AnasayfaBlogKonsantrasyon Egzersizleri
Kişisel Gelişim

Konsantrasyon Egzersizleri

13 Ağustos 2021
Bu resimde masa başında oturmuş dizüstü bilgisayar kullanan bir kadın görülüyor. Atkuyruğu saçları ve gözlükleri var ve çizgili bir gömlek giyiyor. Dizüstü bilgisayara bakıyor ve masanın üzerinde bir bitki saksısı ve diğer eşyalarla çevrili. Dizüstü bilgisayar önünde açık ve elleri klavyenin üzerinde. Masa iyi aydınlatılmış ve kadın elindeki işe odaklanmış görünüyor. Görüntü masanın yakın çekimidir ve kadın sahneye hakimdir. Arka plan odak dışıdır ve renkler soluktur.
KavramAçıklamaÖnem
KonsantrasyonBireyin dikkatini kendi özgür iradesi ile kontrol etmesine denir. Kendinizi bir düşünce, iş ya da hobiye odakladığınız zaman beynin iç ve dış uyaranlara karşı kapatılmasıdır.İş üzerinde dikkati sürdürme yeteneği olan konsantrasyon, dikkatin yönlendirilmesi ile sağlanır.
Konsantrasyon BozukluğuZihnin uyaranlara karşı tepki verip ana odağından sapması anlamına gelir. Görevlerinizi aksatmanıza neden olan bu sorun, günlük iş ve sorumluluklarınızı yerine getirmenizi engeller.Konsantrasyon becerilerin kontrol altında tutulması, zihin sağlığını korur ve görevlerin yerine getirilmesini sağlar.
Konsantrasyon EgzersizleriOdaklanmayı ve konsantrasyonu artırma amacıyla yapılan mental ve fiziksel aktiviteleri içerir.Konsantrasyon problemini çözme ve verimliliği arttırma potansiyeli vardır.
Dikkat DağınıklığıBireyin dikkatinin kolaylıkla başka bir durum, obje ya da düşünceye yönlenebilmesi durumu.Dikkat dağılması, hem öğrenme hem de görev tamamlama yeteneğini olumsuz etkileyebilir.
Dijital Distorsiyonİnternet, e-postalar, mesajlar, bildirimler gibi dijital uyaranların yoğunluğu.Sürekli dijital uyaranlar, dikkati dağıtıp konsantrasyonu azaltabilir.
Psikolojik NedenlerDepresyon, stres, gerginlik gibi psikolojik durumlar konsantrasyon bozukluğuna neden olabilir.Bu durumlarla başa çıkmak, konsantrasyonu iyileştirebilir ve genel sağlığı düzeltir.
Fiziksel NedenlerDengesiz beslenme, yeterince su tüketmemek gibi fiziksel durumlar konsantrasyon sorunlarına yol açabilir.Sağlıklı yaşam tarzı ve düzenli fiziksel aktivitelerin konsantrasyona olumlu etkisi bilinmektedir.
Çevresel NedenlerHava kirliliği, sigara alışkanlığı, alkol kullanım yoğunluğu gibi çevresel etmenler de konsantrasyonu etkileyebilir.Çevrenin kontrolü, dikkat ve konsantrasyonun artırılmasına yardımcı olabilir.
FarkındalıkDikkat dağınıklığı nedenlerinin farkında olabilmek ve onları kontrol etmek.Farkındalık, etkili bir konsantrasyon ve dikkat yönetimi stratejisinin önemli bir parçasıdır.
Dikkati Dağıtan UnsurBireyin dikkatini odağından uzaklaştıran herhangi bir nesne, düşünce ya da durumBu unsurların belirlenmesi ve yönetilmesi, etkili konsantrasyon ve dikkat yönetimine yardımcı olabilir.

İnsan, sosyal bir varlık. Hayatımızın tamamını iletişim ile var ediyoruz. Dışarıdan gelen uyaranlar ile beyinde oluşan sinyallerin birleşmesi, bu iletişimin başlangıç noktasını oluşturur. Gelişen teknoloji, içinde yaşadığımız dijital ve bilgi çağı, hepimizin odaklanmasını zorlaştırıyor. İnternet, gelen e-postalar, mesajlar, bildirimler her an bir uyaran ile karşılaşmamıza neden oluyor. Geçmişten geleceğe doğru gerçekleşen bu hızlı değişimin bazı götürüleri bulunmaktadır. En sevdiğimiz işleri dahi yaparken zihnimizi dış uyaranlara karşı kapatmakta zorlanıyoruz.

Günümüzde, çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin herkes konsantrasyon sorunları yaşıyor. Bu yüzden konsantrasyon, zihne odaklanmak, dikkat toplamak, zihni kontrol etmek ya da farkındalık gibi kavramları sıklıkla duyuyoruz. Dikkat sorunlarının artmasıyla birlikte birbirinden farklı çözüm önerileri araştırması yapılır. Öncelikle, dikkatinizi dağıtan unsurları bulmanız gerekir. Bu etkenleri öğrenerek farkındalığınızı artırabilir ve konsantrasyon dağınıklığına karşı gelişen sorunları çözümleyebilirsiniz.

Konsantrasyon egzersizleri ile bu süreci hızlandırabilirsiniz. Kendinize özel bir eylem planı oluşturarak bu durumun üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Bu içerikte, size konsantrasyon bozukluğunun nedenleri ve belirtileri, odaklanmayı artıran konsantrasyon egzersizleri gibi bu terim ile ilgili tüm detayları aktaracağım. Son dönemlerde, herkesin yaşadığı konsantrasyon sorununa kendinize özel çözümler bulabilir ve bu sorundan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Konsantrasyon Nedir?

Konsantrasyon; bireyin dikkatini kendi özgür iradesi ile kontrol etmesine denir. Kendinizi bir düşünce, iş ya da hobiye odakladığınız zaman beynin iç ve dış uyaranlara karşı kapatılmasıdır. Odaklandığınız durumun dışında kalan her şeyi dışlama olayıdır. Zihin, tüm enerjisini tek düşünce üzerinde yoğunlaştırır. Konsantrasyon nesnesine odaklanan zihin, diğer her olay, duygu ya da düşünceden habersiz kalır. İş üzerinde dikkati sürdürme yeteneği olan konsantrasyon, dikkatin yönlendirilmesi ile sağlanır. Birbirinden farklı konsantrasyon egzersizleri ile hayatınızı yönlendirebilirsiniz. 

Bireyin öğrenme mekanizmalarının aynı noktaya dönmesi ve algının hazır hale getirilerek en yüksek performansa ulaşması anlamına gelir. Konsantrasyon süresi, kişiye ve odaklanma gerektiren konuya göre farklılık gösterir. Zihni sabit bir şekilde tutarak odaklanmayı artırabilirsiniz. Sevdiğiniz alanlar ile ilgili konularda konsantrasyon süreniz uzar. Fiziksel ve zihinsel enerjiyi tek bir noktaya yoğunlaştırarak veriminizi artırabilirsiniz.

Konsantrasyon Bozukluğu Nedir?

Sürekli olarak değişen dünyada, zihnin kendisini iç ve dış uyaranlara karşı kapatması zorlaşmaktadır. Birbirinden farklı faktör, odaklanmamanıza neden olduğu gibi iş üzerinde yoğunlaştığınız süreyi de kısaltır. Konsantrasyon bozukluğu; zihnin uyaranlara karşı tepki verip ana odaklanmaması anlamına gelir. Günlük iş ve sorumluluklarınızı yerine getirmenizi engelleyen bu sorun, görevlerinizi aksatmanıza neden olur. Gerçeklikle temas halinde olmayı gerektiren odaklanma, sosyal açıdan çeşitli avantajlar sağlar. Yoğunlaştığınız durumu kısa sürede tamamlamanıza ve andan keyif almanıza yardımcı olur. 

Konsantrasyon becerilerinizi kontrol altında tutarak zihin sağlığınızı koruyabilirsiniz. Böylece, doğru ve verimli işler yaparak görevlerinizi yerine getirebilirsiniz. Kişilerin yaşamını önemli ölçüde etkileyen bu sorun, ilişkilerinin bozulmasına ve iş hayatında güçlüklerle karşılaşmasına neden olur. İş hayatında dikkat eksikliği ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlar, olumsuz etkilenmenize neden olabilir. Çocuk ve yetişkinlerde görülen konsantrasyon bozukluğu, farklı neden ve belirtiler ile ortaya çıkar. Bunları saptayarak çözüm yaratabilir ve hayatınızın her alanına yayılan odaklanma sorununu giderebilirsiniz.

Konsantrasyon Bozukluğunun Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı ya da konsantrasyon gibi odaklanma sorunlarının birçok nedeni olur. Beslenme alışkanlıkları, uyku bozuklukları, genetik faktörler başta olmak üzere çevresel etkenler de bulunur. Psikolojik ya da fiziksel unsurların da neden olabileceği bu durum, hayatınızı derinden etkiler. Konsantrasyon bozukluğu yaratan psikolojik nedenler; depresyon, takıntı, stres, gerginlik ve sinirliliktir. Fiziksel nedenler; önceden geçirilen bazı hastalıklar, dengesiz beslenme, bazı ilaçların yan etkisi, yeterince su tüketmemek, vitamin ve mineral eksikliği, hipertansiyon ve diyabet gibi durumlar sayılabilir. Konsantrasyon bozukluğu oluşturan çevresel nedenler ise hava kirliliği, sigara alışkanlığı, alkol kullanım yoğunluğu, yaşanılan olumsuz durumlar, bireyin sosyal ilişkilerinin bozukluğudur.

Konsantrasyon bozukluğu; çocuk, genç, yaşlı fark etmeksizin her yaşta görülebilir. Endişe, ilişki, iş ya da ailevi sorunlar, fiziksel aktivite azlığı gibi durumlar konsantrasyon eksikliğinin başlamasına ve tedavi edilmezse ilerlemesine neden olur. Konsantrasyon egzersizleri ile yaşam standartlarınızı yükseltebilirsiniz. Bu odaklanma sorununun belirtileri şöyle;

 • Yoğunlaşılan işe verilen uzun molalar,

 • Görev anında sürekli farklı şeyler düşünme,

 • Başkalarını konuşurken dinlememe ve yapılan işi bölme,

 • İçinde bulunulan durumdan hızlı bir şekilde sıkılma,

 • Okuduğunu anlamada güçlük çekme,

 • Unutkanlık,

 • Kendini güvensiz ve huzursuz hissetme,

 • Detaylara ve etkinliklere dikkat etmeme.

Odaklanma Sorununa Çözüm Önerileri

Konsantrasyon sorununa uygulanan çözüm önerileri oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Öncelikle, sorunu saptayıp nedenlerini bulmanız gerekir. Odaklanma sorunu belirtileri ve nasıl giderildiği gibi sorulara daha kolay bir şekilde cevap bulabilirsiniz. Sonrasında ise dilerseniz bir psikolog desteği alabilirsiniz. Birden fazla işi aynı anda yapmak yerine kendinize bir görev listesi hazırlayabilirsiniz. Konsantrasyonunuzu artırmanın yollarından biri, kişisel odaklanma teknikleri geliştirmektir. Çeşitli ve sağlıklı beslenme şekli, düzenli uyku, spor ve beyin egzersizleri hayatınızı iyileştirmenizi sağlar. Konsantrasyon egzersizleri sayesinde bu sorun ile başa çıkabilirsiniz.

Aile bireylerinden destek alınarak durumun kolay bir şekilde atlatılması sağlanır. Konsantrasyon bozukluğu yaşayan kişi, aynı sorunu paylaşanlarla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunabilir. Kişilerin sorunları ile nasıl başa çıktığı öğrenilerek özgüven yenilenir. Böylece, yalnız olmadığınız gerçeği ile kendinizi daha iyi hissedebilir ve bu sorunu çözmek için kendinizi geliştirebilirsiniz. Birçok faktörden etkilenen konsantrasyon bozukluğu, çok adımlı çözüm yöntemleri sayesinde aşılır.

Konsantrasyonu Artırmak İçin Çeşitli Egzersizler

Konsantrasyon gücü, çeşitli egzersizler ile artırılır. Fiziksel aktivitelerin yanı sıra bulmaca ile akıl ve zeka oyunları da oldukça faydalı konsantrasyon egzersizleri arasında yer alır. Konsantrasyon artırmaya yönelik tasarlanan bilimsel çalışmalar da bulunur. İlgi alanlarınıza uygun olanları seçerek keyifli zaman geçirebilirsiniz. Psikiyatrist, psikolog ve çocuk gelişimi uzmanları tarafından önerilen bazı teknolojik oyunlar, sorunu çözmeye yardımcı olur.

Sosyal medya bildirimleri, SMS, e-posta ve korna gibi uyaranlar yüzünden bozulan konsantrasyonu zaman içerisinde sessiz ortamlarda dahi sağlamak zorlaşmaktadır. Basit bir şekilde uygulanan bazı egzersizler vardır. Konsantrasyon egzersizleri;

 • Otururken kalemi alıp ileriye doğru uzatın. 30 saniye boyunca gözlerinizi kırpmadan kalemin ucuna bakmaya çalışarak odaklanmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

 • Çalışırken ya da karşınızda konuşan kişiyi dinlerken dikkatiniz dağılırsa, sağ yumruğunuzu sıkarak dikkat seviyenizi yükseltebilirsiniz.

 • Düşünceleriniz başka yerlere yoğunlaştığı zaman içinizden birkaç kere "An'da kal!" diyerek dikkatinizi toplayabilirsiniz.

 • Çalışmanın başlangıcındaki ilk 20 saniye konsantrasyon seviyenizin en yüksek olduğu aralıktır. 25 dakikadan sonra 5 dakika mola vermek, itici güç geliştirmenizi sağlar.

 • Planlı bir şekilde düzenli bir ortamda çalışabilirsiniz.

Konsantrasyon, Bireyin dikkatini kendi özgür iradesi ile kontrol etmesine denir Kendinizi bir düşünce, iş ya da hobiye odakladığınız zaman beynin iç ve dış uyaranlara karşı kapatılmasıdır, İş üzerinde dikkati sürdürme yeteneği olan konsantrasyon, dikkatin yönlendirilmesi ile sağlanır, Konsantrasyon Bozukluğu, Zihnin uyaranlara karşı tepki verip ana odağından sapması anlamına gelir Görevlerinizi aksatmanıza neden olan bu sorun, günlük iş ve sorumluluklarınızı yerine getirmenizi engeller, Konsantrasyon becerilerin kontrol altında tutulması, zihin sağlığını korur ve görevlerin yerine getirilmesini sağlar, Konsantrasyon Egzersizleri, Odaklanmayı ve konsantrasyonu artırma amacıyla yapılan mental ve fiziksel aktiviteleri içerir, Konsantrasyon problemini çözme ve verimliliği arttırma potansiyeli vardır, Dikkat Dağınıklığı, Bireyin dikkatinin kolaylıkla başka bir durum, obje ya da düşünceye yönlenebilmesi durumu, Dikkat dağılması, hem öğrenme hem de görev tamamlama yeteneğini olumsuz etkileyebilir, Dijital Distorsiyon, İnternet, e-postalar, mesajlar, bildirimler gibi dijital uyaranların yoğunluğu, Sürekli dijital uyaranlar, dikkati dağıtıp konsantrasyonu azaltabilir, Psikolojik Nedenler, Depresyon, stres, gerginlik gibi psikolojik durumlar konsantrasyon bozukluğuna neden olabilir, Bu durumlarla başa çıkmak, konsantrasyonu iyileştirebilir ve genel sağlığı düzeltir, Fiziksel Nedenler, Dengesiz beslenme, yeterince su tüketmemek gibi fiziksel durumlar konsantrasyon sorunlarına yol açabilir, Sağlıklı yaşam tarzı ve düzenli fiziksel aktivitelerin konsantrasyona olumlu etkisi bilinmektedir, Çevresel Nedenler, Hava kirliliği, sigara alışkanlığı, alkol kullanım yoğunluğu gibi çevresel etmenler de konsantrasyonu etkileyebilir, Çevrenin kontrolü, dikkat ve konsantrasyonun artırılmasına yardımcı olabilir, Farkındalık, Dikkat dağınıklığı nedenlerinin farkında olabilmek ve onları kontrol etmek, Farkındalık, etkili bir konsantrasyon ve dikkat yönetimi stratejisinin önemli bir parçasıdır, Dikkati Dağıtan Unsur, Bireyin dikkatini odağından uzaklaştıran herhangi bir nesne, düşünce ya da durum, Bu unsurların belirlenmesi ve yönetilmesi, etkili konsantrasyon ve dikkat yönetimine yardımcı olabilir
Konsantrasyon Egzersizleri Konsantrasyon Egzersizleri nelerdir Konsantrasyon Bozukluğu Nedir Konsantrasyon nedir
Kadın yeşilliklerle çevrili toprak bir patikada oturuyor. Kollarını dizlerine dayamış, üzerinde beyaz bir tişört ve kot pantolon var. Saçları sarı ve geriye doğru toplanmış. Yüzü kameraya doğru dönük ve hafif bir gülümseme var. Memnun ve huzurlu görünüyor, doğal ortamın tadını çıkarıyor. Arka plandaki ağaçlar esintiyle sallanarak sahneye dinginlik hissi veriyor. Işık parlak ve sıcak, manzaranın güzelliğini vurguluyor. Kadın doğanın bereketiyle çevrelenmiş, huzurlu bir teselli anı yaratıyor.
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu, doğrudan kameraya bakan kıvırcık saçlı küçük bir çocuğun yakın çekimidir. Çocuğun küçük bir burnu ve pembe yanakları olan yuvarlak bir yüzü vardır. Sağ gözünün köşesinde küçük bir ben var ve uzun, koyu kirpikleri var. Gözleri koyu mavi ve dudakları açık pembedir. Çocuğun kıvırcık saçları kahverengidir ve kısa kesilmiştir. Açık renk yakalı desenli bir gömlek giyiyor ve küpeleri sadece görünüyor. Çocuğun ifadesi meraklı ve ilgi çekici.
Popüler Yazılar

Dikkat Eksikliği Nedir?

22 Mart 2019
Bir kadın masada oturmuş, başını elinin üzerine yaslamış. Siyah altlı beyaz bir üst giymiş ve saçlarını arkaya toplamış. Bakışları yukarıya, gökyüzüne doğru yönelmiştir. Sağ kolunu masaya dayamış, sol kolunu ise göğsünün üzerinde kavuşturmuş. Masanın üzerinde, önünde açılmış bir kitap var. Arka planda siyah bir kanepe ve hafifçe bulanıklaştırılmış bir pencere var. Oda parlak doğal ışıkla aydınlatılmıştır. Kadın derin düşüncelere dalmış gibi görünüyor, yüz ifadesi düşünceli ve dalgın.
Stres Yönetimi

Konsantrasyon Eksikliği ve Stres

18 Haziran 2019
Bu, geniş bir renk yelpazesine sahip renkli bir insan beyni çizimidir. Beyin, çeşitli kıvrımları ve kıvrımları ile ayrıntılı olarak tasvir edilmiş ve çeşitli sıcak, soğuk ve nötr renklerle tasvir edilmiştir. Çizim boyunca maviler, morlar, yeşiller, sarılar, turuncular ve kırmızılar ile bir gökkuşağı renkleri gösterilmiştir. Beyin, kıvrımlarının ve kıvrımlarının detayları açıkça görülebilecek şekilde yakın planda gösterilmiştir. Çizimin arka planının düz beyaz olması beynin renklerinin öne çıkmasını sağlıyor. Dikkatle işlenmiş bu görüntü, beynin güzelliğinin güzel ve büyüleyici bir ifadesidir.
Kişisel Gelişim

Egzersiz Zekayı Nasıl Arttırır?

23 Mayıs 2018