AnasayfaBlogİspanyolca Konuşan Ülkeler
Kişisel Gelişim

İspanyolca Konuşan Ülkeler

30 Nisan 2021
İspanyolca Konuşan Ülkeler

Dünyanın en popüler dillerinden biri İspanyolcadır. İspanyolca, Hint-Avrupa dil ailesine aittir. Romen dillerinden biridir ve kökeni İspanya'nın Kastilya bölgesine dayanır. Dünya genelinde 480 milyona yakın kişi ana dil olarak İspanyolca konuşur. Çincenin ardından ana dil olarak en çok konuşulan ikinci dildir. Ana dili İspanyolca olan insan sayısı, ana dili İngilizce olan insan sayısından fazladır. Ana dili olmaksızın konuşulan diller olarak bakıldığında ilk sıraya İngilizce yerleşir. En çok konuşulan diller sıralamasında İngilizce, Çince ve Hint dilinden sonra dördüncü sırada İspanyolca yer alır.

İspanyolca, Avrupa kıtasında İngilizce, Fransızca ve Almancanın ardından en çok konuşulan dördüncü dildir. Dünya üzerinde geniş bir coğrafyada konuşulan İspanyolca, Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi gibi farklı konuşma, lehçe ve diyalektik özellikler barındırır. Örneğin Arjantin İspanyolcası, diğer ülkelerin diyalektiğinden oldukça farklıdır. Dilin kökeni ve yapısı aynı olmakla birlikte bazı sözcükler ve ifadelerde anlam farklılıkları ortaya çıkar. İspanyolca konuşan insan sayısı, dünya genelinde 500 milyondan fazladır. İspanyolca dili, dünyada en çok öğrenilen ve içerik hacmi bakımından internette en çok kullanılan dillerden biridir.

15. yüzyıldaki Portekizli denizcilerin başarılarının ardından Kristof Kolomb 1492'de İspanyol finansmanıyla batı kıyılarına doğru yeni bir keşif rotasına çıkar. Japon sahillerine vardığı inancıyla günümüzde Bahamalar denilen yere varır ve aslında o güne değin Avrupalıların bilmediği bir kıtaya ulaşır. Devam eden tarihsel süreçte İspanyollar, Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya’da çok değişik kültürel özelliklere sahip ulusları ve topraklarını ele geçirirler. Güney Amerika'nın pek çok bölgesi, Orta Amerika, Meksika, Karayiplerin bazı bölgeleri ve kuzey Amerika’nın büyük bir kesimi İspanya'nın hakimiyeti altına girer. 19. yüzyıla kadar geçen süre zarfında toprak büyüklüğü açısından en büyük imparatorluklardan biri olur. 19. yüzyılda özellikle Latin Amerika bağımsızlık hareketlerinden itibaren toprak ve hakimiyet kaybetmeye başlar. Kaybedilen sömürgelerin yerine Afrika kıtasında yeni sömürge arayışına girişen İspanya, Fas, Ekvator Ginesi gibi ülkelerde hakimiyet kurmaya çalışır ancak 1960-70'li yıllarda buralar da elinden çıkar.

Resmi Dili İspanyolca Olan Ülkeler

Bu dil, 16. yüzyılda başlayan İspanyol sömürgeciliği ile birlikte dünyaya yayılır. Bunun sonucunda günümüzde Orta, Batı ve Güney Amerika’da birçok ülkede İspanyolca ana dil olarak konuşulur.

Resmî dil olarak İspanyolcayı kullanan ülkeler şunlardır:

 1. Arjantin

 2. Bolivya

 3. Dominik Cumhuriyeti

 4. Ekvador

 5. Ekvator Ginesi

 6. El Salvador

 7. Guatemala

 8. Honduras

 9. İspanya

 10. Kolombiya

 11. Kosta Rika

 12. Küba

 13. Meksika

 14. Nikaragua

 15. Panama

 16. Paraguay

 17. Peru

 18. Porto Riko

 19. Şili

 20. Uruguay 

 21. Venezuela

İspanyolca Konuşan Diğer Ülkeler

ABD’de İngilizceden sonra en çok konuşulan ikinci dil İspanyolcadır. Özellikle Amerika’nın güney bölgelerinde İngilizce olmadan sadece İspanyolca konuşarak yaşamak mümkün. ABD’ye bağlı özerk bir bölge olan Porto Riko'da resmi dil İspanyolcadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde İspanyolca konuşan nüfus 41 milyondan fazladır ve toplam nüfusun %13’ünü oluşturur. Böylelikle ABD, Meksika’nın ardından dünyanın en büyük ikinci İspanyolca konuşan ülkesi konumundadır. ABD’de İspanyolca konuşan insan sayısı İspanya’da bulunandan daha fazladır.

2060 yılında, Amerika’da Latin kökenli insan sayısının 130 milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Bu durumda Amerika, dünya üzerinde en çok İspanyolca konuşulan ülke konumuna gelecek. Bunun anlamı, Çin’in 1 milyarı aşan nüfusu sebebiyle dünyanın en çok konuşulan dili olan Çinceyi bir kenara bırakırsak, İspanyolca başta ABD, Güney Amerika ve Avrupa olmak üzere dünya genelinde yaygın, dolayısıyla geleceği ve geçerliliği olan bir dildir.

İspanyolca dünya üzerinde 20 ülkede yoğun şekilde konuşulur. Ayrıca Avrupa'da İngiltere, Fransa ve Almanya'da küçük topluluklar bu dili konuşurlar. Avrupa Birliği'nin resmî dillerinden biri de İspanyolcadır. İsviçre'de nüfusun %1,7' sinin ilk dili İspanyolcadır, ülkenin 4 resmî dilinin ardından en çok konuşulan dildir.

Eski bir İngiliz kolonisi olan Belize'de resmî dil olmamakla birlikte, 2000 yılı nüfus sayımında halkın %43'ü tarafından İspanyolca konuşulduğu tespit edilmiştir.

İspanyolca, Afrika kıtasının batısında yer alan Ekvator Ginesi'nde Fransızca ve Portekizce ile birlikte resmî dildir. Afrika Birliği'nin de resmî dillerinden biridir. Ekvator Ginesi dahilinde Fang dilinden sonra en çok konuşulan dildir. İspanyolca konuşan kişilerin nüfusun %68’ını oluşturduğu Ekvator Ginesi, Afrika’da İspanyolcayı resmi dil olarak konuşan tek ülkedir.

Eski bir İspanyol kolonisi olan Batı Sahra'da Sahravilerin önemli bir bölümü İspanyolca konuşabilirler ve birçoğu üniversite eğitimi için Küba ve İspanya gibi ülkelere giderler.

Kuzey Afrika'da bulunan ve İspanya anayasasına göre özerk il statüsünde olan Ceuta ve Melilla şehirlerinde ayrıca İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları özerk bölgesinde İspanyolca konuşulur. Fas'ın kuzey bölgelerinde 200 bin kişi ikinci dil olarak İspanyolca konuşur. Gabon, Nijerya, Kamerun ve Sudan'da bazı küçük topluluklar bu dili konuşurlar.

İspanyolca, Filipinler'de 1565-1973 yılları arasında resmî dil olmuştur. Filipinler’in güneyinde gelişen ve İspanyolca temelli bir kreol dil olan Chavacano yaklaşık olarak 2 milyon kişi tarafından konuşulur. İspanyol sömürgecilik döneminin Filipin kültürüne yoğun etkileri sebebiyle, İspanyolcadan Filipin dillerine geçen binlerce kelime vardır. Bu dillerin yapısal benzerlikleri dolayısıyla, yazılı hukuk belgeleri ve hukuk mahkemelerinde geçerliliği olan bir dildir.

Guam, Kuzey Mariana Adaları, Palau'nun bağımsız eyaletleri, Marshall Adaları ve Mikronezya Federal Devletleri'nde ise 19. yüzyıla kadar İspanyolca yoğun olarak konuşulurdu.

İspanyolca Konuşan Latin Amerika Ülkeleri

Dünya üzerinde İspanyolca konuşan ülkelerin büyük bir kısmı Orta ve Güney Amerika’da yer alır. Dünyanın en fazla İspanyolca konuşan nüfusuna sahip ülkesi 121 milyondan fazla kişi ile Meksika’dır. Latin Amerika nüfusunun yaklaşık %55-60 kadarı İspanyolca konuşur. Arkasından Portekizce, Fransızca, Hollandaca, İngilizce, Maya dili ve Keçuva dili, Guarani dili ve Aymara gibi yerel diller gelir.

İspanyolca konuşan ülkelerden İspanya ve Ekvator Ginesi haricinde, resmî dili İspanyolca olan tüm ülkeler Amerika kıtasında bulunur.

Brezilya, İspanyolca değil Portekizce konuşulan bir ülkedir. İspanyolca konuşan komşuları ve ticaretleri sebebiyle bu dille yoğun ilişki içindedir. Bu sebeple okullarda 2.dil olarak İspanyolca öğretilmektedir. Brezilya'da çoğu sınır kasabalarında (Uruguay-Brezilya ve Paraguay-Brezilya) İspanyolca-Portekizce karışımı bir dil konuşulur. Bu dile Portunyol denmektedir. Şili toprağı olan ve Okyanusya’da yer alan Paskalya Adası'nda İspanyolca konuşulur.

ispanyolca ispanyolca konuşan ülkeler resmi dili ispanyolca olan ülkeler ispanya arjantin anadili ispanyolca olan ülkeler ispanyolca kursu
Neslihan Tatar
Neslihan Tatar
Blog Yazarı

Endüstri Yüksek Mühendisidir. Farklı sektörlerde kalite, verimlilik, iş güvenliği, eğitim gibi konularda çalıştıktan sonra aktif iş hayatından ayrıldı. Farklı uğraşlar ve kariyer arayışı ile enstitünün İkna Teknikleri, Yaratıcı Yazarlık, İçerik Editörlüğü ve İçerik Uzmanlığı eğitimlerini aldı. Enstitü blog sayfalarına katkı sağlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İspanyolca Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

27 Nisan 2021
İspanyolca Öğrenmek Zor mu?
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Öğrenmek Zor mu?

08 Mayıs 2021