Close
Mobil Menu Bars

Markalaşma Planı İçin 10 Yöntem

01 Temmuz 2019, 2021 defa okundu.
Markalaşma Planı İçin 10 Yöntem
markalaşma, slogan, logo, renk, müzik, strateji, kişisel markalaşma,

Marka dediğimiz olgu bir ürünü veya hizmeti tanıtmaya bir benzerinden ayırmaya yönelik yapılan hareketlerin bütünüdür. Markalaşma ise bu olgunun sürecidir ve bu süreç bilinirliği arttırmakla birlikte tüketiciler için riski azaltır. Böylece pazarlama açısından daha düşük harcamalarla daha yüksek sonuçlar elde edilmiş olunur. Yani herhangi bir ürün veya hizmet sağlıyorsan markalaşmak ticari anlamda yapabileceğin en iyi hamlelerden biridir.

Ne Olduğunu Bil

Kişisel markalaşma süreci bireyle bütün olarak ilerler. Önemli olan bu markanın nasıl yönetileceğidir. Sürdürülebilirlik ve marka deneyimi için iş planı çok önemlidir. Yönetmek istediğin markanın iş planını oluştururken bizlere yardımcı olabilecek bazı ipucularını sıralayalım.Kişisel marka yaratabilmek için öncelikle kendini iyi tanımalısın.

Artılarını ve eksilerini bilmek oluşturduğun marka açısından büyük bir öneme sahiptir. Sunduğun ürün kendin olduğun için her yönüyle kendini tanıman, oluşabilecek aksiliklerde önceden planlı olmanı sağlayacaktır. Bu yönde çalışmalar yapmak ve kendine bir misyon belirlemek saygınlığına ve bilinirliğine büyük katkı sağlar.

Hedeflerini Belirle

Öncelikle ne yapmak istediğine karar ver. Yapmak istediğin şey üzerinde kesin bir duruş sergilersen markanın daha hızlı gelişmesini sağlarsın. Bu konuda hedeflerini belirlemek ve bunları gerçekleştirmek senin için çok daha kolay olur.

Hedef Kitleni Araştır

Ürünü veya hizmeti alacak kişileri tanıman gerçekleştirmek istediğin hedefler için en önemli unsurdur. Kişilerin beklentilerini karşılamak ve onlara en iyi hizmeti sunmak senin başlıca görevin bu olmalı.

Marka Kimliğini Oluştur

Marka kimliğinin seni yansıtması gerekir. Tamamiyle kendini yansıttığını düşündüğün zaman rakiplerinden ayrılmaya başlarsın. Marka kimliği oluştururken bazı öğelere dikkat etmek gerek. Marka değeri için sloganın önemi oldukça fazla. İlgi çekici bir slogan olmazsa olmaz. Marka için oluşturduğun çarpıcı sloganın yanında isim, logo, renk ve müzik gibi öğeler de bütünüyle seni yansıttığı zaman kişisel markalaşma yolunda ilerleyebilmek çok basit.

Markalaşma Araçlarını Seç

Kendini tanıtabilmek için çeşitli mecralardan yardım alabilirsin. Örneğin kişisel bir blog açmak bilgi ve deneyimlerini aktarabilmen açısından markalaşma sürecine büyük katkı sağlar. Oluşturduğun nitelikli içeriklere göre arama motorlarında üst sıralara kadar çıkıp bilinirliğini arttırabilirsin.

Bunun yanı sıra sosyal medyanın bilinçli ve aktif kullanılmasıyla aynı şekilde bilinirliğini arttırıp daha fazla kişiye ulaşabilirsin. Online gerçekleştirebileceğin bu faaliyetlerin dışında seminer ve konferanslara katılıp sivil toplum kuruluşlarında görev alabilirsin. Bunlar senin kişisel gelişiminde ve sunduğun hizmetlerin gelişmesinde büyük rol oynayacaktır.

Analiz Yap

Analiz yapmak her işte olduğu gibi kişisel markalaşma sürecinde de maliyeti indirgeyen bir yöntemdir. Analizlerini çeşitli sitelerden yardım alarak yaparsan ulaşmak istediğin kitleye daha hızlı ulaşır ve aynı zamanda nokta atışı sağlayarak reklam bütçesinden büyük oranda kar elde etmiş olursun.

Stratejini Oluştur

Bütün bu bahsettiğimiz maddelerle aslında stratejini de belirlemiş olursun. Ne yaptığını ve ne yapacağını bildiğin zaman vizyonunu belirleyerek istediğin kitleye istediğin hizmeti sağlayabilirsin.

Reklam Ver

Hedef kitlene ve yaptığın analize göre şekillenen raporlarla hedeflerin doğrultusunda reklamlardan yardım alabilirsin. Arama motorlarına vereceğin reklamlar bu noktada sana çok fayda sağlayacaktır.

Gerektiğinde Yardım Al

Her şeyi kendim yapacağım diye tutturmanın bir anlamı yok. Takıldığın durumlarda dışarıdan yardım almak hem mental hem de fiziksel olarak seni rahatlatacaktır.

Tekrarla

Kişisel markalaşma sürecinde yukarıdaki maddeleri tamamladıktan sonra bir köşeye çekilmek bütün stratejinin işlevselliğini kaybetmesine neden olabilir. Gerçekleştirmek istediğin şey süreklilik ve tutarlılık gerektirir. Sürekli değişen dünya içerisinde yaşıyoruz. Bu sebeple oluşturduğumuz stratejinin de değişmesi gerekebilir. Analiz yapmayı belirli süreler içerisinde tekrarlarsan değişen dünyaya ayak uydurabilirsin.

Yazar: Ezgi İlter
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Dursun Ağdeniz
Dursun Ağdeniz
01 Temmuz 2019
5.0

Çok değerli bilgiler için teşekkür ederiz