AnasayfaBlogKişisel Gelişim ve İnsan
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve İnsan

24 Temmuz 2018
Kişisel Gelişim ve İnsan

Kişisel gelişim rejenerasyon kavramına çok benzer. Rejenerasyon, ister istemez hayatımız boyunca en az bir kere karşılaştığımız bir kavramdır. Bu olgu iki farklı formda yaşanır. Biri, kopan parçanın ardından onarımın gerçekleştirilmesi ve  yeni parçanın çıkmasıdır diğeri ise kopan parçadan yeni bir canlı oluşmasıdır. Kişisel gelişim de bunun gibidir. Ya hayatından toksik olanı atarsın ya da toksik olandan sen kendini kurtarır ve yeni bir benlik oluşturursun. 

İnsan garip bir varlıktır. Değişebilir, kendini geliştirebilir, nitelendirdiği "daha iyi"ye ulaşabilir. Limonlardan çürümüş olanları geride bırakıp sağlam olanlarla limonata yapabilir. 

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim, bireyden bireye farklılık gösteren bir olgudur. Kimisine göre kitap okumak büyük bir gelişim iken kimisine göre de bitirilmiş yığınla iş yalnızca ufak bir gelişimdir. Fakat, kısacası herkes kalbinin derinliklerinde bazı şeylerde olduğundan daha iyi olmak ister ve bunun için yeteri kadar çalışıp çalışmadığını her gün kendine sorar. Bazıları için bu yemek yapmak, araba kullanmak olabilirken bazıları içinde bildiği kodlama dillerinin sayısı belirleyicidir. 

İnsanlar farklılıklarıyla birer bireye dönüşür. İşinin ehli olmayan, bir farklılık ve farkındalık yaratamayan insanlar gerek iş endüstrisinde gerek de hayatın sosyal keşmekeşinde var olamaz. Kişisel gelişim, uçsuz bucaksız bir deneyim sürecidir. Birey, deneyimlemeden benliğini bulamaz. Eğer siz de benim gibi, insanların dünya üzerinde bazı işlere atanmış varlıklar olduğunu düşünüyorsanız; kişisel gelişimin ne kadar gerekli olduğunu hayal edebiliyorsunuzdur. Örneğin flüt çalmaya kendini adamış bir kişi ancak pratik, sabır ve terle bu işte başarılı olabilir. Bu kişi kendini adarsa, flütle ilgili araştırma yaparsa, biyografiler okuyup bilgilenirse yani kısacası kendini geliştirirse bunu başarabilir.

Haftanın 3 günü spora gidip 4 günü gitmediğinizi düşünün. Tabiiki bu spora hiç gitmemekten daha iyidir ama bu yeterli olduğunu göstermez. 

İnsan, hiçbir zaman full kapasitesine ulaşamayacak benim gözümde. Hep daha fazlasına ihtiyaç duyacak, hep limonatasının içine yeni limonlar katmak isteyecek. Eğer elindekiyle yetinseydi, dünya şu an geldiği konumda olmayacaktı. Hem iyi hem kötü anlamda. İnsan eğer, elindekiyle yetinseydi şu an sektör haline gelmiş birçok iş dalı olmayacaktı, sanat olmayacaktı daha fazlasına ihtiyaç duymasaydı. Herkesin yapacağı tek şey olacaktı. Bir başka taraftan eğer insan bu kadar açgözlü olmasaydı, dünya böylesine büyük bir yarış pistine dönüşmezdi. Kişi hayatta kalmak için diğerlerinin hayallerini katletmezdi. Kendini dünyanın bir numarası olarak görmezdi. 

Her ne olursa olsun, tarih boyunca insan hep daha fazlasına ihtiyaç duydu ve gelecekte de duyacak. Daha fazla sevgi, ilgi, para... Bence bunun altında yatan etmen de gelişime, değişime duyulan haz. Bulunduğu konumdan tatmin olduğuna kendini inandırmış olan bir kimse daha fazlası için ter dökmezken içindeki kıvılcımla daha fazlasını yapmak isteyen birey taşın suyunu çıkarır, yinede başarır. Bu varoluşsal bir etmendir. Fizikseldir. İnsanın içinden gelir. Tabii bu keskin dürtüye karşı çıkan bireyler de bulunur. Günlerini televizyon karşısında bilinçsiz izleyici vasfında geçirenler insanlar vardır ve de var olmaya devam edecektir. Fakat bir kez olsun, yeni şeyleri öğrenmenin, bir belgeselle başka dünyalara açılmanın, bilgi almak yerine ustalaştıktan sonra bilgi veren kişiye dönüşmenin hazzını alan birinin hayatı farklılaşacaktır. Bu anlar sizi değiştiren anlardır, kitap okumak, müzik dinlemek, konferanslara katılmak, sergilere gitmek...

Bunlar başta ufak gibi görünse de kişiliği oluşturan temel faktörlerdir. Siz ne okuyorsanız, ne izliyorsanız, kendinize nasıl davranıyorsanız osunuz. Aynanın karşısında geçtiğinizde kendinize hakaret edip, kendinizden ne kadar iğrendiğinizi söyleyip hayatı kendinize zindan da edebilirsiniz, hatalarınızla ve başarılarınızla kendinizi kabullenip yaşadığınız vaktin kıymetini de bilebilirsiniz. Bu size kalmış bir ayrımdır. Ama sizce de ilk seçenek fazla acımasız değil mi? Bunun için mi varız hepi topu? Bu tür durumlarda çevremize olduğu kadar kendi benliğimize de sığınmalıyız. Ben, kişiden kişiye değişse de herkesin içinde bir iyi taraf olduğuna inanıyorum. Evet, bu dünya katillerle, tecavüzcülerle, hırsızlarla, sapıklarla dolu, haklısınız. Ama size, İçimdeki Psikopat (yazarı James Fallon) adlı ilginç kitaptan anladıklarımı anlatmama izin verin. Genetik olarak kanıtlanmış bile olsa, çevresel faktörler katili katil yapan en büyük etmendir. James Fallon, yapılan araştırmalar sonucunda psikopat bireylerin taşıdığı tüm genetik özelliklere sahip olan bir şahıs. Ama o bir beyin cerrahı, evet kendisi belirli derecede sempatiden yoksun ama canavar değil, çünkü öyle yetişmedi. Çünkü, kendini öyle yetiştirmedi.

Kendi kaderiniz sizin elinizde, kendinize yaptığınız yatırımlar herhangi bir finansal yatırımdan çok daha fazlasıdır. Getirisi götürüsünden en fazla olan yatırımdır. Var olduğumuz süre boyunca kimliğimizden, olduğumuz ve olmak istediğimiz kişiden sorumluyuz. Bu sorumluluk bazılarımız için ağır, doğrudur. Ama çözüm basit! Kendinizi sevin, kendinizi koruyup kollayın. Sizi sizden daha fazla önemseyen bir kişi olmasına asla izin vermeyin ve kendinize bol bol yatırım yapın. Geliştirin kendinizi, kitap okuyun, sergilere, müzelere gidin, yemek yapmayı öğrenin, bulaşık yıkamayı öğrenin, çatalla bıçağın yerini ayırt edin! Ufak şeyler bunlar farkındayım ama bir kişiliği oluşturan demir taşları da aynı zamanda. İçinizde bulunduğunuz zamanın tadını çıkarın çünkü her geçen gün limonlar ekşiyecek. Ama siz ekşi limona şeker atmasını bilirseniz, mutlu olursunuz.

Yazar: Sayra Kızılçullu

Kişisel Gelişim ve İnsankişisel gelişim evrelerikişisel gelişimin önemi kişisel gelişim nasıl gerçekleşirkişisel gelişim nasıl olur
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Nasıl Gerçekleşir?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nasıl Gerçekleşir?

14 Ağustos 2018
Kişisel Gelişim Kavramı Hakkında
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kavramı Hakkında

19 Temmuz 2019
Kişisel Gelişim Neleri Kapsar?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Neleri Kapsar?

23 Ekim 2018
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
15099
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
405205
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
510380