AnasayfaBlogİş Aramak Flört Etmeye Benzer
İş Arama

İş Aramak Flört Etmeye Benzer

21 Ağustos 2022
İş Aramak Flört Etmeye Benzer

Elinizden gelenin en iyisini yapmak, iyi bir izlenim bırakmak ve umarım size uygun birini bulmak istersiniz. Flört etmek gibi, sevdiğiniz bir işi bulmanın en iyi yolu da dışarı çıkmak ve yeni insanlarla tanışmaya başlamaktır. Sektörel etkinliklere ve buluşmalara katılın, sosyal medya aracılığıyla potansiyel bağlantılarınıza ulaşın ve benzersiz bir fırsat aradığınızı onlara bildirin.

Ne kadar çok bağlantı kurarsanız, mükemmel eşleşmeyi bulma olasılığınız o kadar artar. Kim bilir, belki de yeni patronunuzla bu etkinliklerden birinde tanışırsınız.

Bu beş basit adımla hayalinizdeki işi bulun.

Hayalinizdeki işi bulmak mı istiyorsunuz? Harika! İş ilanlarına göz atmak ve kendinizi yeni bir pozisyonda hayal etmek çok eğlenceli olabilir. Peki hayalinizdeki işi bulmak için nasıl bir yol izlemelisiniz? Düşündüğünüz kadar zor değil - bu beş basit adımı izleyin!

1 - Dışarı çıkın ve yeni insanlarla tanışın.

İş bulmanın en iyi yolu ağ kurmaktır. Dışarı çıkın ve yeni insanlarla tanışın. Sektörel etkinliklere ve buluşmalara katılın. Sosyal medya aracılığıyla potansiyel bağlantılara ulaşın. Eşsiz bir fırsat aradığınızı onlara bildirin.

Ne kadar çok insan tanırsanız, sizin için mükemmel olan bir iş ilanını duyma olasılığınız o kadar artar. Ve hemen bir iş bulamasanız bile, yeni insanlarla tanışmanın ve profesyonel ağınızı genişletmenin faydasını göreceksiniz. Bu yüzden dışarı çıkın ve ağ kurmaya başlayın! İş bulmanın en iyi yolu budur.

2 - İyi bir izlenim bırakın.

İster iş arıyor, ister ağ kuruyor ya da sadece yeni arkadaşlar edinmeye çalışıyor olun, iyi bir izlenim bırakmak çok önemlidir. İlk izlenimler biriyle tanıştıktan sonraki saniyeler içinde oluşur, bu nedenle gönderdiğiniz sözsüz ipuçlarının farkında olmalısınız.

Profesyonel giyinmek toplantıyı ciddiye aldığınızı, kibar olmak ise karşınızdaki kişinin zamanına saygı duyduğunuzu gösterir. Son olarak, bir toplantıdan sonra takip etmek, ilginizi göstermenin ve sohbeti devam ettirmenin harika bir yoludur. Bu basit adımları atarak, doğru adımlarla başladığınızdan ve kalıcı bir izlenim bıraktığınızdan emin olabilirsiniz.

3 - Hazırlıklı olun

Bir mülakata hazırlanmanın en iyi yolu özgeçmişinizi ve portföyünüzü hazır bulundurmaktır. Ancak hazırlıklı olmak sadece bununla sınırlı değildir. Becerileriniz ve deneyimleriniz hakkında konuşmaya istekli olmanız da size yardımcı olacaktır. "Konuşmak" derken, özgeçmişinizde yazanları kelimesi kelimesine tekrarlamaktan bahsetmiyorum. Bunun yerine, deneyiminiz, becerileriniz ve masaya getirebilecekleriniz hakkında kendinizden emin ve açık bir şekilde konuşabilmeyi kastediyorum.

Bu, işinizin içini ve dışını bilmek ve onunla hem ilgi çekici hem de özlü bir şekilde konuşmak anlamına gelir. Bu nedenle, bir sonraki mülakatınızdan önce, konuşma noktalarınızı tazelemek için biraz zaman ayırın. Bu, işi almanızda büyük bir fark yaratabilir.

4 - Esnek olun

İş bulmaya çalışmak sinir bozucu bir süreç olabilir. Düzinelerce özgeçmiş gönderirsiniz ve sadece birkaç yanıt alırsınız ya da daha kötüsü hiç yanıt alamazsınız. Pes etmek ve herhangi bir işe razı olmak cazip gelebilir, ancak bu her zaman en iyi seçenek değildir. Bunun yerine, esnek olmak ve aradığınız iş türü konusunda açık fikirli olmak çok önemlidir.

Konfor alanınızın biraz dışında olan pozisyonları düşünün. Tam olarak aradığınız şey olmayabilirler, ancak daha iyi bir şeye yol açabilirler. Ve kim bilir, belki de bu yeni meydan okuma hoşunuza gider.

5 - Devam edin

İş aramak gerçek bir acı olabilir. Özgeçmiş gönderir, görüşmelere gider ve kendinizi satmak için elinizden geleni yaparsınız, ancak bazen sadece tekerleklerinizi döndürüyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Cesaretinizin kırılması kolaydır, özellikle de bir süredir şansınız yaver gitmiyorsa.

Ama pes etmeyin! İş aramak için ne kadar çok çaba harcarsanız, sizin için doğru işi bulma olasılığınız o kadar artar. Bu yüzden devam edin ve umudunuzu kaybetmeyin. Mükemmel iş dışarıda bir yerde sizi bekliyor.

İnsanlarla tanışmak ve iyi bir izlenim bırakmak, iş ararken yapabileceğiniz en önemli şeylerden ikisidir. Ancak, hazırlık ve esnekliğin de aynı derecede önemli olduğunu unutmayın. Bu nedenle yeni insanlarla tanışmaya, ağ kurmaya ve iş başvurusunda bulunmaya devam edin; doğru pozisyonu bulacaksınız. Ve eğer iş bulmakta zorlanıyorsanız, online kurslarımıza katılın.

Kariyer yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olabilecek, alanında uzman kişilerden ipuçları ve tavsiyeler sunuyoruz.

iş aramak eğitim
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Çalışırken İş Aramak
İş Arama

Çalışırken İş Aramak

25 Aralık 2016
İş Aramak E-posta Kampanyası Hazırlamak Gibidir
İş Arama Teknikleri

İş Aramak E-posta Kampanyası Hazırlamak Gibidir

13 Temmuz 2019
İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek? Gençler İş Beğenmiyor mu?
İş Arama Teknikleri

İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek?

15 Aralık 2021
İş Arama İzni Süresi Ne Kadar? 
İnsan Kaynakları

İş Arama İzni Süresi Ne Kadar? 

27 Şubat 2020
İş Hayatında Kadın Ve Anne Olmak
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Ve Anne Olmak

21 Mayıs 2019
İşsizlik Türleri ve Sebepleri
İşten Ayrılma

İşsizlik Türleri ve Sebepleri

05 Eylül 2019
İstihdam ve İşsizlik İlişkisi
İşe Alım

İstihdam ve İşsizlik İlişkisi

29 Ocak 2020
İş Ararken Yapılan Hatalar
İş Arama

İş Ararken Yapılan Hatalar

16 Mart 2018
Ek İş Bulmak İçin İpuçları
İş Bulmak

Ek İş Bulmak İçin İpuçları

23 Ağustos 2017
Kariyer Hayatınız İçin 6 Tavsiye
Kariyer Yönetimi

Kariyer Hayatınız İçin 6 Tavsiye

20 Eylül 2016
Yeni Mezunlar ve Deneyim Sorunu
Yeni Mezun

Yeni Mezunlar ve Deneyim Sorunu

23 Mayıs 2019
İş Arama Süreci İçin İpuçları
İş Arama Teknikleri

İş Arama Süreci İçin İpuçları

18 Mart 2016