AnasayfaBlogJapon Alfabesi Nedir?
Yabancı Dil Eğitimi

Japon Alfabesi Nedir?

01 Ağustos 2021
Japon Alfabesi

Yabancı dil eğitimi, kişisel gelişimimize katkıda bulunmak için tercih edebileceğimiz en önemli yöntemdir. İlgi alanınıza ya da kariyer yolunuza göre bir dil öğrenmeniz gerekir. İngilizce başta olmak üzere son zamanlarda Çince, Rusça ve Japonca da sıklıkla tercih edilir. Japonya'nın resmi dili olan Japon Alfabesi, aynı zamanda Japonca'nın yazıldığı bir alfabedir. Ural-Altay dil ailesine dahil olan Japonca, Türkçe ile benzerlik gösterir. Bu yüzden Türkler tarafından kolay bir şekilde öğrenilir. 

Japonca Harfler

Yazı yazmak için kullanılan Japon Alfabesi, Japonya'nın resmi dili olarak kabul edilir. Bu alfabede çizim sırası bulunur. Milattan sonra 9. yüzyılda kullanılmaya başlayan Japon Alfabesi, halk arasında uzun süre sadece konuşma dili olarak yer almıştır. 3 farklı yazı sistemine sahiptir. Okunuş açısından birebir aynıdır. Her alfabe farklı yerlerde kullanılır. Harfler, anlatmak istedikleri kelimelerden ilham alınarak çizilmiştir.

Japonca Alfabelerinde Kaç Harf Var?

Alfabelerin her birinde farklı sayıda harf bulunur. Bu dilin alfabesinde yer alan harflerin sırası; ka, tu, mi, te, ku, lu, ji, ri, ku, zu, me, ta, rin, to, mo, no, ke, shi, ari, chi, do, ru, mei, na, fu, zi şeklindedir. Japonca kursu tercih ederken eğitim içeriğine dikkat etmeniz gerekir. Öğretilen sıralama, alfabe ve kullanım alanları oldukça önemli bir yere sahiptir. Japon Alfabesinde yer alan bazı harflerin yazılışları ve okunuşları şöyle;

Japonca HarflerOkunuşu
l あa
l うu
l うe
l おo
l かka
l さsa
l しşi
l たta
l きゃkya
l つtsu
l にゃnya
l にゅnyu
l にょnyo
l はha
l ちゅçu
l にni
l せse
l しゃşa
l ちゅçu
l へhe
l のno
l ふfu

Japonca Alfabeler

Hecelerin bir araya gelmesiyle oluşan bu dil, 5 bin yıl önce Korece'den türemiştir. Yıllar içerisinde değişime uğrayarak günümüzdeki önemini kazanmıştır. Çizim odaklı olan Japon Alfabesinin sayısız özelliği bulunur. Bu içerikte, size Japon Alfabesinin tüm detaylarını aktaracağım.

Japonca Alfabe Hiragana

Japonya ve Japon kültürü hakkında bilgiler ile türetilen alfabeler, farklı amaçlar için kullanılır. Günümüz Kyoto'sunda kadınlar, yaklaşık 8. yüzyılda kolay bir alfabe olan Hiragana'yı oluşturdu. Japonların temel alfabesi olarak sayılan Hiragana, bütün kelimelerin yazılmasına imkan tanır. Bu alfabe, sesli harfler ve bunların sessiz harfler ile birleşiminden oluşur. Kelime ve gramer unsurlarını içeren Hiragana Alfabesi, 46 temel karakterden meydana gelir. Bu karakterlerin üzerine eklenen 3 çeşit sembol ile okunuşları etkilenir. Japonca eğitimi, Hiragana Alfabesi ile başlar.

İlgili eğitim: Japonca Eğitimi

Japonca'ya giren yabancı kelimeleri ifade etmek için kullanılır. Bir diğer Japonca Alfabe olan Kanji'nin içerisindeki karakterlerin yanında ve üstünde bulunan okumaya yardımcı furigana ve yomigana için de tercih edilir. Bilinmeyen Kanji karakterlerinin öğrenilmesine yardımcı olur. Japonca çocuk kitaplarında sıklıkla karşınıza çıkan Hiragana Alfabesi, iyi bir şekilde öğrenilmelidir. Sıfat, kelimeleri birbirine bağlayan bağlaçlar için de kullanılır. Japonca'nın tamamlayıcısı olan Hiragana, kelimelerin anlamının birbirini tamamlaması ile ortaya çıkar. Alfabe içerisinde bulunan her hece, herhangi bir anlam barındırmayan sesleri ifade eder. Uzatarak konuşulması zorunlu olan bir alfabedir.     

Japonca Kanji Alfabesi

Kanji Alfabesi, Japonya'da kullanılan ilk yazı sistemidir. Çin yazı sisteminden alınmıştır. Zaman içerisinde, ticari girişimcilikler ile birlikte Çince telaffuzlar Japonya'da da kullanılmaya başlandı. Günümüz Japoncası'nda sıfat, isim ve fiil kökleri ile sınırlı bir kullanıma sahiptir. En az iki alfabe kullanılarak anlamlı bir cümle kurulur. Kanjilerin anlamı, tek başına yazıldığında farklı, başka Kanjiler ile birleştiği zaman daha farklı olur. Böylece, Japonca ve Çince'nin de farkı ortaya çıkmaktadır. Çince onyomi, Japonca ise kunyomi olarak okunur.  

Japonya'ya Budizm ve Konfiçyüsçü dini metinler aracılığı ile gelen Kanji Alfabesi, Çince yazı karakterlerine verilen isimdir. 1945 adet günlük kullanım Kanji Alfabesi, kişi isimlerinde 983 karakter içerir. Antik Çağ insanlarının doğadaki şekilleri basite indirgeyerek çizmesi ile yaratılmıştır. Kanji Alfabesinden bazı örnekler şöyle;

Kanji HarflerOkunuşu
ウェwe
イェye
(ヷ)va
デュdyu
チェche
シェshe
ジェje
テュtyu
ツォtso
フュfyu
ティti
ドゥdu
ヴィvi
フィfi

Japonca Alfabe Katakana

Katakana Alfabesi'nde bulunan harfler keskin hatlara sahiptir. Keşişler tarafından bulunan bu harfler, Hiragana Alfabesi'ndeki tüm sesleri karşılar. Bu alfabe, Japonya'da gerçekleşen dil reformları sayesinde yabancı kelimelerin yazımında kullanılmıştır. Harflerin birbiri ile benzerliği diğer alfabe çeşitlerine göre daha fazladır. Katakana Alfabesi'nde bazı kelimelerin yazılışı ve okunuşu;

Katakana HarflerOkunuşu
ka
a
sa
şi
ta
çi
na
ha
ma
ya
tsu
ヒャhya
ミャmya
リョryo
ビャbya
ピュpyu
ヒュhyu

Japonca'daki Alfabeler ve Kökenleri

Kendine özgü karakterlerden meydana gelen alfabeyi öğrenmenin önemi, ezbere dayalı olmasından kaynaklıdır. Yaklaşık 130 milyon kişi tarafından konuşulan dilin tarihi, uzun yıllar öncesine dayanır. Kelime dağarcığı, Çince ile birlikte ticari ilişkileri bulunan İngilizce, Portekizce, Almanca ve Flemenkçe dillerinden de sözcükleri barındırır. Günlük hayatta Hiragana, Katakana ve Kanji olmak üzere 3 alfabe kullanılır. Gazete haberlerinden kişisel mesajlaşmalara kadar her yerde karşınıza çıkar. İlkokul 1. sınıfta öğretilmeye başlanan Japonca, okul müfredatlarında uzun yıllar devam eder. 

Japonca'da Kullanılan Alfabelerin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Japonya'da yaşayan halk ve göçmen toplulukları tarafından konuşulan Japon dili, 3 farklı alfabeden oluşur. Her birinin benzerlikleri ve farklılıkları bulunur. Yazılış ve okunuşları değişkenlik gösterir. Eklemeli bir yapıya sahip olan Japonca, özellikleri ile halkın hiyerarşik yapısını ortaya koyar. Ses alternatifi az olup tonlamalı bir vurgu sistemi kullanır. Sözcüklerin ve hecelerin sonunda sadece ん yani "n" ünsüzü yer alır. Dil içerisinde bulunan bu alfabelerin birbirinden ayrıldığı noktalar şöyle;

  • Kanji; Çince karakterlerden türetilen Hiragana ve Katakana Alfabeleri ile yazılır. Japonya'da kullanılan ilk sistemdir. Okuyucunun isim ve fiilleri ayırmasını kolaylaştırır. Anlam odaklıdır. Her karakterin bir anlamı bulunur.

  • Hiragana ve Katakana; öğrenmesi diğer alfabelere göre daha zordur. Karakterler seslere dayalıdır. Hepsi birer heceyi ifade eder. Kanjiler'den türemiştir. 

  • Kanji, dildeki kelimelerin tamamını karşılarken Hiragana ve Katakana belli sözcükleri yazmak için kullanılır.

  • Latin Alfabeleri ile hiç bir açıdan benzerlik göstermeyen bir dildir.     

japon alfabesi japonca japonca eğitimi japonya yabancı dil
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.