AnasayfaBlogİngiliz Filolojisi Okumak İçin 4 Neden
Bölümler

İngiliz Filolojisi Okumak İçin 4 Neden

03 Ağustos 2021
İngiliz Filolojisi Okumak İçin 4 Neden

İngiliz Filolojisi ya da İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü batı kültürüne, tarihine ve edebiyatına meraklı olan herkesi tatmin edecek akademik eğitim programıdır. Bu bölüm kendini geliştirmek isteyen, araştırmacı ve okumayı seven kişiler için oldukça iyi bir tercihtir. Bölümün amacı eleştirel düşünebilen ve tartışabilen, entelektüel bireyler yetiştirmektir. Sanılanın aksine bölümde öğrencilere İngilizce öğretilmez. Bölümü kazanan öğrencilerin iyi seviyede İngilizce bildiği kabul edilir ve öğrencilere birinci sınıftan itibaren bu kültürün tarihi ve edebiyatı anlatılır.

Öğrenciler program boyunca mitolojiden tarihe romandan şiire çeşitli konularda eğitim alır. Ayrıca ana derslerin haricinde üniversiteye bağlı olarak değişiklik gösteren bazı seçmeli dersler de bulunmaktadır. Bunlar; Film ve edebiyat, Viktorya edebiyatı, İrlanda edebiyatı, Modernizm, Post-modernizm, Romatizm, Karşılaştırmalı edebiyat, Amerikan kültürü ve Gotik edebiyatıdır. Bu dersleri başarıyla geçen öğrenciler mezun olduklarında iş hayatlarına önemli bir bilgi birikimiyle başlarlar. İngiliz Filolojisi öğrencileri bölüm boyunca edinecekleri bilgiler ve kendilerine katacakları yeni deneyimler sayesinde birçok avantaja sahip olurlar. 

İngiliz Filolojisi Okurken Yabancı Diliniz Gelişir

Bir lisan bir insan sözünden yola çıkacak olursak günümüzde dil öğrenimi oldukça önemlidir. Dil öğrenimi yeni bir kültürü tanımanın ilk adımıdır. Ancak şimdilerde her alanda ihtiyaç duyulan İngilizce birçok kişi tarafından yeterince iyi bilinmiyor. Ülkemizdeki müfredat sorunu sebebiyle İngilizce dersi sadece dil bilgisi konusuyla sınırlandırılıyor. Lise son sınıfa kadar öğrenciler derslerde genellikle İngilizce konuşmaya vakit bulamıyor. Bu durum öğrencilerin akıcı şekilde İngilizce konuşmasının önüne geçiyor.

Ancak üniversitede İngiliz Filolojisi bölümünü seçen öğrenciler yabancı dilini pekiştirme imkanı bulabiliyor. Tamamen İngilizce işlenen derslerde öğrencinin kendini ifade etmesine olanak sağlanıyor. Bu sayede öğrenciler ingiliz dilini akıcı şekilde konuşma fırsatı buluyor.

Yeni Bir Kültür Öğrenirsiniz

Çoğu bölümün aksine İngiliz filolojisi, öğrencilerini teknik konularla sıkmak yerine öğrencilerin genel kültürünü artırmayı amaçlamaktadır. Bunun için bölüm programında Birleşik Krallık tarihi ve kültürüne yönelik birçok konu bulunmaktadır. Türkiye’de yetişmiş biri için İngiliz kültürü farklı olsa bile farklı kültürlerin tarihini ve edebiyatına ilgi duyan ve bu kültürleri merak eden öğrenciler program sayesinde kendini geliştirebilir ve bilgi sahibi olabilirler. Her ülkenin kültürü, insanı ve de dili çeşitlilik gösterir. Bu nedenle farklı kültürler ve yapılar tanımak isteyen öğrenciler için dil edebiyat bölümleri oldukça iyi bir tercihtir. Öğrenciler kazandıkları diplomanın yanı sıra daha donanımlı şekilde üniversiteden mezun olurlar.

Batı Edebiyatıyla Tanışırsınız

İngiliz filolojisi okumak demek Shakespeare, Chaucer, Dickens, Woolf ve Hemingway gibi Batı edebiyatının önemli yazarlarıyla tanışmak demektir. Bu bazen tuğla kadar kitapları okumak anlamına gelse de edebiyatı seven ve düzenli kitap okuyan öğrenciler için sorun teşkil etmeyecektir. Bölüm boyunca öğrenciler Shakespeare oyunları sayesinde hırs ve intikam konulu tiyatro metinleri okuyacak, Dickens sayesinde Endüstri Devrimi İngiltere’sinin problemlerine tanıklık edecekler. Bununla birlikte öğrenciler farklı dönem akımlarını öğrenerek metinleri bu akımların özelliklerine göre değerlendirecekler. Öğrenci yaptığı okumalar sonucunda bu yazarların yazı stilini, benimsediği akımı ve dikkat çektiği meseleleri inceleyecek. İncelemenin ardından öğrenci metin ve yazar hakkında detaylı bir tartışma yapacak hale gelecektir.

Farklı Meslekleri Deneyimleme Şansı Bulursunuz

Filolog unvanıyla mezun olan öğrenciler öğrenimleri boyunca kazandıkları bilgiler sayesinde çeşitli meslek gruplarında çalışabilirler. Yayınevleri veya dergilerde birçok pozisyonda yer alabilir aynı zamanda ajanslarda çevirmenlik yaparak para kazanabilirler. KPSS sınavına girerek öğretmen olabilir ya da ALES sınavı sayesinde yüksek lisans öğrenimini tamamlayarak üniversitede öğretim görevlisi olabilirler. Ayrıca sayılan işlerin hepsi evden çalışmaya oldukça uygun mesleklerdir. Özellikle covid döneminde evden çalışmanın artmasıyla birlikte birçok mezun homeworking şeklinde çalışmak istediğini dile getiriyor. Bu nedenle İngiliz filolojisi bölümü online çalışmak isteyenlere çok sayıda seçenek sunuyor.

YAZAR: AYŞE ŞEREFNUR TÜRKEŞ

İngiliz filolojisi İngilizce İngiliz Filolojisi Okumak İçin 4 Neden İngiliz Filolojisi Okumak İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.