AnasayfaBlogKişisel Gelişim Sürecinde Yabancı Dil Öğrenmek
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Sürecinde Yabancı Dil Öğrenmek

02 Eylül 2019
Kişisel Gelişim Sürecinde Yabancı Dil Öğrenmek

Kişisel gelişim çağımızın popüler kavramlarından biri ve bu yüzden kişisel gelişim kavramı öyle ya da böyle insanların hayatlarında yer edinmiş durumda. Her ne kadar popülerlik bu kavramın içini boşaltmışsa da kişisel gelişimin insana dair oldukça geniş kapsamlı ve doğal bir süreci işaret ettiği gerçeğini değiştirmiyor. 

Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı dil eğitimi de kişisel gelişim kavramının içine aldığı alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde, içinde yaşadığımız çağı ifade etmek için kullandığımız bilişim çağı ifadesi insanları bilgiye ulaşmanın kolay ve hızlı olduğu fakat doğru bilgiye ulaşmanın da bir o kadar zorlaştığı gerçeğiyle karşı karşıya getiriyor. 

Bu noktada bilimsel bilginin değeri, çağımızda adeta bilginin çöp haline geldiği internet ortamında bir kez daha anlaşılıyor. Daha çok bilimsel veriye ulaşmak kapsama alanımızı genişletmek adına yabancı dil öğrenmek gittikçe önem kazanıyor. Kişisel gelişim yolculuğunu yabancı dil öğrenerek başlatmak isteyenler için öncellikle dil öğrenmenin kazanımlarından bahsetmek gerekiyor.

Yabancı Dil Öğrenmek Faydalı Mıdır?

Yabancı dil öğrenmenin faydaları saymakla bitmez. Bu yararları anlatmak için kullanılan ve hepimizin kesinlikle en az bir kez duyduğu: ‘’Bir dil, bir insan‘’ özünü siz de hatırlarsınız. Yeni bir dil öğrenmek sadece bu işe mi yarar?  Bu çabamız daha fazla sosyalleşmek için mi? Tabiki hayır! 

Yabancı dil öğrenmek bizi nasıl geliştirir?

Yabancı dil öğrenmek bizi nörolojik, kültürel ve sosyo- ekonomik olarak geliştirir.

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Nörolojik Yararları

Beyin sağ ve sol olmak üzere iki ana bölümden meydana geliyor. Dil ve konuşma ile ilgili olan beyin lobunun sol lob olduğu biliniyor. Hatta beynimizde özellikle konuşma için ayrılan Barroca ve Wernike denen iki alan bile mevcut. Yapılan araştırmalar, tek dil bilenler ile iki dil bilenler arasında sinir bilimsel olarak birçok farkın olduğunu ortaya koyuyor. Bu farklardan birincisi beyindeki gri madde denen hücrelerin iki ve daha fazla yabancı dil bilen insanlarda daha fazla olduğu bilgisidir. 

Bu maddenin fazla olduğu beyinlerde beynin sinirsel aktivitelerinin anlama, anlamlandırma ve öğrenme konusunda daha avantajlı oldukları görülüyor. İkinci fark ise iki dil bilen insanların beyinlerindeki hafızadan sorumlu olan alanın daha büyük olmasıdır. Özellikle ilerleyen yaşlarda demans ve alzhaimer gibi zihinsel faaliyetlerin çökmesine sebep olan hastalıklara yakalanma riskinin yabancı dil bilen insanlarda daha düşük olmasına sebep oluyor.

Kültürel Yararları

Yabancı dil bilen insanların sosyal ağlarının daha geniş olduğu bilinen bir gerçek. Fakat yabancı dil öğrenmek bunun ötesinde öğrendiğimiz dili konuşan insanlarla aramızda daha derin bağlar oluşturuyor. Bir ulusun konuştuğu dil sadece kişilerin iletişim kurmasına yaramıyor. Kültür, gelenek, din, bilim, sanat gibi birçok alanın da konuşulan dille beraber aktarıldığı ortadayken; yabancı dil bilmenin sadece başka insanlarla konuşmaya yaradığını söylemek doğru görünmüyor.

Ekonomik Yararları

Yabancı dil öğrenmek zorunluluk mudur yoksa bir tercih mi? Bu durumu yazıyı okudukça daha iyi anlamak mümkün. 

İş hayatında dil eğitimi şart mı?

İş hayatında dil eğitimi konusunu bir seçim olmaktan çıkardığını bir zorunluluk haline getirdiğini görüyoruz. Kariyer planlaması yapan insanların yabancı dil bilmemesi gibi bir ihtimal artık yok. Hatta ikinci ya da üçüncü yabancı dil bilmenin avantajlı olduğu zorlu bir iş yaşamıyla karşı karşıyayız. 

Bir diplomaya sahip olmanın bir anlamı bile yokken yabancı dil bilen bir kişinin eğitim seviyesine bakılmaksızın çok daha tatmin edici rakamlarla iş bulabiliyor. Bu da bize yabancı dil ö isteyenlerin maddi anlamda da kazanç sağlayabileceklerini gösteriyor. Ekonomik olarak daha avantajlı pozisyonlarda çalışabilmenin yolu da yabancı dil eğitimi almaktan geçiyor.

Yabancı dil eğitimleri nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü dil öğrenme konusunda ücretsiz online eğitimler düzenliyor. Enstitü kapsamında alacağınız farklı Yabancı Dil Eğitimleri size çok şey katacaktır. 

Kişisel gelişim eğitimleri konusunda kafa yoranlara birçok alternatif sunan İstanbul İşletme Enstitüsü yeni bir dil öğrenmek isteyenlerin de yanında. Rusça, Almanca, İşaret Dili ve İngilizce online eğitim videoları ve canlı dersleriyle yabancı dil öğrenmek artık daha kolay. Hangi yabancı dili öğrenmek istediğinize karar vermeniz ve İstanbul İşletme Enstitüsü ile bir başlangıç yapmanın tam zamanı.

yabancı dil yabancı dil öğrenmek dil eğitimi online eğitimler yabancı dil eğitimleri kişisel gelişim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yabancı Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek

29 Nisan 2019
Yabancı Dil Öğrenmek Zorunluluk Mudur?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek Zorunluluk Mudur?

30 Temmuz 2019
Yabancı Dil Öğrenmek Neden Önemli?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek Neden Önemli?

07 Ekim 2019
Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek

17 Eylül 2019
Rusça Eğitimi - Kursu (A1-A2)
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
550229
Korece Eğitimi
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Asuhan TurhalAsuhan Turhal
750229