Close
Mobil Menu Bars

Nasıl Etkili Hedef Belirleyebiliriz?

09 Eylül 2019, 1685 defa okundu.
Nasıl Etkili Hedef Belirleyebiliriz?
hedef, hedef belirleme, online eğitimler, kişisel gelişim, iş hayatı,

İnsanoğlu doğası gereği daima bir şeylere ulaşmak için önce hayal kurar. Daha sonra bu hayalleri hedeflere dönüştürme çabası içine girer. Çünkü hedeflere gerçekçi yaklaşmak sonuca ulaşmamız için ilk şarttır. Her bireyin hedefleri vardır fakat bunları özenle ve özveriyle yürüten çok az sayıda kişiye rastlamaktayız. 

Hedefler İçin Programlı Olmak

Hedeflerimizi belirlediğimizde göz ardı edip hedefle ilgili heyecanımızı kaybettiğimizde umursamaz davranışlarımız bizleri sadece hayal kurmanın ötesine götürmeyecektir. Hedef belirleme başarıyı arttırıyor ancak hedeflerimiz kapasitemize uygun özellikli, ölçülebilir ve ulaşılabilir olmalı. Bu kadar olumsuzluğun yanı sırada bize doğal olarak kazandırdığı bir durumda elbette var tabi ki. 

İyi bir hayat, iyi bir gelecek için düşünme yapısını geliştirme, güçlü ikili ilişkiler ve toplumsal rollerdeki öne çıkma isteğinin arttırması gibi olumlu yönleri de vardır. Bunun yanı sıra zaman kavramı hedef belirlendiğinde daha efektif kullanım sağladığı kişinin daha programlı olması belki de bu durumun en belirgin özelliğidir. 

Etkili Hedef 

Hedeflerimiz dikkatle incelediğimizde hayat sahnesindeki rolümüzü ortaya döktüğümüz birer araç haline gelebiliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi bazılarımız sadece hayal kurarken, bazılarımız ise hem hayal kurmakla birlikte bunları uygulamak için çaba sarf eder. Bu yolda tabi ki hayal kırıklıkları olması sonucu duygusal yanımız ortaya çıkmaktadır. Bunun için bir hayalimiz varsa önce onu hedefe dönüştürmeliyiz. Hedeflere ulaşmanın yolları tabi ki var.

Hedef belirleme nasıl oluyor?

Hedef belirleme korku ve kaygı faktörü gibi birçok şeye neden olabiliyor. O yüzden hedef belirleme yöntemlerimizi çok iyi düzenleyerek kendimizi yüksek derecede motive etmeliyiz. Çok kolay ve uygulanması pratik olan yöntemlerle hedeflerimize rahatça ulaşabiliriz. Tek yapmamız gereken buna inanmak ve inandığımız şey için harekete geçmek. 

Hedef belirleme sırasında nasıl not alınır?

Hedeflerinizi kalem kağıt kullanarak yazıya döktüğünüzde gerçekleşeceğine olan inancınız artacağı gibi kendinize olan güveninizin de tazelendiğini göreceksiniz.  Gün içinde aklınızı gelen mantıklı ya da mantıksız bir sürü fikri not aldığınızda daha sonra bunları değerlendirmek için elinizde bir kaynak olacağını göreceksiniz. 

Bu durum sizde ister istemez bir farkındalık yaratacaktır. Soyut ve somut kavramlar arasındaki farklılıkları değerlendirecek olursak eğer zihnimizde yer alan hedefler daima soyuttur. Onları somut hale dönüştürmemizin ilk şartı bir yerlere not almak ve notu zamana yayarak değerlendirmeye tabi tutmaktır. Her gerçekleştirdiğiniz kolay hedefler bir sonrakiler için sizlere mutlak bir motivasyon kaynağı olacaktır. Bir şeyleri başardığını görmek bireyde devam etme isteğini canlı tutacaktır. 

Hedeflerinizi Bölümlere Ayırın

Büyük hedeflerin büyük uğraşlar sonucu ulaşılabilir olduğu gerçeği ile hedeflerin kademe kademe yerine getirilmesi en sağlıklı ilerleme yöntemlerindendir. Hedefler büyük olduğu zaman ulaşım süremiz çetin olacaktır. Bunun içindir ki ne kadar uzun bir uğraş içine girersek sarf edeceğimiz efor ve göstereceğimiz gayret bizi o kadar hedefimize yaklaştıracaktır. Bazen uğraşlarımızı sonucu elde edeceğimiz bir şey olmadığında yavaş yavaş motivasyonumuz azalmaya başlar ve ilgili amaca ulaşamayacağımız kaygısı bizde yer edinmeye başlar. 

İşte oluşacak bu durumun önüne geçmek için mutlaka belirlediğimiz hedefleri bölümlere ayırarak çalışmalar gerçekleştirmeliyiz. Hedeflerimizin her bir bölümünü yerine getirerek son noktaya ulaşana kadar daha motive ve özgüven duygusu yüksek bir şekilde yolumuza devam edebiliriz. 

Hedef belirleme de kademe kademe ilerlememiz hedefleri daha gerçekçi bir varyasyona çevireceğinden önemli bir adımı da beraberinde atmış olacağız. Kısaca yapmamız gereken asıl amacımızı kademelere ayırarak gerçekleştirme olasılığımızı önce kendimizin benimsemesi ve sağlam adımlar ile ilerlememiz için zemin hazırlamamızdan geçiyor.

Hedefleri Kategorilere Ayırın

Konu iş odağı olduğunda tavsiye edilen durumlardan birisi tek bir işle ilgilenip odağı dağıtmamaktır. Teoride doğru bir yaklaşım ve geçerli bir durumdur. Fakat hayatımızda iş, sağlık, yaşam stillerimiz ve ilişkilerimiz farklı alanlar oluşturduğu için kategori mantığı devreye girmektedir. Bilindiği gibi her alanın kendi içinde ayrı bir önemi vardır.

İş alanında belirlenen bir hedef varsa bunun yaşam stilimize de yansıdığı hatta ve hatta sağlık yönünden düşünecek olursak daha özenli olmamız gerektiği kaçınılmazdır. İlişkilerimiz konusunda da tüm bunların devamında belirli bir düzenimizin olması gerekmektedir. Tüm bunların sonucunda gelişimimiz sürdürülebilir hedeflerimizden kopmadan motivemizi arttırmaya devam edebiliriz.Hedef belirleme sırasında hayatınızın farklı alanlarını düşünebiliyor olmanız hayat kaliteniz açısından olumlu sonuçlara yol açar. Buna bağlı olarak da gelişiminiz bir o kadar sürdürülebilir hale gelir.

Hedeflere Odaklanın

Belirlediğiniz hedeflerde her şey yolunda gittiği dönemlerde bile sizi hedeflerinizden alıkoyacak zorluklarla karşılaşma ihtimaliniz olabiliyor. Bu gibi durumlarda konsantrasyonu düşürmeden hedeflere odaklanmalı ve ilerlemeye devam etmeliyiz.
Hedeflerimiz başlangıçtan bitişe kadar sürekli gözlem yapılması gereken uzun bir süreçtir. Bu nedenle sonuca ulaşana kadar hedeflerimizi daima kontrol altında tutmamız gerekir.

Zaman zaman başarı sürecini arttırmak için farklı sebepler ortaya koyarak pozisyonunuzu güçlendirmelisiniz.Gerçekçi bir süreç için takibi yapılabilen, kontrolü yitirmeyeceğimiz bölümler sürekli aklımızın bir köşesinde yer almak zorundadır. Süreçler sağlıklı işlemezse devamında mutluluk ve başarının gelmeyeceği kaçınılmaz bir gerçektir.

Hedefleri Tanımlayın

Hedeflerimizi kademeli olarak başarmaya başladık ama tanımlarını iyi yapmazsak tüm çabalarımızın bir anda yok olacağı gerçeğinden kaçınmalıyız. Hedef belirleme sırasında kriterlerimiz kesin olmalı ve değişiklik yapmadan sağlıklı bir şekilde ilerlemeliyiz. Belirlenecek hedeflerimiz açık olmalı ki tanımlanması kolay olsun. 

Tanımsız hedeflerin sürdürülebilir olmayacağı zaman kaybı olacağı gibi tanımlı hedefler daha gerçekçidir. Eğer hedeflerimizin hayal dünyasında sadece bir düşünceden ibaret olmadığını önce kendimizi kanıtlamamız gerektiğinde tüm bu saydığımız süreçlerin sağlıklı işlemesi gerekmektedir.

Hedef belirleme için eğitim almak gerekir mi?

İş hayatında hedeflerinize ulaşmak için birbirinden farklı ücretsiz online eğitimler alabilir sertifika sahibi olabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü kişisel gelişim eğitimleri ve iş hayatı eğitimleri ve başta olmak üzere ücretsiz eğitimler vermektedir.

Yazar: Murat Kahraman
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Gizem Kurtbeyoğlu
13 Aralık 2019
5.0

Hedefleri kategorilere ayırmak çok etkili oluyor