AnasayfaBlogİngilizce Öğrenme Oyunu Teknikleri
Kişisel Gelişim

İngilizce Öğrenme Oyunu Teknikleri

12 Aralık 2019
İngilizce Öğrenme Oyunu Teknikleri

Dünya üzerinde en çok konuşulan ve kullanılan dil olan İngilizce, planlı bir program neticesinde sizi her alanda bir üst seviyeye taşıyarak ön planda olmanızı sağlar. İngilizceyi öğrenmek ve günlük ile iş hayatınızda kullanmak için belli başlı yöntemleri öğrenmelisiniz. İngilizce öğrenmeye yönelik birçok teknikle beraber kendi geliştireceğiniz bazı teknikler de söz konusu. Dil öğrenme aşamasında önceden planlama yaparak işe başlamak süreci sonlandırabilmek açısından önemlidir. Dil öğrenme sürecinde hoşunuza gidecek, ilginizi çeken ve dil öğrenimini zorlaştırmayacak bazı kullanımlar hakkında bilgi sahibi olmanız sizi ileriye taşıyacaktır.

Bu aşamada İngilizceyi pratiğe dökebilmek ve uygulama yapmak için etkili ve eğlenceli bir teknik olan oyunlardan yararlanabilirsiniz. Oyunların eğlendirirken öğretme işlevi İngilizceyi de kolayca öğrenmenize yarayacaktır. İngilizceyi; daha doğrusu bir dili zorla öğrenmeye çalışmak, ilginizi göstermemek dil öğrenimini de zorlaştırır. Oyunlar burada, dili sizin için başka bir anlamda konuşturmaya, öğretmeye çalışır. Oyun oynama sürecinde mecburen İngilizceye maruz kalırsınız ve tek yapmanız gereken oyunu oynarken İngilizceyi aktif olarak kullanmaya çalışmaktır. 

İngilizce Öğrenme Oyunu ile İngilizce Öğrenmek

İngilizcede öğrenimi kolaylaştırmak için birçok seçenekler mevcut. Bunlardan biri de oyunlardan yararlanmaktır. Oyunlardan etkin olarak yararlanmak ise kişinin bu dili öğrenme isteği ve ilgisine bağlıdır. Oyunların eğitici ve eğlenceli olmasına dikkat ederek alacağınız keyfin seviyesini yükselterek eğlenirken öğrenmeye de çabalarsınız. İngilizceyi oyunlardan öğrenmek isteği içindeyseniz ilk önce başlangıç seviyesindeki oyunları tercih edebilirsiniz.

Oyunların aynı zamanda sıkıcı olmamasına da dikkat edin, sizi oyun sürecinde eğlendirmesine önem verin. İngilizce öğreniminde oyunlardan yararlanırken dil bilginizin gelişmesine, kelime dağarcığınızın genişlemesine ve oyunlardan öğreneceğiniz konuşma pratiğini geliştirebilirsiniz. İngilizce öğreniminde karşılaşacağınız problemlerden biri konuşmayı tam olarak sağlayamamaktadır. Oyunların işlevselliği, burada kendisini gösterir.

Çevrimiçi birçok oyun ana dil olarak İngilizce seçeneğini sunmaktadır. İngilizceyi günlük hayat alışkanlıklarına göre konuşabilmek ve kelime haznenizi zenginleştirmek için dil seçeneğini İngilizce yapmanız daha verimli bir öğrenme tekniği olacaktır. Oyun oynarken bilmediğiniz ve anlamını oyun üzerinden yeni öğrendiğiniz kelimeleri not etmeniz, karşılıklı oynanan mobil uygulamalarla konuşmaya çekinmemenizi yol açan çevrimiçi konuşma en çok zorlanılan dil konularına karşı sizi rahatlatacaktır.

Bu ayrıca size belli bir özgüven de sağlayacaktır. İngilizce eğitim sunan birçok eğitim olmakla birlikte yalnızca eğlence amacıyla erişim sağlayan ama İngilizceyi öğrenmede etkili olan seçenekler de mevcuttur. Bu seçenekleri değerlendirmek sizin dil öğreniminize için az ya da çok, zamanla katkı sağlayacaktır. İngilizceyi yalnızca mobil ya da internet üzerinden değil, kendi geliştireceğiniz oyunlarla da öğrenebilirsiniz.

Kelime kartları ve dil bilgisi kurallarını içeren kartları hazırlayarak teknikleri eğlenceli hâle getirebilirsiniz. Dil öğrenmenin temel motivasyonu, onu kullanarak sağlayacağınız avantajları ve olumlu sonuçları içermesidir. Bu bakımdan bir yandan oyun oynarken, oyunu kurallarına göre oynayabilmeyi öğrenmek için İngilizce kalıp ve cümleleri iyi bilmeli ve oyun içindeki kullanımlarına dikkat etmelisiniz. Böylece oyunu doğru oynayarak kendinizi oyunlarda geliştirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler ise ilginizi çekecek doğru oyunu bularak öğrenme sürecini eğlendirirken aynı zamanda dil edinme becerinizi de olumlu katkı sunmak için oyunu İngilizce dili üzerinden okuyarak oynayın. Oyunlarla oynarken İngilizceyi hem araç hem de amaç olarak kullanmaya gayret edin.

İngilizce Öğrenme Oyunu Tavsiyeleri

Öncelikle oynayacağınız oyun, sizin oyun pratiklerinize uygun olmalıdır. Sizin zevkinize uygun olmayan bir oyun öğreniminizi de zorlaştırır ve keyif almanızı engelleyebilir. Öncelikle İngilizceyi öğreneceğiniz oyunun türüne karar vermelisiniz. Macera ya da stratejiye dayanan oyunlar hem düşünce etkinliğine hem de çok bilinmedik İngilizce kalıp ve kavramları öğrenmenizi sağlar. Videolar aracılığıyla size eğlenceye dayalı bilgi yarışması ve kelime bilginizi sorgulayacak eğitim içeriklerine sahip oyunlara erişim sağlayabilirsiniz. Bu oyunlar dışında kolayca internet üzerinden bulabileceğiniz oyunlar var. Bu oyunlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz. Bunların dışında oynayacağınız her İngilizceyi geliştirecek mobil uygulama ve kendi geliştireceğiniz oyunlar da eğer gerekli çabayı gösterirseniz öğreniminize olumlu yansıyacaktır. 

  • The Sims: Bu basit ama eğlenceli oyun, Birçoğumuzun sıklıkla duyduğu ve oynadığı bir oyun olarak aile kurmaya dayalı bir anlayışla verilen görevleri yerine getiriyorsunuz.Bundan dolayı da verilen görevleri eğer İngilizce seçeneğiyle kullanırsanız muhakkak bilmediğiniz kalıpları da görevi anlamak için öğrenmeye ve sözlük kullanmaya da hevesli olacaksınız.

  • Call of Duty: İngilizcenizi geliştireceğiniz savaş oyunu, verilen görevleri yerine getirmek ve online karşı tarafla iletişim hâlinde olarak İngilizce dil seçeneğini seçerek dinlemenizi ve dinlediğinizi anlamaya yönelik pratik yapmış oluyorsunuz.

  • GTA: Ünlü ve çok oynana bir oyun olarak yine verilen görev ve günlük karşılıklı konuşmaları anlayabilmek,İngilizce kullanımına bakmak için ideal oyunlardan biridir.

  • FluentU:  Fluentu diğer uygulamalardan farklı olarak daha basit ama etkili ve eğlenceli yöntemlerle İngilizce öğretmeyi vaat ediyor. Sitede boşluk doldurma müzik videoları izleme,resim üzerinden kelime kartları seçenekleri gibi pek çok uygulama var.

  • Sesli Sözlük oyun seçenekleri: Sesli sözlük kelime çevirisi dışında hafıza testi,seviyenize uygun kelime doğru yanlışı bulma ve hızlı bir şekilde sözcüğün doğru yazılışını ve anlamını çözme gibi eğlenceli ve faydalı bir içerik sunuyor.

  • Voscreen: Her alandan kısa kesitler halinde görüntü sunan bu uygulama 20 saniye içinde duyduğunuz cümle ya da kelimenin çevirisini sizden bekliyor. Ayrıca dizi, film, röportaj, sempozyum, müzik klibi gibi farklı alanlardan bilmediğiniz birçok kelimenin de anlamını araştırıp öğrenmiş oluyorsunuz.

  • Freerice: İngilizce kelime öğrenme ve kelime dağarcığınızı geliştirmek ve aynı kelimelerin farklı yazılışları için başlangıçtan ileri seviyeye doğru bilgi yarışmasını andırarak bir kelimenin eş anlamlısını bulmanız ve doğru yaptığınız her yanıt için ihtiyacı olanlara pirinç dağıtmış oluyorsunuz. İngilizcenizi geliştirmek için motive edici bir görev anlayışı sunan uygulama mobil üzerinden oynanmaktadır.

  • Wordshake: Çocuklara hazırlanışı sizi şaşırtmasın. Bir çocuğun dilini öğrenmesi gibi sizde başlangıç için yazmanızı, anlamınızı ve konuşmanızı geliştirmek için uygulama içinde şarkılardan, kelimelere, renklere kadar birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

Oyunlara Takviye Online İngilizce Eğitimi

Günümüzde İngilizce eğitimi alma olanakları oldukça fazlalaştı. Hangi maksatla İngilizceyi öğrenmek isterseniz isteyin olanaklar sayesinde eğitim alma imkanınız da çoğaldı. İngilizceyi öğrenme aşamasında eksikliklerinizi tespit etmeniz ve ona göre bir program hazırlamanız süreci başarıyla tamamlamak için gereklidir. Bir İngilizce eğitiminin verimli olması için bazı teknikleri uygulamanız faydanıza olacaktır. Verimli bir İngilizce eğitiminde her yönden kendinizi İngilizceye maruz bırakmanız gerekmektedir. İngilizceyi dinleme anlama konuşma aşamalarında etkili kullanmak için teknikleri uygulamanız gerekmektedir.

Bu teknikleri İngilizce seviyeleri belirlendikten sonra eğitim programı yardımı ile uygulamanız lazım. Oyunlarla geliştireceğiniz teknikler dışında bazı teknikleri öğrenmeniz de İngilizcenizi bir üst seviyeye taşıyacaktır. İngilizcenin her dil gibi tekrara ihtiyacının olması pratik yapmayı da gerektirmektedir. Bunun için bilmediğiniz kelimeleri kullanımlarıyla beraber not almanız ve hangi platformla olursa olsun bazı İngilizce kalıplarını öğrenmeniz gerekiyor. İngilizce konuşma ve öğrenme konusunda fikir edinmek ve öğrendiklerinizi pekiştirmek için Enstitü tarafından online eğitim olarak verilen İngilizce eğitimi almanız çok faydalı olacaktır.

İngilizce öğrenmek neden önemli?

İngilizcenin günümüzde en çok konuşulan dildir. Bu yüzden iş ve günlük hayatta olanaklar sağlaması yüzünden öğrenilmesini de gerekli kılmaktadır.  İngilizceyi öğrenmek ve günlük ile iş hayatınızda kullanmak için belli başlı yöntemleri öğrenmelisiniz.

İngilizceyi geliştirmek için hangi teknikleri uygulamak gerekmektedir?

İngilizceyi oyunlardan öğrenmek isteği içindeyseniz ilk önce başlangıç seviyesindeki oyunları tercih edebilirsiniz. Başta öğrenimi eğlenceli hâle getirmek için oyunlardan yararlanabilirsiniz. İngilizceyi oyunlardan öğrenmek isteği içindeyseniz ilk önce başlangıç seviyesindeki oyunları tercih edebilirsiniz. Ayrıca farklı platformlardan duyduğunuz, gördüğünüz kelime ve kalıpları not almanız yararınıza olacaktır.

İngilizce eğitimi nasıl olmalıdır?

Eğitim sizin anlama, dinleme ve konuşmanıza yardımcı olacak teknikler sağlamalıdır. Tekrara dayalı pratik yapılmalıdır. İngilizcedeki eksiklikler tespit edilmelidir.

İngilizce öğrenme oyun dil online eğitim ingilizce eğitimi ingilizce seviye a1 seviye c1 seviye
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.