AnasayfaBlogMakyajda Sık Yapılan Hatalar Neler?
Video

Makyajda Sık Yapılan Hatalar Neler?

01 Temmuz 2021
Makyajda Sık Yapılan Hatalar Neler?

Makyajda sık yapılan hatalar neler? Makyaj sanatı nasıl doğdu? Makyaj yaparken uygulanan küçük hileleri ve tüyoları Gonca Erkmen Çapkın anlattı.

Makyaj sanatı uzmanı olarak Gonca Erkmen Çapkın kimdir?

Makyajla ilişkim 15-16 yaşlarından beri ilgim vardı. Resim sanatı ile de ilgileniyordum. İkisini birleştirmek istedim. Bu alanda çok güzel hocadan eğitim aldım. Pandemi öncesi yüz yüze eğitimler de veriyordum.

Nedir bu makyaj sanatı. Ne zamandan beri var? 

Makyaj kozmetik sanayinden önce de vardı. Eski çağlardan vardı. Mısırdan Asurlulardan gelen uygulamalar vardı. Dini törenlerde ayinlerde de çok fazla kullanılıyordu. Kozmetik sanayi ile birlikte modern çağda kadının vaz geçilmesi oldu. Bir sanat dalı çünkü bir el yeteneği gerekiyor. Eğitim alırken hem pratik hem teorik eğitim alıyorsunuz. Sonra da uygulama aşaması var. Makyaj sanatı olarak değerlendirebiliriz. Makyajın amacı kusurları kapatmak, iyi yönlerimizi ortaya çıkarmak. 

Kaç çeşit makyaj var? Fondöten çeşitleri neler?

Makyaj çeşitleri gündüz makyajı dediğimiz basit hafif bir makyaj, allık, ruj rimelden oluşan tür. Bir de gece makyajı var, ağır makyajlar. Şov makyajları var, konseptlere uygun. Kamere makyajı var, porselen makyaj var, kamera makyajıyla yakın. Porselen fondötenler çıktından beri günlük makyajını da onla yapıyorlar ve kötü sonuçlar elde ediyorlar. 

Fondöten seçiminde de su bağlı ve yağ bazlı var. Kuru ve normal ciltlere su bazlıyı tercih ediyoruz, daha fazla su barındırdığı için kuru ciltlerde problem yaratmıyor. Fondöten seçiminde cilt tipiniz önemli. Yağlı cildiniz varsa bol pudralı fondöten seçilmeli, kuru cilt varsa da bol su bazlı fondöten tercih edilmeli. Fondötenin bitişinin nasıl olduğu önemli. Merdiven altı ürünler kullandığınızda başarılı sonuç elde edemezsiniz. 

CC ve BB kremler için ne düşünüyorsunuz? 

Günlük makyaj için olabilir. Yoğun su bazlı. Pudra kullanmadan hafif bir katla kullanabilirsiniz. 

Kozmetik alışverişi yaparken nelere dikkat ederek almalıyız? 

Günlük makyaj için hafif ürünler kullanılabilir. Onlarda da çok büyük bir maliyet yok. Özel günlerimiz için evde ten renginize uygun, kaliteli fondöteniniz olsun. Tezgah üstü satılan tanıdık markaların taklitlerini tercih edersek üzülürüz. Zincir marketlerden mümkün olduğunca bildiğiniz markaları kullanmanızı tavsiye ediyorum. Cilt tonuna göre uyarılar var ambalajların üstünde. Bunlara dikkat edilmesi en önemli şey. 

Eyeliner çekmenin püf noktası nedir?

Eyeliner çekmek için aparatlar çıktı. El yeteneği de gerekli. En rahat eyeliner çekme aracı keçe uçlu kalem olanlar. Göz tipiniz, göz kapağı nasıl bunlara da dikkat etmek gerekiyor. 

Kozmetik malzemelerinde hayvanlarla ilgili deney yapan firmalar boykot ediliyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Merdiven altı makyaj malzemeleri kozmetik sektörü kimya sektörüyle iç içe. Bazen işin rengi değişebiliyoruz. 2015’te kozmetik ürünlerde hayvan deneyi yasaklandı. Türkiye’de hem yerli ürünler hem de ithal ürünlerde hayvan deneyi yapılan ürünler yasaklandı. Ciddi takıntısı olanlar da vegan kozmetik sektörüne göz atabilirler. 2015’ten beri kanun çıktığı için hayvan deneyleri yapılmıyor. Umarım yasaya da uyuluyordur. 

Göz irileştirme, dudak büyültme, burun küçültme, elmacık kemiği ortaya çıkarma gibi hileler var. Bunları bize anlatır mısınız? Nasıl yapılıyor? 

Küçük bir uyarı ile başlamak istiyorum. İzlediğiniz videolarda yapılan makyajları kendi üzerinizde denemek en büyük hatalardan biri ve hepimizin yüz tipi, dudak kalınlığı gibi biricik tek özelliği var. Size yapılan çok güzel görünür, aynı makyajı bana yapmak çok kötü olabilir. Öncelikle yüz şeklinize uygun makyaj yapmayı tercih edin. 

İzlediğiniz videodaki kişinin gözleri küçük ve büyütmek için yaptı. Siz uygulayınca anlamsız olmaya başlıyor o yüzden gözlerinize bir bakın, saç şekli dahi makyajı farklı gösterebilir. 

Temel anlamda renk bilgisi gerekiyor. Gölgeleme alanı daraltır, aydınlatma alanı genişletir. Bu prensibe dayalı olarak yapmalı. Yanaklarım kocaman diyorsanız gölge vermek. Gözlerim çukur diyorsanız, gözleri ön plana alacak açık renkler tercih etmek. 

Nemlendiriciden sonra 15-20 dakika beklemek gerekiyor sonra fondöten uygulayacağız. Makyaj sabitleyici sprey kullanmak da verimli olacaktır. Rimel kuruduktan sonra yapmayı unutmayın. 

Makyajda sıklıkla yapılan hatalar neler?

En büyük hatayı eyelinerda görüyoruz. Çok kalın ya da düzensiz kuyruklar. Videolardan izleyip kendi üzerimizde yaptığımız deneyler uygun olmayabilir. Biraz renk bilgisi biraz anatomi işin içine giriyor. Gözleriniz büyük ise göz içlerine koyu renklerle kalem çekerseniz gözünüz daha küçük görünür. Küçük ise mümkün olduğunca dışardan hatları belirtin. Uyum önemli, göz renginiz önemli. Renk uyumları devreye giriyor. 

Bir de göz makyajını ağır tuttu isek ruju hafif tutalım. Ruju patlattı isek göz makyajı hafif olsun. Diğer türlü gece makyajına dönüşüyor. Kaliteden ödün vermeyin, bütçenize göre en iyi almaya çalışın. 

Makyaj nedir?

Bir sanat dalı çünkü bir el yeteneği gerekiyor. Makyaj sanatı olarak değerlendirebiliriz. Makyajın amacı kusurları kapatmak, iyi yönlerimizi ortaya çıkarmak. 

Kozmetik alışverişi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? 

Günlük makyaj için hafif ürünler kullanılabilir. Onlarda da çok büyük bir maliyet yok. Özel günlerimiz için evde ten renginize uygun, kaliteli fondöteniniz olsun. Zincir marketlerden mümkün olduğunca bildiğiniz markaları kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Makyajda sıklıkla yapılan hatalar neler?

En büyük hatayı eyelinerda görüyoruz. Çok kalın ya da düzensiz kuyruklar. Videolardan izleyip kendi üzerimizde yaptığımız deneyler uygun olmayabilir.

makyaj
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?
Mülakat - İş Görüşmesi

İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

26 Temmuz 2021
İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilmeli?
CV - Özgeçmiş

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilmeli?

30 Ağustos 2021