AnasayfaBlogOkuduğunuz En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

Okuduğunuz En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

05 Mart 2020
Okuduğunuz en iyi kişisel gelişim kitaplarını yorum bölümünde paylaşalım. Kişisel gelişim ile kendimize olan güvenimiz artar.

Kişisel gelişim, son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz hatta bu konu üzerinde kişisel gelişim uzmanı adında meslek kolunun bile oluştuğu bir terim olarak çıkıyor karşımıza. Kişisel gelişim; insanın içinde bulunduğu durumdan, en yüksek potansiyeli ortaya çıkartması olarak tanımlanıyor. İletişim kabiliyetimizi geliştirerek, başkalarıyla iyi ilişkiler kurmamızı sağlıyor. Yaşam kalitemizi arttıran bir sistem olarak tanımlanıyor.

Kişisel gelişim insan hayatı üzerinde birçok fayda sağlar. Gelişimini tamamlamış bireyin karakteri oturmuştur ve özgüveni vardır. Kişi negatif düşüncelerden kurtulur, hayata daha pozitif yönden bakar ve olaylara yaklaşımında  iyimserlik tarafını görür. Bu konu üzerine yazılmış yüzlerce kitap vardır. Ancak bunların çoğunda duygu karmaşası yaşarken bir kısmında ise kendimizi buluruz. Kitaplarda olaylar hikaye ve kurgu üzerinden anlatıldığından okuyucuyu hemen içine çeker. Hele bir de yazarın anlatımı akıcıysa anlatılanlarda kendinizi yaşarsınız. Kişisel gelişim kitapları ile insanlar kendilerini arar. Kendi hayatlarına yol, yöntem gösterecek bir şeyler bulmak isterler.

En Beğenilen Kişisel Gelişim Kitapları

Kendini geliştirmek için yapılabilecek aktivitelerden biri de kitap okumaktır. Bazen bir kitap hayatımıza öyle bir dokunur ki bakış açımız değişir. Hayatımızı objektif olarak görüp, doğru şekilde değerlendirmeye başlarız. Belki de vereceğimiz bir kararın akışını belirler. Haydi gelin, sizde iz bırakan, okuduğunuz en iyi kişisel gelişim kitaplarını paylaşın. Aşağıda yorum bölümünde hayatınıza dokunan kitapları yazın. Etkilendiğiniz, içinde kendinizi bulduğunuz, ya da bakış açınızı değiştiren kitaplardan bahsedin. Sizin hayatınıza dokunan, okumaktan keyif aldığınız kişisel gelişim kitaplarını lütfen yorum bölümünde paylaşın. Bu sayede belki sizde başkalarının hayatına dokunmak için vesile olacaksınız. Bende size iz bırakan, en beğenilen kişisel gelişim kitaplarından bahsetmek istiyorum.

Ferrari’sini Satan Bilge –Robin Sharma

Okuduğum kitapların içinde bende özel bir yeri olan bu kitabı mutlaka herkesin okumasını tavsiye ederim. Kişisel gelişim kitabı ile yeni tanışanlar için bir başlangıç ve özet niteliğinde bir kitap. Sıklıkla bu tarz kitap okuyanlar içinse bildiklerini hatırlatma niteliğinde.

Julian, ülkenin en ünlü avukatlarından biridir 50 yaşlarında ve mesleğinde çok başarılıdır. Hayatta sahip olunabilecek her şeye sahiptir. Para, kariyeri şöhret, özel bir jet, büyük bir konak ve kırmızı bir ferrari. Ancak bütün bunlara sahip olduğu halde hiçbir şekilde mutlu ve memnun değildir. Her şeyin daha fazlasını istemektedir. Daha fazla şöhret, daha fazla para, ve itibar istiyordu. Günde 18 saat çalışıyordu. Sonunda mutsuzluğu ve yoğun iş temposundan dolayı eşinden de boşandı. 50 yaşında olmasına rağmen çok yaşlı gösteriyordu. Hayat stresi ve yoğun iş temposu nedeniyle bir gün duruşma salonunda kalp krizi geçirdi. Julian kendine geldiğinde doktorları sağlıklı yaşaması için tavsiyelerde bulundu. Bu kalp krizi Julianın tüm hayat akışını değiştirdi. Doktorlar Julian’ın işini bırakmasını ve rahat keyifli bir hayat sürmesi gerektiğini söyledi. Juliıan girdiği bütün davaları kazanan bir avukattı. Ancak kendi hayatına gelince neredeyse bir kaybedendi. Julian bir sabah bütün hayatını değiştirecek o kararı verdi. Bütün her şeyini sattı. Konağını, jetini ve çok sevdiği kırmızı ferrarisini.

Yaşamın gerçek anlamını bulmak için Hindistan’a doğru yola çıktı. Himalayalar’da ki Sivana Bilgeleri ile tanışmak istedi.  Bu kişiler sıradan insanlar değildi. Bilgilik düzeyi en yüksek insanlardı. Elindeki sepette çiçekler olan bir adamla tanıştı. Bu Sivana Bilgeleri ile ilk karşılaşmasıydı. Yogi Raman, Julian’ı alarak köyüne götürdü ve oradaki diğer bilgelerle tanıştırdı. Julian üç yıl boyunca bilgelerle birlikte onlara uyum sağlayarak yaşadı.Yogi Raman, Julian’a bir hikaye anlatır. Bu hikayede aydınlanmış bir yaşama ulaşmanın erdemleri anlatılır. Hikaye şu şekildedir. Muhteşem verimli ve güzel bir bahçede oturuyorsun. Bahçede farklı çiçekler, ağaç ve kuşlar var. Güzel vakit geçiriyorsun. Bahçenin ortasında altı kat yüksekliğinde bir deniz feneri beliriyor. Fenerin giriş kapısından içeriye bir japon sumo güreşçisi girer. Belinde pembe bir kordon vardır. Sumo güreşçisi, bahçede dolaşırken, yerde duran bir kronometrenin üzerine basar ve düşer. Kendinden geçen sumo güreşçisi, yerde açan güllerin kokusuyla kendine gelir. Enerjisini toplar ve ayağa kalkar. Sol tarafında elmaslarla kaplı bir patika görür. Patikada yürümeye başlar. Bu yol onu tükenmeyen sevinç ve sonsuz mutluluğa götürür. Keşişler Juliana bu hikayenin yaşamın ilkelerini barındırdığını söyler.

1.ilke bahçedir: İnsan zihni bir bahçe gibidir. Bir bahçe ne kadar bakımlıysa o kadar verimlidir. İyi bakarsanız güzel çiçekler, ağaçlar meyveler alırsınız. Kötü bakarsanız bahçe yakın zamanda bir çöplüğe dönüşür. Olumlu duygularla yani nezaket, aşk, sempati gibi düşünceler yaşam kalitemizi arttır. Karşımıza çıkan her engel kişisel gelişim için bir fırsattır.

2.ilke deniz feneri: Yaşamımızda bir amacımız olmalı ve doğru yolu seçmeliyiz. Kendinize bir hedef belirleyin ve bunu başarmak için çalışın.  Doğru yola giderken önünüze çıkan zorlukları aşmak için uğraşırsınız. Sonuçta hedefe ulaşırsınız.

3.ilke sumo güreşçisi: Kaizen denen sürekli öğrenme ve gelişme olan bir kelimeyi temsil eder. Sıkı bir beslenme programı ve disiplinle bunu sağlayabiliriz.

4.İlke pembe kordon: İrade ve disiplinli yaşamı simgeler. Pembe kordon birbiri üzerine örülmüş küçük tel parçalarından oluşur. Tek başına anlamsızken bir araya gelince demir bir çubuktan da güçlüdür. Yaşamımızda erken uyanmak, düzenli beslenmek gibi küçük şeyler uzun vadede yaşamımızda büyük düzelmelere neden olur.

5.ilke Altın kronometre: zamanı temsil etmektedir. Zaman yönetimi yaşamımızda çok önemlidir. Zamanı kontrol ederek yaşamınızı kontrol edersiniz. Herkesin günde 24 saati vardır. Bu 24 saati doğru kullanmak bizi mutlu ya da üzgün, zengin yada fakir yapar. Başarılı kişiler zaman yönetimini bilen kişilerdir. Eğlenmeye dinlenmeye, çalışmaya doğru zamanı ayırırlar. Zamanı ertelemek hayatı ertelemektir.

6.ilke sarı güller: Birine çiçek verdiğinizde verenin elinde de mutlaka koku kalır. Sosyallik ve yardımlaşma duygusu insana mutluluk verir. Başkalarının yaşamına dokunmak aslında kendi yaşamımıza da dokunmaktır.

7.ilke elmas kaplı patika: Şimdiki yaşadığımız zamanı temsil etmektedir. Yaşarken küçük mutlu anların tadını çıkarın. Gerçek elmas hayatımızdaki şeylerle mutlu olmaktır.

İşte tam da keşişin bahsettiği bu ilkeler Julian’ın hayatını değiştirdi. Ülkesine geri döndüğünde arkadaşı onu daha dingin ve gençleşmiş bulur. Bu kitap yaşam yolculuğumuzda arkamıza yaslanıp, gözlerimizi kapatıp durup soluklanmamızı sağlayacak nitelikte. Hayatına olumlu anlamda yön verip soluklanmak isteyen herkese tavsiye ederim.

İçimizdeki Çocuk-Doğan Cüceloğlu

Gençliğimin ilk yıllarından beri en sevdiğim psikolog yazardır. Bir gün çalıştığım şirkete değerli hocam Doğan Cüceoğlu seminer vermek için geldi. Seminerini dinlediğimde kendisine olan saygım ve sevgim daha da arttı. Şimdilerde sosyal medya hesaplarından yazılarını okuyorum, paylaşımlarını takip ediyorum. Her yazdığı kitap da kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz. Kişisel gelişim için eğitici ve öğretici bir tarzı vardır. Psikolog kimliği ile olaylara derinden yaklaşır. İçimizdeki Çocuk kitabında, insanların davranış biçimlerine,  duygu ve düşüncelerinin nasıl etki ettiğini ele almıştır. Bu kitabı okuduktan sonra kendinizdeki değişimleri göreceksiniz. Çocukluğumuzda yaşadığımız her olay ilerleyen hayatımızda kişiliğimize olumlu veya olumsuz olarak etki ediyor. Bu kitabı okurken kendi içinizdeki çocukla yüzleşeceksiniz.

İçimizdeki çocuk kitabı, hepimizin içinde bir çocuk olduğunu söyler. İçimizdeki çocuk yetiştiği ortama göre şekillenir. Bazen aile, okul, çevre, çocuğun sağlıklı gelişmesini engeller. Kişiler bedenen büyüse de, içlerindeki çocuk psikolojik olarak zayıf kalır. İçindeki çocuğu zayıf kalan bireyin kişiliği gelişmez. İçimizde hem bir çocuk hem de anne-baba taşırız. Zaman içerisinde bu iki varlık arasından İçimizdeki çocuğun sesini duymaz hale geliriz. İşte o sesi duymadığımızda benliğimizde eksiklikler başlar. Bu sesi yeniden duymamızı sağlayacak yöntemlerden bahsediyor. Kitabın içerisinde yer alan testlerle içinizdeki çocuğun sesini ne kadar duyduğunuzu ve bunu ne derecede önemsediğinizi test edebilirsiniz. Doğan Cüceloğlu içinizdeki çocuğu yeniden bulmanızu, bu çocuğu bularak benliğinizi keşfetmenize yardımcı oluyor.

Beynine Format At – Barış Muslu

Yazar Barış Muslu, Amerika’da almış olduğu bir eğitimle kişilerin beyinlerindeki kötü düşüncelerden kurtulabildiğini anlatıyor. Bu yönteme Neuro Format adı da deniliyor. Bu yöntemin püf noktalarını, nasıl mutlu olunacağını, geçmişte yaşadığımız tramvaların hayatımıza etkilerini anlatıyor. Yazar, sosyal medyada instagram üzerinden her gece canlı yayın yaparak, bu yöntemin inceliklerini okuyucularıyla paylaşıyor. Başarı, sağlık ve tüm hedeflerimize ulaşmak için beynine format at! Yazar bu yöntemle hayatınızdaki bütün korkulardan kurtulacağınızı, fobilerinizden, sigara alışkanlığınızdan, kronik ağrılarınızdan, kilolarınızdan ve bağımlılıklarınızdan kurtulabileceğinizi vaad ediyor. Bütün bunları yaparken bilimsel yöntemler kullanıyor. Sizde sıra dışı bir kişisel gelişim kitabı okumak ve bu yöntemle tanışmak istiyorsanız yazarın bu kitabını mutlaka okumalısınız. Hatta sosyal medya hesaplarını takip etmeli, canlı yayınları kaçırmamalısınız.

Her Şey Seninle Başlar-Mümin Sekman

Başarısızlık ve kaybetmenin nedenlerini anlatan kitap, sorunların bütün çözümlerinin sizde olabileceğini söylüyor. Çok akıcı ve sade bir dille anlatılan kitap okuyucuyu kendine bağlamayı başarıyor. ‘’Hayatın zorluklarıyla baş ederken de yine bütün gücün sizin elinizde olduğunu’’ vurguluyor. Başarı nedir? Öğreten kitap olarak da bilinmekte. Çok beğenilen ve övgü alan kitap olarak mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. Kitap da asıl anlatılmak istenen başarılı olmak için neler yapmamız gerektiğidir. Kişisel gelişim için önce kendin ol. Neden başarısız olduğumuzu, buna nelerin sebep olduğunu bulamamızı istiyor. Engelleri bilip, bunları ortadan kaldırırsak başarılı olmanın önünü açabiliriz. Bu kitap da ‘’atalet’’ kavramından bahseder. Bir insan bir işin nasıl yapılacağını, yapınca neler kazanacağını, yapmayınca neler kaybedeceğini bilir. Ama bütün bunları bilmesine rağmen bir eylem göstermez, harekete geçmez. İşte bu da psikolojik atalettir. Hayattan örneklerle bütün bunlar bilimsel nedenlerle anlatılıyor. Hayata bakış açınızı değiştiren, sizin başarıya ulaşmanızı sağlayacak bir kitap. Başarmak siz istediğiniz sürece çok da zor değildir. Nasıl mücadele etmemiz gerektiğini, bireyin harekete geçmesi için yapılması gerekenleri keyifli bir hale getirerek nasıl yapacağını anlatıyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? – İlber Ortaylı

İlber Ortaylı gibi değerli bir hocanın röportaj şeklinde kaleme alınmış, hayat dersi çıkarılacak bir kitabı. İlber Hocanın, yaşam deneyimlerinin anlatıldığı insanı acayip motive eden ve silkeleyen bir kitap. Çok keyifle okuyup bitirdiğiniz kitaptaki tavsiyeleri hayatınızda bir an önce uygulamaya başlamak ve kendinizi motive etme yolları üzerine düşünmek için sabırsızlanacaksınız.  Hoca "herkes kendi talihinin mimarıdır" sözüyle bireylerin kendi yaşamlarına kendilerinin yön vereceğini anlatıyor. Kendi yolunu çizmenin ne anlama geldiğini detaylarıyla yorumluyor. Adeta hayat yolculuğunda sıkıştıkça imdadınıza yetişecek başucu niteliğinde bir kitap. İnsanların hayatın her alanında ihtiyaç duyduğu çözüm yollarını örneklerle anlatıyor. Madde madde hayatta nasıl verimli olabileceğimizi tavsiyelerle dile getiriyor. İnsanoğlunun ömrü boyunca karşısına çıkan zorluklarla nasıl baş etmesi gerektiğini, hayatın anlamını ve nasıl daha güzel yaşanabileceğini anlatıyor. Hayata bakışınızda ilham alacağınız değerli bir kılavuz olarak gördüğüm için kesinlikle okunması gereken kitaplar arasındadır.

Haydi sizde bu kitaplarla ilgili fikirlerinizi yazın. Sizlerin de okuyup ilham aldığı, hayata bakış açınızı değiştiren kişisel gelişim kitaplarını yorum bölümünde bizimle paylaşın. Kim bilir, belki sizin vesilenizle alınan bir kitap, bir hayatı değiştirebilir.

okuduğunuz en iyi kişisel gelişim kitapları kişisel gelişim kişisel gelişim kitapları
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?

01 Eylül 2021
En Çok Satan Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

En Çok Satan Kişisel Gelişim Kitapları

05 Aralık 2019