AnasayfaBlogNeden Erasmus Programına Katılmalısınız?
Yurt Dışında Eğitim

Neden Erasmus Programına Katılmalısınız?

05 Mayıs 2021
Neden Erasmus Programına Katılmalısınız?

Günümüzde üniversite öğrencileri için Erasmus programı yurt dışına çıkmanın en kolay yollarından biridir. Bu program sayesinde öğrenciler, yabancı ülkelerdeki okullarla anlaşma yaparak 3 veya 12 ay arası bu programdan yararlanabilir. Eğitim masraflarının Avrupa Birliği tarafından karşılanmasıyla birlikte kalacak yer de anlaşmalı kurumlar tarafından sağlanır.

Bir öğrenci için yurt dışında eğitim almış olmak kişisel gelişimden kariyer gelişimine kadar olumlu etkiler yaratır. Yurt dışında eğitim alma şansının yanı sıra öğrenciler farklı kültürler tanıma ve diğer ülkelerden öğrencilerle tanışma fırsatını elde edebilir. Yabancı dilini geliştirmek isteyen kişiler için de en çok tercih edilen programdır. 

Erasmus Programına Katılmak İçin Sebepler

Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 55 bin öğrenci Erasmus programı ile yabancı ülkelerde eğitim almaktadır. Üniversite hayatına eşsiz bir deneyim katmak isteyen öğrencilerin kaçırmaması gereken bir fırsattır.

  • Eğitim ve kariyer

Erasmus programıyla eğitim alan öğrenci kendi ülkesinden ve kültüründen farklı öğrenme ve öğretme metotlarını keşfetme fırsatı yakalar. Bu nedenle yabancı bir ülkede süresi fark etmeksizin eğitim almak, kişiyi kendi ülkesindeki öğrencilerden bir adım öne çıkartır. Aynı zamanda da her alanda kariyer fırsatlarını yakalamasına da olanak sağlar. Çünkü öğrenciler eğitimden ülkeye geri döndüğü zaman farklı bir bakış açısına sahip olduğu kadar, yabancı dile de etkili biçimde hakim olur. Bu da iş hayatında öncelikli olma şansını arttırır.

  • Yabancı dili geliştirme

Yurt dışına çıkmak isteyenlerin en başlıca sebebi yeni bir dil öğrenmek veya var olan yabancı dili geliştirmektir. Bir dili öğrenmenin en etkili yolu ise onu kullanmaktır bu yüzden yurt dışında okumak o dile maruz kalmanın en temel yoludur. Program kapsamında alınan eğitim de dahil olmak üzere iletişim için kullanılan dil İngilizcedir. Bunun yanında gidilen ülkenin anadili farklı ise İngilizceye ek olarak ikinci bir dil daha öğrenme şansı yakalanmış olur.

  • Kültürel gelişim

Erasmus programının bir diğer avantajı ise öğrencilerin çok kültürlü bir ortamın parçası olmasına yardımcı olmasıdır. Farklı kültürlerden insanlarla tanışmak yeni şeyler öğrenmeyi, önyargıları kaldırmayı, bakış açısını genişletmeyi, açık fikirli olmayı ve iletişim becerilerinin gelişmesini sağlar. Aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerini gezip yeni yerler ve kültürler keşfedilebilir. Bu olanak Erasmus programının en güzel özelliği olabilir. Çünkü gezip yeni yerler görmek kültürel gelişimin yanında kişisel gelişime de büyük katkıda bulunur. En başta öğrenci bir hayat tecrübesi kazanmış olur. Kendi kararlarını alıp bilmediği bir ülkede yaşayabilmek kişideki bağımsızlık duygusunu arttırır. Hatta çoğu araştırma ailesinden ve kendi yaşam alanından uzakta yaşayan kişilerin sorumluluk duygusunun ve bilincinin arttığını da göstermiştir.

Sonuç olarak Erasmus programı her üniversite öğrencisinin deneyimlemesi gereken bir tecrübedir. Sadece akademik eğitim olarak düşünülmemelidir. Çünkü eğitimin yanında öğrenciye sosyal ve kültürel yaşam bakımından çok fazla şey katar. Motivasyonu arttırır ve gerçek hayatla ilgili deneyimler kazandırır. Yabancı dili geliştirir ve dünyanın diğer ülkelerinde yeni arkadaşlar edindirir. Bunun yanında mezun olduktan sonra iş bulma oranını arttırır ve rakipler arasından öne çıkmayı sağlar. Bu kadar avantajının yanında Erasmus, öğrencilerin finansal ihtiyaçlarını da karşılar. Onlara maddi olarak destek çıkar ve bütün öğrencileri bu konuda eşitler. Katılmak isteyen öğrencilerin yapması gereken üniversitelerindeki Uluslararası İlişkiler Ofisine gidip başvuru yapmaktır. Daha sonrasında yabancı dil sınavına girip, yeterli planı alıp yurt dışındaki okullarla anlaşma ayarlamaktır. Son olarak öğrenciye yurtdışında eğitimin keyfini çıkarmak kalır.

Neden Erasmus Programına Katılmalısınız Erasmus Programı Erasmus Erasmus nedir Erasmus Programına katılmak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?
Yurt Dışında Eğitim

Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?

26 Şubat 2020
Erasmusun Alternatifi: Avrupa Dayanışma Programı
Yurt Dışında Eğitim

Erasmusun Alternatifi: Avrupa Dayanışma Programı

03 Mart 2021
IELTS kursu
5
(4)

IELTS Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
19979
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
360125
TOEFL Kursu
5
(3)

TOEFL Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
35099