AnasayfaBlogKonsantrasyon Egzersizleri
Kişisel Gelişim

Konsantrasyon Egzersizleri

13 Ağustos 2021
Konsantrasyon Egzersizleri

İnsan, sosyal bir varlık. Hayatımızın tamamını iletişim ile var ediyoruz. Dışarıdan gelen uyaranlar ile beyinde oluşan sinyallerin birleşmesi, bu iletişimin başlangıç noktasını oluşturur. Gelişen teknoloji, içinde yaşadığımız dijital ve bilgi çağı, hepimizin odaklanmasını zorlaştırıyor. İnternet, gelen e-postalar, mesajlar, bildirimler her an bir uyaran ile karşılaşmamıza neden oluyor. Geçmişten geleceğe doğru gerçekleşen bu hızlı değişimin bazı götürüleri bulunmaktadır. En sevdiğimiz işleri dahi yaparken zihnimizi dış uyaranlara karşı kapatmakta zorlanıyoruz.

Günümüzde, çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin herkes konsantrasyon sorunları yaşıyor. Bu yüzden konsantrasyon, zihne odaklanmak, dikkat toplamak, zihni kontrol etmek ya da farkındalık gibi kavramları sıklıkla duyuyoruz. Dikkat sorunlarının artmasıyla birlikte birbirinden farklı çözüm önerileri araştırması yapılır. Öncelikle, dikkatinizi dağıtan unsurları bulmanız gerekir. Bu etkenleri öğrenerek farkındalığınızı artırabilir ve konsantrasyon dağınıklığına karşı gelişen sorunları çözümleyebilirsiniz.

Konsantrasyon egzersizleri ile bu süreci hızlandırabilirsiniz. Kendinize özel bir eylem planı oluşturarak bu durumun üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Bu içerikte, size konsantrasyon bozukluğunun nedenleri ve belirtileri, odaklanmayı artıran konsantrasyon egzersizleri gibi bu terim ile ilgili tüm detayları aktaracağım. Son dönemlerde, herkesin yaşadığı konsantrasyon sorununa kendinize özel çözümler bulabilir ve bu sorundan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Konsantrasyon Nedir?

Konsantrasyon; bireyin dikkatini kendi özgür iradesi ile kontrol etmesine denir. Kendinizi bir düşünce, iş ya da hobiye odakladığınız zaman beynin iç ve dış uyaranlara karşı kapatılmasıdır. Odaklandığınız durumun dışında kalan her şeyi dışlama olayıdır. Zihin, tüm enerjisini tek düşünce üzerinde yoğunlaştırır. Konsantrasyon nesnesine odaklanan zihin, diğer her olay, duygu ya da düşünceden habersiz kalır. İş üzerinde dikkati sürdürme yeteneği olan konsantrasyon, dikkatin yönlendirilmesi ile sağlanır. Birbirinden farklı konsantrasyon egzersizleri ile hayatınızı yönlendirebilirsiniz. 

Bireyin öğrenme mekanizmalarının aynı noktaya dönmesi ve algının hazır hale getirilerek en yüksek performansa ulaşması anlamına gelir. Konsantrasyon süresi, kişiye ve odaklanma gerektiren konuya göre farklılık gösterir. Zihni sabit bir şekilde tutarak odaklanmayı artırabilirsiniz. Sevdiğiniz alanlar ile ilgili konularda konsantrasyon süreniz uzar. Fiziksel ve zihinsel enerjiyi tek bir noktaya yoğunlaştırarak veriminizi artırabilirsiniz.

Konsantrasyon Bozukluğu Nedir?

Sürekli olarak değişen dünyada, zihnin kendisini iç ve dış uyaranlara karşı kapatması zorlaşmaktadır. Birbirinden farklı faktör, odaklanmamanıza neden olduğu gibi iş üzerinde yoğunlaştığınız süreyi de kısaltır. Konsantrasyon bozukluğu; zihnin uyaranlara karşı tepki verip ana odaklanmaması anlamına gelir. Günlük iş ve sorumluluklarınızı yerine getirmenizi engelleyen bu sorun, görevlerinizi aksatmanıza neden olur. Gerçeklikle temas halinde olmayı gerektiren odaklanma, sosyal açıdan çeşitli avantajlar sağlar. Yoğunlaştığınız durumu kısa sürede tamamlamanıza ve andan keyif almanıza yardımcı olur. 

Konsantrasyon becerilerinizi kontrol altında tutarak zihin sağlığınızı koruyabilirsiniz. Böylece, doğru ve verimli işler yaparak görevlerinizi yerine getirebilirsiniz. Kişilerin yaşamını önemli ölçüde etkileyen bu sorun, ilişkilerinin bozulmasına ve iş hayatında güçlüklerle karşılaşmasına neden olur. İş hayatında dikkat eksikliği ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlar, olumsuz etkilenmenize neden olabilir. Çocuk ve yetişkinlerde görülen konsantrasyon bozukluğu, farklı neden ve belirtiler ile ortaya çıkar. Bunları saptayarak çözüm yaratabilir ve hayatınızın her alanına yayılan odaklanma sorununu giderebilirsiniz.

Konsantrasyon Bozukluğunun Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı ya da konsantrasyon gibi odaklanma sorunlarının birçok nedeni olur. Beslenme alışkanlıkları, uyku bozuklukları, genetik faktörler başta olmak üzere çevresel etkenler de bulunur. Psikolojik ya da fiziksel unsurların da neden olabileceği bu durum, hayatınızı derinden etkiler. Konsantrasyon bozukluğu yaratan psikolojik nedenler; depresyon, takıntı, stres, gerginlik ve sinirliliktir. Fiziksel nedenler; önceden geçirilen bazı hastalıklar, dengesiz beslenme, bazı ilaçların yan etkisi, yeterince su tüketmemek, vitamin ve mineral eksikliği, hipertansiyon ve diyabet gibi durumlar sayılabilir. Konsantrasyon bozukluğu oluşturan çevresel nedenler ise hava kirliliği, sigara alışkanlığı, alkol kullanım yoğunluğu, yaşanılan olumsuz durumlar, bireyin sosyal ilişkilerinin bozukluğudur.

Konsantrasyon bozukluğu; çocuk, genç, yaşlı fark etmeksizin her yaşta görülebilir. Endişe, ilişki, iş ya da ailevi sorunlar, fiziksel aktivite azlığı gibi durumlar konsantrasyon eksikliğinin başlamasına ve tedavi edilmezse ilerlemesine neden olur. Konsantrasyon egzersizleri ile yaşam standartlarınızı yükseltebilirsiniz. Bu odaklanma sorununun belirtileri şöyle;

 • Yoğunlaşılan işe verilen uzun molalar,

 • Görev anında sürekli farklı şeyler düşünme,

 • Başkalarını konuşurken dinlememe ve yapılan işi bölme,

 • İçinde bulunulan durumdan hızlı bir şekilde sıkılma,

 • Okuduğunu anlamada güçlük çekme,

 • Unutkanlık,

 • Kendini güvensiz ve huzursuz hissetme,

 • Detaylara ve etkinliklere dikkat etmeme.

Odaklanma Sorununa Çözüm Önerileri

Konsantrasyon sorununa uygulanan çözüm önerileri oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Öncelikle, sorunu saptayıp nedenlerini bulmanız gerekir. Odaklanma sorunu belirtileri ve nasıl giderildiği gibi sorulara daha kolay bir şekilde cevap bulabilirsiniz. Sonrasında ise dilerseniz bir psikolog desteği alabilirsiniz. Birden fazla işi aynı anda yapmak yerine kendinize bir görev listesi hazırlayabilirsiniz. Konsantrasyonunuzu artırmanın yollarından biri, kişisel odaklanma teknikleri geliştirmektir. Çeşitli ve sağlıklı beslenme şekli, düzenli uyku, spor ve beyin egzersizleri hayatınızı iyileştirmenizi sağlar. Konsantrasyon egzersizleri sayesinde bu sorun ile başa çıkabilirsiniz.

Aile bireylerinden destek alınarak durumun kolay bir şekilde atlatılması sağlanır. Konsantrasyon bozukluğu yaşayan kişi, aynı sorunu paylaşanlarla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunabilir. Kişilerin sorunları ile nasıl başa çıktığı öğrenilerek özgüven yenilenir. Böylece, yalnız olmadığınız gerçeği ile kendinizi daha iyi hissedebilir ve bu sorunu çözmek için kendinizi geliştirebilirsiniz. Birçok faktörden etkilenen konsantrasyon bozukluğu, çok adımlı çözüm yöntemleri sayesinde aşılır.

Konsantrasyonu Artırmak İçin Çeşitli Egzersizler

Konsantrasyon gücü, çeşitli egzersizler ile artırılır. Fiziksel aktivitelerin yanı sıra bulmaca ile akıl ve zeka oyunları da oldukça faydalı konsantrasyon egzersizleri arasında yer alır. Konsantrasyon artırmaya yönelik tasarlanan bilimsel çalışmalar da bulunur. İlgi alanlarınıza uygun olanları seçerek keyifli zaman geçirebilirsiniz. Psikiyatrist, psikolog ve çocuk gelişimi uzmanları tarafından önerilen bazı teknolojik oyunlar, sorunu çözmeye yardımcı olur.

Sosyal medya bildirimleri, SMS, e-posta ve korna gibi uyaranlar yüzünden bozulan konsantrasyonu zaman içerisinde sessiz ortamlarda dahi sağlamak zorlaşmaktadır. Basit bir şekilde uygulanan bazı egzersizler vardır. Konsantrasyon egzersizleri;

 • Otururken kalemi alıp ileriye doğru uzatın. 30 saniye boyunca gözlerinizi kırpmadan kalemin ucuna bakmaya çalışarak odaklanmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

 • Çalışırken ya da karşınızda konuşan kişiyi dinlerken dikkatiniz dağılırsa, sağ yumruğunuzu sıkarak dikkat seviyenizi yükseltebilirsiniz.

 • Düşünceleriniz başka yerlere yoğunlaştığı zaman içinizden birkaç kere "An'da kal!" diyerek dikkatinizi toplayabilirsiniz.

 • Çalışmanın başlangıcındaki ilk 20 saniye konsantrasyon seviyenizin en yüksek olduğu aralıktır. 25 dakikadan sonra 5 dakika mola vermek, itici güç geliştirmenizi sağlar.

 • Planlı bir şekilde düzenli bir ortamda çalışabilirsiniz.

Konsantrasyon Egzersizleri Konsantrasyon Egzersizleri nelerdir Konsantrasyon Bozukluğu Nedir Konsantrasyon nedir
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat