AnasayfaBlogİlk Yardım Çantasında Neler Olmalı?
Kişisel Gelişim

İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı?

31 Ağustos 2021
İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı?

Düşünceli bir şekilde eve gidiyorsun. Belki de bütün gün eve gitmeyi dört gözle bekledin. Eve geldin ve oturma odana uzandın. TV’yi açtın. Bu anlattığım her şey normal. Hayatta iyi düşünceler olduğu kadar kötü düşünceler de var. Ya eve gidemeseydin ya da yolda bir kaza ile karşılaşsaydın? O anda müdahale etmek için neyin var?

Kazalar geliyorum demiyor, her an her şey olabilir. Bu yüzden bir ilk yardım çantanızın muhakkak olması gerekiyor. Ve özellikle de İlk Yardım Bilgilendirme Eğitimi’ne mutlaka katılmalısınız. Ne yapacağınızı bilmediğiniz bir durumda kurtulma şansınız yok ama ilk yardım eğitimi ile ne yapacağınız hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hem kendiniz alın, hem de sevdiklerinize bu eğitimi aldırın.

Bu içerikte ise ilk yardım çantasında neler olmalı bunları ele alacağız.

İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı?

1 - El feneri:

Herhangi bir durumda karanlıkta kalma ihtimaline karşılık el feneriniz mutlaka olmalı. 

2 - Termal battaniye/Folyo battaniye:

Soğukta kalmanız durumunda hayatınızı kurtarır.

3 - Telefon şarj adaptörü:

Olmadık bir zamanda şarjınız bittiğinde enerji bulsanız da kablonuz veya adaptörünüz olmadan bir işe yaramaz.

4 - Powerbank:

Enerji olmadığı zamanlarda veya ıssız bir yerde olduğunuzu düşündüğümüzde telefonunuzu veya herhangi USB bağlantılı bir cihazı şarj etmek için işinize yarayacaktır.

5 - Düdük:

Yaralıysanız ve ses çıkaramayacak durumdaysanız dikkat çekebilmek ve sesinizi duyurabilmek için yardımcı olacaktır.

6 - Gazlı bez:

Kanamayı durdurmak ve yaraları temizlemek için yardımcı olacaktır. Acil durumda bir gazlı bezin ne derecede yardımcı olabileceğini düşünemezsiniz. Mutlaka çantanızda barındırın.

7 - Antiseptik mendil:

Temiz akan bir su kaynağının yakınında değilseniz o zaman yaralarınızı temizlemeniz için antiseptik mendil kullanabilir ve yaranın mikrop kapmasını önleyevbilirsiniz.

8 - Yara bandı ve bandaj:

Bandajlar genelde yaralara baskı uygulamak ve kanamayı durdurmak için kullanılır. Bantlar da tıbbi müdahalelerde yardımcı olacaktır. Gazlı bezleri ve diğer öğeleri yerinde tutmaya yarar.

9 - Tek kullanımlık soğutma paketleri:

Buz her zaman bulunmayabilir üstelik yanınızda muhafaza etmeniz çok zor. Doku zedelenmesi, şişlik, ödem gibi durumlarda bu soğutucu paketleri kullanabilirsiniz.10 - Antihistamin ve dekonjesatan tabletler : Arı sokması, böcek ısırması ve diğer tahriş edici maddelerden kaynaklanabilecek herhangi bir alerjik reaksiyonu önlemek için bu tabletleri çantanızda bulundurun. Kaza gibi durumlarda da oldukça işinize yarayacaktır.

11 - Ağrı kesici:

Reçetesiz satılan ağrı kesici tabletler, ilk yardım ihtiyacınızı gidermek için oldukça yardımcı olacaktır. Hafif ağrıları tedavi etmek ve biraz dinlenmek için mutlaka yanınızda bulundurun.

12 - Antasitler:

Normalde bunu listeye eklemeyecektim ancak midenizde gastrit veya reflü varsa mutlaka kullandığınız antasit ilaçlar olabilir. Herhangi bir duruma karşılık olarak da yanınızda bulundurmanız iyi olacaktır. Acil müdahaleler için pek yardımcı olmayabilir ancak hangi durumda kalacağımızı bilemediğimiz için sıkıntıyı gidermek için bu eklenebilir.

13 - Göz damlası/Steril göz yıkama solüsyonu:

Göz çevrenizde iltihaplanma veya tahrişe neden olabilecek herhangi bir durum oluğunda bu durumu gidermek için kullanılır. 

14 - Tırnak makası ve tırnak törpüsü:

Tırnaklarda herhangi bir yaralanma olduğunda bu yaralara müdahale etmek için ihtiyacınız olabilir. Sadece bununla da sınırlı değil, o anda küçük bir tırnak makası hayatınızı kurtarabilir. Vidaların açılması veya bir kilidi açmak gibi amaçlarla da kullanabilirsiniz. Küçük olduğu için çok da yer kaplamayacaktır.

15 - Nemlendirici krem:

Soğukta kaldığınızda dudaklarınız ve elleriniz için kullanabileceğiniz gibi zamanla iyileşen yaralarınızı nemlendirmek için de kullanabilirsiniz. 

Kesikler ve sıyrıklar gibi kazalar olduğu gibi, deprem veya çeşitli doğal afetlerde de ihtiyacınız olabilecek genel malzemeler bu şekilde sıralanabilir. 

Ek olarak sürekli kullandığınız ilaçlar varsa yedeklerini mutlaka ilk yardım çantanıza ekleyin. Arabanızda, evinizde veya günlük kullandığınız çantanızın içerisinde muhafaza etmek için mini bir ilk yardım çantası hazırlayabilirsiniz. 

ilk yardım ilkyardım ilk yardım çantası ilkyardım çantası
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.