Published on: 08 Ağustos 2019 Konuk Yazar 0 Yorum
Okuma Sayısı : 759

Evet ruhsal yolculuğun bir parçasıdır diyebiliriz. Aslında ikisi birbirini tamamlar. Kişi kendini geliştirdikçe farkındalığı artar. Her şeyin değişime uğradığı bir dünyada insan ne kadar geride kalabilir ki? 

Kişisel gelişim nasıl başlar? 

Her canlının doğduğu andan itibaren eğitimi zaten başlar fakat kişinin hal ve durumunu yeterli bulmaması ya da daha iyisini olabileceğini hissetmesi ve istemesiyle kişisel gelişim süreci doğar. 

Eski zamanlarda zor şartlar altında insanların yaşam standartlarını geliştirmek için neler yaptıklarını düşünürsek imkanların daha kolay olduğu bu günlerde bizi kimse tutamaz. Peki, kişisel gelişime ne kadar hazırız? Önemli olan kişinin kendine odaklanması ve gelişime açık olmasıdır. 

Farkındalık Ve Kişisel Gelişim Süreci

Farkındalık önyargısız, geçmişi düşünmeden ve gelecek kaygısı olmadan tam olarak bulunduğun zamanda kalmayı bilmek ve kendine odaklanmaktır. Kendine odaklanan kişi eksiklerini görür ve ilerlemek için kendini yaşamı boyunca geliştirir. Ruhsal gelişim için kitap okumak, meditasyon ve yoga yapmak gibi seçenekleri değerlendirebiliriz.  

Kişisel gelişim ve eğitim neden önemlidir?

Kişisel gelişim hayatımızı daha farkında yaşamak, olumsuz duygulardan kurtulmak, olaylara farklı bakış açısıyla yaklaşmak, sadece bedenen değil ruhen de mutlu olmak, yüksek enerjide kalmak, ebeveynleri olacağımız nesillerin ilerlemesine katkı sağlamak ve daha birçok neden için önemlidir.  

Bu bahsettiğimiz konulardan ziyade aslında insanın kendi değerini anlaması için de önemlidir. Yaşadığımız alanda bizi diğer canlılardan ayıran birçok özelliğimiz olduğunu biliyoruz. Peki, sadece bize verilen özelliklerle yetinmeli miyiz? Olanla yetinmek bizi amaçsız bir kişi haline getirir. İnsan amacı olmadan yaşayamaz.

Bu noktada gelişmemiz ve eğitimlerle kendimizi desteklememiz gerekir. Gelişim, eğitimle doğru orantılıdır. Bu doğrultuda ikisini birlikte düşünmek gerekir. Katıldığımız bir seminer okuduğumuz bir kitap dinlediğimiz bir kişi hayatımıza sürekli bir şeyler katar. Her geçen gün gelişen dünyamızda daha bilinçli bireyler olarak kendimizi tamamlamamız gerekir.

Ben Gelişiyorum Dünyam Değişiyor

Hayatının yönünü değiştirmek isteyen insan önce kendini değiştirmelidir. Sorunların üstesinden gelişmiş bir insan daha kolay gelebilir. Kişi gelişime ve değişime doğuştan hazır olduğu için direnmeden çağın gerektirdiği şekilde ilerlemelidir. Her ilerleme yeni başarılar yeni tecrübeler getirecektir. Her yeni gün öğrenmeye açık bir kişi olarak uyanmalıyız. Bu dünyaya sadece doğup yaşayıp ölmeye gelmedik. Yaşadığımız süreç içerisinde kendimize ne katabildik ne kadar geliştik öğrenmemiz hayattan almamız gereken neyse almalıyız.

Kişisel Gelişim Ve İş Hayatı

Her duruma katkısı olduğu gibi kendimize eklediğimiz her yeni şey bizi iş hayatımızda da olumlu etkiler. Motivasyon iş hayatında olmazsa olmazlardandır. Kişisel gelişim eğitimleri motivasyonumuzu artırır ve özgüvenimizi yeniler. Hangi işi yapıyor olursak olalım en iyisini yapmak için sürekli kendimizi eğitmemiz gerekir. Aldığımız eğitimlerle duruşumuz ve bakış açımız değişir.

Nedir bizi değişirecek bu eğitimler? Bulunduğumuz statüye göre etkin yöneticilik ve liderlik, takım çalışması, dijital pazarlama, müzakere teknikleri, sunum yapma, müşteri memnuniyeti, stres yönetimi gibi konularda eğitimler almamız gerek. Bu eğitimleri internet bulunan her ortamda online olarak almak mümkün. 

Kişisel gelişim eğitimleri nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz online eğitimler veren kurumların başında gelir. Verdikleri ücretsiz sertifika programları sonunda başarılı olursanız sertifika almaya hak kazanırsınız. Kendimize kattığımız her sertifika iş hayatında bize güven verecektir.

Kendi Değerini Bilmek

Bahanelerin ardına saklanmadan özel olduğumuzun farkına vararak kendimize vakit ayırmalıyız. Zamanı yakalayamadığımız bu dünyada zamanı kaliteli ve kendimiz için kullanmak en doğrusu olacaktır. Önce ben odaklı olmak gerekir. Kendi mutlu olmayan insan kimseyi mutlu edemez. Çalıştığı işte başarılı olamaz önce bir hedef belirle ve her gün bugün kendim için ne yaptım diye sor.

Yazar: Gülende Öğrünç

  • kişisel gelişim ,
  • stres yönetimi ,
  • online eğitimler ,
  • ücretsiz sertifika programları ,
  • kişisel gelişim eğitimleri
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı