AnasayfaBlogMarka Kimliği Nasıl Tasarlanır?
Marka Yönetimi

Marka Kimliği Nasıl Tasarlanır?

28 Ağustos 2021
Marka kimliği yani kurumsal kimlik oluşurken bir araya gelecek unsurlar nelerdir? Markanıza uygun tasarımı nasıl yapacağınıza tüm bilgiler bu yazıda.

Her insanın olduğu gibi markanın da kendine has bir karakteri, bir öyküsü vardır. Sonra bunlara bir kimlik kazandırılır ve sadece kişiye veya markaya özel olmuş olur.  O zaman markamızı oluştururken ilk önce markanın ortaya çıkma hikayesi hazırlıklarına başlamak gerekecek. Daha sonra da marka kimliğinizi hayata geçirmek ve bir marka olarak kim olduğunuzu, sektörde kullanılabilecek somut tasarım varlıklarına dönüştürmek üzere bir Grafik Tasarımcı ve Marka Danışmanı ile çalışmak üzere işi uzmanlarına bırakacağız. Hatta bir mağazanız varsa da Görsel Mağazacılık ile ilgili uzmanlaşmış bir kişiyle çalışmanız artı bir değer sağlar.

Marka Kimliği Nasıl Tasarlanır?

1-   Logo

Logonuz marka kimliğinizin yapı taşıdır. Nasıl ki içinde adı soyadı, Türkiye Cumhuriyeti nosu ve fotoğrafınızın olduğu size ait bir kimliğiniz var; işte markanızın da kimliği bu logo olacak.

Seçmiş olduğunuz tasarımcınızla çalışırken, markanızın logosunu aşağıdaki konuları netleştirerek işe başlayabilirsiniz: 

·       Kim olduğunuzu, marka olarak neye değer verdiğinizi ve konseptinizi açıkça iletin;

·       Görsel olarak neyi beklediğinize tam olarak karar vermelisiniz. İlgi çekici, basit, temiz ve düzenli olmalı gibi…

·       Olmasını istediğiniz logonun sektörünüzü yansıtan tasarım stillerine benzer mi? Bu konuda son 6 aydaki stillerin ve trendlerin ilerisinde bir fikir olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü, markanıza yapacağınız yatırımı sağlam temeller üzerine kurmalısınız.

·       Eğer yeni bir oluşum ortaya çıkarmak istiyorsanız, işin profesyonelleriyle çalışmanız gerekiyor. Ama tasarımcınızla riske girmek istemezseniz işinizi garantiye almanız ilk başlarda markanız için daha uygun olabilir.

·       Kitleniz üzerinde markanızla ilgili kalıcı bir izlenim yaratacak ne tür anlamlar yüklenebilir? Bu detaylarla birlikte kurumsal kimliğinizi tamamlayabilirsiniz. 

Bununla birlikte tasarlanan logonuzun her zemine uygun kullanımı olmasına dikkat edin. Her birinin marka kimliğinize uygun olduğundan emin olmak için logonuzu birden fazla formatta, siyah beyaz sürüm veya çoklu boyutlar gibi kullanım biçimlerinde uyum sağladığından emin olun.

2-   Web sitesi ve Sosyal Medya 

Web siteniz marka kimliğinizin temsilinde en önemli araçlardan biridir. Özellikle bir online işletme veya dijital ürün çalıştırıyorsanız, müşterileriniz sizinle iş yapmaya karar vermeden önce web sitenizi mutlaka kontrol edecektir. Web siteniz, marka kimliğinizin tam ve doğru olarak anlatılması gereken yerdedir. Yani web siteniz sizin markanızın dijital vitrinidir. Bu yüzden teknolojik gelişmelere karşı güncel olması, sizi öne taşır. Akıllı telefonlara, tabletlere ve her boyuttaki bilgisayar ekranı ölçülerine uyumlu olarak, her tür arama motorunda kolaylıkla açılabilmelidir. 

Aynı şekilde sosyal medya sayfalarınız da satışlarınıza uygun konumlandırılmalıdır. Görseller anlaşılır düzende, net ve ilgi çekici olmalıdır. Web siteniz ve sosyal platformlarınızın hepsi birbirine uyumlu ve bağlantılı olmalıdır. Bunun için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda iyi bir sosyal medya eğitimi almanızı öneririm. Çünkü nerdeyse hergün güncellenen sosyal platformların hızına ne kadar anlık yetişebilirseniz, markanız da o kadar ön sıralara yerleşir. 

3-   Ürün Paketleme

Ürününüz fiziksel bir ürün ise, ürürününüze uygun doğru paketlemeyle müşterileri hem markanıza çekebilir, hem markanızın online ticaretteki oluşacak güveni sağlamlaştırabilir.

İster soğuk demlenmiş bir içecek şişesini düşünün, ister e-ticaret işinizden kıyafet satın alan müşterilerinize göndereceğiniz kargonuz olsun, müşteri memnuniyetini oluşturmak için iyi tasarımın değerini küçümsemeyin. İlgi çekici bir ambalaj tasarımıyla markanızın kolay bir şekilde parlaması için harika bir fırsat yakalayabilirsiniz.

4-   Kartvizitler

Herhangi bir iş görüşmesi yapıyorsanız ya da sürekli farklı firmalarla görüşme halindeyseniz, topladığınız kartvizitleri muhakkak bir sonraki görüşme için biriktireceksiniz. İyi tasarlanmış bir kartvizit, potansiyel müşterileriniz veya iş yapacağınız firmaların gözünde sizin hakkınızda olumlu fikrini pekiştirme şansı sunar. Kartvizit tasarımı, basit ve minimal olmalı. Bilgileriniz yeterli ve açıklayıcı olmalı ki size ulaşmak isteyen kişi net bir şekilde aradığı bilgiyi bulsun. Kartın bir tarafında şirket logonuz ve diğer taraftaki anahtar kişisel bilgilerinizle birlikte sektörünüzü de gözlemleyerek sade ve şık olmasına önem verin. Belki teknolojiyi yakalayan bir kartvizit sunumu yaparak QR kodu ve elektronik aksesuar kartvizitleri bile kullanabilirsiniz. 

5-   E-posta tasarımı

E-posta, müşterilerinize kendinizi hatırlatmanız ve işletmenize online yönlendirmenin harika bir yoludur. Ancak; çoğu insanın e postalarında gelen kutusu aşırı yüklüdür. Bu yüzden işinizi e-posta yoluyla büyütmek istiyorsanız, kendinizi bu karmaşadan ayırmak istiyorsanız doğru tasarımla hedefe odaklanarak, insanların dikkatini çekebilirsiniz. E-posta kullanmanızdaki amacı iyi düşünün. Buna göre tasarımlarınızın içerisindeki kullanacağınız tipografiyi anlaşılır olacak şekilde belirleyin. Kişisel bir bağlantı kurmaya çalışıyorsanız, mail içeriğinizi kısa, net ve ilgi çekici tutun. Kolayca okunabilir ve taranabilir olması sizi aramalarda daha fazla görünmenize katkı sağlayacaktır. Ayrıca daha ilgi çekici olması ve markanızın anlatımını kolaylaştırması için birkaç resim ekleyebilirsiniz. Müşterilerinize başlattığınız yeni bir giyim hattı hakkında mı konuşmaya çalışıyorsunuz? Odak noktasında birkaç manken üzerinde ya da ilgi çekici ürünü gösteren bir ürün görüntüsü ekleyin. Yani kısacası hedef kitlenizi yakalayacak farklılıkları yakalamaya odaklanın.

Marka Stili Rehberi Oluşturma

Tasarımcınızla tüm bunları masaya yatırıp tasarım varlıklarınız elinize geçtikten sonra, doğru şekilde kullanıldığından emin olun. Ardından bu unsurları çalışma arkadaşlarınızın da başka firmalarla paylaşmalarını sağlamak üzere kurumsal kitapçık şekline getirin. Markanızı doğru anlatmak için yapı taşlarınızı sıralayacak unsurları kesinlikle bir marka rehberi olarak yanınızda bulundurmalısınız. Tasarım varlıklarınızın ne zaman ve nasıl kullanılacağı ile birlikte, tasarımınızın marka ve markanız için oluşturulan ana hatları gösteren bu belge, gelecekteki bir tasarımın marka kimliğinize göre uygun kullanılmasını ve yapılacak reklam çalışmalarında hedef kitle üzerinde doğru bir algı oluşturmasını sağlayacaktır.

Marka Kimliğinde Önemli Olan Diğer Unsurlar

Marka kimliğiniz, sizi rakiplerinizden ayıran altın külçenizdir. Müşterilerinize kim olduğunuzu ve sizinle neden çalışmayı, sizden ne beklediklerini anlatmak için rehberlik eder. Ve markanızın pozitif bir ışıkta algılanmasını istiyorsanız, marka kimliğinize önem vermeniz ve müşterileriniz için kim olduğunuzu doğru şekilde yansıtan tasarımlar oluşturmanız çok önemlidir. Ve şimdi bu kimliğin öneminin farkında olarak, nasıl oluşturmanız gerektiği konusunda temel bilgileri okudunuz. 

Tüm bunların üzerine kişisel gelişiminize önem vererek iş dünyasında kendi markanızı daha da yukarı taşıyacak birçok mesleki eğitimlere de katılmak gerekir. Bu eğitimlerde e-ticaretinizi nasıl yürütebilirsiniz, sosyal medyanızı nasıl oluşturabilirsiniz, mağazanızın düzenini nasıl daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Bu özelliklerle diğer markaların önüne geçebilir, kazancınızı arttırabilirsiniz. Unutmayın ürününüz ne kadar iyi olursa olsun, onu düzgün paketleyip sunamadıktan sonra ürününüzün çok iyi olması müşteri için bir şey ifade etmeyecektir. Önemli olan ürünün iyi olmasının yanında onu müşterilerinize ilgi çekici sunumlarla teslim etmek ve izlemelerini sağlamaktır. 

Çalışma hayatımda da sonradan dahil olduğum markaların çoğunda denk geldiğim olumsuz dönüşlerin çoğunda ambalaj konusu bulunuyor. Ve bundan dolayı da çoğu kişi markadan başka sipariş vermeyerek, ürün ne kadar iyi olursa olsun olumsuz konuma yerleştiriyor. Yine markanın kurumsal kimliği tamamlanmış olsa da logonun satılan ürünle ilgisiz oluşu da yine markanın anlaşılmasını zorlaştıracaktır. Bu durum da satışları etkileyecektir. Kartvizitleri değerlendirelim. Kötü bir kartvizit markanızın unutulmasına neden olabilir. Ama iyi ve fark yaratan bir kartvizit tasarımı olursa, üzerinden uzun zaman geçse bile akılda kalıcı ve kolay ulaşılabilir olur. 

İşte bunların hepsi kurumsal kimliğin yapı taşlarındandır. Peki bu yoğunlukta bu eğitimleri nasıl alacağım diye soranlar olabilir. Sizlerin işlerini daha da basit hale getirmek için IIENSTITU online eğitim sitesini incelemenizi öneririm. Bu siteden alacağınız online eğitimlerle hem kariyerinize katkı sağlayacak sertifikaya sahip olabilirsiniz, hem de uzman kadrosuyla aklınıza takılan sorulara birebir eğitim sırasında sorarak bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz. IIENSTITU Blog sayfasından da aklınıza takılan bilgiler hakkında yazılara da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

görsel mağazacılık kurumsal kimlik marka kimliği nasıl tasarlanır marka kimliği nedir marka kimliği
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119