AnasayfaBlogJapon Alfabesi Nedir?
Yabancı Dil Eğitimi

Japon Alfabesi Nedir?

01 Ağustos 2021
Bu resim, çeşitli farklı karakterlere sahip bir grup yuvarlak nesneyi tasvir etmektedir. Nesneler çoğunlukla sarı renkte olup bazılarında mavi ve siyah vurgular bulunmaktadır. Her nesnenin ortasında kırmızı, sarı ve maviye boyanmış renkli bir yüz bulunmaktadır. Grubun solunda, etrafına kırmızı bir kurdele bağlanmış sarı bir tabak var. Tabağın sağında ise sarı bir daire ve onu işaret eden kırmızı bir ok var. Ayrıca siyah çizgileri olan sarı bir dairenin ve yanında sarı bir daire olan sarı ve mavi bir nesnenin yakın çekimi de var. Son olarak, sağ alt köşede bir yüzün bulanık bir görüntüsü var. Genel olarak, renkli karakterler ve parlak renkler bunu benzersiz ve ilginç bir görüntü haline getiriyor.
Alfabe TürüÖzellikleriKullanım Alanları
Hiragana46 temel karakterden oluşur, sesli harfler ve bunların sessiz harflerle birleşimi sonucunda oluşur.Kelime ve gramer unsurlarını ifade eder, yabancı kelimeleri belirtmek için kullanılır.
KanjiKökeni Çince'ye dayanır, anlamı kelimelerin yan yana gelme durumuna göre değişir.Sıfat, isim ve fiil kökleri ile sınırlı olarak kullanılır, işaretlerin anlamsal içeriklerini ifade etmek için kullanılır.
KatakanaHarfler keskin hatlara sahiptir, tüm sesleri karşılar.Yabancı kelimelerin yazımında ve dil reformları sırasında kullanılır.
HiraganaYumuşak hatlara sahip karakterlerden oluşur, ses temelli bir sistemdir.Günlük konuşma dilinde ve halk arasında yoğun olarak kullanılır.
KanjiHer bir karakter belirli bir anlam taşır ve birçok kanji bir araya gelerek cümleleri oluşturur.Resmi yazışmalarda, gazete ve kitaplarda sıklıkla kullanılır.
KatakanaDaha keskin ve dik hatlara sahip karakterlerden oluşur.Yabancı kelimelerin, hayvan isimlerinin ve bitki adlarının yazımında kullanılır.
RomajiJaponca kelimelerin Latin alfabesi ile yazılmasını sağlar.Japonca'nın Latin alfabesi kullanılarak aktarılması için kullanılır. Yani Japonca'nın transkriasyonunda kullanılır.
HiraganaSes temelli olup sesli ve sessiz harflerden meydana gelir.Çocuk kitapları, öğrenme materyalleri ve basit yazılar için kullanılır.
KanjiHer bir karakter belirli bir anlam ve okunuşu temsil eder. Çin alfabesinin bir parçası olup çok sayıda karakter içerir.Belirli konuları detaylı bir şekilde anlatmak için kullanılır.
KatakanaDaha keskin ve dik hatlara sahip karakterlerden oluşur. Hiragana'ya göre daha resmi ve ciddi bir havası vardir.Özellikle yabancı kelimelerin ve isimlerin yazımında kullanılır.

Yabancı dil eğitimi, kişisel gelişimimize katkıda bulunmak için tercih edebileceğimiz en önemli yöntemdir. İlgi alanınıza ya da kariyer yolunuza göre bir dil öğrenmeniz gerekir. İngilizce başta olmak üzere son zamanlarda Çince, Rusça ve Japonca da sıklıkla tercih edilir. Japonya'nın resmi dili olan Japon Alfabesi, aynı zamanda Japonca'nın yazıldığı bir alfabedir. Ural-Altay dil ailesine dahil olan Japonca, Türkçe ile benzerlik gösterir. Bu yüzden Türkler tarafından kolay bir şekilde öğrenilir. 

Japonca Harfler

Yazı yazmak için kullanılan Japon Alfabesi, Japonya'nın resmi dili olarak kabul edilir. Bu alfabede çizim sırası bulunur. Milattan sonra 9. yüzyılda kullanılmaya başlayan Japon Alfabesi, halk arasında uzun süre sadece konuşma dili olarak yer almıştır. 3 farklı yazı sistemine sahiptir. Okunuş açısından birebir aynıdır. Her alfabe farklı yerlerde kullanılır. Harfler, anlatmak istedikleri kelimelerden ilham alınarak çizilmiştir.

Japonca Alfabelerinde Kaç Harf Var?

Alfabelerin her birinde farklı sayıda harf bulunur. Bu dilin alfabesinde yer alan harflerin sırası; ka, tu, mi, te, ku, lu, ji, ri, ku, zu, me, ta, rin, to, mo, no, ke, shi, ari, chi, do, ru, mei, na, fu, zi şeklindedir. Japonca kursu tercih ederken eğitim içeriğine dikkat etmeniz gerekir. Öğretilen sıralama, alfabe ve kullanım alanları oldukça önemli bir yere sahiptir. Japon Alfabesinde yer alan bazı harflerin yazılışları ve okunuşları şöyle;

Japonca HarflerOkunuşu
l あa
l うu
l うe
l おo
l かka
l さsa
l しşi
l たta
l きゃkya
l つtsu
l にゃnya
l にゅnyu
l にょnyo
l はha
l ちゅçu
l にni
l せse
l しゃşa
l ちゅçu
l へhe
l のno
l ふfu

Japonca Alfabeler

Hecelerin bir araya gelmesiyle oluşan bu dil, 5 bin yıl önce Korece'den türemiştir. Yıllar içerisinde değişime uğrayarak günümüzdeki önemini kazanmıştır. Çizim odaklı olan Japon Alfabesinin sayısız özelliği bulunur. Bu içerikte, size Japon Alfabesinin tüm detaylarını aktaracağım.

Japonca Alfabe Hiragana

Japonya ve Japon kültürü hakkında bilgiler ile türetilen alfabeler, farklı amaçlar için kullanılır. Günümüz Kyoto'sunda kadınlar, yaklaşık 8. yüzyılda kolay bir alfabe olan Hiragana'yı oluşturdu. Japonların temel alfabesi olarak sayılan Hiragana, bütün kelimelerin yazılmasına imkan tanır. Bu alfabe, sesli harfler ve bunların sessiz harfler ile birleşiminden oluşur. Kelime ve gramer unsurlarını içeren Hiragana Alfabesi, 46 temel karakterden meydana gelir. Bu karakterlerin üzerine eklenen 3 çeşit sembol ile okunuşları etkilenir. Japonca eğitimi, Hiragana Alfabesi ile başlar.

İlgili eğitim: Japonca Eğitimi

Japonca'ya giren yabancı kelimeleri ifade etmek için kullanılır. Bir diğer Japonca Alfabe olan Kanji'nin içerisindeki karakterlerin yanında ve üstünde bulunan okumaya yardımcı furigana ve yomigana için de tercih edilir. Bilinmeyen Kanji karakterlerinin öğrenilmesine yardımcı olur. Japonca çocuk kitaplarında sıklıkla karşınıza çıkan Hiragana Alfabesi, iyi bir şekilde öğrenilmelidir. Sıfat, kelimeleri birbirine bağlayan bağlaçlar için de kullanılır. Japonca'nın tamamlayıcısı olan Hiragana, kelimelerin anlamının birbirini tamamlaması ile ortaya çıkar. Alfabe içerisinde bulunan her hece, herhangi bir anlam barındırmayan sesleri ifade eder. Uzatarak konuşulması zorunlu olan bir alfabedir.     

Japonca Kanji Alfabesi

Kanji Alfabesi, Japonya'da kullanılan ilk yazı sistemidir. Çin yazı sisteminden alınmıştır. Zaman içerisinde, ticari girişimcilikler ile birlikte Çince telaffuzlar Japonya'da da kullanılmaya başlandı. Günümüz Japoncası'nda sıfat, isim ve fiil kökleri ile sınırlı bir kullanıma sahiptir. En az iki alfabe kullanılarak anlamlı bir cümle kurulur. Kanjilerin anlamı, tek başına yazıldığında farklı, başka Kanjiler ile birleştiği zaman daha farklı olur. Böylece, Japonca ve Çince'nin de farkı ortaya çıkmaktadır. Çince onyomi, Japonca ise kunyomi olarak okunur.  

Japonya'ya Budizm ve Konfiçyüsçü dini metinler aracılığı ile gelen Kanji Alfabesi, Çince yazı karakterlerine verilen isimdir. 1945 adet günlük kullanım Kanji Alfabesi, kişi isimlerinde 983 karakter içerir. Antik Çağ insanlarının doğadaki şekilleri basite indirgeyerek çizmesi ile yaratılmıştır. Kanji Alfabesinden bazı örnekler şöyle;

Kanji HarflerOkunuşu
ウェwe
イェye
(ヷ)va
デュdyu
チェche
シェshe
ジェje
テュtyu
ツォtso
フュfyu
ティti
ドゥdu
ヴィvi
フィfi

Japonca Alfabe Katakana

Katakana Alfabesi'nde bulunan harfler keskin hatlara sahiptir. Keşişler tarafından bulunan bu harfler, Hiragana Alfabesi'ndeki tüm sesleri karşılar. Bu alfabe, Japonya'da gerçekleşen dil reformları sayesinde yabancı kelimelerin yazımında kullanılmıştır. Harflerin birbiri ile benzerliği diğer alfabe çeşitlerine göre daha fazladır. Katakana Alfabesi'nde bazı kelimelerin yazılışı ve okunuşu;

Katakana HarflerOkunuşu
ka
a
sa
şi
ta
çi
na
ha
ma
ya
tsu
ヒャhya
ミャmya
リョryo
ビャbya
ピュpyu
ヒュhyu

Japonca'daki Alfabeler ve Kökenleri

Kendine özgü karakterlerden meydana gelen alfabeyi öğrenmenin önemi, ezbere dayalı olmasından kaynaklıdır. Yaklaşık 130 milyon kişi tarafından konuşulan dilin tarihi, uzun yıllar öncesine dayanır. Kelime dağarcığı, Çince ile birlikte ticari ilişkileri bulunan İngilizce, Portekizce, Almanca ve Flemenkçe dillerinden de sözcükleri barındırır. Günlük hayatta Hiragana, Katakana ve Kanji olmak üzere 3 alfabe kullanılır. Gazete haberlerinden kişisel mesajlaşmalara kadar her yerde karşınıza çıkar. İlkokul 1. sınıfta öğretilmeye başlanan Japonca, okul müfredatlarında uzun yıllar devam eder. 

Japonca'da Kullanılan Alfabelerin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Japonya'da yaşayan halk ve göçmen toplulukları tarafından konuşulan Japon dili, 3 farklı alfabeden oluşur. Her birinin benzerlikleri ve farklılıkları bulunur. Yazılış ve okunuşları değişkenlik gösterir. Eklemeli bir yapıya sahip olan Japonca, özellikleri ile halkın hiyerarşik yapısını ortaya koyar. Ses alternatifi az olup tonlamalı bir vurgu sistemi kullanır. Sözcüklerin ve hecelerin sonunda sadece ん yani "n" ünsüzü yer alır. Dil içerisinde bulunan bu alfabelerin birbirinden ayrıldığı noktalar şöyle;

  • Kanji; Çince karakterlerden türetilen Hiragana ve Katakana Alfabeleri ile yazılır. Japonya'da kullanılan ilk sistemdir. Okuyucunun isim ve fiilleri ayırmasını kolaylaştırır. Anlam odaklıdır. Her karakterin bir anlamı bulunur.

  • Hiragana ve Katakana; öğrenmesi diğer alfabelere göre daha zordur. Karakterler seslere dayalıdır. Hepsi birer heceyi ifade eder. Kanjiler'den türemiştir. 

  • Kanji, dildeki kelimelerin tamamını karşılarken Hiragana ve Katakana belli sözcükleri yazmak için kullanılır.

  • Latin Alfabeleri ile hiç bir açıdan benzerlik göstermeyen bir dildir.     

Hiragana, 46 temel karakterden oluşur, sesli harfler ve bunların sessiz harflerle birleşimi sonucunda oluşur, Kelime ve gramer unsurlarını ifade eder, yabancı kelimeleri belirtmek için kullanılır, Kanji, Kökeni Çince'ye dayanır, anlamı kelimelerin yan yana gelme durumuna göre değişir, Sıfat, isim ve fiil kökleri ile sınırlı olarak kullanılır, işaretlerin anlamsal içeriklerini ifade etmek için kullanılır, Katakana, Harfler keskin hatlara sahiptir, tüm sesleri karşılar, Yabancı kelimelerin yazımında ve dil reformları sırasında kullanılır, Hiragana, Yumuşak hatlara sahip karakterlerden oluşur, ses temelli bir sistemdir, Günlük konuşma dilinde ve halk arasında yoğun olarak kullanılır, Kanji, Her bir karakter belirli bir anlam taşır ve birçok kanji bir araya gelerek cümleleri oluşturur, Resmi yazışmalarda, gazete ve kitaplarda sıklıkla kullanılır, Katakana, Daha keskin ve dik hatlara sahip karakterlerden oluşur, Yabancı kelimelerin, hayvan isimlerinin ve bitki adlarının yazımında kullanılır, Romaji, Japonca kelimelerin Latin alfabesi ile yazılmasını sağlar, Japonca'nın Latin alfabesi kullanılarak aktarılması için kullanılır Yani Japonca'nın transkriasyonunda kullanılır, Hiragana, Ses temelli olup sesli ve sessiz harflerden meydana gelir, Çocuk kitapları, öğrenme materyalleri ve basit yazılar için kullanılır, Kanji, Her bir karakter belirli bir anlam ve okunuşu temsil eder Çin alfabesinin bir parçası olup çok sayıda karakter içerir, Belirli konuları detaylı bir şekilde anlatmak için kullanılır, Katakana, Daha keskin ve dik hatlara sahip karakterlerden oluşur Hiragana'ya göre daha resmi ve ciddi bir havası vardir, Özellikle yabancı kelimelerin ve isimlerin yazımında kullanılır
japon alfabesi japonca japonca eğitimi japonya yabancı dil
Kadın yeşilliklerle çevrili toprak bir patikada oturuyor. Kollarını dizlerine dayamış, üzerinde beyaz bir tişört ve kot pantolon var. Saçları sarı ve geriye doğru toplanmış. Yüzü kameraya doğru dönük ve hafif bir gülümseme var. Memnun ve huzurlu görünüyor, doğal ortamın tadını çıkarıyor. Arka plandaki ağaçlar esintiyle sallanarak sahneye dinginlik hissi veriyor. Işık parlak ve sıcak, manzaranın güzelliğini vurguluyor. Kadın doğanın bereketiyle çevrelenmiş, huzurlu bir teselli anı yaratıyor.
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu, yemyeşil bir ortamda bulunan büyük bir pagodanın görüntüsüdür. Pagodanın tepesinde ışıklar ve yapının tabanında geniş bir güverte var. Pagodanın arkasında bir dağın yanı sıra bazı ağaçlar ve diğer yeşillikler yer alıyor. Gökyüzü parlak güneş ışığıyla doludur ve dağ sahneye güzel bir fon sağlamaktadır. Ön planda, biraz bulanık olan bir pencere var. Bir kişinin yüzü de hafifçe odak dışı kalmış. Genel olarak bu, doğa ve arka plandaki dağla çevrili bir pagodanın çarpıcı bir görüntüsüdür.
Kişisel Gelişim

Japonya ve Japon Kültürü Hakkında Bilgiler

10 Haziran 2021
Japonca bilen kişilere olan ihtiyacın günden güne arttığı, herkesin bildiği bir gerçek. Bu konuda yetişmiş uzmanlar, genellikle Japon Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olanlardır.
Bölümler

Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü

12 Kasım 2020
Üzerinde yazı olan bir kalem ve kağıdın yakın çekimi. Kalem siyah, gümüş uçlu ve tepesinde kırmızı bir daire var. Kağıt beyaz ve sayfanın büyük bir bölümünü kaplayan bir yazı var. Yazı düzgün ve okunaklıdır ve birkaç farklı kelime ve cümleden oluşuyor gibi görünmektedir. Köşede kağıdın sınırını gösteren küçük siyah bir çizgi var. Arka plan karanlıktır ve görüntünün odak noktası kalem ve kağıttır.
Bölümler

Japonca Öğretmenliği Bölümü

13 Kasım 2020
Yeşil ve beyaz bir giysi giyen bir kadın sandalyede oturuyor. Elleri kucağındadır ve kucağında pelüş bir hayvan tutmaktadır. Doldurulmuş hayvan beyazdır, siyah benekleri ve pembe bir burnu vardır. Kadının arkasındaki duvarda 'Hoş geldiniz' yazılı bir tabela var. Kadın memnun ve rahat görünüyor, çevresinin tadını çıkarıyor. Giysisinin kumaşı akıcı ve zariftir, ona muhteşem ve zarif bir görünüm verir. Odadaki ışık yumuşaktır, kadına ve giysisine huzurlu bir hava verir.
Nedir?

En Çok İzlenen Animeler

22 Eylül 2021
Bu, Korece odaklı bir çevrimiçi kursun görüntüsüdür. Bir kadın elinde bir kahve fincanı ve bir not defteri tutarken, doğrudan kameraya bakarken ve gülümserken görülüyor. Arka planda siyah metinli beyaz bir tabelanın yanı sıra kırmızı daire ve siyah çizgileri olan bir bayrak görülüyor. Ön planda bir kahve fincanı ve kalem tutan bir elin yanı sıra kırmızı ve mavi bir daire görülüyor. Bir kişinin gözlerinin yakın çekimi de görülebilir. Bu online kursa katılarak öğrenciler Kore dili ve kültürü hakkında daha fazla bilgi edinebilecekler. Kurs, öğrencilerin dili öğrenmelerine yardımcı olmak için çeşitli dersler, kaynaklar ve etkinlikler sağlayacaktır. Ayrıca Kore yaşamının farklı yönlerinin yanı sıra nüanslarını ve inceliklerini anlamalarına da yardımcı olacaktır. Kurs ilgi çekici ve bilgilendirici olacak, öğrencilere Güney Kore'nin dili ve kültürü hakkında bilgi verecektir. Bu online kurs sayesinde öğrenciler Güney Kore'nin dilini ve kültürünü kendi yaşamlarında kullanmaya hazır olacaklardır.
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Resimdeki kadının omuzlarına dökülen uzun, siyah saçları var. Yakalı ve kolları üç çeyrek uzunlukta beyaz bir gömlek giyiyor. Yüz ifadesi nötrdür. Beyaz bir duvarın önünde durmaktadır. Doğrudan kameraya bakıyor, gözleri konsantrasyon içinde hafifçe kısılmış. Dudakları hafifçe ayrılmış ve kaşları hafifçe kalkmıştır. Elleri önündedir, avuç içleri yukarı bakmaktadır. Kendinden emin ve sakin görünüyor. Duruşu rahat ve kendinden emin. Yüz hatları belirgin ve cilt tonu açık bronz.Asuhan Turhal
975411