AnasayfaBlogOnline Eğitim Krize Çözüm Olabilir mi?
Online Eğitim

Online Eğitim Krize Çözüm Olabilir mi?

13 Mart 2020
Online Eğitim Krize Çözüm Olabilir mi?

Dünyada yaşanan olaylardan sonra online eğitim bir kez daha önemli hale geldi. Gezegenimizin dört bir tarafını saran hastalık ve salgın en sonunda eğitimi de vurmuş oldu. Hastalıkla boğuşan insanlar çareyi evde saklanmak da buldu. İnsanların dışarı çıkması resmi olarak yasaklanmadı. Fakat dışarı çıkılmaması yönünde ciddi uyarılar yapıldı.

Dünya, yaklaşık üç aydır koronavirüsü denen hastalıkla mücadele ediyor. Hastaneler, oteller, evler kısacası insanların yaşadığı her mekan karantina altına alınıyor. Ölü sayısı arttıkça, vaka sayısı da artmaya devam ediyor. Devlet yetkilileri virüse karşı ortak bir çözüm bulmaya çalışıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, virüsü bir tehdit olarak çoktan tanıdı. Öncelikle Asya’da yer alan Çin ülkesinde çıkan hastalık, tüm dünyayı sardı. Birçok ülkede vakalar ve ölü sayısı artarken Türkiye’de henüz bir vaka yaşanmamıştı. Yetkililerin izlediği yollar sayesinde Türkiye’ye gelmeyen virüs, geçtiğimiz günlerde Avrupa’dan gelen bir kişide rastlandığı belirtildi. Bu zamana kadar rastlanmaması ve ivedilikle yürütülen çalışmalar takdir toplamıştı.

Türkiye’de sadece bir vakaya rastlanmasına rağmen daha sıkı güvenlik önlemleri alındı. Birçok organizasyon ve etkinlikler ertelendi ya da iptal edildi. Virüs, eğitim sürecini de vurdu. Çocukların ve gençlerin fazla bulunduğu ortak alan olması sebebiyle okullar tatil edileceği açıklandı. Ancak yetkililer eğitimin aksamaması için bir çözüm buldu. Online eğitim sayesinde hem çocuklar korunacak hem de derslerden geri kalmayacaklar.

Koronavirüs, dünyada büyük bir kriz olarak gözüktü. Türkiye’de alınan tedbirlerle birlikte şimdilik bir kriz yaşanmadı. Hem devletin hem de insanların duyarlılığı kriz yaşanmasını büyük ölçüde önlemiştir. 

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs, hayvanlar arasında yer alan bir virüs familya grubunda yer almaktadır. Tıp dilinde COVID – 19 olarak bilinmektedir. İnsanlarda nezle hastalığına sebep olan bir virüstür. Bazı koronavirüs çeşitleri ölüme neden olabilir. Ölüm riski genellikle solunum yolu enfeksiyon ile meydana gelmektedir.

İnsanlarda görülen koronavirüsü, ateş ve bademciklerin büyümesi gibi vakalarla da karşımıza çıkmaktadır. Bu ve buna benzer şikayetler ile karşılaşan kişilerin en yakın hastaneye gitmeleri gerekir. Özellikle de yüksek ateş şikayeti olanların hastaneye başvurma yapması gerekmektedir. Virüsün daha çok yetişkin insanlarda etki düzeyinin fazla olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Koronavirüs Nasıl Hızlı Yayıldı?

Öncelikle sadece Çin devletinde başlayan virüs, kısa süre içinde tüm dünyaya yayıldı. Son vaka ile birlikte Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 120’den fazla ülkede koronavirüsü tespit edildi. Çin, İtalya ve İran gibi ülkelerde ölü sayısı binleri geçti. Vaka sayıları ise 10 binlerin üzerine çıktı. Seyahatların fazla olması, virüs sürecini hızlandırdı. Bu kadar hızlı yayılmasının en büyük sebebi uluslararası gezi ve seyahatların yapılması oldu.

Online Eğitim Ne Demek?

Yaşanılan virüs krizi sonrası tüm dünyada eğitime de ara verildi. Ülkemizde de tedbir amaçlı eğitime ara verileceği açıklandı. Eğitimde bir hafta tatil, diğer bir hafta online ders şeklinde yapılacağı bildirildi. Online eğitimler sayesinde çocukların ve gençlerin eğitimden mahrum kalmaması ve derslerinin devamı sağlanmış olacaktır.

Online eğitim, yeni bir kavram değildir. Online eğitim nedir? Diye araştırma yaptığınızda karşınıza çevrimiçi eğitim, canlı ders, canlı eğitim gibi kavramlarla karşılaşabilirsiniz. Hepsinin ana gayesi eğitimdir. Ancak burada eğitim belli bir ortamda verilmemektedir. Online eğitim, öğrenecek olan kişinin mekan ve zamandan uzak, dijital bir ortamda aldığı eğitim metodudur. Esas olan aynı ortamda bulunmayan ya da bulunması mümkün olmayan öğrenci ve öğreticiyi buluşturmasıdır. Çevrimiçi eğitimde birden fazla öğrenci yer alabilir. Toplu halde ya da bire bir eğitim verilebilir. 

Uzaktan eğitim serüveni, 1700’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Teknoloji o tarihlerde gelişmemiş olabilir. Ancak mantık olarak eğitimler, online gibi verilmekteydi. Yazışarak, eğitime ihtiyacı olan kişiye posta yollanırdı ve bu şekilde eğitim alması sağlanırdı. 1900’lü yıllara gelindiğinde ise, teknolojinin kendini iyiden iyiye hissettirdiği yıllar olmuştur. Eğitim daha da kolaylaşmıştır.  

Virüsten Korunma Yolu: Online Eğitim

Koronavirüs eğitim sektörünü de büyük ölçüde etkiledi. Ölümlerin ve vaka sayılarının fazla oluşu başta ilkokul olmak üzere, üniversitelerin tatil edilmesine neden olmuştur. Sadece ülkemizde değil, vakanın aşırı yaşandığı ülkelerde de eğitime ara verilmiştir. Türkiye, çözümü online eğitimde bulmuştur.

Koronavirüs eğitim alanını etkilemesinin ardından ne olacak? Corona virüs online eğitimi nasıl etkiledi? Diye merak edenleriniz olacaktır. Okulların ortak kullanım alanı olmasından dolayı, bireyleri risk altından tutmamak için tatil kararı alındı. Öğrencilerin online şekilde evde eğitim almalarının daha iyi olacağı düşünüldü. Canlı ders şeklinde evlerinden gerekli eğitimi alabilecekleri devlet kurumları tarafından belirtildi.

Online Eğitim ile Derslerden Geri Kalmayın

Online eğitim, özellikle de üniversitede oldukça yaygındır. Ülkemizde online ders veren üniversiteler vardır. Anadolu, Atatürk ve İstanbul Üniversitesi bu alanda eğitim vermektedir. Uzaktan eğitim adı altında öğrencilere seçilen bölümlerle ilgili eğitimler sağlanmaktadır. Üniversiteler bu modele çok da yabancı değildir. Sadece dersler değil, bazı sınavlar da yine online üzerinden yapılabilmektedir.

Online eğitim sadece üniversitelerde bulunmamaktadır. İnternet üzerinde de Enstitü gibi online eğitim sitesi vardır. Burada yer alan eğitimlerle birlikte insanlar, yeni branşlar ve dallar öğrenebilmektedir. Her kesime hitap edecek eğitimler bulunmaktadır. Kşisel gelişim içinde Enstitü üzerinde yer alan eğitimler oldukça faydalıdır.

Enstitü üzerinden lise ve üniversite okuyanlar için yardımcı olabilecek birçok eğitim mevcuttur. 3D Studio Max, Photoshop, Temel Programlamaya Giriş, Video Editörlüğü ve SPSS eğitimi bunlardan bazılardır. Ayrıca dil öğrenmek isteyen öğrenciler; Almanca, İngilizce ve Rusça eğitimi alabilirler. Enstitü üzerinde yer alan eğitimlerin 1 hafta sürmesi de sizlere oldukça fazla kolaylık sağlayacaktır. Tamamen online ders şeklinde olan eğitimler, güzel ve keyifli geçmektedir. Uzman eğitmen kadrosuyla birlikte eğitimin kalitesi üst seviyededir. Canlı dersler sayesinde eğitmen ile sohbet etme imkanınızda bulunmaktadır.

Enstitü üzerinden eğitim almanın en güzel tarafı da sertifika sahibi olmaktır. Alınan eğitim sonrasında başarı sertifikası sizlere verilmektedir. Bir hafta süren eğitimin ardından bir sınav yapılmaktadır. Bu sınavda başarılı olan öğrencilere sertifika verilmektedir. Online eğitim sayesinde bir belgeye kavuşmuş olacaksınız. İş hayatına başlamadan daha fazla bilgi sahibi olacaksınız ve bunu sertifika ile belgelendirebilme fırsatı olacaktır.

Online eğitim, belli bir dönemin serüveni değildir. Online ders çağın büyük bir kolaylılığıdır. Bu eğitimi çeşidinin en güzel tarafı zamandan tasarruf etmenizi sağlamaktadır.

koronavirüs uzaktan eğitim online eğitim çevrimiçi eğitim canlı ders canlı eğitim online eğitimle covid krizi çözümü
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.