AnasayfaBlogİlginç Grafik Tasarım Örnekleri
Nedir?

İlginç Grafik Tasarım Örnekleri

07 Ekim 2020
İlginç Grafik Tasarım Örnekleri

Çağ değiştikçe tasarımda da akımlar ve çizgiler değişiyor. Gün geçmesin ki programlarda yeni bir uygulama, yeni bir güncelleme olmasın! Photoshop olsun, Illustrator programı olsun, dijital içerikli yazılım programları olsun… Her gün yeni bir güncelleme. Kendimizi de bu tempoya yetişmek için aksiyon oluşturmamızı gerektirmektedir. Zaten tasarımcıların kafasındaki uçuk fikirler hayat bulacak yer aramakta. Bu gelişmeler de haliyle biz tasarımcıların daha da ilham almasına katkıda bulunuyor. Peki sizce, 2020 yılı için bu teknolojik gelişmelerden türeyen en ilginç tasarım örnekleri neler? Merak ediyorsanız kısaca bir değinelim.

Grafik tasarımın yakın tarihimizden gelen ilginç tasarımlarını incelemeden önce, günümüz 2020 yılına bakalım. Her zamankinden daha cafcaflı ve parlak bir dönem yaşadığımız bir yıl içerisindeyiz. Cesur renkler ile tasarımların popülerliğini arttıracak çizgisel unsurlar, markaların tasarıma verdiği değeri arttırmaya devam ediyor. Fütüristik temalar, can alıcı renk şemalarıyla cesurca boy gösteriyor. Aslında seksenler modasındaki renklere çok aşina olduğumuz bir durum. Cyberpunk dediğimiz bu renk şemaları 2020'nin ilginç grafik tasarım örneklerinde yerini almış durumda.

Peki, bu cafcaflı renklerin markalara faydası nedir? Cyberpunk renk şemalarını tercih eden markalar, kullandıkları tasarım unsurlarıyla birlikte kalabalık arasında kolaylıkla fark edilir. Festivallerde, ambalaj tasarımlarında, afişlerde ve daha birçok tasarım içerisinde hareketli bir dinamizm oluşturur. Bu renkler geleceğe yönelik bir bakış ile fütürist hissiyatını şimdiden başlatıyor. Özellikle kozmetik sektöründe, renkli festival organizasyonlarında, gençlere hitap eden ürün sahibi markalarda Cyberpunk renkleri, reklam veya basılı mecralarda hedef kitlenin huzuruna sunuluyor.

Bu yılın en popüler desen unsurları ise grafik tasarımın temellerinden biri olan ultra ince çizgiler. Kullanılan modern ve hareketli dokunuşlar karşımıza oldukça etkili ve bir o kadar net anlaşılabilen ifadeler sergilemekte. Geometrik şekiller, objesel nesneler, ekstra motif katılmamış çizgiler, grafik tasarımın fütüristik havasını oluştrmaktadır. 

Grafik tasarımının genel havasına değindikten sonra günümüz tarihine yakın grafik tasarımcılarını incelemeye ne dersiniz? Her sektörde olduğu gibi mesleklerin, öncüleri olarak örnek aldığı kişilerin neler yaptıklarını ve hangi işlere imza attıklarını bilmek gerekir. Bir grafik tasarımcısı için ise bu durum daha önemlidir. İşlerimizdeki akım ve duyguların karşı tarafa ne şekilde yansıtılması bu kişilerin bizlere öğretmiş olduğu tekniklerle geliştirilebilir. Bu yüzden aşağıdaki bölümde hem ülkemizden yansımalara hem de yabancı tasarımcıların dokunuşlarına değineceğim.

Grafik Tasarım Örnekleri 

Her dönemin farklı çizgileri ve renkleri var olduğuna göre biraz da günümüze yakın efsane grafik tasarım sanatçılarına ve tasarımlarına bakalım. Dönemlerine imzalarını atan ve gelecek dönemlerde de akımları gelişerek devam edecek grafik tasarım sanatçılarını muhakkak tanıyoruzdur. Ülkemize grafik tasarımını getiren ilk sanatçı kimdir? Günümüze yakın tarihte gördüğümüz ve popüler olan tasarımların yaratıcıları kimlerdir? Bahsedeceğimiz beş sanatçıdan bir tanesi, ülkemizdeki önemli markalarının logo tasarımlarına imza atmış yabancı sanatçılardan biridir. Gelin, bu tasarımcıların kim olduklarına kısaca bakalım ve yaptıkları grafik tasarım örneklerini inceleyelim.

Milton Glaser

2007-2015 yılları arasında popüler bir dizi olan Mad Men'nin sekansını tasarlayan 87 yaşındaki ünlü Grafik Tasarımcısıdır. Bu sekansta dizinin ana fikri, görselde karmaşık gibi görünse de aslında dizinin ana konusunu bizlere net anlatmaktadır. Grafiklerin içeriğinde bütünleşmiş simgeler ve renklerin tonları ile birleştiğinde, yaşanılan renkli hayatın arkasında yatan dramatik hissiyatı gayet net ifade etmektedir. Bunlarla birlikte Glaser, fotoğraflardan da rastladığımız, belki de yerinde gördüğümüz “I love NY” logosunun da yaratıcısıdır.

Ivan Chermayeff

Günümüz Grafik Tasarımcılarının en büyük logo tasarımcısıdır. National Geographic, Xerox gibi bilindik birçok logoya imza atmıştır. Ülkemizin önemli markalardan olan Koç grubunun logolarını tasarlayan kişidir. Opet, Arçelik, Aygaz, Tüpraş.

Max Miedinger

Tasarımcı olmayan kişilerinde yakından tanıdığı bir sanatçı olduğunu düşünüyorum. Meşhur Helvetica fontunun tasarımcısı Miedinger, Eduard Hoffmann ile tasarlamış olduğu bu fontu tipografide minimal dokunuşlara değinerek önemli bir akım oluşturmuştur. Yönlendirme işaretlerindeki ifadelerin olabildiğince açık olarak anlatılması amacıyla tasarlanmıştır. Asıl ismi “Neue Haas Grotesk” olan bu font, Amerika pazarında tutunabilmesi ve kolay hatırlanabilmesi için “Helvetica” olarak değiştirilmiştir.

İlhap Hulusi Görey

Yabancı tasarımcılardan daha çok ülkemizde örnek olan ve ülkemizdeki grafik tasarım tarihine damgasını vuran sanatçıları da iyi bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Türk grafik sanatının kurucusu olmasının yanında reklamcılığın ilk önemli isimlerindendir. Birçok devlet kurumunun kurumsal kimliğini oluştururken, Türkiye Cumhuriyeti’nin de görsel kimliğinin oluşmasına katkı sağlamıştır. Cumhuriyet’i Afişleyen Adam 110 yaşında (2008), Bir sevda Serüveni Türkçe-Almanca (2008), Çizgi Dünyasına Yolculuk (2005) gibi hakkında kaleme aldığı Ender Merter’in birçok yayımı bulunmaktadır. Birden fazla yabancı dil bilen İlhap Hulusi, Dışişleri Bakanlığında çalıştı. Ardından zamanın popüler dergisi olan Akbaba’da karikatüristlik yaptı. Afiş çalışmalarına ağırlık vererek “Seyredenlerin ilgisini çekmeli ve düşündürmeli” diyen sanatçı, buluşun önemine değindi. Atatürk’ün siparişi üzerine Türk Alfabesinin kapağını tasarladı (1932). Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Tariş, Maliye Bakanlığı gibi ülkemiz için önemli kurum ve kuruluşların tasarımlarını yaptı. Taşbaskı olan 50 yıllık bir dönemin gelişmelerini belgeledi. Cumhuriyet’in 10. Yılında yaptığı hizmetlerden dolayı, Atatürk tarafından kol saati hediye edildi. Milli Piyango’nun isminin duyurulmasında büyük rol aldı. İlk sergisini 1935 yılında Beyoğlu’nda açtı. Bu sergi Türkiye’de açılan ilk grafik tasarım sergisidir. Siyah – beyaz grafik çalışmaları, suluboya çalışmaları bulunmaktadır.  Ayrıca hat sanatına modern dokunuşlar yaparak başarılı örnekler vermiştir. 1986 yılında hayatını kaybeden usta grafik tasarım sanatçımız ülkemizdeki grafik tasarımın önderliğini yapan önemli sanatçılardandır.

Yurdaer Altıntaş

Özellikle tiyatro ve sinema başta olmak üzere sanat afişeri ile Türk grafik tasarım dünyasında tanınmış en önemli sanatçılardan biridir. Türk grafik tasarımını yurtdışına tanınmasına büyük katkıları olmuştur. 1993 yılında Grafikerler Meslek Kuruluşu’nun başkanlık yapmış ve Grafik Sanatçılar Derneği’ni kurmuştur. 2011 yılında ise sanatçılık hayatı boyunca ürettiği çalışmalar 21. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’nda sergilenmiştir. Sanatçı Onur ödülü almıştır. 1965 yılında Almanya’da basılan Gebraucshgraphik dergisinde işleri yayınlanan ilk Türk Grafik Tasarımcısı olmuştur. Birçok toplu sergi ile değişik ülkelerde Bienal ve Trienallere katılmıştır. İsviçre, Polonya, Fransa ve Amerika gibi ülkelerde bulunan müze ve arşivlere eserleri alınmıştır. 2004 yılında ise Icograda Başarı Ödülü almıştır. Karagöz Tipleri ve Göstermelikler, Nasreddin Hoca Fıkralarından, Efsaneler, Dede Korkut Resimleri gibi kültürümüzden konu aldığı birçok önemli sanat eseri bulunmaktadır. Kesinlikle incelemenizi öneririm.

Tabi ki grafik tasarım sektörünün duayenleri bu kadarla sınırlı değil. Grafik tasarım örneklerine binlerce sanatçı göseterilebilir. Bu sektöre girmek isteyenlerin meslek geçmişini iyi tanıması için grafik tasarım örneklerini muhakkak incelemesi gerekir. Çizgilerde ve renklerde yapılmak istenen düşünceyi ve teknikleri keşfetmesi ileride çok iyi işler çıkarmasına katkı sağlayacaktır. Kendini sürekli güncel tutarak, yeniliğe açık olmak çok önemlidir. Grafik tasarımcısı olup kendinizi geliştirmek istiyorsanız ya da kullanılan programları merak ediyorsanız, çeşitli sertifikalı online eğitimlerden yararlanabilirsiniz. Bunun için de Enstitü online eğitimlerini incelemenizi önerebilirim.

grafik grafik tasarım grafik tasarım örnekleri ilginç grafik tasarım örnekleri tasarım grafik
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Grafik Tasarım Bölümü
Bölümler

Grafik Tasarım Bölümü

06 Ağustos 2020
Grafik tasarım nedir sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verilen bu yazıda, grafik tasarım programları, ürünleri nelerdir gibi sorulara da cevap verildi.
Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

12 Temmuz 2020
Grafik Tasarım Terimleri
Nedir?

Grafik Tasarım Terimleri

07 Temmuz 2021