AnasayfaBlogKişisel Blog Nedir? Instagram Kişisel Blog Nedir?
Sosyal Medya

Kişisel Blog Nedir? Instagram Kişisel Blog Nedir?

08 Ocak 2020
Kişisel blog, bireylerin kendi düşüncelerini, tecrübelerini ilgi alanlarını başka insanların okuması ve bilgi sahibi olması için paylaştığı, internet sitesi veya blogtur.

Blog, düşünceleri, tecrübeleri, hayal gücünü ve bilgileri paylaşmaktır. Bir düşüncenin, fikrin, hayalin yazıyla ifade edilmiş halidir denebilir. Son yıllarda gelişen teknolojinin de etkisi ile sosyal medya kullanımı arttı. Bununla beraber blog yazarları ve yazıları da arttı. Kişiler kendi özgür iradeleri ile yasa sınırlarını aşmadan, her konuda blog yazısı hazırlayabilirler. Hemen hemen hepimiz geçmişte günlük tutmaya heves etmiş ve günlük yaşantımızda bizim için önemli olan ayrıntıları yazıya dökmüşüzdür. Yine de çoğumuz bu hevesimizden kısa bir zamanda vazgeçmişizdir. İnternet ve sosyal medyanın hızla gelişmesi ile birlikte bu hevesimizin yeniden canlandığını söyleyebiliriz.

Günlükler artık defterler yerine, blog olarak adlandırılan internet sayfalarında tutulmaya başlandı. Anlaşılacağı üzerine blog olarak adlandırdığımız sosyal medya platformlarındaki sayfaların her biri aslında internet günlüğüdür. Günümüzde blog sayfalarında düzenli olarak yazı yazabilen kişiler, sayfayı ziyaret edenlerin tıkladığı reklamlar sayesinde büyük gelirler elde edebiliyor. Bireyler arasında etkileşim sağlayarak faydalı birçok paylaşıma olanak sağlayabiliyor.

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog, bireylerin kendi düşüncelerini, becerilerini, tecrübelerini ilgi alanlarını başka insanların okuması ve bilgi sahibi olması için paylaştığı, internet sitesi veya blogtur. Kişisel bloglar, kişilerin kendi özel bilgilerini aktardığı gibi belirli bir konu hakkında bilgi verici aydınlatıcı içerikler ve yazılardan da oluşabilir.

Aynı zamanda resim ve videolarla desteklenebileceği gibi sadece yazılı içerik odaklı veya resim odaklı kişisel bloglar da olabilir. Sadece resim içerikli kişisel blogların en önemli örneği Instagram’dır. Kişisel bloglar herkesin içerik üretebileceği hatta bazı durumlar için kullanması zorunlu hale gelen bir paylaşım türü olmakla birlikte, günümüzde çok sayıda insan tarafından tercih edilmiyor. Herkes hayatta farklı ilgi alanlarına sahip ve farklı konularda da konuşabiliyor. Bu konuşmaların yazıya dökülüp online ortamlara aktarılması ile pek çok konuda faydalı işler ve paylaşımlar yapılabilir.

Instagram Kişisel Blog Nedir?

Instagram son yıllarda en çok ilgi gören sosyal medya platformlarından biridir. Her geçen gün artan kullanıcı sayısı, zamanla instagramın birçok yeni özelliği ile karşılaşmaktadır. Instagram fotoğrafların, özel anların, anıların paylaşıldığı bir platformdur. Bunun yanı sıra firmalar, markalar işletme hesabı oluşturup, firmalarının tanıtımını yapacak görseller ve reklamlar ile belli bir hedef kitleye ulaşmayı beklerler.

Kişisel blog, paylaşımda bulunan kişinin kişiliğini yansıtır. Web sitelerinin amacı da kişiliği, görsellerle destekleyerek ortaya koymaktır. Kişisel blog.nasıl hazırlanacağı ile ilgili ip uçlarını inceleyelim. Bunun yanı sıra online eğitim almak önemlidir. Enstitü içinde yer alan blog yazarlığı kursu ile kaliteli içerikler oluşturarak yazılarınızın binlerce kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 • Tasarım sade ve anlaşılır olarak hazırlanmalıdır.

 • Okuyucuyu yormayan anlatımlarla, kolay algılama sağlama amacı güdülmelidir.

 • Anlatılmak istenilen tüm bilgiler, tecrübeler, düzgün ve kurallara uygun bir dil kullanılarak anlatılmalıdır.

 • Kişisel bloglarınız mutlaka yorumlar ile anlatmanız önemlidir

 • İlk olarak bilgiyi vermeli sonra kendinizi yorumlamayı seçmelisiniz.

 • Bilgileriniz muhakkak güncel olmalıdır.

 • Yazılarınız ve yorumlarınız kısacası tüm paylaşımlarınız özgün bir dille yazılmalıdır.

 • Sizi tanıtan bir iletişim sayfanızın olması takipçi sayısını arttıracaktır.

 • Okuyucuyla iletişim halinde olmanız gerekmektedir. Böylelikle samimilik ve içtenlik elde etmiş olursunuz. 

En Popüler Blog Siteleri

Popüler blog siteleri, gezi blokları, yemek blogları, kişisel bloglar, makyaj blogları gibi birçok konuda karşımıza çıkmaktadır. Bu bloglardan bazılarının oldukça önemli konular üzerinde odaklanmış ve oldukça başarılı olduklarını görüyoruz. Önemli bir fikir üzerine kaliteli içerik üretimleri yapan, site içi SEO‘ya özen gösteren, sosyal medya platformlarını iyi stratejiler ile oluşturup, pazarlayan bir oluşum ortaya çıkınca, başarı kaçınılmaz oluyor.

 • Patiliyo.com: En popüler bloglar listesinde en önde yer alan, son zamanlarda oldukça yüksek bir büyüme ivmesi edinmiş, en iyi blog siteleri arasında bulunur. Evcil hayvan içerik platformudur. Kalitesini devam ettirdiği sürece daima en iyiler arasında yer alacak olan bir niş blog olacağı görülüyor. Odak konusunun sosyal medya taraflı pazarlama ve SEO taraflı organik trafik edinme potansiyeli oldukça yüksektir.

 • Arkeofili.com. “Arkeolojinin gücü adına” sloganı ile ziyaretleri ile buluşuyor. Sunduğu üretimin kalitesi ile kendinden sıkça söz ettiriyor. Sadece kendi sektöründeki bloglar arasında değil aynı zamanda Türkiye’nin en iyi blog siteleri arasında yer alma başarısını yakaladı. Hem SEO tarafı hem de sosyal medya tarafı güçlü içerik üretimleri ile kalite birleşince başarılı bir yapımın ortaya çıktığını görüyoruz.

 • Dünyalılar.org: En iyi bloglar listesinde yer alan bir diğer blog ise, tarih, bilim, eğitim, kültür, sanat gibi dallarda 9 yıldan uzun süredir içerik üretiyor. Türkiye’nin en köklü ve kendi branşında en popüler blogları arasında yer almayı başarmış bir blog olduğunu işine ne kadar sevgi, emek ve saygı gösterdiğini içeriklerine baktığınızda çok iyi anlayacaksınız. Uzun yıllardır üretim kalitelerini üst seviyelerde tutarak bu işi yapmaları bu durumun direkt bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Böyle başarılı yapımlar Türkiye’nin en başarılı blogları arasında her zaman yer alacaktır.

 • Anetteinselberg.com: En popüler blog siteleri listesinde yer alıyor. İnsanları mutlu etmek ve umut vermek maksadı ile yola çıkmış çok kıymetli bir isim olan Anette’in Zamazingosu’nun içinde karikatür, gezi, özlü sözler ve müziğe kadar birbirinden kaliteli içerikler bulabilirsiniz. Değerli ve başarılı bloglar arasında yer almayı hak etmiş bir blog olarak karşımıza çıkıyor. Mutluluğun kapılarını aralayacak harika sırlarla dolu bir blog sitesi olarak muhakkak incelenmeli.

 • Fizikist.com: Türkiye’nin en kıymetli kaynaklarından bir diğeri ise Fizikist blog sitesidir. Bilimi keyifli olarak sunmak, herkesin anlayacağı bir dilde aktarmak ve daha çok kişiye bilimi aşılamak maksadı ile yola çıkmış, bu amaç doğrultusunda kaliteli üretimler ortaya koymayı başarmıştır. Türkiye’nin en başarılı blogları arasında yer alan, insanlara değer ekleyen bir blog sitesidir.

 • Ipuclarım.com; En iyi bloglar listesinde yer alan bir diğer blog, yıllardır ürettiği içikler ile 7’den 70'e herkese hitap etmeyi başarmıştır. İçerik ağı çok geniş olan bir blogtur. İpuçlarım’da ev temizliği, sağlık, bahçe işleri, el işleri gibi her türlü konuda bilgiye ulaşmanız mümkündür.

Blog kişisel blog blog siteleri instagram sosyal medya
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.