hizmetindedir. İnternet, bu denli aktif olarak kullanılınca, eğitim alalında da internetten faydalanmaya başlandı. Özellikle uzaktan eğitim olarak adlandırılan, fiziki olarak bir okul binasına dersliğe gitmeye gerek kalmadan evden televizyon, mektup, gibi yöntemlerle yapılan eğitim, artık bilgisayarlar ile verilmeye başlanmıştır.

Online Eğitim; İnternet hattına bağlantısı sağlanmış bir bilgisayar ile önceden kayıt edilmiş dersleri izlemek, ya da canlı olarak verilen dersleri takip etmektir. Özellikle Sertifika Eğitim Programları için son dönemde online eğitim sistemi ile verilmektedir.

Online eğitim aslında nedir?

Online Eğitim Nedir?

Bu makalede online eğitimi tartışacağız. Online eğitim nedir? Önce ne olduğuna bir bakalım. Online eğitim internet kullanılarak sunulan ve yönetilen bir eğitim şeklidir. Yirmi yıl önce, online olarak verilen yüksek kaliteli eğitimi hayal etmek bile zordu . Ama bugün, dijital çağda, bir gerçeklik haline geldi. Online eğitim kurslarına kayıtlı 6 milyondan fazla öğrenci var. Ve bu sayı büyümeye devam ediyor. Artık online eğitim veya uzaktan eğitim geniş bir kavramdır.

Online kaynakların ne derece entegre olduğunu gösteren bazı terimlere bakalım. İlk olarak, online bileşenlerin yani teknolojinin pek kullanılmadığı (yansıtıcı ve bilgisayar hariç) olmadığı geleneksel yüz yüze öğrenimimiz var. Bununla birlikte, çoğu zaman, yüz yüze kurslarda eğitmenler, kaynakları paylaşmak ve sınıf dışında öğrenim fırsatları sağlamak için İnternet'i bir dereceye kadar kullanırlar. Bu online eğitim kadar olmasa da bir yarı teknoloji kullanımıdır. İstanbul İşletme Enstitü örgün eğitimlerinde bunu yaptık. Örgün eğitimden sonra online eğitim sistemi üzerinden eğitime devam etmek herkesin işine yaradı. Bu kolaylaştırılmış öğrenme olarak kabul edilir.

Ama biz buna hibrit eğitim adını verdik ve yüzyüze eğitimle online eğitimi birleştirdik. Buna harmanlanmış öğrenme diyende var farklı isimleri kullananda. Ve sonra her şeyin online yapıldığı ve yüz yüze eğitim için çok az şey olduğu online eğitim var. Eğitimin tüm yönleri online olarak yapılmaktadır. Kaynakların paylaşımı, tartışmalar, ödevlere erişim ve ödevi gönderme, değerlendirmeler yapma ve geri bildirim verme.

Senkronize eğitim, eğitmenin ve öğrencilerin gerçek zamanlı olarak etkileşimde bulunduğu öğrenmeyi ifade eder. Sınıfların canlı sohbet veya video konferans yoluyla gerçekleştirildiği eğitim yöntemidir.

Ve sonra asenkron öğrenim var, eğitmen ve öğrenciler gerçek zamanda buluşmazlar. Kaynaklar ve aktivitelere online olarak erişilip tamamlanır. Farklı seviyelerde asenkron öğrenme de vardır. Yüz yüze buluşmuyoruz ve ayrıca bir zaman faktörü veya zaman kısıtlaması da yok. Diğer bir deyişle, belirli bölümlere göre belirli bölümleri ve ödevleri tamamlamak zorunda değilsiniz . İkincil veya ikincil bir program aracılığıyla online eğitimlerin çoğu canlı eğitim şeklinde yapılmaz.

Online Eğitim Nedir?

Online eğitimin faydası nedir?

Online eğitim, diğer bir ifadeyle uzaktan eğitim günümüzde oldukça büyük bir öneme sahip duruma geldi. Online eğitimler bildiğimiz kampüs programları / eğitimleri haline geldi. Kısa zamanda bu kadar yol alması elbette düşünülemezdi. Ama teknolojinin önüne geçilemiyor.
Bir örgün eğitim programıyla online eğitim programı arasında birçok fark olduğunu düşünebilirsiniz. Ama ikisininde artıları eksileri olduğunu unutmayın. Esnek zamanlama dediğimiz şey örgün eğitim programlarında maalesef yok. Yani hocayı dilediğiniz zaman karşınıza alıp ders anlattıramıyorsunuz.

Ama online eğitimde bu öğrenci için bu oldukça kolay. Öğrenci; seyahat sırasında, evde ya da başka bir yerde dilediği zaman online eğitimle ders alabiliyor. Bu tip eğitim yönteminde bu yöntem oldukça faydalı hale geliyor.
Öğrenci kendi programını derse göre ayarlamak yerine programına göre dersi ayarlıyor. Online eğitimin en büyük artılarından biri de belki bu.

Günümüzde tüketim toplumu eğlenceye ve sosyal hayata daha fazla önem veriyor.

Bildiğiniz gibi artık sosyal hayat dediğimiz şey twitter ve facebook gibi sosyal mecralarda geçiyor. Peki eğitimi neden teknolojiye katmıyoruz ?
Teknolojiyle eğitimi birbirine kattığımızda zamanlama bakımdan çok büyük artılarımız olacaktır. Sosyal hayatın teknolojiye entegre edildiği bir dünya hayatında eğitimin geleneksel metodlarla sürdürülmesi bu yüzyılın kabul edebileceği bir şey olamaz.

Örgün Eğitim ve Online Öğrenmenin Avantajları Neler?

Örgün eğitim sistemi ile ilgili birçok sorun var. Her şeyden önce, kaliteli bir okula gitmek için dönem başına binlerce lira ödemeniz gerekir. Tüm bu masraflar, metrekareye düşen kişi sayısının fazla olduğu sınıflar ve ders sıkıntısı ile, tam olarak ne istediğinizi öğrenmeye fırsat bulamazsınız.

Dünyanın dört bir yanından milyonlarca öğrencinin neden online eğitim programlarına başvurduğunu veya online bir platform üzerinden en az bir sertifika programına katıldığını merak etmiyor. Online eğitim çağdaş eğitimde en büyük devrim olması gerekiyor. Bu sistem, mevcut eğitim sisteminde büyük bir değişiklik yaptı ve bir şeyler öğrenmek isteyen herkes için büyük fırsatlar açtı.

Yine de, online eğitim hala tam olarak yerleşebilmiş değil. İnsanlar çoğu zaman kendilerinin bir online eğitim için yeterli olmadığını ve beceremeyeceğini düşünür. Bu iddialar birçok kişinin online eğitim almasını engellemekte, böylece büyük miktarda para, zaman ve hayatlarında yılları alan geleneksel eğitim sistemine bağlı kalmaktadırlar.

Online eğiitm harikadır. Bunun nedenini bu makalede açıklayacağız. Online eğitime yönelik tutumunuzu değiştirmeye yarayacak şeyleri 5 maddede açıklayacağız.

Online Eğitim Nedir?

Online Eğitim Avantajları

1 - İstediğinizi öğrenmekte özgürsünüz.

Önünüze konulan bir program yok. Şunu öğrenmek zorundasın diyen yok. Bir eğitim takvimi yok. Hayalini kurduğunuz eğitimi seçebilirsiniz ve bunu evden uzaklaşmadan yapabilirsiniz. Online eğitim olmasaydı eğitim almak için başka bir yere yerleşmek zorunda kalabilirdiniz. Ardından fazlasıyla masraf yapabilirdiniz. Online eğitim nedir diye soracak olursanız size herhangi bir yere taşınmadan eğitim almanızdır derim.
Örneğin, en çok insan kaynakları yönetimi eğitimi ile ilgilendiğinizi varsayalım. Yapmanız gereken tek şey bu konuda bir google araması yapmak ve İstanbul İşletme Enstitüsü İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi sayfasına gitmektir :) Sadece bununla sınırlı değil. Örneğin şu an insan kaynakları alanında çalışmayacaksınız ama sadece bilgi edinmek istiyorsunuz. Yine bu eğitimlere katılabilirsiniz. Çok çeşitli online eğitim ve ücretsiz kurslar bu eğitim türünün büyük bir avantajıdır. Nerede yaşadığınızı ve ne öğrenmek istediğinizi önemli değil - her zaman evden takip edebileceğiniz uygun bir kurs veya sertifika programı bulabilirsiniz.

2 - Konfor.

Online eğitim nedir diye soracak olursanız size konfor derim. Saatlerce derslere katılmayı, rahatsız edici bir sandalyede oturmayı ve günün sonunda sırt ağrısı çekmeyi unutun. Online eğitim programına katıldığınızda fiziksel sınıf oturumuna bağlı kalmayacaksınız. Tüm dersler ve ihtiyaç duyulan materyaller online platformlar aracılığıyla sağlanır, böylece onlara evinizin rahatlığında kolayca erişebilirsiniz. Kursa gitmek için otobüse binmeyeceksiniz ve  arabanız için fazladan para harcamanıza gerek kalmayacak, okula gitmek için giyinmek ve giyinmek için erken kalkmak zorunda kalmayacaksınız ... kolaylıklar listesi uzayıp gidiyor.
Konfor güçlü bir şeydir. Bir kez alıştığınızda vazgeçemezsiniz. Ancak çok alışmamak gerekiyor. Online eğitim alırken kendinizi çok rahat hissetmemelisiniz. Bu nedenle kanepeyi günde birkaç saatliğine terk edin ve evinizde ilham verici bir çalışma ortamı oluşturun. Tek ihtiyacınız olan büyük bir masa ve hoş, rahat bir sandalyedir.
Online eğitim nedir derseniz size erken kalkmak zorunda kalmamak derim.

Online Eğitim Nedir?

3 - Online eğitim sertifikaları özgeçmişinizde çok iyi gözükecektir.

Şu anda kariyerinizin hangi aşamasında olduğunuz önemli değil. Online eğitim özgeçmişinizde her  zaman iyi görünecektir. Yeni bilgiler öğrenmeye istekli olduğunuzu, kendinizi geliştirmeye istekli olduğunuzu ve kişisel gelişime önem verdiğinizi potansiyel işverenlerinize anlatmış olacaksınız. İşe alım uzmanları online eğitim sertifika programlarına katılanlara her zaman olumlu bakar. Çünkü işe alım bir yarıştır. Kişisel gelişimine ve eğitime önem vermeyenleri eleyeceklerdir.
Online eğitim nedir diye soracak olursanız, size özgeçmişinizde parlayan bir yıldızdır derim.

4 - İstediğiniz zaman erişim sağlayabilme imkanı

Online eğitimler ve sertifika programlarına göz atmaya başladığınızda sınırsız erişim imkanı yazdığını görürsünüz. Bu ne anlama geliyor? Öğrencilerin istedikleri zaman eğitimlerini tamamlayabilecekleri ve eğitim hızını kendileri ayarlayabilecekleri anlamına geliyor.

Örgün eğitim sertifika programına kayıt olduğunuzda birçok şeyden feragat etmeniz gerekecek. İşyerinizden izin almanız gerekecek, ailenize daha az zaman ayırmanız gerekecek ve sosyal etkinlikleriniz için ayırdığınız zamanı terk etmeniz gerekecek. Böyle bir ortamda, online eğitimin bir önceliği olması gerekir.

Sınırsız erişim imkanı işte burada size katkı sağlar. İşlerinizi eğitime göre ayarlarsınız ya da eğitime göre işlerinizi ayarlarsınız. Online eğitimlerin bazılarında canlı oturumlar olmaz ve randevularınızı ertelemek zorunda kalmazsınız. Gündüz çocuğunuza bakmak veya çalışmak zorundaysanız, geceleri ders çalışabilirsiniz. Bu geleneksel eğitim sisteminin yenemeyeceği bir avantajdır.
Bana online eğitim nedir diye soracak olursanız, size kendi kendine öğrenme derim.

Online Eğitim Nedir?

5 - Online eğitim maliyeti düşüktür.

Online eğitimlerin geleneksel bir kampüs ortamında yapılanlara kıyasla daha ucuz olması, onları düşünmeye ikna etmek için yeterlidir. Online eğitim birden fazla faktöre bağlıdır, bu yüzden bir programdan diğerine değişir. Birçok online eğitim tamamen ücretsizdir. MIT, örneğin, tüm kurs materyallerini ücretsiz olarak herhangi bir ücret ödemeden sunmaktadır. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığınız eğitimlerde de herhangi bir ücret ödemezsiniz. Ücretsiz kurslar genellikle başarı sertifikası ile birlikte değildir, ancak sizin için son derece faydalıdır.

Online eğitim ve kattığı değer

Online eğitim programları ve sertifika programları, geleneksel eğitime göre daha uygun ve daha ucuzdur. Bunlar, birçok öğrencinin sertifika kazanmak istediklerinde online eğitim platformlarını tercih etmelerine yol açan online eğitimin iki ana avantajıdır. 

Online eğitimle ilgili en iyi şey, sertifika almak istemeseniz bile rahat bir şekilde öğrenebileceğinizdir.

Online Eğitimin Yanlış Bilinen Yanları

Günümüzde özellikle kariyer planları için en çok tercih edilen eğitim sistemi online eğitim hakkında bilinenlerin yanında toplum tarafından bir o kadar da yanlış bilinenler bulunmaktadır. Online eğitimi doğru anlayabilmek için online eğitimin yanlış bilinen yanlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Online eğitim sistemi karşılıklı iletişimden uzak bir sistem değildir: Genellikle derslere katılım online olarak yapıldığından kişilerde online eğitimin iletişimden uzak olduğu düşüncesi yaygın olsa da chat ortamları, derslerin toplantı programlarıyla yapılması nedeniyle bu düşünce yanlıştır.

Online eğitim altyapısı olarak bilgisayar uzmanı olmanıza gerek yoktur: Yine toplumda uzaktan eğitim sertifikası alabilmek için üst düzey bir bilgisayar bilgisinin olması gerektiği düşünülür. Oysa ki, internet kullanan bir insan çok rahat online dersleri takip edebilir. Ancak, bilgisayarınızın uygun özellikleri taşıması şarttır.

Online eğitim dersleri geleneksek eğitimden kolay değildir: Online eğitim kişilerin daha fazla ders çalışmasını gerektirir. Bunun nedeni dersleri takip edebilmek için çalışmanın gerekli olması ve chat sınıflarındaki tartışmalar için de konuya hakim olmak için çalışma gerekliliğinden kaynaklanmaktadır.

Online Eğitim Nedir?

Online Eğitim Nasıl Alınır?

Uzaktan Eğitim sistemi gazeteyle başlamış, mektupla yaygınlaşmış,  televizyon yayınlarıyla devam etmiş, günümüzde de bilgisayar ile hız ve konfor kazanmış bir sistemdir.

Uzaktan eğitimi bilgisayar üzerinden gerçekleştirmek için sahip olmanız gereken donanımlar sadece bilgisayar ve internet hattıdır. Böylece Online Eğitim Programları içerisinden dilediğinize kayıt yaptırabilirsiniz. Online eğitim almak için gerekli işlemleri de online olarak yapabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden, almak istediğiniz programı seçerek, program ile ilgili ayrıntıları öğrenip, hemen kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik ücretsiz Online Eğitim Sertifika Programları arasından da seçim yaparak, eğitim sürecine dahil olabilirsiniz. Bilgisayarınız aracılığıyla kaydınızı yaptırdıktan sonra, eğitiminizi de bilgisayar üzerinden internet bağlantısı ile alabilirsiniz. İnternet Sitesi üzerinden verilecek olan dersleri evinizde, işyerinizde dilediğiniz yerde takip edebilirsiniz.

Uzaktan eğitim sisteminde, girmeniz gereken sınavlara da online olarak girebilir, başarılı olduğunuz taktirde de sertifika almaya hak kazanmış olursunuz.  Böylece, kayıt yaptırmaktan, dersleri takibe, sınavlara kadar her işlevi bilgisayarınız ile internet hattınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Online Eğitimin Kazandırdığı Beceriler

Online eğitim gün geçtikçe klasik eğitimin yerini almaya hatta daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Bunun nedeni bazı kişilerin özellikle üniversite derslerini örgün almaya uygun durumda olmaması ve en önemlisi de özel sektörde büyük şirketlerde çalışanların pozisyonlarında yükselmek için bazı online eğitim sertifika programlarına ihtiyaç duymalarıdır.

Kısaca online eğitim iş konusunda da oldukça önemli olmaktadır. Bu nedenle birçok farklı konuda sertifika programının kursiyerlere yetenek kazandırmak için en kolay ve görselliği arttırılmış bir şekilde ayrıca tartışma ve soru sorma ortamı yaratılarak verilmeye çalışılması online eğitimin en büyük amaçları ve hedefleri arasındadır.

Online sertifika programlarından örnekler vermek gerekirse ilk akla gelenler iş dünyasında gerekli olan ve mesleki yetenek kazandıran programlardır. İşte yükselmek ve mevki arttırmak için en çok tercih edilen sertifika programları iş hukuku, kalite yönetimi, insan kaynakları yönetimi, finansal yönetim, insan kaynakları yönetimi, iletişim şeklindedir.

Online eğitim kurslarında sertifika programı kapsamında bu konuların iyice kavranması amaçlanmakta ve eğitim sonunda başarılı olunması durumunda da online eğitim sertifika programlarının başarıyla tamamlandığına dair sertifika verilmektedir. Diğer yandan online eğitim sertifika programlarında bir kursiyerin başarılı sayılabilmesi ve sertifikayı almaya hak kazanabilmesi için kurslara ve eğitimlere tam katılımı sağlaması gerekmektedir.

Bu yönüyle düşünüldüğünde online eğitim klasik eğitime göre daha fazla katı kurallara sahip olması nedeniyle kursiyerlerin daha başarılı olmasını sağlamaktadır.

Online Eğitimin Küreselleşmesi

Uzaktan eğitim bir küreselleşme aracıdır diyebilmemiz için eğitimin farklı ülkelerdeki eğitmenlerden ya da araştırma görevlilerinden alınması gerekir.

Yurtdışındaki bir Türk eğitmenin zonguldaktaki bir öğrenciye ders anlatması küresel bir nitelik taşımaz. Küreselleşme dediğimiz kavram ticaretin ve tüketimin uluslararası etkileşimiyle ortaya çıktı. Bunda elbetteki en büyük etken internet teknolojisinin insanların sosyal yaşamının bir parçası olmasıyla meydana geldi.

Eskiden insanlar birbirleriyle turizm yada ticaret ilişkilerinde tanışıyorlar ve etkileşim sağlıyorlardı.

Ama artık ülkelerin iç işlerinden tutun sosyal dokuyu ve vicdanları zedeleyen herhangi bir durumda küresel yaşam birbiriyle etkileşime geçiyor. Böyle bir dünyada eğitimin küreselleşmesi demek sınırları zorlayan bir durum değildir. Açköğretim fakültesi mezunu bir öğrencinin harvarddaki bir profesörden ders alması düşünülebilir mi? Sadece açıköğretim fakültesiyle ilgili bir durum değil bu.

Diğer üniversite mezunları da Harvard ya da Oxford da bir öğretim üyesinden ders alması çok zor bir koşuldur. İşte küreselleşen dünya dediğimiz şey bunu bize sağlayamıyorsa buna küreseleşen dünya yerine küreselleşen ticaret demeliyiz.

Online Eğitim Nedir?

Online Eğitim Sertifika Programları İş Başarısını Arttırıyor

Online eğitim gün geçtikçe klasik eğitimin yerini almaya hatta daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Bunun nedeni bazı kişilerin özellikle üniversite derslerini örgün almaya uygun durumda olmaması ve en önemlisi de özel sektörde büyük şirketlerde çalışanların pozisyonlarında yükselmek için bazı online eğitim sertifika programlarına ihtiyaç duymalarıdır.

Kısaca online eğitim iş konusunda da oldukça önemli olmaktadır. Bu nedenle birçok farklı konuda sertifika programının kursiyerlere yetenek kazandırmak için en kolay ve görselliği arttırılmış bir şekilde ayrıca tartışma ve soru sorma ortamı yaratılarak verilmeye çalışılması online eğitimin en büyük amaçları ve hedefleri arasındadır.

Online sertifika programlarından örnekler vermek gerekirse ilk akla gelenler iş dünyasında gerekli olan ve mesleki yetenek kazandıran programlardır. İşte yükselmek ve mevki arttırmak için en çok tercih edilen sertifika programları iş hukuku, kalite yönetimi, insan kaynakları yönetimi, finansal yönetim, insan kaynakları yönetimi, iletişim şeklindedir.

Online eğitim kurslarında sertifika programı kapsamında bu konuların iyice kavranması amaçlanmakta ve eğitim sonunda başarılı olunması durumunda da online eğitim sertifika programlarının başarıyla tamamlandığına dair sertifika verilmektedir. Diğer yandan online eğitim sertifika programlarında bir kursiyerin başarılı sayılabilmesi ve sertifikayı almaya hak kazanabilmesi için kurslara ve eğitimlere tam katılımı sağlaması gerekmektedir.

Bu yönüyle düşünüldüğünde online eğitim klasik eğitime göre daha fazla katı kurallara sahip olması nedeniyle kursiyerlerin daha başarılı olmasını sağlamaktadır.

Başarılı Bir Lider Olma Yolunda Online Eğitim Programları

Bilimsel araştırmalar genellikle bizi yanıltmaz ve araştırmalar toplumsal yaşamıda değiştirir. Üniversitelerin sosyal bilimler bölümlerinin yaptığı araştırmalar toplumun yaşamında önemli değişiklikleri sağlar ya da saptar.

Yapılan araştırmalar sonucunda başarılı bir liderin özelliklerini ortaya koyduğunu biliyoruz. Araştırmalara göre çalışanlarına saygı duyan, onları daima dinleyen ve sorunlarına çözüm getirmeye uğraşan, ayrıca çalışanlarla birlikte sorunlara çözüm arayan kişilerin daha başarılı lider olduğu saptanmıştır. Liderlik dediğimiz şey aslında yalnızca personele iyi davranmak demek değildir. Liderlik tüm süreçlerde etkin olmak ve çalışanları peşinden sürüklemektir. Diğer yandan başarılı liderlik vasfı taşıyanların çalışanlarına sorumluluk vererek yönetime katılmalarını sağladıkları ve bu şekilde de çalışanların özgüvenlerinin artmasına neden oldukları araştırma sonucunda belirlenmiştir. Son olarak çalışanlarına yaptıkları hatalarda destek olan yöneticilerin daha başarılı bir lider olduğu düşünülmektedir.
Bununla ilgili lider olunmaz, doğulur sözünüde hatırlatmak isterim :)

Online Eğitim Nedir?

Lisans Eğitimi Yeterli Değildir.

İyi bir lider olmanın gerekliliklerinden bahsettikten sonra, bu yetenekleri kazanma konusundan da bahsetmek gerekirse bu iş için sadece lisans eğitiminin yeterli olmadığını belirtmek isterim. Hatta sadece eğitimle olacak birşey de değildir. Liderlik bir yetenektir ve bu yeteneğin geliştirilmesi gerekir. Çok iyi üniversitelerden mezun olabilirsiniz. Çok iyi dil okullarında yabancı dil öğrenebilirsiniz. Yada çok kurumsal şirketlerde görev almış olabilirsiniz. Ama bu etkin liderlik için yeterli olmayacaktır. Bunun dışında alınacak bazı kurslarla eğitimin pekiştirilmesi gerekir. Bu da liderlik eğitiminden başkası değildir. Çalışanlar için bu kursların en ideali online eğitim programlarıdır. Buraya kadar saydığımız başarılı lider özellikleri liderlik ve işletme yöneticiliği online eğitim sertifika programı ve insan kaynakları yönetimi eğitimlerinin alınmasıyla kazanılabilir.

Bu online eğitim programına katıldığınızda liderlikle ilgili bilmeniz gereken tüm bilgileri edinebileceksiniz. Yönetici ve lider arasındaki farkları öğrenecek ve iyi bir liderin sahip olması gereken özellikleri keşfedebileceksiniz.

Ücretsiz online eğitim sertifika programları avantajlarından yararlanarak eksik yönlerinizin tamamlanması için enstitümüzün online eğitim programlarına ve içeriklerine göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Turan Alsancak
13 Ağustos 2018
5.0

online eğitim nedir? bence evde otururken eğitmen karşındayken kahve içebilme özgürlüğüdür. :)