AnasayfaBlogMezun Olmadan Önce Öğrenmeniz Gereken 9 Şey
Yeni Mezun

Mezun Olmadan Önce Öğrenmeniz Gereken 9 Şey

18 Ocak 2019
Mezun Olmadan Önce Öğrenmeniz Gereken 9 Şey

Mezun olmak üzeresiniz ve artık potansiyel bir çalışansınız. İş hayatına atılmadan önce öğrenmeniz gereken birkaç konu var. Bu konular özgeçmişinizde yer almaz ancak mezun olmadan önce bu yetenekleri kazanmanız size iş hayatınızda ve iş arayışınızda yardımcı olacaktır.

Mezun Olmadan Önce Öğrenmeniz Gereken Kurallar Neler?

Elbette üniversiteye girerken bir meslek sahibi olmak planlarınız arasındaydı. Okulunuzu bitirdiniz ve şimdi iş dünyasına adım atmaya hazırlanıyorsunuz. Şimdiye kadar alıştığınız düzenden ve dinamiklerden farklı bir dünya sizi bekliyor. Öğrenciyken kabul ettikleriniz ya da size normal gelebilen konular iş dünyasında aynı tepkiyle karşılanmayabilir. Çünkü iş dünyasının yazılı olmayan kuralları vardır. Artık öğrenci değilsiniz. İşte bu yazı size çalışan gözüyle bakmanız için yazıldı. Şimdi gelelim mezun olmadan önce öğrenmeniz gereken konulara.

Bağımsız Olmayı Öğrenmek Neden Önemli?

Öğrenciyken farkında olmasanız da birilerine ya da birşeylere bağımlıydınız. En sıkıştığınız noktada ailenize güveniyordunuz. Çünkü kaç yaşına gelirsek gelelim ebeveynlerimiz için hep onların çocuklarıyız. Ancak şimdi bu kuralı saf dışı etme vakti. Bireysel olun ve başınız sıkıştığında kaçabileceğiniz yerler olduğunu kafanızdan silin. Çünkü çalışırken kendinizi savunmanız gereken durumlar olacak ve bağımsız olamazsanız bunu yapmakta güçlük çekersiniz.

Tavsiye İstemeyi Öğrenin

Bağımsız olmayı öğütledik ancak bunu kimseden tavsiye almayacaksınız olarak yorumlayın. Öğretmenlerinizden ya da ailenizden tavsiye elbette almalısınız. Bağımsız bir insan olmak demek aldığınız tavsiyeyi doğru kullanacak ayrımı yapabilmek demektir. Ailemizden ya da akıl hocalarımızdan gerekli durumlarda tavsiye almak iş dünyasında işinize yarayacaktır.

Hazırlıklı Olmayı Öğrenin

Lise ve üniversite hayatınız boyunca hep sınıfa hazırlı gelmeyi alışkanlık haline getirin. Eğer bir ödeviniz varsa onu yapmış olarak sınıfa gelin. Bu beceriyi edinmek iş dünyasında daha titiz çalışmanızı sağlar. Ve iş dünyası titiz çalışanları sever.

Eleştirilmeyi Öğrenin

Eleştiri aldığınızda bunu kişiliğinize bir saldırı olarak değil de, gelişmeniz için yapılan bir tavsiye olarak almanız size yardımcı olacaktır. Bunu neden yapmalısınız? Örneğin iş hayatınıza atıldığınızda patronunuzdan gelen performans değerlendirmelerine alınmak ya da gücenmek yerine, performansınızı geliştirmeye çalışmak olması gerekendir. Tabiki patronunuzdan gelen bir bildirim öğretmenlerinizinki gibi olmayacak ama bunu gelişmek için kullanmak işinize yarayacaktır.

Eğlenceye Hayır Demeyi Öğrenin

Sabah erkenden bir dersiniz var ancak akşam için de çok eğlenceli bir etkinlik daveti aldınız. Yorulacak sabah kalkmakta güçlük çekeceksiniz. Ama nasılsa öğrencisiniz arka sırada uyursunuz değil mi? Ancak iş dünyasında böyle bir şansınız olmayacak. Bu yüzden yeri geldiğinde eğlenceli aktivitelere hayır diyebilmelisiniz.

Yeri Geldiğinde İddialı Olmayı Öğrenin

İş dünyasında istemediğiniz müddetçe hiçbir şeyi alamazsınız. Bunun alışkanlığını kazanabilmek için okulda hak etmediğinize inandığınız bir not aldığınızda hocanıza sorun. Çünkü iş dünyasında yeri geldiğinde patronunuzdan zam istemeniz gerekir bunun için zam nasıl istenir bilmeli ve bunu yapabilmek için ölçülü bir şekilde iddialı olmalısınız.

Yardım İstemeyi Öğrenin

Bir ödevi tamamlamakta zorluk çekiyorsanız, profesörünüzden yardım isteyin. Yardım alabileceğiniz insanlara danışmaktan çekinmeyin. Bu yardımlar size iş dünyasında da lazım olacak. Bilmedikleriniz konusunda yardım istemek gelişiminizi destekler.

Problem Çözmeyi Öğrenin

Problem çıktığında bir başkasının onları çözmesini bekleyebilirsiniz. Bu geçici olarak sorunları çözer ancak sizin problem çözme becerilerinizi geliştirmez. İş dünyasında problem çözemeyen, kritik düşünemeyen insanlar pek hoş karşılanmaz. Birçok işveren bu becerilere değer verir ve çalışanında arar. Çalışma hayatında kriz yönetimini bilmeniz gerekir. Bu yüzden problemleri tanımalı, çözmeye çalışmalı ve kritik düşünme becerilerinizi geliştirmelisiniz.

Zamanı Yönetmeyi Öğrenin

Lisede ve üniversitede çok ödev yapmanız gerekti. Ödevleri zamanında teslim etmediğinizde muhtemelen puanlarınız kırıldı. Peki aynı ödevi yaptığın halde neden daha az puan alasınız ki? Bu yüzden zamanı yönetmeyi ve doğru kullanmayı öğrenmelisiniz çünkü iş dünyası da bundan farklı olmayacak. Eğer işte size verilen projeleri zamanında tamamlarsanız hem patronunuzu etkileyebilir hem de daha az strese maruz kalırsınız. Bir projeyi teslim edebilmek için aceleyle yapmaya çalışmak sizi fazlasıyla strese sokar ve hata oranınızı arttırır.

Artık mezunsunuz ve muhtemel iş görüşleriniz olacak, görüşmeye gitmeden önce Yeni Mezun Mülakat Soruları yazımıza da bakabilirsiniz.

Mezun Olmadan Önce Öğrenmeniz Gereken 9 Şey iş hayatı mezun yeni mezun
Kübra Uslu
Kübra Uslu
İçerik Editörü

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Kariyer, iletişim konularında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.