AnasayfaBlogİngilizce Öğrenme Teknikleri
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenme Teknikleri

23 Aralık 2019
İngilizce Öğrenme Teknikleri

Hayatımızın her alanında yer edinen İngilizce, başarılarımızı sadece ülkemiz içinde değil, dünyaya duyurmamızı da sağlayabilir. Yurt dışına çıkmasak bile, yurt dışına ticaret yapabilir, ülkeler arası bağlantı kurabilir, firmaya ait yurt dışı bağlantıları ile iletişim kurmak zorunda kalabilir ya da kendi e-ticaret sitemizden yurtdışına satış yapabiliriz. Böylelikle iş yapacağımız alanlar genişler ve farklı kültürlerin çalışma stilleri ile ilgili de bilgi sahibi olabiliriz.

Kimimize öğrenmesi zor gelen ingilizce için basit ingilizce öğrenme teknikleri bulunmakta tabi. Üstelik bu teknikleri hayatımızın her alanında kolayca uygulayabiliriz. Bunların yanı sıra alt yapınız hiç yoksa ya da kendi başınıza uyguladığınız ingilizce öğrenme teknikleri sonuçları "biliyorum ama konuşamıyorum" diyorsanız korkmayın. Vaktiniz yoksa, çok yoğun çalışıyorsanız veya çocuğunuzla evde otursanız bile Enstitü ingilizce eğitimlerine muhakkak göz atın. İngilizce öğrenmenin kolaylığını göreceksiniz. İngilizce eğitimi veren Enstitü online eğitimler sizin için. Üstelik başarılı olduğunuzda sertifika sahibi oluyorsunuz. 

Kolay İngilizce Öğrenme Teknikleri 

 • Öncelikle öğrenmek istediğiniz dil için kendinizi motive edin. İstemeden yapılan işler genelde başarısızlıkla sonuçlanır. Bunu yaşamak istemiyorsanız ingilizceyi gerçekten öğrenmek istediğinize dair kendinizi psikolojik olarak hazırlayın. 

 • Neden ingilizce öğrenmek istediğinizi belirleyin. Buna göre konsantre olup, seçtiğiniz yönde ingilizcenizi geliştirin.

 • Seviyenizi belirleyin. İngilizce bilginiz önceden varsa, öğrenmenizi kolaylaştırmak için öncelikle seviyenizi bilmenizde fayda var. Sahip olduğunuz seviyenin üstündeki bilgileri öğrenmeye çalışmak sizi zorlayacaktır. İngilizce seviyeleri A1'den başlar C2 seviyesine kadar ilerler. 

 • İngilizce kelime ezberleyin. Ezberlediğiniz kelime ne kadar fazla olursa, dil bilgisi ile birlikte anlamanız da kolaylaşacaktır. Bunun kolay bir yolu ise; etrafınızdaki objelere ya da nesnelere ingilizce karşılıklarını etiketleyin. Böylelikle sürekli o kelimeyi görmenizi sağlar, aklınızda daha kolay tutabilirsiniz.

 • Altyazılı film ya da diziler izleyin. Böylelikle konuşmalara kulak aşinalığı kazanır, dil bilgisini konuşmada kullanımına hakim olabilirsiniz. 

 • İngilizce seviyenize uygun ingilizce kitaplar okuyabilirsiniz. Cümle kuruluşlarını ve dil bilgisini daha kolay öğrenerek kelime haznenizi geliştirebilirsiniz. 

 • Kendi dilimizin, dil bilgisini iyi bilmeliyiz. Hangi dilde olursa olsun, kurduğumuz cümlenin öğelerine hakim olmamız gerekir. Bu da öğrenmeyi kolaylaştıran etkenlerden biridir. 

 • İngilizce müzik dinleyin ve içinde geçen cümleleri bulmaya çalışın. Bunu doğru yapabiliyorsanız, konuşmada anlama kısmını kolay atlatabilirsiniz. 

 • İngilizceyi eğlenceli hale getirmek önemlidir. Bunu sağlayın.

 • Kendinize konuşma arkadaşı bulun ve sürekli ingilizce konuşmaya çalışın. Karşılıklı ingilizce konuşmak, ingilizce öğrenme tekniklerinin en iyi uygulamalarından biridir. 

 • İngilizce günlük tutun. Böylelikle yazma dilinizi geliştirmiş ve dil bilgisini cümle içinde kullanmasını öğrenebilirsiniz. 

 • Akıllı telefonunuza veya tabletinize sözlük programı indirin. Ne zaman olursa olsun aklınıza gelen kelimeleri bu uygulama üzerinden karşılığını öğrenin ve ezberleyin. Ezberlediğiniz kelimelerle cümle kurmaya çalışın ve tuttuğunuz günlükte muhakkak kullanmaya çalışın. 

Neden İngilizce Öğrenmek Gerek? 

İngilizce öğrenmenin yararı olmaz mı? Hayatımızın büyük bir alanında İngilizce bize yardımcı olur. Eğitim hayatımızı belli bir seviyeye getirdikten sonra başlayan iş hayatında aranan en önemli özelliklerden biri de ingilizce konuşma.  Günümüzde yurtdışı ile iletişim halinde olmayan şirket kalmadı. Markaların ihracında, e-ticaret sitelerinde, sürekli ilerleyen bir ticari sirkülasyon mevcuttur. Dünyanın ortak dili olan ingilizceyi konuşabilmek, bu noktada size bilgileriniz yanında artı bir avantaj sağlamış olur.

Bunun yanında beyin gelişimine de katkı sağladığı söyleniyor. Ezberlenen kelimeler, konuşulanı anlama, bununla birlikte kendi dilimizi de iyi kullanmamız gibi sürekli aklımızda tutmalıyız. Pratik yapmalıyız. Ne kadar uzaklaşır, konuşmaktan kendimizi geri koyarsak, o kadar çabuk unutur ve beyini çalıştırmayarak gelişimi engellemiş oluruz. Unutmayı engellemek için de yaptığımız pratikler, öğrenme teknikleri, konuşma ya da izlenimler, unutmayı engelleyen, beyin çalıştırıcı egzersizlerin içine girmektedir. 

İş İngilizcesi Öğrenmenin İş Dünyasındaki Faydası

Yazının başından beri iş hayatımızda başarıya ulaşmamızı sağlayacak bir artı olarak bahsettik. Peki iş hayatında neden bu kadar önemli? Başka bir firmada da çalışsak, kendi işimizin sahibi de olsak, bir şekilde yurt dışı ülkeleri ile muhakkak diyalog halinde olmamız gerektiği yerler oluyordur. Bu durumu belki ingilizce bilen biri ile gerçekleştirebiliyor ya da kendiniz biliyorsanız başkasına ihtiyaç duymadan kendi işinizi kendiniz yapabiliyorsunuzdur. Yurtdışından daha ucuz elde edeceğiniz ürünleri ülkenize getirtebilir veya kendi ürettiğiniz ürünleri yurtdışında sergileme imkanı bulabilirsiniz. Bunu başarılı bir şekilde yapabilmenin bir yolu da ingilizce bilmekten geçer. İş alımlarında dil bilmek, en çok istenen özelliklerden biridir. Çünkü firmaların yurt dışı ayaklarında çalışan yabancı kişilerle de iletişimi sağlamak gerekir.

İş İngilizcesi bilmek günümüzde internet sektörünün gelişmesi ile oldukça tercih edilen e-ticaret üzerinde de işimizi kolaylaştıran bir artıdır. Peki nasıl mı yararlanılır?  E-ticaret sisteminde belli başlı müşteriyi tanıma yöntemleri uygulanır. Bu yöntemlerin uygulama sırasında müşterilerin giriş yaptıkları bölgeler, dil ve para birimleri tespit edilir ve mağazada uygulanacak seçimler belirlenir. Böylece e-ticaret sitesinin bulunduğu ülke dışından giriş yapanlar için de dil desteği verilmelidir. Bu durumda dünyanın ortak dili olarak kullanılan ingilizce devreye girer. Yazılı ya da telefon üzerinden çeşitli müşteri desteği, gelen talep, öneri veya şikayet maillerinin okunması ve yanıtlanması, sistem içeriğindeki çeşitli yazılımların geliştirilmesi ya da yurt dışı ürün teslimleri sırasında yaşanacak sıkıntıları halledebilme gibi çoğaltabileceğimiz bir çok durumda ingilizce bilgisi önemlidir.

Özellikle yazılım işi ile uğraşıyorsanız ya da satış ve pazarlama alanında kendinizi geliştirdiyseniz, ingilizce bilmeniz ciddi katkılar sunacaktır. Çoğu programcılık ve yazılım dilleri ingilizce üzerine inşa edilmiştir. İşte bu durumlarda ingilizcenizi yeterli bulmuyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz ingilizce öğrenme tekniklerini kullanabilirsiniz. İngilizce öğrenme konusunda kendinizi geliştirmeniz imkansız değil. Enstitü'nün seviyelere göre sunduğu online eğitimleri incelemeniz başlamanıza yeterli olacaktır. Bu eğitimler sizi öğrenmek için uygulayacağınız günlük basit ingilizce tekniklerinin yanında, bilmediğiniz yerleri canlı dersler sayesinde sorarak öğrenmenize de yardımcı olarak büyük destek sağlayacaktır. 

Kendimizi hangi alanda geliştirmek istesek yolumuz bir şekilde ingilizceden geçiyor olacak. Dışarda karşılaştığımız yolunu soran bir turiste, haber niteliği taşıyan bir yabancı kanal röportajında, uçakta yanına oturduğumuz bir yabancı ile diyalog kurmak zorunda kaldığımızda, tatile yurtdışına gittiğimizde... İş dışında sayabileceğimiz bir çok durumda, ingilizce bilmenin gerekliliğini hissetmiş oluyoruz. Kendimizi düzgün ve ortak bir dil sayesinde farklı ülkeden insanlara da ifade etmek istiyorsak yolu çok basit ingilizce öğrenme tekniklerinden geçmekte.

İngilizce öğrenme tekniklerini evde uygulayabilir miyim?

Evde ingilizce öğrenme tekniklerini uygulayabilirsiniz. Kullandığınız odalardaki eşyalar üzerine yapıştıracağınız ingilizce karşılıklarıyla ingilizce öğrenimini keyifli bir hale getirebilirsiniz. Veya evinizdeki internet ile Enstitü'nün online İngilizce eğitimlerine katılabilirsiniz. 

İngilizce dil bilgisine sahibim ama konuşabilmek için ne yapmam gerekir?

İngilizce konuşmak için öncelikle kelime haznenizin çok olması gerekir. Doğru kullanacağınız dil bilgisi ile birlikte yabancı kişilerle sürekli konuşarak pratik yapmanız, size fayda sağlayacaktır. Eğer bu imkanınız yoksa Enstitü'nün sunduğu ingilizce konuşma kursunu araştırarak katılabilirsiniz. 

İş ingilizcesi ile konuşma ingilizcesi farklı mıdır?

Aslında ikisinde de aynı dili konuşmaktayız. Ama iş ingilizcesinde mesleklere göre bazı teknik terimler mevcut olduğundan iş ingilizcesi ile günlük dil arasında farklar olabiliyor. Bu yönde kendinizi geliştirmek istiyorsanız Enstitü'nün sunduğu iş ingilizcesi kursunu inceleyebilirsiniz. 

ingilizce ingilizce öğrenmek ingilizce öğrenme teknikleri e-ticaret yabancı dil iş ingilizcesi
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.