AnasayfaBlogHızlı İş Bulmanızı Sağlayacak 15 Yöntem
İş Bulmak

Hızlı İş Bulmanızı Sağlayacak 15 Yöntem

27 Mayıs 2018
Hızlı İş Bulmanızı Sağlayacak 15 Yöntem

Hızlıca iş bulmayı hepimiz isteriz ama hızlı iş bulmak her zaman zordur. Bunun için kullanmanız gereken teknikler ve yöntemler gerekir. Hızlı iş bulmak için ne yapmalıyız?

Hızlı iş bulmanız için taktikler neler?

 1. İş ilanlarında gelişmiş arama seçeneklerini kullanarak iş ararken vakit kazanabilirsiniz. Kariyer, eleman, secretcv, indeed gibi bütün büyük sitelerin anahtar kelime, konum, pozisyon adı, şirket adı, yayınlandığı tarih ve diğer seçeneklerle arama yapabileceğiniz gelişmiş arama seçenekleri var. Bunları kullanarak iş arama sürecini hızlandırabilirsiniz.

 2. Bulduğunuz her işe başvurmak iyi bir fikir değildir. Kalifiye olduğunuz işlere başvurmaya odaklanın. Mülakat için seçilme şansınız daha yüksek olur. Herkese özgeçmiş göndermek sadece vakit kaybıdır. İş aramaya başlamadan önce, iş aradığınız sektöre karar verin.

 3. Bir işverenden haber beklerken diğer işlere başvurmamazlık yapmayın. Birçok iş arayan işe başlamadan önce 15 işveren tarafından reddedilir. Hatalarınızdan ders çıkarın ve doğru teklifi alana kadar başvurmaya devam edin. En kötü durumda, birçok iş teklifi arasından seçim yapmak zorunda kalırsınız ve bu iyi bir şeydir.

 4. Spesifik bir ön yazıya ihtiyacınız var, yoksa özgeçmişinize bakılmayabilir. İşe alım yöneticisini etkilemek için sadece birkaç saniyeniz var. Her özgeçmişi kişisel olarak görüntüleyen işe alım yöneticileri biliyorum ve eğer ön yazı mektubunuzun ilk paragrafında hedef şirket ismi yoksa, mülakata büyük ihtimal çağrılmazsınız.

 5. Aynı zamanda, özgeçmişinizi de işe göre düzenlemelisiniz. Özgeçmiş, bir ön yazı değildir. Özgeçmişiniz düzenli olmalı ve işle olabildiğince alakalı olmalı.

 6. Özgeçmişinizde bütün deneyimlerinizi vermenize gerek yok. Bir kişi özgeçmişinde 40 yıllık deneyimini paylaşmıştı. Maalesef, bu kimseyi etkilemeyecek. Bu birçok iş ilanı için çok fazla bilgi ve deneyim demektir.

 7. Özgeçmişinizde tam zamanlı istihdamdan başka şeyleri de bulundurabilirsiniz. Örneğin, uzun süredir çalışmadınız ve özgeçmişinizin sanki hiçbir şey yapmamışsınız gibi dursun istemiyorsunuz.

 8. Mesleğinizde bir yönetici veya başarılı bir insan gibi giyinin. Belki de görünüşler o kadar önemli değildir ama burada önemliler. İş ve başvurduğunuz şirkete göre uygun giyindiğinizden emin olun.

 9. Kendiniz olun. İnsan Kaynakları uzmanı Susan Heathfield, kendiniz olmanız gerektiğini söylüyor. Hazır cevaplar, sahte gülüşler ve mülakatta inandığınız şey yerine söylenmemesi gereken şeyi söylemek işvereni yanlış yönlendirebilir.  

 10. Mülakat sırasında öykü anlatmak deneyim ve becerilerinizi paylaşmak için harika bir yoldur. Bu işverene nasıl biri olduğunuzu anlatmak için çok iyi bir seçenektir. Mülakat sırasında size soru sorulduğunda, spesifik becerilerinizi ve deneyimlerinizi ve başınızdan geçen olaylarla nasıl başa çıktığınızı birleştirerek anlatın. Ne kadar bilgi sağlarsanız, işe alım yöneticisi sizin o kadar kalifiye olduğunuzu düşünür.

 11. Bir önceki işveren hakkında hiçbir zaman kötü bir şey söylemeyin. Ben işe alım yöneticisiyken, insanların eski patronları hakkında çok söylendiğini duydum. Mülakatçının sizin hakkında ilk düşüneceği şey, onun şirketi hakkında gelecekte de böyle konuşacağınızdır.  

 12. Mülakat sonrası bir teşekkür notu gönderin. Bu iş için sizi düşünmelerine teşekkür etme yönteminizdir. Ayrıca, iş mülakatı sonrası takipte kalmak önemlidir. 

 13. Başarılı iş arayışının önemli bir bileşeni de bağlantı kurmaktır. Birçok iş çevre ile bulunur, ister çevrimiçi ister gerçek çevreniz olsun. İş aradığınızı çevrenize anlatmazsanız, sonraki işinizi bulmada kimin yardımcı olacağını bilemezsiniz.

 14. İşe alımda referanslar çok büyük farklar oluşturabilir. Patronlarınızdan, iş arkadaşlarınızdan, müşterilerinizden referans olmalarını isteyin. Onları LinkedIn gibi sitelerde kaydedin. Eğer süpervizörünüzden pek de iyi olmayan bir referans alacağınızı düşünüyorsanız, kişisel referanslar almak için çalışın.

 15. Bir işe birden fazla başvurmanın kötü bir yanı yoktur. Örneğin, hayalinizdeki işe başvurdunuz ve şirketten geri dönüşüm alamadınız. Daha sonra iş ilanını tekrar gördünüz. Bir daha başvurun ama başvururken özelliklerinizin iş tanımı ile uyduğundan emin olun.

Bonus İpucu

Mülakattan önce ayakkabılarınızı parlatın. Bu bir ekstra tavsiye ama işe alım uzmanları ayakkabılara bakıyor. Eğer ayakkabı cilanız yoksa, bir deri veya çok amaçlı temizleme mendili de işinize yarar. Baştan uca iyi gözükmeniz önemli !

Hızlı İş Bulmanızı Sağlayacak 15 Yöntemiş arama yöntemleri iş bulma süreci iş bulma teknikleri iş bulma yöntemleri
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.