AnasayfaBlogKimya Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Kimya Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

29 Haziran 2021
Kimya Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Kimya dersini sevmek, Beşiktaş’ı sevmek gibidir. Süper lig takımlarından Beşiktaş’ı hem Fenerbahçeliler hem de Galatasaraylılar sever. Fenerbahçeli taraftar, "Fenerli olmasaydım Beşiktaşlı olurdum" der. Ya da sarı kırmızılı takımın taraftarı "Galatasaraylı olmasaydım Beşiktaşlı olurdum." der. Beşiktaş, genelde diğer takımların taraftarlarına sempatik gelmiştir. Lise öğrencileri arasında da Kimya dersi Beşiktaş gibi sempatik bulunur. Hem fizikçilerin hem de biyoloji dersini sevenlerin ortak sevdiği derstir kimya. 

Kimya, maddenin yapısını, özelliklerini ve maddelerin birbirleriyle etkileşimlerini inceler. Ayrıca maddelerin yapısal değişim süreçlerini ve bu süreçlerin sistemli bir şekilde kontrol edilmesine yardımcı olan bir bilimdir. Her canlı varlığın ve cansız olan maddelerin bir kimyası vardır. İnsanın da bir kimyası vardır. İnsanın kısaca kimyasal tarifini yapacak olursak, zayıf bir insan vücudunun % 59’u su, % 18’i yağ, % 16’sı protein, % 6’sı mineral, % 1’den azı ise karbonhidrattır. Her canlı ve cansız varlığın kimyasının olması kimya bilimini birçok alanla ilişkili yapar. Örneğin ilaçların kimyayla ilişkisi, gübrenin kimyayla ilişkisi, arıtımın kimyayla ilişkisi, boya ve tekstilin kimyayla ilişkisi vardır. Bu ilişki zinciri kimyayla alakalı birçok mesleği doğurur. Örneğin eczacı, metalürji mühendisi, kimya mühendisi, kimyager, gıda mühendisi, maden mühendisi ve kimya öğretmeni gibi bir takım meslekleri sayabiliriz. Bugünkü yazımızda eğitim hayatımızda bizi kimyayla tanıştıran, kimya bilimine karşı ilk izlenimi bize kazandıran kimya öğretmeninin tanımını, görevlerini, maaşını ve nasıl kimya öğretmeni olunabileceği hakkında bilgi vereceğiz. 

Kimya Öğretmeni Nedir?

Özel eğitim kurumları ve devlet okullarında kimya dersi anlatan kişidir. Tüm liselerde 9. ve 10. sınıflarda okutulan kimya dersine girer. Fen liselerinde ise kimya dersi 9. ve 10. sınıflarda haftada 2 ders saati, 11. ve 12. sınıflarda haftada 4 ders saati okutulur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı Tebliğler Dergisine göre kimya/kimya teknolojileri öğretmeninin okuttuğu dersler şunlardır:

 • Kimya

 • Kimya Uygulamaları

 • Araştırma Teknikleri

 • Araştırma Teknikleri ve İstatistik

 • Fen Bilimlerine Giriş

 • Fen Bilimleri

 • Fen Bilimleri Tarihi ve Uygulamaları

 • Seramik Kimyası

 • Atık Sular Bilgisi

 • Kâğıt Üretimi

 • Bilim Uygulamaları

 • Çevre Eğitimi

 • Kimya Teknolojisi alanının dallarının alan ve meslek dersleri

 • Laboratuvar Hizmetleri alanının dallarının alan ve meslek dersleri

 • Gıda Teknolojisi alanının dallarının alan ve meslek dersleri

 • Kâğıt Üretimi meslek dalı dersleri

Kimya dersi ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilere vermek istediği kazanımlar şu şekildedir:

 • Kimya biliminin temel kavramaları, modelleri, teorileri hakkında bilgi sahibi olmaları,

 • Kimya biliminin gelişimine katkısı olmuş bilim insanları ve çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmaları,

 • Kimya dersinde aldıkları bilgi ve becerileri sanat, sanayi, çevre ve günlük hayatta kullanmaları,

 • Deney yaparak veri elde etmeleri,

 • Kimyanın sembolik diline hâkim olmaları,

Kimya Öğretmeni Ne İş Yapar?

Kimya dersi uygulama ağırlıklı bir derstir. Kimya öğretmeni, okul yetkilileriyle iş birliği içerisinde çalışarak donanımlı bir laboratuvar kurmalıdır. Bu donanımlı laboratuvar sayesinde kimya dersini daha verimli bir şekilde işleyebilecektir.
Kimya öğretmeninin görevleri şunlardır: 

 • Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatına uygun olarak kimya dersini işler.

 • Kimya dersini laboratuvarda deney yaparak öğretir.

 • Kimya öğretmeni, öğrencilerine deney yaptırmadan önce gerekli güvenlik önlemlerini alır. Öğrencilerine bu güvenlik kurallarını hatırlatır. Onları da güvenlik sorumluluklarını almaları için teşvik eder.

 • Kimya öğretmeni, öğrencilerini ulusal ve uluslararası bilimsel yarışmalara katılmaları için teşvik eder.

 • Öğrencilerinin başarılarını sınavla ölçer.

 • Kimya öğretmeni, kimya alanıyla alakalı gelişmeleri takip eder. Çağın gelişmelerine uygun edindiği bilgileri öğretim programına yansıtır.

 • Kimya öğretmeninin sınıf öğretmenliği görevi varsa öğrencilerinin alan ve ders seçmelerine yardım eder.

 • Mesleki gelişimini çağın gelişmelerine uygun olarak sürdürür.

 • Kimya dersiyle ilgili kazanımlarda diğer derslerdeki(fizik, matematik ve biyoloji) öğretmenlerle iş birliği yapar.

 • Kimya öğretmeni, öğrencilerine araştırmayı, deney yapmayı, bilimsel düşünmeyi ve bunların sonuçlarını değerlendirip yeni bilgiler üretmeyi öğretir.

Kimya Öğretmeni Maaşları

Kimya dersi, özel ders talebi alan bir derstir. Özel ders veren bir kimya öğretmeninin saatlik kazandığı ücret 60-150 TL arası değişiklik gösterir. Bu değişim öğrencinin kaçıncı sınıf olduğuna da bağlı. Üniversite sınavı için özel ders veren bir kimya öğretmeni saatlik 100-150 TL arası kazanır. Özel okul ya da etüt merkezlerinde çalışan bir kimya öğretmeni ise 3000-5000 TL arasında maaş alır. 

Devlet okullarına ataması yapılan öğretmenlerin maaşı yılda 2 kez zamlanır (ocak-Temmuz, Temmuz- Aralık). 2021 Temmuz ayından itibaren öğretmen maaşlarına enflasyon oranlarına göre zam yapılacak. Açıklanan enflasyon oranlarına göre bir kimya öğretmeninin maaşının temmuz ayından itibaren şu şekilde olacağı tahmin ediliyor:

Derece  Kıdem Yılı  Temmuz Ayı Maaşı1/1 21 5.712 TL2/1 18 5.586 TL3/1 15  5.473 TL4/1 12 5.391 TL5/1 9 5.151 TL6/1 6 5.121 TL7/1 3 5.069 TL9/2 1 4.991 TL

Bu tablo bekâr bir kimya öğretmeni için geçerlidir.

Kimya Öğretmeni Nasıl Olunur?

Kimya öğretmeni olabilmek için üniversite sınavına sayısal alandan hazırlanmak gerekir. Sayısal alanın temeli matematik dersidir. Matematik dersinden de çok iyi netler yapmak lazım. Milli Eğitim Bakanlığı’na göre kimya öğretmeni olabilmek için şu fakültelerden birini bitirmek gereklidir:

Devlet okullarına atama önceliği her zaman için eğitim fakültesi mezunlarınadır. Daha sonra bölüm mezunlarına sıra gelir. Bölüm mezunları ise pedagojik formasyon ya da Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans programını bitirmelidir. Son 4 yıldaki KPSS atamalarına baktığımızda kimya öğretmeni atamasının çok az olduğunu görüyoruz. 2020 yılında toplamda 305 kişi kimya öğretmeni olarak devlet okullarına atanmış. Atama puanları ise 75-80 arasındadır. Mesleğini seven, alanında başarılı özellikle de üniversite sınavı konularında ve sorularında kendini yetiştirmiş bir kimya öğretmeni olursanız özel ders vererek ya da özel eğitim kurumlarında çalışarak iyi para kazanabilirsiniz.

Kimya Öğretmeni Hangi Derslere Girer?

Kimya, Kimya Uygulamaları, Araştırma Teknikleri, Araştırma Teknikleri Ve İstatistik, Fen Bilimlerine Giriş, Fen Bilimleri, Fen Bilimleri Tarihi Ve Uygulamaları, Seramik Kimyası, Atık Sular Bilgisi, Kâğıt Üretimi, Bilim Uygulamaları, Çevre Eğitimi, Kimya Teknolojisi alanının dallarının alan ve meslek dersleri, Laboratuvar Hizmetleri alanının dallarının alan ve meslek dersleri, Gıda Teknolojisi alanının dallarının alan ve meslek dersleri, Kâğıt Üretimi meslek dalı derslerine girer.

Kimya Öğretmeni Ne İş Yapar?

Kimya dersini laboratuvarda deney yaparak öğretir. Kimya öğretmeni, öğrencilerine deney yaptırmadan önce gerekli güvenlik önlemlerini alır. Öğrencilerine bu güvenlik kurallarını hatırlatır. Onları da güvenlik sorumluluklarını almaları için teşvik eder. Kimya öğretmeni, öğrencilerine araştırmayı, deney yapmayı, bilimsel düşünmeyi ve bunların sonuçlarını değerlendirip yeni bilgiler üretmeyi öğretir. Kimya öğretmeni, kimya alanıyla alakalı gelişmeleri takip eder. Çağın gelişmelerine uygun edindiği bilgileri öğretim programına yansıtır. Kimya dersiyle ilgili kazanımlarda diğer derslerdeki(fizik, matematik ve biyoloji) öğretmenlerle iş birliği yapar.

Kimya Öğretmeni Nasıl Olunur?

Kimya öğretmeni olabilmek için şu fakültelerden birini bitirmek gereklidir: Kimya Öğretmenliği, Kimya Bölümü, Kimya Mühendisliği, Kimya Mühendisliği Ve Uygulamalı Kimya Bölümü.

Kimya Öğretmeni Kimya Öğretmeni nedir Kimya Öğretmeni ne iş yapar Kimya Öğretmeni maaşları Kimya Öğretmeni nasıl olunur
Nurcan Büyükelyas
Nurcan Büyükelyas
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Amerika’da bulunduğu dönemde ‘’Tesol’’ ve ‘’Child Psychology’’ sertifikalarını aldı. Anaokullarında çalıştı. Türkiye’de ise çeşitli kurslarda Arapça öğreticiliği yaptı. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.