AnasayfaBlogNasıl Etkili Hedef Belirleyebiliriz?
Hedef Belirleme

Nasıl Etkili Hedef Belirleyebiliriz?

09 Eylül 2019
Nasıl Etkili Hedef Belirleyebiliriz?

İnsanoğlu doğası gereği bir şeyi başarmak için her zaman önce hayal kurar. Bunun nedeni, hayal kurmanın bize hedeflerimizin peşinden gitmemiz için motivasyon ve ilham vermesidir. Hayaller bize hayatta bir amaç ve yön duygusu sağlar. Hayalleri hedeflere dönüştürmek için gerçekçi bir yaklaşıma sahip olmamız gerekir. Bu, neyi başarmak istediğimiz konusunda net olmak ve ulaşılabilir hedefler belirlemek anlamına gelir.

Ayrıca hedeflerimize ulaşmak için kendimizi adamamız ve kararlı olmamız gerekir. Ancak o zaman hayallerimizi gerçeğe dönüştürmeyi umabiliriz. Hedefleri olan pek çok insan vardır ancak çok azı hedeflerine ulaşır. Bunun nedeni gerçekçi bir yaklaşıma sahip olmamaları ya da yeterince adanmış ve kararlı olmamalarıdır. Hedeflerimize ulaşmak istiyorsak, önce hayalimizi belirlememiz ve ardından ona ulaşmak için gerçekçi bir plan geliştirmemiz gerekir. Ayrıca çabalarımızda kararlı ve disiplinli olmamız gerekir. Bu basit adımları izleyerek hayallerimizi gerçeğe dönüştürebiliriz.

Hedefler İçin Programlı Olmak

Hedef belirlemek başarının kritik bir bileşenidir, ancak spesifik, ölçülebilir ve ulaşılabilir gerçekçi hedefler belirlemek önemlidir. Gerçekçi olmayan bir hedefe ulaşmaya çalışmak hayal kırıklığı ve hüsrana yol açabilir ve hatta sizi başarısızlığa sürükleyebilir. Hedef belirlerken kapasitenizi göz önünde bulundurmanız ve hedefin gerçekçi bir şekilde ulaşabileceğiniz bir şey olduğundan emin olmanız önemlidir.

Gerçekçi olmayan hedefler belirlemenin olumsuz sonuçlarının yanı sıra, ulaşılabilir hedefler belirlemenin doğal faydaları da vardır. Bir hedefe ulaşmak tatmin ve başarı duygusu sağlayabilir ve size başarı için çabalamaya devam etme motivasyonu verebilir. Hedef belirlerken gerçekçi olun ve kendi yeteneklerinizi göz önünde bulundurun, böylece kendinizi başarıya hazırlayabilirsiniz.

İlgili yazı: Hedef Belirleme Başarıyı Arttırıyor

İyi bir hayat, iyi bir gelecek için düşünme yapısını geliştirme, güçlü ikili ilişkiler ve toplumsal rollerdeki öne çıkma isteğinin arttırması gibi olumlu yönleri de vardır. Bunun yanı sıra zaman kavramı hedef belirlendiğinde daha efektif kullanım sağladığı kişinin daha programlı olması belki de bu durumun en belirgin özelliğidir. 

Etkili hedef belirlemek

Tüm hayallerinizi gerçekleştirmek kolay bir iş değildir, ancak gerçekçi hedefler belirlerseniz, bir gün gerçekleşme olasılığını artırırsınız. Duygusal taraf hedef olarak ortaya çıkar. Bir hayalimiz varsa, önce onu bir hedefe dönüştürmeliyiz. Hayal kırıklığı, bir şeyin beklendiği kadar iyi olmadığını keşfetmeye eşlik eden duygudur. Bu yüzden hedef koyarken aşırıya kaçmamaya dikkat etmeli ve mümkün olduğunca gerçekçi olmaya çalışmalıyız ki yol boyunca hayal kırıklığına uğrayıp hayallerimizden vazgeçmeyelim.

Hedeflerimize ulaşmak için irade sahibi olmanın yanı sıra azim ve kararlılık da gereklidir, çünkü çoğu zaman başarıya giden yol kolay değildir ve kendimizi sorgulamamıza neden olacak engellerle karşılaşırız, ancak ne istediğimiz konusunda net olursak bir gün bunu başarırız. Hayal kurmak iyidir, ancak hayallerinizin gerçeğe dönüşmesini istiyorsanız, hedefler belirlemeniz ve onlara ulaşmak için çaba göstermeniz gerekir. Duygusal dengeye sahip olmak da anahtar rol oynayacaktır, böylece olumsuz duygular bizi ele geçirip yapmak istediğimiz şeyi başarmamızı engellemeyecektir.

Aksilikler karşısında cesaretinizi kaybetmemeye çalışın ve hatalarınızdan ders çıkarın, çünkü attığınız her adım sizi hedefinize daha da yaklaştıracaktır. Hayallerimize ulaştığımızda kendimizi çok tatmin olmuş hissederiz, çünkü harcadığımız tüm çabaya değmiş ve yol boyunca karşılaştığımız tüm zorlukların üstesinden gelmeyi başarmışızdır. İşte o zaman, eğer gerçekten istersek her şeyin mümkün olduğunu anlarız. Bu yüzden hayal kurmaya cesaret edin ve hayalleriniz gerçeğe dönüşene kadar onlar için savaşın.

İlgili yazı: Hedeflere Ulaşmanın Yolları

Hedef belirleme nasıl oluyor?

Hedef belirleme korku ve kaygı faktörü gibi birçok şeye neden olabiliyor. O yüzden hedef belirleme yöntemlerimizi çok iyi düzenleyerek kendimizi yüksek derecede motive etmeliyiz. Çok kolay ve uygulanması pratik olan yöntemlerle hedeflerimize rahatça ulaşabiliriz. Tek yapmamız gereken buna inanmak ve inandığımız şey için harekete geçmek. 

Hedef belirleme sırasında nasıl not alınır?

Hedeflerinizi kalem kağıt kullanarak yazıya döktüğünüzde gerçekleşeceğine olan inancınız artacağı gibi kendinize olan güveninizin de tazelendiğini göreceksiniz.  Gün içinde aklınızı gelen mantıklı ya da mantıksız bir sürü fikri not aldığınızda daha sonra bunları değerlendirmek için elinizde bir kaynak olacağını göreceksiniz. 

Bu durum sizde ister istemez bir farkındalık yaratacaktır. Soyut ve somut kavramlar arasındaki farklılıkları değerlendirecek olursak eğer zihnimizde yer alan hedefler daima soyuttur. Onları somut hale dönüştürmemizin ilk şartı bir yerlere not almak ve notu zamana yayarak değerlendirmeye tabi tutmaktır. Her gerçekleştirdiğiniz kolay hedefler bir sonrakiler için sizlere mutlak bir motivasyon kaynağı olacaktır. Bir şeyleri başardığını görmek bireyde devam etme isteğini canlı tutacaktır. 

Hedeflerinizi Bölümlere Ayırın

Büyük hedeflerin büyük uğraşlar sonucu ulaşılabilir olduğu gerçeği ile hedeflerin kademe kademe yerine getirilmesi en sağlıklı ilerleme yöntemlerindendir. Hedefler büyük olduğu zaman ulaşım süremiz çetin olacaktır. Bunun içindir ki ne kadar uzun bir uğraş içine girersek sarf edeceğimiz efor ve göstereceğimiz gayret bizi o kadar hedefimize yaklaştıracaktır. Bazen uğraşlarımızı sonucu elde edeceğimiz bir şey olmadığında yavaş yavaş motivasyonumuz azalmaya başlar ve ilgili amaca ulaşamayacağımız kaygısı bizde yer edinmeye başlar. 

İşte oluşacak bu durumun önüne geçmek için mutlaka belirlediğimiz hedefleri bölümlere ayırarak çalışmalar gerçekleştirmeliyiz. Hedeflerimizin her bir bölümünü yerine getirerek son noktaya ulaşana kadar daha motive ve özgüven duygusu yüksek bir şekilde yolumuza devam edebiliriz. 

Hedef belirleme de kademe kademe ilerlememiz hedefleri daha gerçekçi bir varyasyona çevireceğinden önemli bir adımı da beraberinde atmış olacağız. Kısaca yapmamız gereken asıl amacımızı kademelere ayırarak gerçekleştirme olasılığımızı önce kendimizin benimsemesi ve sağlam adımlar ile ilerlememiz için zemin hazırlamamızdan geçiyor.

Hedefleri Kategorilere Ayırın

Konu iş odağı olduğunda tavsiye edilen durumlardan birisi tek bir işle ilgilenip odağı dağıtmamaktır. Teoride doğru bir yaklaşım ve geçerli bir durumdur. Fakat hayatımızda iş, sağlık, yaşam stillerimiz ve ilişkilerimiz farklı alanlar oluşturduğu için kategori mantığı devreye girmektedir. Bilindiği gibi her alanın kendi içinde ayrı bir önemi vardır.

İş alanında belirlenen bir hedef varsa bunun yaşam stilimize de yansıdığı hatta ve hatta sağlık yönünden düşünecek olursak daha özenli olmamız gerektiği kaçınılmazdır. İlişkilerimiz konusunda da tüm bunların devamında belirli bir düzenimizin olması gerekmektedir. Tüm bunların sonucunda gelişimimiz sürdürülebilir hedeflerimizden kopmadan motivemizi arttırmaya devam edebiliriz.Hedef belirleme sırasında hayatınızın farklı alanlarını düşünebiliyor olmanız hayat kaliteniz açısından olumlu sonuçlara yol açar. Buna bağlı olarak da gelişiminiz bir o kadar sürdürülebilir hale gelir.

Hedeflere Odaklanın

Belirlediğiniz hedeflerde her şey yolunda gittiği dönemlerde bile sizi hedeflerinizden alıkoyacak zorluklarla karşılaşma ihtimaliniz olabiliyor. Bu gibi durumlarda konsantrasyonu düşürmeden hedeflere odaklanmalı ve ilerlemeye devam etmeliyiz.
Hedeflerimiz başlangıçtan bitişe kadar sürekli gözlem yapılması gereken uzun bir süreçtir. Bu nedenle sonuca ulaşana kadar hedeflerimizi daima kontrol altında tutmamız gerekir.

Zaman zaman başarı sürecini arttırmak için farklı sebepler ortaya koyarak pozisyonunuzu güçlendirmelisiniz.Gerçekçi bir süreç için takibi yapılabilen, kontrolü yitirmeyeceğimiz bölümler sürekli aklımızın bir köşesinde yer almak zorundadır. Süreçler sağlıklı işlemezse devamında mutluluk ve başarının gelmeyeceği kaçınılmaz bir gerçektir.

Hedefleri Tanımlayın

Hedeflerimizi kademeli olarak başarmaya başladık ama tanımlarını iyi yapmazsak tüm çabalarımızın bir anda yok olacağı gerçeğinden kaçınmalıyız. Hedef belirleme sırasında kriterlerimiz kesin olmalı ve değişiklik yapmadan sağlıklı bir şekilde ilerlemeliyiz. Belirlenecek hedeflerimiz açık olmalı ki tanımlanması kolay olsun. 

Tanımsız hedeflerin sürdürülebilir olmayacağı zaman kaybı olacağı gibi tanımlı hedefler daha gerçekçidir. Eğer hedeflerimizin hayal dünyasında sadece bir düşünceden ibaret olmadığını önce kendimizi kanıtlamamız gerektiğinde tüm bu saydığımız süreçlerin sağlıklı işlemesi gerekmektedir.

Hedef belirleme için eğitim almak gerekir mi?

İş hayatında hedeflerinize ulaşmak için birbirinden farklı ücretsiz online eğitimler alabilir sertifika sahibi olabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü kişisel gelişim eğitimleri ve iş hayatı eğitimleri ve başta olmak üzere ücretsiz eğitimler vermektedir.

hedef hedef belirleme online eğitimler kişisel gelişim iş hayatı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.